گسترش   |  اقتصادی  |  

شایعه عجیب در بورس، تاریخ تکرار می‌شود

شاخص بورس در هفته چهارم تیر دوباره بازدهی مثبت را تجربه کرد. این در حالی است که با وجود حضور چالش عرضه، شاخص در مرز روانی 1.310 میلیون واحد ایستاده است.

شایعه عجیب در بورس، تاریخ تکرار می‌شود

بازدهی بازار سهام در هفته آخر تیر هم با بازدهی 0.44 درصدی به پایان رسید. این برای چهارمین هفته متوالی است که بورس با بازدهی مثبت و ثبت مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت مواجه می‌شود. البته در چهار هفته مزبور دامنه بازدهی کمتر شده اما مستمر و پایدار بوده است.

ویژگی مهم بازار سهام در نخستین ماه تابستان استمرار در بهبود روند معاملات و ارسال سیگنال‌های متوالی در تقویت سمت تقاضا بود. حجم و ارزش معاملات در همین ماه نخست تابستان رکوردها را به صورت متوالی در سال 1400 جابه جا کرد و این در حالی بود که در هفته پایانی تیر با تعطیلی زودهنگام، بازار بدون تغییر خاصی در همان وضعیت قبل باقی ماند.

بازار سهام در یکشنبه و دوشنبه، فشار عرضه‌ها را به صورت متوالی تجربه کرد که بخش عمده‌ای از این فشار ناشی از فروش برگه‌های سهام بورس بازانی بود که چندان تمایل ندارند در روز مجمع به عنوان سهامدار شرکت حاضر شوند و چه بسا استراتژی نوسان گیری را سودمندتر میدانند. با این وصف توان عرضه‌ها چندان سنگین نبود و تقاضاها اجازه خروج شاخص از محدوده فعلی را ندانند.

شاخص در تاریخ مزبور (از دوشنبه 21 تیر تا دوشنبه 28 تیر) به کانال 1.3 میلیون واحد برگشت. اگرچه تا 1.317 میلیون واحد هم در روز ابتدایی هفته صعود کرد اما در همان روز پس از عقب نشینی در نقطه 1.311 میلیون واحد ایستاد. در روز یکشنبه با فشار سمت عرضه، شاخص به 1.302 میلیون پسروی کرد، اما در روز بعد از آن (دوشنبه 28 تیر) دوباره به نقطه روز شنبه یعنی همان سطح مقاومتی 1.311 میلیون واحد برگشت. برای بازار نقطه 1.310 میلیون واحد به عنوان مرز مقاومتی شناخته میشد که از دست دادن آن میتوانست شاخص را حتی دوباره به زیر کانال 1.3 میلیون واحد ببرد اما مقاومت در آن نقطه به معنای احتمالی پیشروی دوباره شاخص هم تلقی می‌شود. با این وصف شاخص در وضعیت کنونی متاثر از چالش عرضه‌ها همچنان در مرز مقاومتی ایستاده و منتظر است ببیند در روز بازگشایی هفته بعد (روز دوشنبه) چه سرنوشتی پیش روی شاخص در ماه دوم تابستان قرار می‌گردد.

شایعه‌ای که از روز گذشته معاملات بورس را تحت تاثیر قرار داده بود، در نهایت با پایان یافتن معاملات روز دوشنبه رنگ واقعیت به خود گرفت. به این ترتیب بورس به پیشواز تعطیلاتی می‌رود که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

سهامداران پیش از این عادت داشتند فقط در چند روز ابتدایی هر سال و همزمان با تعطیلات نوروزی، بی‌خیال بورس شوند. اما اکنون برای سهامدارانی که عادت دارند هر روز به تابلوی معاملات چشم بدوزند، این تعطیلی یک چالش به حساب می‌آید.

تجربه نشان داده است که سهامداران از هر گونه تعطیلی دوری می‌کنند و حتی اگر یک روز بیشتر از پنج‌شنبه و جمعه، بازار تعطیل شود، حجم عرضه‌ها سنگین می‌شود. امروز نیز با قوت گرفتن خبر تعطیلی 6 روزه تهران، حجم عرضه‌ها افزایش یافت. با این حال خبر رسمی بعد از پایان معاملات منتشر شد و امکان دارد هیجان ناشی از آن، در نخستین روز کاری آینده، خالی شود.

نکته جالب توجه آن است که شاخص‌کل بورس دقیقا در محدوده‌ای قرار دارد که پیش از تعطیلات نوروزی به آن رسیده بود! شرایط و اخبار این چند روز، تعیین‌کننده خواهد بود که بعد از تعطیلی این چند روز، بورس همانند فروردین و اردیبهشت روند نزولی خواهد داشت یا نه؟!

منبع: اقتصاد نیوز

شاخص تهران سهام   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار