رفع موانع صادرات مطالبه فراکسیون توسعه صادرات مجلس از وزیر صمت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هیات رییسه فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس شورای اسلامی شب گذشته در نشستی با وزیر صنعت، معدن و تجارت موانع پیش روی صادرات را بررسی کردند. حسینی: اقتصاد دولتی بزرگ است محمد حسینی نایب رییس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس با بیان اینکه باید از شرایط فعلی برای فرصت سازی استفاده کنیم، گفت: یکی از مشکلات کشور بزرگ بودن اقتصاد دولتی است، صادرات…

رفع موانع صادرات مطالبه فراکسیون توسعه صادرات مجلس از وزیر صمت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هیات رییسه فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس شورای اسلامی شب گذشته در نشستی با وزیر صنعت، معدن و تجارت موانع پیش روی صادرات را بررسی کردند.

حسینی: اقتصاد دولتی بزرگ است

 محمد حسینی نایب رییس فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی مجلس با بیان اینکه باید از شرایط فعلی برای فرصت سازی استفاده کنیم، گفت: یکی از مشکلات کشور بزرگ بودن اقتصاد دولتی است، صادرات در بخش پتروشیمی در اختیار دولت است در نتیجه بخش خصوصی سهم کوچکی در این امر دارد.

نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی افزود: در برخی موارد دولت به راحتی می‌تواند با تصمیم گیری خود مشکلات بسیاری برای بخش خصوصی در حوزه صادرات ایجاد کند.

وی اظهار کرد: صادرات دام زنده ممنوع شد تا بازار گوشت مدیریت شود اما به دلیل اینکه معانی مختلفی از آن استنباط می‌شود چراکه لحظه‌ای نوشته می‌شود صادرکننده سایر حوزه‌ها نیز به مشکل روبه رو شده اند به طور مثال صادرکننده می‌خواهد زالو صادر کند اما برخی به بخشنامه ممنوعیت صادرات دام زنده استناد کرده و از آن جلوگیری می کنند.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات در مجلس خاطرنشان کرد: در شرایط تحریمی صادرات برای تولید کننده تا حدودی مقرون به صرفه است چراکه تولید‌کننده نیز ناچار است واردات مواد اولیه را وارد کند.

کیان‌پو: شناور کردن نرخ ارز ضامن صادرات است

براساس این گزارش مجید کیان پور عضو هیئت رئیسه فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی با بیان اینکه شناور کردن نرخ ارز راه نجات است، ادامه داد:  علیرغم اینکه برای واردات کالاهای اساسی از ارز 4200 استفاده می‌شود اما این کالاها با نرخ ارز 14 هزار تومانی به دست مردم می‌رسد.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شناور کردن نرخ ارز ضامن صادرات است واردکننده کالا را نه تنها برحسب ارز نیمایی عرضه نمی‌کند بلکه قیمت کالاها براساس نرخ ارز بازار آزاد محاسبه می شود.

وی با بیان اینکه بخشنامه‌ها و بروکراسی‌های اداری باید کاهش پیدا کند، تصریح کرد: برای افزایش سرعت صادرات باید شرایط تسهیل شود و دولت خود را رقیب بخش خصوصی ندارد.

سلیمی: یارانه به صادرات داده شود

علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه فراکسیون توسعه صادرات غیرنفتی با بیان اینکه بهتر است مسئولان به جای صحبت بیشتر عمل کنند، گفت: باید یارانه به صادرات داده شود و همانند صندوق توسعه ملی، صندوق توسعه صادرات تشکیل شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قواعد بازار مانند قواعد طبیعت است اگر رعایت نشود مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود.

علی اکبر کریمی رئیس فراکسیون توسعه صادرات در مجلس شورای اسلامی راه نجات کشور را توسعه صادرات دانست، اظهار کرد: اگرچه گام‌های مثبتی در جهت توسعه صادرات برداشته شده است اما میزان آن در حال حاضر مطلوب نیست.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: سیاست‌هایی که در سال گذشته برای صادارت وارد شد مانند نرخ ارز دستوری 4200 تومانی و... اشتباه بود و اما مسئولان در حال اصلاح آنها هستند.

وی با بیان اینکه باید به صادر کننده اعتماد کنیم، تصریح کرد: علیرغم تمام سخت‌گیری‌ها در سال گذشته، درصد کمی از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشت و ذخایر قابل توجهی ارز در خارج از کشور وجود دارد چراکه صادرکننده انگیزه‌ای برای بازگشت این مبالغ ندارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: اگرچه بخشنامه‌های سال گذشته مانند اصلاح پیمان‌سپاری ارزی و ... گشایش‌هایی برای صادرات ایجاد کرد اما باعث شد صادرکننده محصولات خود را در واحدهای کوچک تر صادر کند.

کریمی با بیان اینکه بهتر است  ارز باید در کشور تک نرخی شود، اظهار کرد: ارز چند نرخی منبع فساد است تشکیل بازار متشکل ارزی یکی از پیشنهادات کمیسیون اقتصادی بود چرا که می تواند انگیزه صادرات ایجاد کند.

رحمانی: کشورهای آفریقایی پتانسیل خوبی برای صادرات محصولات ایرانی

در ادامه این نشست رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به شرایط ارزی، صادرات توجیه پذیر و واردات و قاچاق توجیه ناپذیر شده است اگرچه با توجه به شرایط سال گذشته صادرات باید در سال گذشته افزایش پیدا می کرد اما اینگونه نشد باید علت را ریشه یابی کنیم. رحمانی با اشاره به اینکه صادرات به کشورهای منطقه اولویت ایران است، افزود: امسال، سال رونق تولید است و در تعامل با تمامی دستگاه ها به دنبال تحقق این شعار هستیم، اما در مقابل کسی که خلاف این شعار عمل کند، ایستاده و معتقدم راهکار اصلی رونق تولید صادرات است. وزیر صنعت، معدن و تجارت بازگشت ارز حاصل از صادرات و ارائه مشوق صادراتی را دو مساله مهم بخش تجارت قلمداد کرد و اظهار کرد: برای امسال پروژه صادرات به کشورهای همسایه را تعریف کردیم که در حال حاضر 23 میلیارد دلار است و فقط 2 درصد واردات این کشورها را تشکیل می دهد و باید تلاش کنیم این میران تا 4 درصد افزایش یابد. وزیر کابینه دوازدهم ادامه داد: کشورهای آفریقایی نیز پتانسیل خوبی برای واردات محصولات ایرانی دارند، اما رقم بسیار ناچیزی به این کشور ها صادرات داریم و در این زمینه باید برنامه ریزی کنیم. رحمانی با تاکید بر اینکه برای صادرات به کشورهای همسایه، باید زیرساخت ها را فراهم و تقویت کنیم، افزود: دولت هم در این حوزه کم و کاستی هایی دارد، چنانکه در بحث رایزن های تجاری با مشکل هایی روبرو هستیم که باید آن را رفع کنیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات 9 میلیارد دلاری به عراق و 2 میلیارد و 600 میلیون دلاری به افغانستان، گفت: برای رونق صادرات، نیاز به اصلاحات زیرساخت است، اما این را هم باید باور کنیم که اقلام مصرفی مردم را نمی توانیم در شرایطی که مردم نیاز دارند، صادر کنیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: درباره پیمان سپاری ارزی نیز ضرورت دارد کارگروه مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود و نواقص آن را بررسی و برای آن راهکار ارائه دهد.

گفتنی است در این جلسه فعالان بخش خصوصی در مورد موانع پیش روی صادرات صحبت‌های مطرح کردند./

پایان پیام

صادرات غیرنفتی صندوق توسعه ملی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز 

  

درخواست وزارت نیرو برای تمدید معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییوزارت نیرو درخواست کرده است تا مجوز انجام تشریفات قانونی لازم برای تکمیل مراحل ثبت افزایش سرمایه از محل بند (ز) تبصره (10) قانون بودجه سال 1397 کل کشـور توسط شرکت‌های تابعه این وزارت خانه تا تاریخ 31 تیر 1398 تمدید شود.
ایلنا وزارت نیرو سرمایه قانون 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ سقوط آزاد نرخ‌ها و غافلگیری نوسان‌گیراناقتصادنیوز: امروز دوشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران برای سومین روز متوالی در این هفته روی مدار نزولی حرکت کرد و شیب کاهش قیمت تندتر شد تا پس از نزدیک به یک ماه دلار به کانال 13 هزار تومانی بازگردد. امروز صرافی ملی تا عصر نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 650 تا 700 تومان کاهش داد تا دلار در محدوده 13600 و یورو در محدوده 15500 تومانی قرار گرفت...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

«برادرجان» دور افتاده و شعارزدهتهران - ایرنا - سریال «برادر جان» که در ایام مبارک رمضان از شبکه سه سیما پخش می‌شود روایتگر سال 98 است اما کاراکترهای این سریال به گونه ای در کوچه و خیابان با هم حرف می زنند که انگار از بطن جامعه جدا و در یک جزیره دور افتاده زندگی می‌کنند.
ایرنا صدا و سیما تلویزیون نویسنده 

  

همتی: بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود/مردم در بازار ارز سرمایه‌گذاری نکننداقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با اشاره به بازگشت 18.7 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور، و بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک واردات