مهر   |  فرهنگی  |  

بی‌توجهی به لباس سنتی و محلی؛ به نام اقوام ایران به کام مُد اروپا

به گزارش خبرنگار مهر، «لباس‌های اقوام بسیار مهجور مانده‌اند و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی زیادی صورت بگیرد، نباید لباس‌های گذشتگان به دست فراموشی سپرده شود و باید آن را به آیندگان منتقل کنیم» این جمله‌ها تقریباً مفهوم و مضمونی از صحبت‌های متولیان حوزه مد و لباس درباره لباس‌های محلی و سنتی است، حتی هر سال برای جشنواره‌ها و نمایشگاه عنوان یا شعاری برای لباس‌های اقوام هم انتخاب…

بی‌توجهی به لباس سنتی و محلی؛ به نام اقوام ایران به کام مُد اروپا

به گزارش خبرنگار مهر، «لباس‌های اقوام بسیار مهجور مانده‌اند و باید در این زمینه فرهنگ‌سازی زیادی صورت بگیرد، نباید لباس‌های گذشتگان به دست فراموشی سپرده شود و باید آن را به آیندگان منتقل کنیم» این جمله‌ها تقریباً مفهوم و مضمونی از صحبت‌های متولیان حوزه مد و لباس درباره لباس‌های محلی و سنتی است، حتی هر سال برای جشنواره‌ها و نمایشگاه عنوان یا شعاری برای لباس‌های اقوام هم انتخاب می‌کنند که نشان از دغدغه‌مندی آنان دارد، اما این دغدغه و شعار تا چه حدی به مرحله عمل و اجرا رسیده است؟ حقیقتاً هیچ!

بسیاری از منتقدان و کارشناسان در این حوزه حتی به کمبود منابع غنی اشاره دارند که در اختیار دانش‌آموختگان قرار بگیرد و در زمینه دانشگاهی بسیار ضعیف هستیم ولی راه‌کارهایی که در این زمینه به نتیجه برسند را بسیار کم دیده‌ایم حتی بسیاری از پوشش‌هایی که در زمینه لباس‌های اقوام کشورمان است با نام اروپایی میان مردم معروف شده‌اند.

لباسی محلی که به مد اسپانیایی می‌شناسند

منطقه چاهورز، یکی از مناطق جنوبی استان فارس است. ساکنان آن در زمان پیش از اسلام پیرو دین زرتشت بوده‌اند اما پس از ورود اسلام به ایران مردم این منطقه مسلمان شدند. یک روایت محلی می‌گوید که در چاه چاهورز گاوی بوده که آب را از چاه می‌کشیده است و به وسیله آن دام‌ها را آب می‌دادند، از همین رو نام این منطقه چاهورز نامیده شده است. در گذشته مردم چاهورز بیشتر شغلشان دامداری و کشاورزی بوده است و محصول اصلی آن‌ها خرما بوده است.

لباس سنتی زنان این منطقه بسیار زیبا و پرکار است و از پارچه‌های اطلس و رنگارنگ تهیه می‌شود. حاشیه این لباس با نوارهای نقره و گلابتون تزئین می‌شود. لباس عروس‌های این منطقه در قدیم بسیار پرکار بوده و با سکه‌های قدیمی و انواع زیورها تزئین می‌شده است. دامن بسیار بزرگ که برای دوخت آن از چندین متر پارچه استفاده می‌کردند و دور تا دور آن پنبه‌دوزی می‌شده است.

آرزو ضرغام، مدرس و کارشناس حوزه مد و لباس درباره پارچه‌های اطلس و رنگارنگ، دامن‌های پر چین و بسیار بزرگ منطقه چاهورز، به خبرنگار مهر می‌گوید: ما در این نمونه پارچه که با نوارهای نقره در دامن‌های پرچین استفاده می‌شود در پارچه‌ها، لباس‌ها و مد اسپانیا هم می‌بینیم که دقیقاً به همین شکل و شمایل هستند، در حالی‌که آن‌ها بیشتر دیده شدند و به نوعی جهانی شده است و مردم آن را بیشتر و بهتر می‌شناسند، حتی این لباس به مد اسپانیایی هم معروف است، کاش ما هم لباس‌های محلی‌مان را بیشتر می‌شناختیم و از آن استفاده می‌کردیم.

زنان قشقایی با لباس‌هایشان شناخته می‌شوند

فیروزآباد، قومیت قشقایی، بیشتر قشقایی‌ها ریشه‌ای ترک دارند و تقریباً تمامشان به گویشی از زبان‌های ترکی اغوز صحبت می‌کنند. مرکز اصلی قشقایی‌ها استان فارس است. اما به دلیل وسعت اراضی و قلمرو در دیگر استان‌ها از این جمله کهکیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، مرکزی و بوشه سکونت دارند. قشقایی‌ها در دوره‌های مختلف به تدریج به این سرزمین کوچیده و در آن ساکن شده‌اند. بسیاری از مورخین عقیده دارند قشقایی‌ها از سرزمین‌های شمال غربی گروه گروه وارد ایران شدند و سرانجام در منطقه فارس سکونت یافتند. قشقایی‌ها دام‌پرور هستند و یکی از بزرگترین جوامع ایلی ایران به شمار می‌روند آن‌ها همه ساله بین سرزمین‌های سردسیر (ییلاق) و سرزمین‌های گرمسیر (قشلاق) کوچ می‌کنند. یکی از شاخصه‌های پوشش زنان قشقایی رنگارنگی و تنوع آن است که معمولاً زنان دامن چند لایه (شلیته)، تونیک یا قیناق و ژاکت کوتاه یا ارخالق می‌پوشند. زنان طوایف گوناگون قشقایی معمولاً با لباس، پیشانی بند و رنگ‌های لباسشان شناخته می‌شوند.

نادیده گرفتن لباس اقوام توسط متولیان حوزه مد و لباس

آرزو ضرغام، مدرس و کارشناس حوزه مد و لباس درباره رشته دانشگاهی و هنرستان در حوزه آکادمیک طراحی پارچه و دوخت می‌گوید: حوزه مد و لباس واقعاً مهجور واقع شده است و مسئولان و متولیان امر خیلی به آن توجه ندارند، خصوصاً درباره لباس‌های محلی اطلاعات، منابع غنی و رفرنس‌های گسترده وجود ندارد که بتوانیم در اختیار دانش آموخته‌ها قرار دهیم.

او ادامه می‌دهد: دانش‌آموخته‌های حوزه مد و لباس چه در دانشگاه‌ها و چه در هنرستان‌های مرتبط با پوشش‌های سنتی و محلی آشنا نشده‌اند، اگر هم می‌بینیم که برخی افراد اطلاعاتی در زمینه لباس‌های محلی و سنتی دارند خودشان در به آن شهر یا روستا رفته‌اند و از نزدیک با پوشش خاص آنان آشنا شده‌اند و این یک نقص است که در زمینه پوشش سنتی اطلاعات و پژوهش‌ها بسیار کم است. من که دوره قبل‌تر هستم همچنان نتوانستم اطلاعاتی در این زمینه را به‌صورت آکادمیک کسب کنم، مگر اینکه خودم به آن روستاها رفتم و با کنکاش و جستجو اطلاعاتی را درباره لباس‌های محلی گذشتگان به دست آوردم.

به گفته او، البته در دوره هنرستان کتاب‌های تازه‌ای در زمینه طراحی لباس‌های محلی منتشر شده است که منابعی برای اطلاعات به دانش‌آموخته‌ها است، در متن کتاب بیشتر به لباس اقوام، محلی و سنتی اشاره شده است، مثلاً درباره انواع و اقسام لباس‌های کردی، مدل‌های مختلفی از لباس‌های آذربایجان، فارس، گیلانی، قشقایی توضیحاتی داده شده است و حتی عکس‌هایی آن‌ها به تفکیک جنس پارچه‌ها و لباس‌ها آمده است.

این کارشناس حوزه مد و لباس در ادامه می‌افزاید: مثلاً در متن این رفرنس‌ها از نوع لباس قشقایی‌ها نوع پارچه و شیوه پوشش آن آمده است و دانش‌آموخته‌ها با نوع لباس و پارچه‌ها آشنا خواهند شد.

او درباره لباس اقوام می‌گوید: کاش متولیان و مسئولانی که حوزه مد و لباس فعال هستند در زمینه لباس‌های اقوام فعالیت‌ها را بیشتر کنند تا علاقه‌مندان در این راه بیشتر اطلاعات داشته باشند یا از نزدیک به پوشش سنتی آشنا شوند. متأسفانه نهادهای دولتی در این زمینه برنامه‌ریزی مدون و درستی ندارند. درست است که جمع‌آوری اطلاعات درباره لباس‌های اقوام پروسه بلند مدتی است اما باز هم نباید آن را نادیده گرفت.

پنبه کشاورزی حوزه   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

نقش‌آفرینی روابط‌عمومی سازمان‌ها در مواجهه با کرونا تحلیل شد به گزارش خبرگزاری مهر، نشست مجازی «روابط‌عمومی ایران و پاندمی کرونا» با هدف تحلیل نقش‌آفرینی روابط‌عمومی سازمان‌ها در ایران در مواجهه با کووید 19، با حضور حسین امامی، رئیس انجمن متخصصان روابط‌عمومی ایران، منصور ساعی، استادیار ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و مژگان جزی‌زاده کریمی رئیس روابط‌عمومی ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران برگزار شد…
مهر روابط عمومی سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

پرداخت تسهیلات کرونایی به 70 درصد از واحدهای معرفی شدهبانک مرکزی اعلام‌کرد: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات مربوط به کسب‌و کارهای آسیب دیده از کرونا، 365 هزار و 841 واحد معادل حدود 70 درصد واحدها تسهیلات مذکور را دریافت کرده‌اند.
اعتماد بانک مرکزی بانک ویروس 

  

ویروس کرونا مغز را گرفتار می کند! به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می دهد ویروس کرونا پس از استنشاق شدن و گرفتار شدن در مخاط بینی، می تواند به مغز انسان برسد. این نخستین دلیل ثابت شده ای است که نشان می دهد ویروس کرونا می تواند از طریق مسیر مخاطی اعصاب مغز را مبتلا کند. طی شیوع همه گیری کووید 19 مشخص شد ویروس کرونا فقط دستگاه تنفسی را آلوده نمی کند بلکه به اختلالات عصبی نیز منجر می شود…
مهر ویروس مغز مغز انسان 

  

برای مبارزه با ایدز حتی در پاندمی کرونا عقب‌نشینی نکردیموزیر بهداشت گفت: با تلاش فراوان کیت تشخیص سریع اچ آی وی در سراسر کشور در دسترس قرار گرفته است.
ایلنا ایدز درمان وزارت بهداشت 

  

کاهش رژ لب، افزایش خط چشم/ زیبایی در کرونا هم مهم است! + فیلمدغدغه زیبایی در دوران کرونا بیشتر از قبل شده است.
گسترش زیبایی زنان 

  

لزوم توجه به اختصاص منابع برای حمایت بیشتر از بیمه شدگان در دوران کرونامدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در دیدار با نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس بر اختصاص کامل منابع سازمان و در نظر گرفتن منابع مناسب و پایدار در بودجه سالیانه براساس هزینه های سازمان به منظور حمایت هر چه بیشتر از بیمه شدگان در شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا در کشور تاکید کرد.
برنا بیمه سلامت ایران 

  

نقش موثر دما در شیوع کرونانتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشورهای گرم‌تر نسبت به بیماری کووید- 19 آسیب‌پذیری کمتری دارند.
اقتصادنیوز زمین استرالیا روسیه 

  

قیمت سکه و طلا در بازار افزایش یافت/ سکه 11 میلیون و 700 هزار تومان شدهم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک‌میلیون و 73 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 700 هزار تومان و قیمت دلار 25 هزار و 500 تومان است.
اعتماد قیمت ارز قیمت سکه و طلا 

  

کرونا با گیاهان دارویی درمان نمی‌شودمتخصص بیماریهای عفونی با تاکید بر اینکه تاکنون در هیچ کشوری، استفاده از داروی گیاهی برای درمان بیمار
خبرفوری درمان خواب موفقیت 

  

18 سرگرمی و بازی جالب برای کودکان در روزهای قرنطینه و خانه‌نشینی کروناییسرگرم کردن و بازی با کودکان کار چندان آسانی نیست. علیرغم این‌که کودکان نسل قدیمی‌تر علیرغم امکانات کم‌تر و محدودتر سرگرمی‌ها و تفریحات بیشتری داشتند، کودکان نسل حاضر سخت‌تر سرگرم می‌شوند. از سوی دیگر با این‌که در حال حاضر انواع و اقسام کلاس‌های تفریحی و سرگرمی‌های برای کودکان مهیاست اما یکی از سردرگمی‌های والدین نسل حاضر سرگرم کردن کودکان است...
برنا سرگرمی کودکان والدین