برنا   |  اجتماعی  |  

افزایش بیماری زخم معده در زنان مسن و مردان جوان/ افراد با گروه خونی o در معرض خطر ابتلا به زخم دوازدهه

باتوجه به اعمال دستگاه گوارش، هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت لزوم برخورداری از یک دستگاه هاضمه خوب و سالم را انکار کند. لذت زندگی بستگی به وجود دستگاه گوارشی سالم دارد. در حالی که یک هاضمه بد و بروز عوارضی نظیر اسهال، یبوست، زخم معده و اثنی عشر، التهاب در قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش آرامش را از زندگی شخص سلب می‌کند.

افزایش بیماری زخم معده در زنان مسن و مردان جوان/ افراد با گروه خونی o در معرض خطر ابتلا به زخم دوازدهه

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ به نظر می‌رسد که بیشتر افراد درد شکم، نفع، یبوست، سنگینی معده، ترش کردن و بسیاری دیگر از اختلالات گوارشی را  به دفعات تجربه کرده‌اند. همچنین افراد بسیاری دچار سرطان بخش‌های مختلف دستگاه گوارش می شوند.

واقعیت این است که بیشتر مردم به دلیل عدم مراقبت درست از دستگاه گوارش و به خصوص رژیم غذایی نادرست، دچار مشکلات گوارشی می‌شوند. بی‌توجهی به کیفیت مواد غذائی از سوی تولید کننده و مصرف کننده و عادت‌های نادرست غذائی و پرخوری دست به دست هم داده است تا آمار چاقی و بیماری‌های مزمن مهم دستگاه گوارش نظیر بیماری‌های کبد چرب (بازگشت محتویات غذا از روده به مری) رفلاکس و سرطان‌های معده و مری و سرطان روده و مری به مرز هشدار برسد و سلامت ایرانیان را به شدت در معرض تهدید قرار دهد. این در حالی است که با بهبود کیفیت مواد غذایی و رفتارهای غذایی مصرف مواد غذائی می‌توان از بسیاری از این بیماری‌ها و اختلالات پیشگیری کرد.

هادی درویشی، کارشناس ارشد آموزش بهداشت، در گفتگو با برنا از مراقبت و چگونه سلامت نگهداشتن  دستگاه گوارش می‌گوید.

این کارشناس بهداشت با اشاره به سن و جنس افراد در دچار شدن به بیماری های گوارشی گفت: سن نقش مهمی در ایجاد بیماری‌های گوارشی خصوصا بیماری های چون زخم معده و دوازدهه دارد. گرچه شیوع زخم‌های دوازدهه به‌طور معمول دو دهه زودتر از زخم‌های معده، به‌خصوص در مردان ظاهر می‌شود ولی شیوع آن در مردان جوان بسرعت کاهش یافته و در افراد مسن به‌خصوص در زنان افزایش یافته است. این تغییرات نشان دهنده ارتباط مستقیم این بیماری‌ها با سن است به‌طوری که میزان ابتلا به میکروب هلیکوباکترپیلوری با سن افزایش می‌یابد. البته بهبود وضع بهداشتی فردی و محیطی، استفاده از یخچال و تغییراتی که در رژیم غذایی و کاهش تماس با مواد شیمیایی حاصل شده، می‌تواند نقش مهمی را در کاهش این روند داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه میزان مصرف داروهای ضد التهابی در سالمندان بیشتر است، عوارض گوارشی ناشی از مصرف این داروها در سنین بالا نیز افزایش می‌یابد.

درویشی یکی دیگر از عوامل بروز بیماری‌های گوارشی را  ژنتیک و سابقه فامیلی برشمرد و در این خصوص اینگونه توضیح داد: برخی افراد به دلایل ژنتیکی بیشتر در معرض ابتلاء به برخی از بیماری‌های گوارشی هستند و لذا نیاز به توجه و مراقبت بیشتر دارند. مثلا در افرادی که گروه خونی o دارند خطر ابتلا به زخم دوازدهه بیشتر است، و یا افرادی که دارای سابقه فامیلی ابتلاء به سرطان های دستگاه گوارش دارند بیشتر در معرض ابتلاء به سرطان هستند.

وی تاکید داشت: شواهد بسیار قوی وجود دارد که سیگار به‌عنوان یک عامل خطر در میزان شیوع، تداوم و عوارض بیماری‌های گوارشی نقش دارد.

این کارشناس بهداشت از رژیم های غذایی و اثری که بر سیستم گوارشی بدن دارند چنین گفت: رفتارهای غذایی شامل انتخاب نوع مواد غذایی، روش نگهداری و طبخ مواد غذایی، الگو و عادات غذایی نیز نقش مهمی در ابتلاء به اختلالات و بیماری‌های مختلف دستگاه گوارشی دارد. عادت‌های نادرست غذائی مانند مصرف زیاد غذاهای آماده که سرشار از مواد نگهدارنده دارنده، چربی و نمک هستند، مصرف چای داغ و نوشیدنی‌های گازدار و پرخوری همه از جمله مهمترین عوامل تغذیه‌ای موثر بر ابتلاء به اختلالات و بیماری‌های مختلف دستگاه گوارشی هستند.

وی اثر الکل بر سیستم گوارشی را چنین دانست: با توجه به آنکه الکل در تغییر ترکیب فلور میکروبی روده می‌تواند تداخل ایجاد کند و همچنین در ایجاد زخم معده و دوازدهه نقش دارد، خصوصا اینکه در ایجاد برخی از سرطان‌های دستگاه گوارش نقش بسزایی دارد، می‌تواند از جمله عوامل موثر در ایجاد بیماری‌های دستگاه گوارش باشد .

درویشی را هم بی اثر ندانست و افزود: عوامل محیطی مانند آلودگی آب و یا مواد غذایی نقش مهمی در ایجاد و یا توسعه بیماری های گوارشی نقش مهمی دارند.

این کارشناس بهداشت در آخر به استرس‌ها اشاره داشت و گفت: استرس در ایجاد بسیاری از اختلالات و بیماری‌های دستگاه گوارش مانند یبوست، دل درد و حتی سرطان‌های دستگاه گوارش نقش مهمی دارد.

زنان آلودگی آب آموزش   اخبار برگزیده
  

با خودروهای برقی جدید ایران خودرو آشنا شوید (تصاویر)روز گذشته ایران خودرو در یازدهمین همایش موتور‌های درونسوز از اولین خودروی تمام برقی ایرانی با تیراژ انبوه رونمایی کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس دفتر رییس جمهور: پای امنیت ایران در میان استبه اعتقاد رئیس دفتر رئیس جمهوری، مشارکت بالای مردم در انتخابات پیش رو به نوعی میخ آخر بر تابوت کمپین فشار حداکثری امریکا خواهد بود.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

رئیس ستاد انتخابات استان تهران بر لزوم تعطیلی کامل ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات مجلس در روزهای پنجشنبه و جمعه تاکید کرد.
نامه نیوز آموزش انتخابات مجلس تهران 

  

مشارکت در انتخابات حدود 40 درصد خواهد بود/ با وجود مشارکت اندک هم اصولگرایان پیروز انتخابات تهران نمی‌شوندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب عنوان کرد: اگر امروز قبل از اتفاقات آبان ماه بودیم، می‌گفتم سبد رأی اصلاح‌طلبان به شدت کاهش پیدا خواهد کرد زیرا بیشتر طبقه متوسط و قشر خاکستری هستند که انقلت‌هایی را نسبت به اصل شرکت در انتخابات خواهند آورد اما در این انتخابات اقشار آسیب‌پذیر به نوعی با حضور در انتخابات قهر کردند.
ایلنا انتخابات مجلس شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

اولین ویدئو از خودرو رانا برقی ایران خودرورانا برقی به عنوان اولین خودرو کاملا برقی ایرانی با قابلیت کاربردی روزمره رونمایی شد.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

حداد و قالیباف عقب نشستند،آقاتهرانی سهم گرفت/ لیست وحدت درآمد«لیست وحدت» شورای ائتلاف درحالی منتشر شد که در آن بیشترین سهم به فرزندان معنوی و سیاسی آیت الله مصباح اختصاص یافته است.
۵۵ آنلاین اصولگرایان سید رضا تقوی عبدالحسین روح الامینی 

  

نشانه‌ ها از کنترل ویروس کرونا/به مهار ویروس کرونا امیدوار باشیم؟سازمان بهداشت جهانی در گزارش تازه خود عملکرد چین در مهار ویروس کرونا را موفقیت‌آمیز خواند. هر ساعت به تعداد قربانیان ویروس کرونا افزوده می شود.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی ویروس چین 

  

کارهای عجیب و غریبی که به هرچیزی شبیه است جز تبلیغات انتخاباتی!کاندیدا داریم چه کاندیدایی! نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم وسط طرفدارانش که برای او شعار میدهند ایستاده و می‌گوید بلندتر شعار بدید!
مستقل‌آنلاین تبلیغات انتخابات مجلس 

  

ماهی قرمز کرونا ویروس دارد؟عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به برخی از نگرانی‌ها در رابطه با ورود ماهی‌های قرمز چینی در ایام نوروز و احتمال انتقال بیماری از این طریق، عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم واردات کلیه محصولات غذایی و حیوانی از کشور چین ممنوع شده و هیچ منطقی وجود ندارد که در شرایط اپیدمی موجود محصولات غذایی و یا حیوانی از چین وارد شود.
اقتصادنیوز ویروس گربه نوروز 

  

بازگشت عادل فردوسی پور، سورپرایز امشب شبکه سه است؟رضا جاودانی در برنامه «گزارش ورزشی» اعلام کرده بود که سه شنبه شب، مخاطبان را سورپرایز می‌کند.
مملکت‌آنلاین مادرید بازی لیورپول 

  اخبار داغ
  

افزایش نرخ تورم ماهانه در بهمن 98 (نمودار)نرخ تورم در بهمن ماه به 37 درصد رسید که نسبت به ماه قبلش، با 1.6 درصد کاهش همراه شده است. هر چند نرخ تورم ماهانه، با افزایش 0.3 درصدی به 1.1 درصد در ماه گذشته رسید.
اقتصادنیوز افزایش قیمت تورم ماه 

  

نرخ تورم بهمن‌ماه اعلام شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.6 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.
شما‌نیوز تورم ماه عکس 

  

کشف 3 تن مواد آتش‌زای غیرمجاز به ارزش 15 میلیارد ریالسرپرست معاونت مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی از کشف سه تن موادمحترقه به ارزش 15 میلیارد ریال در سه عملیات خبر داد.
تسنیم مواد محترقه ریال بازار تهران 

  

تورم بهمن ماه 37 درصد شدنرخ تورم سالانه بهمن ماه 1398 برای خانوارهای کشور به 37 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل،
خبرفوری تورم ماه ایران 

  

نرخ ارز، طلا، سکه، دلار و یورو امروز پنجشنبه 1398/12/01 | رشد شاخص ارز و طلا در بازار تهراناقتصادنیوز: امروز پنجشنبه 1 اسفندماه، دلار آمریکا در بازار آزاد درمحدوده 14.440 و 14.450 تومانی قرار دارد که بالاترین سطح شاخص ارزی در 9 ماه گذشته بوده است. بهای اونس طلا در بازار جهانی از مرز مهم 1600 دلاری عبور کرده و به حدود 1609 دلار رسید. امروز سکه بهار آزادی به مرز محدوده 5.4 میلیون تومانی نزدیک شد.
اقتصادنیوز ارز دلار دلار آمریکا 

  

مبارزه با فساد نیازمند عمل است نه شعارلیلا ناصری بیکاری همه جور فساد به دنبال می‌آورد، به یقین مردمی که چند جوان بیکار در خانه داشته و امکان شغل، مسکن وغیره ندارند، توجهی به سخنرانی‌ها نکرده و شنیدن شعار مبارزه با فساد برایشان جذابیتی ندارد.
۵۵ آنلاین سازمان بازرسی کل کشور رسانه بیکاری