خط‌ونشان بایدن برای روسیه و چین

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ و گروه 7 خواستار همبستگی کشورهای غربی علیه روسیه و چین شد. او مسکو و پکن را متهم کرد که با سیاست‌هایشان ارزش‌های دموکراتیک در جهان را به خطر انداخته‌اند.

خط‌ونشان بایدن برای روسیه و چین

دنیای اقتصاد : جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ و گروه 7 خواستار همبستگی کشورهای غربی علیه روسیه و چین شد. او مسکو و پکن را متهم کرد که با سیاست‌هایشان ارزش‌های دموکراتیک در جهان را به خطر انداخته‌اند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواستار احیای اتحاد ترنس- آتلانتیک شد. رئیس‌جمهوری آمریکا که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کرد با تاکید بر اهمیت دموکراسی گفت دموکراسی اتفاقی رخ نمی‌دهد و ما باید از آن دفاع کنیم. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز گفت ایالات متحده و اروپا باید رویکرد مشترکی در قبال چین و روسیه اتخاذ کنند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بایدن روز جمعه در سخنرانی خود تصریح کرد عصر سبک ترامپ به مسائل که «ابتدا آمریکا» بود، تمام شده است. برای کسانی که به دنبال شواهد معتبر هستند تا عصر شعار «اول آمریکای ترامپ» تمام شده است، سخنان بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ بهترین گواه است که اساسا سخنرانی خود را با این شاه‌کلید آغاز کرد. بایدن در این سخنرانی گفت: «آمریکا بازگشته است، اتحاد ترنس آتلانتیک بازگشته است.» رئیس‌جمهوری جدید آمریکا بدون اشاره به نام سلف خود، برای اینکه نشان دهد آمریکا از سیاست‌های ترامپ فاصله گرفته است، تاکید کرد: «ما به گذشته بازنمی‌گردیم.» سپس او در وصف اتحاد ترنس-آتلانتیک، سخنان قصیده‌مانندی داشت که در این خصوص این سخنرانی 15 دقیقه طول کشید. او در این سخنرانی در مورد آمریکایی صحبت کرد که خودش بر چالش‌های دموکراتیکش غلبه کرده است. او گفت: «ما باید ثابت کنیم که مدل ما یادگاری از دل تاریخ نیست.» او سپس به چین و روسیه اشاره کرد که در به وجود آمدن این وضعیت کمک حال بوده‌اند. جو بایدن تصریح کرد: «ما باید نشان دهیم که دموکراسی‌ها هنوز هم می‌توانند برای مردم ما در این جهان تغییریافته تحقق پیدا کنند. این رسالت ابتدایی ما است. دموکراسی به‌طور تصادفی اتفاق نمی‌افتد. ما باید از آن دفاع کنیم. آن را تقویت کنید. آن را احیا کنید.»

بایدن برای اینکه اختلافات اساسی دوره خود با دوره ترامپ را به نمایش بگذارد، سپس به موضوع ناتو اشاره کرد و اینکه دیگر همچون دوره ترامپ، آمریکا قصد ندارد از مسوولیت‌های خود شانه خالی کند. او به صراحت گفت: «حمله به یکی، حمله به همه محسوب می‌شود.»

البته او اروپا را تحت فشار قرار داد تا به فکر چالش‌های جدید باشند. بایدن گفت: «ما باید با یکدیگر آماده یک همکاری طولانی‌مدت برای مقابله با چین باشیم.» او با نام بردن از حملات سایبری، هوش مصنوعی و بیوتکنولوژی تصریح کرد اینها حوزه‌های جدید رقابت هستند که باید به آنها خوشامد گفت. بایدن اظهار کرد غرب باید دوباره قوانین استفاده از این فناوری‌ها را تعیین کند، نه اینکه با خالی کردن عرصه، این مجامع را به پکن واگذار کند.

بایدن در ادامه اظهارات خود کشورهای دموکراتیک را فراخواند که با سیاست‌های اقتصادی متجاوزانه چین که در تضاد با ارزش‌های کشورهای دموکراتیک است مقابله کنند. وی گفت مایل نیست کشورش دوباره به «جنگ سرد» بازگردد، اما آماده رقابتی سفت و سخت با چین است. رهبران برخی دیگر از کشورهای گروه هفت نیز اعلام کرده‌اند باید تدبیر جمعی علیه سیاست‌های اقتصادی و تجاری «ناعادلانه» چین اتخاذ شود.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین از سیاست‌های «بدخواهانه» روسیه برای تضعیف دموکراسی و بر هم زدن امنیت آمریکا، اروپا و دیگر کشورها به شدت انتقاد کرد. بایدن گفت روسیه می‌خواهد شاهد اتحاد ضعیف در اتحادیه اروپا باشد.رئیس‌جمهوری آمریکا در این بخش از سخنان خود با نام بردن از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت باید مسکو را به عقب راند. وی همچنین بر لزوم پاسخ گفتن به حملات سایبری که علیه سولارویندز صورت گرفت و متهم اول آن نیز روسیه است، تصریح کرد: هدف آن حملات شبکه‌های کامپیوتری فدرالی بوده است. بایدن تاکید کرد که باید با حملات هکری روسیه که علیه آمریکا، اروپا و سراسر جهان صورت می‌گیرد، مقابله شود.

سخنان بایدن موجب شد تا سه رهبر اروپایی به این نکته برسند که عصر «اول آمریکا» به پایان رسیده است. جو بایدن از نخستین دیدار علنی خود با رهبران اروپایی استفاده کرد تا با شاه‌بیت «آمریکا بازگشته است»، نشان دهد دوره اتحاد مجدد اروپا و کشورهای غربی علیه اقتدارگرایان از نو شکل گرفته است.

در این راستا پیام وی با تاکید بر اهمیت احیای مجدد اتحاد و اقدام مجدد برای دفاع از اروپا در جلسه کنفرانس امنیتی مونیخ که بایدن به‌صورت مجازی از کاخ سفید سخنرانی کرد، قابل پیش‌بینی بود. این در حالی است که نسبت به احیای مجدد رابطه اما و اگرهایی به وجود آمده است، به ویژه اینکه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روی استقلال استراتژیک اروپا تاکید کرد و گفت اروپا بیش از این نمی‌تواند به سایر دولت‌ها وابسته باشد، به ویژه اینکه اگر قصد داشته باشد بیش از حد روی آسیا و چین متمرکز شود. حتی شخصی مانند آنگلا مرکل که دوره صدراعظمی‌اش امسال به پایان می‌رسد، به‌رغم اینکه از بایدن و نگه داشتن 12 هزار سرباز آمریکایی در داخل خاک کشورش استقبال کرد اما گفت این همگرایی نمی‌تواند تا ابد دوام داشته باشد. اختلاف آمریکا و آلمان شاید در دو حوزه مهم باشد: یکی چین که مقصد نهایی اتومبیل‌های آلمانی و محصولات «های‌تک» این کشور است و دیگری در حوزه خط لوله گازی روسیه موسوم به نورد استریم 2 که با واشنگتن بر سر ساخت آن به شدت اختلاف نظر دارند. با این حال هر سه رهبر اروپایی حالا متوجه شده‌اند که باید پایان سیاست «اول آمریکا» را جشن بگیرند و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که سالیان مدیدی است بایدن را می‌شناسد از حضور وی در راس سیاست‌گذاری آمریکا استقبال کرد.

همزمان نخست‌وزیر انگلیس در کنفرانس امنیتی مونیخ از جو بایدن بابت بازگرداندن ایالات متحده به‌عنوان رهبر جهان آزاد تقدیر و از دونالد ترامپ با بیان اینکه ما اکنون در حال پشت سر گذاشتن شرایط دشوار هستیم، انتقاد کرد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس هم با تکرار صحبت‌های بایدن که آمریکا بازگشته است، به نظر از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا انتقاد کرد. جانسون گفت: «همان‌طور که ما قبلا دیده و شنیده‌ایم، آمریکا به‌طور کامل به‌عنوان رهبر جهان آزاد بازگشته و این امری فوق‌العاده است.» رهبر انگلیس ادامه داد: «تاریکی به سر آمده است و ما در حال گذار از شرایط دشوار هستیم و کشورهایی که ما غرب می‌نامیم، در حال جمع شدن کنار هم و ترکیب قدرت و تخصص فوق‌العاده خودشان برای یک بار دیگر هستند.»

نخست‌وزیر انگلیس همچنین در آغاز نشست مجازی گروه هفت که عصر جمعه به میزبانی لندن برگزار شد، جو بایدن را به سرقت یکی از شعارهایش متهم کرد. جانسون از رهبران گروه هفت خواست در کنار هم برای «بهتر بازگشتن» از این پاندمی همکاری کنند. او در ادامه گفت: «این شعاری است که بایدن مورد استفاده قرار داد.» جانسون گفت: «فکر می‌کنم او شاید این را از ما برداشته باشد اما من قطعا آن را از جایی برداشته‌ام، شاید از برنامه‌های کمک‌رسانی سازمان ملل.» این حرف بوریس جانسون با خنده رئیس‌جمهوری آمریکا همراه شد. با این حال یکی از محورهای مهم سخنان بوریس جانسون مربوط به واکسن کرونا بود که وی قول داد بخش اضافه آن را به کشورهای نیازمند هدیه دهد.

 استقبال ناتو و اتحادیه اروپا از بایدن

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا شامل اورسلا فون درلاین و شارل میشل بر تقویت مناسبات میان این نهاد و آمریکا تاکید کردند. این سه مقام از رویکردهای جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا استقبال و گشایش فصل جدیدی در روابط ترنس- آتلانتیک را تایید کردند. استولتنبرگ در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: «ما باید دوباره اتحادمان را تقویت کنیم، اتحادی که نشات گرفته از قول ما برای دفاع از یکدیگر است.»

دبیرکل ناتو با توصیف آن به‌عنوان یک فرصت تاریخی پس از اختلافات میان اروپا و آمریکای شمالی به بایدن و رهبران اروپایی تاکید کرد تا برای جلب دوباره اعتماد و تقویت دوباره اتحاد تلاش کنند. ینس استولتنبرگ تاکید کرد که این ائتلاف نظامی به گسترش مفهوم امنیت نیاز دارد زیرا تغییرات اقلیمی و پاندمی کرونا اهمیت انعطاف‌پذیری را نشان داده‌اند. او گفت ائتلاف ناتو باید از طریق کاهش آلایندگی عملیات‌های نظامی و وابستگی آنها به سوخت‌های فسیلی کاری برای تغییرات اقلیمی انجام دهد. او گفت: امنیت و آب و هوا دست در دست هم هستند. دبیر کل ناتو گفت ما با چالش‌هایی بزرگ نظیر قدرت گرفتن چین، حملات پیچیده سایبری، رفتارهای بی‌ثبات کننده روسیه مواجه هستیم.

او در بخشی از سخنانش که به‌صورت مجازی برای کنفرانس امنیتی مونیخ پخش می‌شد، گفت: «در سال‌های اخیر شاهد بروز اختلاف‌هایی بین اروپا و آمریکا بودیم. پرسش‌های جدی درباره قدرت ائتلاف در ترنس-آتلانتیک مطرح است. مناسبات ترنس- آتلانتیک نیز دچار دو دستگی شدید شده است. حالا فرصتی تاریخی فراهم شده است تا ائتلاف قوی بسازیم تا بار دیگر اعتماد را به دست بیاوریم و اتحادمان را تقویت کنیم تا اروپا و آمریکا در قالب ناتو با یکدیگر همکاری کنند؛ ما با چالش‌های بزرگی مواجه هستیم ازجمله قدرت گرفتن چین، حملات پیچیده سایبری، فناوری‌های فریب دهنده، تغییرات اقلیمی، رفتارهای بی‌ثبات‌کننده روسیه و تهدید مستمر تروریسم. هیچ کشوری و هیچ قاره‌ای نمی‌تواند به تنهایی با این مشکلات مواجه شود.»

وی در ادامه گفت: «ما تعهد خود را به اتحاد ترنس- آتلانتیک نه در حرف که در عمل نشان دادیم. به همین علت، تحت برنامه ناتوی 2030 در تلاش هستیم برنامه‌ای‌ بلندپروازانه برای آینده ناتو اجرا کنیم. ما باید مفهوم راهبردی ناتو را به روز کنیم تا مسیری مشترک در حرکت رو به جلو را ترسیم کنیم. ما باید رویکردمان را درخصوص امنیت، گسترش بدهیم. دشمنان بالقوه ما از همه ابزارهایی که در اختیار دارند استفاده می‌کنند اعم از ابزارهای نظامی، سیاسی و اقتصادی تا نهادهای ما را به چالش بکشند، جوامع و امنیت ما را تضعیف کنند.»

 سایر محورهای مهم کنفرانس مونیخ

از محورهای مهم کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه 7، مقابله با ویروس کرونا و همچنین گرمایش زمین بود که بخشی از سخنرانی جو بایدن نیز به این دو موضوع اختصاص داشت.

جو بایدن اعلام کرد آمریکا از امروز به توافق زیست‌محیطی پاریس بازمی‌شود، توافقی که دولت پیشین آمریکا به رهبری دونالد ترامپ از آن خارج شده بود، اما جو بایدن بازگشت به آن را به‌عنوان یکی از اهداف خود مطرح کرده بود. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت اگر اتحادیه اروپا و آمریکا با همدیگر به سیاره مارس سفر می‌کنند، پس می‌تواند چالش‌هایشان در کره زمین را نیز با کمک هم حل کنند. اشاره وی به ارسال چند فضاپیما به مارس با مشارکت آمریکا و اروپا است. وی همچنین با اشاره به بحران کرونا گفت: ایالات متحده 4 میلیارد دلار برای واکسیناسیون در کشورهای فقیر از طریق برنامه کوواکس کمک خواهد کرد.

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا نیز که ریاست نشست گروه 7 را برعهده دارد در سخنرانی روز جمعه خود گفت اکنون زمان درستی برای تمرکز بر موضوع محیط زیست و گرمایش زمین است. از سویی رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه اعلام کرد اتحادیه اروپا در نظر دارد میزان کمک به برنامه کوواکس را دو برابر کرده و به 600 میلیون دلار برساند و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم در نشست گروه هفت گفت مادامی که کل جهان واکسینه نشود، شیوع ویروس کرونا متوقف نخواهد شد. طی روزهای گذشته انتقادات گسترده‌ای در رابطه با دسترسی ناعادلانه کشورها به واکسن کرونا مطرح شده است. آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با اعلام اینکه10 کشور در جهان، 75 درصد از تمامی واکسن‌های موجود ضد کرونا را به شهروندان خود تزریق کرده‌اند، از توزیع ناعادلانه این واکسن‌ها به‌شدت انتقاد کرد. وی از گروه 7 درخواست کمک مالی برای برنامه کوواکس کرده بود. تاکنون بیش از 4/ 2 میلیون نفر در جهان‌بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند.

 

روسیه دونالد ترامپ دموکراسی   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

آیا وزارت بهداشت توان مدیریت بحران کرونا را از دست داده؟/ چرا نسخه یک سال پیش را برای مردم می پیچید؟سلامت نیوز-مهدی اسفندیار: یکسال از حضور کرونا گذشته جامعه خسته شده و روان مردم بهم ریخته پایه های اقتصاد کشور فرو ریخته، دولت توان حمایت از مردم را ندارد، ngo ها سامان دهی نشدند و هزار بلای زمین و آسمان بر این مردم نازل شده . دیگر نمی توان مردم را در خانه ها نگه داشت. اینکه دکتر محرز و سعید نمکی و رئیسی و حریرچی و .....
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت مدیریت بحران زمین 

  

افزیش تعداد میادین میوه و تره‌بار شهرداری در سال 1400/ عرضه سهام شهروند و همشهری در فرابورسشهردار تهران با تاکید بر اینکه هیچ فضایی را بدون مناسب‌سازی افتتاح نمی‌کنیم، گفت: 245 میدان میوه و تره بار در تهران موجود است و تعداد میادین را مطابق با قولی که به شورا داده بودیم به 270 میدان در سال 1400 خواهیم رساند.
ایلنا وزارت جهاد کشاورزی کشاورزی دولت 

  

گزارش تصویری: گل گهری‌ها تست کرونا دادندشاگردان امیر قلعه نویی تست کرونا دادند.
ایلنا امیر قلعه نویی 

  

خطرات تست کرونا در مطب ها/شرایط نمونه گیری فراهم نیست به گزارش خبرنگار مهر، علی شیرین، روز شنبه نهم اسفند 99 در نشست خبری که در محل انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران برگزار شد، نسبت به برخی شنیده‌ها مبنی بر اینکه گفته می‌شود قرار است تست کرونا در مطب‌ها و دندانپزشکی انجام شود، گفت: باید به تبعات چنین اقدامی اندیشید، چون برای انجام نمونه گیری و آزمایش، می‌بایست همه امکانات و تجهیزات لازم فراهم باشد. وی با عنوان این مطلب که…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار ایران 

  

ابتلای نماینده آیت الله سیستانی به کرونامنابع پزشکی و منابع نزدیک به «احمد الصافی» نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر دینی عراق از ابتلای این نماینده به کرونا خبر دادند.
اقتصادنیوز عراق 

  

سیگنال‌ خصمانه بایدن به ایران /عقب نشینی کرونایی اسرائیل /وزیر تنهایی رونمایی شداقتصادنیوز: پرونده قتل جمال خاشقچی هم‌چنان دردسری برای محمد‌بن‌سلمان است. توقف صدور ویزا برای 70 تبعه سعودی و توقیف اموال از جمله اقداماتی است که آمریکا بخاطر این جنایت اعمال خواهد کرد.
اقتصادنیوز ایران قتل محمد بن سلمان 

  

رشد 308 درصدی یک نماد بورسی در 11 ماهنماد معاملاتی خپارس در دوره 11 ماهه منتهی به بهمن ماه سال جاری با رشد 308 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته درآمد 3398 میلیارد تومانی کسب کرد.
اقتصادنیوز درآمد ماه 

  

تصاویر| آغاز فاز دوم واکسیناسیون کادر درمان علیه کرونافاز دوم واکسیناسیون کادر درمان و مدافعان سلامت علیه ویروس کرونا کووید 19 در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور کلید خورد.کادر درمانی پزشکان و پرستاران بیمارستان رسول اکرم(ص) واکسینه شدند./منبع: تسنیم
اقتصادنیوز واکسیناسیون درمان ویروس 

  

سقوط شاخص بورس و فرابورس به کانال پائین‌تر +اینفودر معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس به کانال 1.1 میلیونی سقوط کرد و شاخص کل فرابورس به کانال 16 هزار واحدی تنزل کرد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بزرگ ترین افت بورس از زمان اجرای دامنه نوسان نامتقارن/شاخص بورس 11 هزار واحد ریزش کردشاخص کل بورس تهران امروز 11800 واحد افت کرد که این افت بزرگ ترین افت شاخص کل از زمان اجرای دامنه نوسان نامتقارن است.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

احتمال انتقال کرونا به دیگر اعضای خانواده چقدر است؟نتایج یک بررسی نشان می دهد: در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری کووید-19فقط یک در 10 احتمال ابتلای دیگر اعضا به بیماری وجود دارد.
برنا خانواده 

  

دور زدن قانون برای سفر به مناطق ممنوعه و کرونایی !سلامت نیوز:شرایط سفر در ایام کرونا هر لحظه در حال تغییر است. برخی اوقات رنگ شهرها تغییر می کند و امکان سفر به آنها وجود ندارد. زمان دیگر نیز این شرایط پایدارتر می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو، کمتر از یک ماه دیگر نیز به پایان سال 99 و آغاز سفرهای نوروزی 1400 مانده است...
سلامت‌نیوز قانون سفر وزارت بهداشت 

  

وضعیت خطرناک شیوع کرونا در متروسلامت نیوز: مینو محرز، عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی مانند مترو به خوبی رعایت نمی شود. اگر در هر واگن جمعیت زیادی سوار شوند در صورتیکه فردی ناقل بیماری باشد به دلیل نبود تهویه مناسب و گردش هوا در مترو باعث انتقال احتمالی ویروس کرونا خواهد شد...
سلامت‌نیوز مترو سلامت ویروس