ایلنا   |  اجتماعی  |  

"ترمیم نمره" فقط یک‌بار امکان‌پذیر است/ نمره‌های ترمیم‌ شده تاثیری در معدل دیپلم ندارد/ سوالات امتحانات نهایی دیگر لو نمی‌رود

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: نمره‌ای که دانش‌آموز در ترمیم نمره کسب می‌کند به عنوان سابقه تحصیلی برای کنکور محاسبه می‌شود و اصلا در مدرک دیپلم تاثیری نخواهد داشت

"ترمیم نمره" فقط یک‌بار امکان‌پذیر است/ نمره‌های ترمیم‌ شده تاثیری در معدل دیپلم ندارد/ سوالات امتحانات نهایی دیگر لو نمی‌رود

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: نمره‌ای که دانش‌آموز در ترمیم نمره کسب می‌کند به عنوان سابقه تحصیلی برای کنکور محاسبه می‌شود و اصلا در مدرک دیپلم تاثیری نخواهد داشت

«عباس سلطانیان» مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره قابل استناد بودن سوابق تحصیلی در کنکور و پذیرش دانشجو از طریق آن بیان کرد: بحث سوابق تحصیلی موضوعی است که در قانون به آن اشاره شده و یک امر سلیقه‌ای نیست. سوابق تحصیلی تعریف دارد و در قانون شورای سنجش و پذیرش مصوبه مجلس شورای اسلامی سال 92 آمده است که شیوه پذیرش دانشجو به سه شکل قابل انجام است. 

وی درباره نحوه پذیرش‌ها توضیح داد: پذیرش‌ها به سه شیوه است؛ اول اینکه بر اساس سوابق تحصیلی باشد، یا اینکه هم بر اساس سوابق تحصیلی و هم  آزمون عمومی باشد و یا اینکه بر اساس سوابق تحصیلی؛ آزمون عمومی و اختصاصی باشد که این همان روشی است در حال حاضر سازمان سنجش اجرا می‌کند. 

سلطانیان بیان کرد: در قوانین سابقه تحصیلی که در همان قانون سال 92 و هم در اصلاحیه قانون مربوط به سال 95 آمده، عنوان شده است، تعدادی از دروس دوره دوم متوسطه که امتحان آن‌ها به شکل سراسری و زیر نظر شورای عالی آموزش و پرورش به شکل استاندارد برگزار می‌شود، در سوابق تحصیلی موثر خواهند بود. 

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: ما از صحت برگزاری امتحانات نهایی اطمینان کامل داریم و وزارت آموزش و پرورش این امتحانات را به صحیح‌ترین شکل ممکن اجرا می‌کند. 

وی افزود: طبق قانون ما مکلف هستیم که سابقه تحصیلی برای دانش‌آموزان تولید کنیم. به استناد مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، ده عنوان درس پایه دوازدهم تجربی و یازده عنوان در سایر رشته‌ها در شاخه نظری امتحان خواهند داد که نتیجه آن بر اساس گواهینامه دیپلم به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. 

سلطانیان تاکید کرد: همانطور که اشاره شد، تولید سابقه تحصیلی دانش‌آموزان و ارائه آن به سازمان سنجش یک تکلیف قانونی است که همواره انجام شده است، اما بحث ما این است که سازمان سنجش از این سابقه تحصیلی، به شکل تاثیر مثبت استفاده می‌کند، درحالی که ما بارها اعلام کردیم نظر وزارت آموزش و پرورش این است که تاثیر باید به شکل قطعی باشد، اما در هر صورت قانون و مصوبات شورای سنجش و پذیرش این را اعلام کرده و ما هم تمکین می‌کنیم. 

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در خصوص نقش ترمیم نمره در سوابق تحصیلی گفت: ترمیم نمره برای فارغ‌التحصیلانی که از سال 84 به بعد هستند یا همه دانش‌آموزانی که امتحان نهایی داشتند و از سال 84 به بعد امتحان دادند، ساری و جاری است. 

او افزود: هر دانش‌آموزی چه درسی را قبول شده باشد، چه تک ماده زده، یعنی از تبصره استفاده کرده باشد و اما گواهینامه دیپلم داشته باشد، می‌تواند تنها یکبار درخواست ترمیم نمره دهد و در امتحان یک درس یا تعدادی از درس‌ها که خودش صلاح می‌داند در امتحان به شکل داوطلب آزاد شرکت‌ کند. 

سلطانیان تاکید کرد: این فرصت برای تمام دانش‌آموزان محفوظ است و هر دانش‌آموزی می‌تواند یکبار از این ظرفیت که شورای عالی آموزش و پرورش برای آن تعیین کرده، استفاده کنند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم بگوییم اینجا اتفاقات خاصی افتاده که باعث می‌شود، سوابق تحصیلی خدشه‌دار شود. دانش‌آموزانی که اقدام به ترمیم نمره می‌کنند، اگر در امتحان هم نمره بالاتری بگیرند، اصل معدل دیپلم آنها تغییری پیدا نمی‌کند. 

وی بیان کرد: نمره‌ای که دانش‌آموز در ترمیم نمره کسب می‌کند به عنوان سابقه تحصیلی برای کنکور محاسبه می‌شود و اصلا در مدرک دیپلمی که در اختیار دارد، تاثیری نخواهد داشت و فقط به عنوان یک سابقه تحصیلی می‌تواند از آن استفاده کند. 

او در پاسخ به این سوال که شاید به دلیل اینکه بعضا سوالات امتحان نهایی لو می‌رود، این نگرانی وجود دارد که استناد به سوابق تحصیلی عادلانه نباشد؟ گفت: سوالات امتحانات نهایی از دو سال قبل تاکنون اصلا لو نرفته و ضوابط و فرآیندی که برای سوالات نهایی در نظر گرفته شده، بسیار کنترل شده است. 

سلطانیان تاکید کرد: در همین سال 99 ضوابط ارسال، تکثیر و انتشار سوالات به گونه‌ای طراحی شده که اصلا امکان لورفتن سوالات وجود ندارد و ما در این زمینه اطمینان خاطر داریم و امسال هم هیچ مساله‌ای نداشتیم. 

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در واکنش به اینکه یک سری از معلمان گفته‌اند مدرسه به آن‌ها خبر از برگزاری حضوری کلاس‌ها از بهمن ماه را داده است، آیا این موضوع صحت دارد یا خیر؟ گفت: چنین چیزی صحت ندارد، ما تابع ضوابطی هستیم که ستاد ملی کرونا ابلاغ می‌کند. ضوابطی که توسط ستاد به ما ابلاغ شده به تمام ادارات کل هم ارسال می‌شود. هر تصمیمی که ستاد ملی مقابله با کرونا بگیرد ما بر اساس آن اقدام خواهیم کرد.

استاندارد مدرسه وزارت آموزش و پرورش   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

زمان پایان همه‌گیری کرونا پیش بینی شدمدیرکل مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و بیوتکنولوژی «وکتور» روسیه که در زمینه تولید واکسن کرونا فعال است، گفت ویروس کرونا از بین نخواهد رفت اما همه‌گیریِ آن در سال 2021 پایان خواهد یافت.
برنا ویروس روسیه تولید 

  

تولد یک نوزاد دارای آنتی بادی های ضد ویروس کرونا اما بدون ابتلا به این بیماری از یک مادر دارای عفونت با این ویروس باعث تعجب مقامات بهداشتی سنگاپور شده است.
صراط تولد نوزاد ویروس 

  

کرونا به مردان ضربه سخت‌ تری می‌زند + دلیلچندین مطالعه نشان داده است مردان بیش از زنان در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می‌دهند، اما علت چیست؟
گسترش سازمان بهداشت جهانی مردان زنان 

  

این باورهای کرونایی اشتباه است!معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی گفت: متاسفانه باورهای غلطی پیرامون بیماری کرونا در بین مردم جامعه دست به دست می شود.
گسترش استان مرکزی درمان فضای مجازی 

  

خوش یمنی برای بورس در ماه نحس طلااقتصاد نیوز:روز گذشته ماه نوامبر به پایان رسید در این ماه بازارهای سهام و ارز رمزها خوش درخشیدند در مقابل طلا نحس‌ترین ماه را در چهار سال گذشته تجربه کرد.
اقتصادنیوز درآمد ماه اقتصاد 

  

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام وام کرونامتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا فقط تا فردا ، 11 آذرماه زمان دارند تا برای ثبت‌نام در این طرح، کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام درآمد یارانه 

  

روند کاهشی قیمت خودرو ادامه داردرئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو اظهار داشت: روند قیمت‌ها همچنان کاهشی است به طوری‌که نسبت به 20 روز پیش قیمت خودرو 31 تا 32 درصد کاهش پیدا کرده است و این افت قیمت با کاهش قیمت ارز ادامه دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت خودرو 

  

مهدی فخیم‌زاده ابتلایش به کرونا را تکذیب کرد+عکسمهدی فخیم‌زاده ابتلا به ویروس کرونا را تکذیب کرد و گفت در سلامت کامل است.
ایلنا اینستاگرام عکس ویروس 

  

اولین پرواز برای واردات واکسن کرونا چه زمانی انجام می‌شود؟تا چند ماه، هفته یا روز دیگر نخستین پرواز ایرلاین‌های ایرانی برای وارد کردن واکسن کرونا انجام خواهد شد؟
اقتصادنیوز واردات ماه وزارت بهداشت 

  

وزارت کار جزییات درخواست وام یک میلیون تومانی کرونا را اعلام کرد.
نامه نیوز وام کار ایران خودرو 

  

ادامه تعطیلی های کرونایی شنبه مشخص می شود/ 38 شهر قرمز هستند به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا رئیسی، در گفتگو با «تیتر امشب» شبکه خبر، با بیان اینکه محدودیت سراسری از یکم آذر ماه شروع شد، افزود: با توجه به سیاست‌های وزارت بهداشت و رعایت مردمی میزان پروتکل‌ها به بالای 90 درصد رسید. معاون بهداشت وزارت بهداشت، تاکید کرد: در یکم آذر 160 شهر در وضع قرمز (هشدار سه) قرار داشتند و اکنون 38 شهر قرمز هستند. وی ادامه داد: متأسفانه در 23 شهرستان با رعایت…
مهر دورهمی وزارت بهداشت ماه 

  

آیا با مصرف ماهی می‌توان خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داد؟کارشناس تغذیه گفت: با مصرف ماهی می‌توان سیستم ایمنی را قوی و از ابتلا به کرونا ویروس جلوگیری کرد.
برنا ویروس تغذیه سیستم ایمنی 

  

کارایی 100 درصدی یک واکسن کرونا!مرحله نهایی مطالعه در مورد واکسن کووید-19 که در انگلیس انجام می‌شود، کارایی موثر 100 درصدی واکسن کرونا در برابر موارد شدید را تایید و بیان می‌کند که این واکسن در افراد مسن نیز عملکرد موفقی دارد.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا انگلیس ویروس