بحران کرونا؛ جهش ابتلا، دور خیز مرگ

با بررسی آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران آشکار می‌شود که روند رشدابتلای هفتگی به کرونا در هفته اول آبان‌ماه جهش بزرگی داشته است. تا پیش از آبان‌ماه به صورت متوسط رشد هفتگی ابتلا کمتر از 2 درصد بوده، اما این رشد در هفته اخیر به 7 درصد رسیده است.

بحران کرونا؛ جهش ابتلا، دور خیز مرگ

به گزارش اقتصادنیوز در هفته‌های اخیر شاهد رشد آمارهای کرونایی در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. مقایسه آمار نشان می‌دهد که میزان جانباختگان بر اثر کرونا و مبتلایان در یکی دو هفته گذشته خیز بلندی بر داشته است. در این خصوص مجموع مبتلایان در هفته گذشته به 48 هزار و 61 نفر رسید که بالاترین رقم در میان هفته‌های کرونایی سال‌‌های 98 و99 به شمار می‌آید. اما با این میزان ابتلا، بستری‌ها در هر هفته چه تغییری کرده است و بالابودن ابتلای روزانه چه تاثیری بر فوتی‌ها در هفته‌های آتی خواهد داشت؟

هرچند که آمار بحران کرونا در مهرماه رونیصعودی داشت، اما آمار هفته اول آبان‌ماه نسبت به هفته‌های پیش از آن بسیار متفاوت بود و نشان از آغاز طغیان بزرگ این بیماری در میانه پاییز داشت. آنچه در این آمارها بیشتر قابل تامل است جهشی است که به صورت ناگهانی در ابتلای کرونا رقم خورده است. نکته قابل توجه در این زمینه آن است که میزان جانباختگان کرونایی هر چند در هفته اول آبان چند رکورد به ثبت رساند، اما متناسب با جهش ابتلا و بستری بیماران رشد نکرده است. با بررسی آمارهای موجود احتمالا باید منتظر جهش تلخ دیگری در تعداد جانبخاتگان در میانه آبان ماه باشیم.

رکورد هفتگی میزان مبتلایان 

آمار هفتگی کرونا در تمام مدت شیوع کرونا در ایران نشان می دهد در هفته های آبانی گذشته خیز ابتلا بسیار بیشتر از گذشته بوده است. تا پیش از آبان متوسط رشد ابتلای هفتگی درحدود 2 درصد بود که با شروع آبان ماه این رقم به نزدیکی 7 درصد رسید. این رکورد در رشد هفتگی ابتلای کرونا از سویی و رقم ثبت شده در این شاخه از سویی دیگر وضعیت کرونا در کشور را قرمزتر از تمام هفته هایکرونایی در سال‌های 98 و99  ترسیم می‌کند.

در این راستا میزان ابتلای هفتگی کرونا در هفته گذشته با 48 هزار و 61 نفر رسید که این رقم بالاترین میزان ابتلا در هفته های کرونایی به حساب می آید. اما با این تغییرات ابتلا روند بستری های روزانه به چه شکل بوده است؟ چند نفر از مبتلایان کارشان به بیمارستان کشیده شده است؟

رکورد شکنی های بستری روزانه درهفته اخیر

در مرور آمار بستری‌های روزانه می توان مشاهده کرد که این شاخص کرونایی نیز به مانند دیگر آمارها از ابتدای آبان شروع به ثبت رکورد های روزانه جدیدی کرده است. بدر همین خصوص شمار بستری های روزانه در روز 8 آبان ماه نزدیک به 3 هزار نفر بود. این رقم رکورد بستری در تمام مدت شیوع کرونا به حساب می آید. رکورد های کرونایی در کنار افزایش شدید مبتلایان نشان از افزایش خطر این بیماری در کنار گستردگی بیش از پیش آن دارد.

اکنون که آمار بستری روزانه همگام با شمار مبتلایان کرونا در حال ثبت رکورد هایی بی سابقه در آبان ماه هستند بررسی میزان فوتی های کرونایی نیزدر این بین می تواند تصویر دقیقتری را از ادامه روند این بیماری ترسیم کند. در همین خصوص سوال آنجاست که میزان فوتی ها باوجود جهشی که ابتلای هفتگی کرونا تاکنون داشته است چه تغییری داشته است؟

جهش ابتلا یک قدم مانده به فوت

در مقایسه آمار مجموع جانباختگان هفتگی کرونا در تمام مدت شیوع این بیماری در کشور مشاهده می‌شود میزان فوتی‌ها در هفته اخیر نزدیک به 2 هزار و 500 نفر بوده است. این رقم بالاترین رکورد هفتگی فوتی‌های کرونایی در کشور محسوب می شود که نزدیک به 2 درصد نسبت به هفته قبل رشد داشته است.

 روند مجموع جانباختگان هفتگی و مبتلایان نشان از مقایسه‌ای تامل برانگیز دارد. زمانی که در هفته آخر مهر میزان مبتلایان به یکباره افزایش یافت شمار روزانه مبتلایان از روزی 4 هزار نفر به نهایتا روزی 8 هزار نفررسانید. این حجم از تغییر در حالی است که در مرور آمار جانباختگان کرونایی جهشی متناسب با جهش ابتلا و بستری مشاهده نمی شود. هر چند میزان فوتی‌های کرونایی به رقم بالای 2 هزار و 500 نفر نزدیک شده است اما آمار ها نشان می دهند که فوتی ها هنوز بر اساس شیبی ملایم رشد می کنند و در مسیر حرکت فوتی‌های هفتگی هنوز جهشی مشاهده نمی‌شود. 

چنانچه جهش ابتلا با چند هفته تاخیر بخواهد بر میزان جانباختگان تاثیر بگذارد متاسفانه در هفته های آینده ممکن است شاهد جهش بلندی در آمار فوتی های کرونایی باشیم.

این مطلب برایم مفید است بلی 2 نفر این پست را پسندیده اند

مرگ وزارت بهداشت ایران   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

کرونا دست بردار از خانه هنرمندان نیست/ صدایی که هنوز می شنویم/عروسی خوبان سینما با طعم همایون شجریان/ جلیل سامان برای زیر خاکی هم ناز کرد/عاشقانه های خانواده تئاتری فاش شد!هفته ای که گذشت دو تن از هنرمندان نامدار صاحب سبک و دارای امضای سینمای ایران قربانی ویروس کرونا شدند، بی تردید سینمای ایران مدیون صدای ماندگار چنگیز جلیلوند است و این سینما هرگز کارنامه هنری کامبوزیا پرتوی و بخصوص قلم ماندگار و مانایش را فراموش نمی کند...
برنا هنرمندان سینما سینمای ایران 

  

اقتصاد آمریکا در حال بازگشت به شرایط قبل کرونارشد بازبینی شده سه ماهه سوم اقتصاد آمریکا 33.1 درصد اعلام شد.
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی کنگره آمریکا 

  

این حرف‌ها در مورد کرونا ممنوع است!اگر طی 10 ماهی که از ورود کرونا به کشور می‌گذرد به کرونا مبتلا نشده باشید، حتما در اطرافیان خود مبتلایان این بیماری را دیده‌اید؛ بیماری سختی که علاوه بر تمام عوارض جسمانی می‌تواند برای روح و روان فرد هم آسیب‌زا باشد و با ترسی که نسبت به بیماری وجود دارد، سبب شود تا اطرافیان بیمار هم از این بُعد بیماری غافل شوند.
۵۵ آنلاین شبکه های مجازی درمان خانواده 

  

دولت انگلیس در آغاز همه‌گیری کرونا با خرید شتاب‌زده وسایل حفاظتِ شخصی، هزینه هنگفتی به بار آورده است.
صراط هزینه انگلیس دولت 

  

وضعیت قرمز بورس سبز شد!بازار سرمایه در هفته جاری روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت و در حالی که روز سه‌شنبه چراغ قرمز این بازار روشن شده بود در روز چهارشنبه بورس دوباره سبزپوش شد.
گسترش سرمایه وزن شاخص 

  

مهدی تیکدری مدافع تیم فوتبال تراکتور به علت ابتلا به ویروس کرونا راهی قرنطینه شد.
صراط فوتبال ویروس ورزشگاه 

  

بورس آمریکا قرمزپوش شددر وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.
اقتصادنیوز رشد اقتصادی درآمد وال استریت 

  

آمارهای جدید حاکی از رشد فزاینده تلفات روزانه ویروس کرونا در آمریکا است.
صراط درمان ویروس ماه