مهر   |  فرهنگی  |  

جلسه هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب پس از چندسال تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین ظریفیان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: این جلسه پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی که از سال 1397 تاکنون برگزار نشده است، با دستور بررسی اهداف، مأموریت و وظایف دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسال و هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب کودک و نوجوان و تبیین نقش این دو هیأت در حکمرانی کتاب در جمهوری اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای جلسه…

جلسه هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب پس از چندسال تشکیل می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین ظریفیان مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: این جلسه پس از وقفه‌ای نسبتاً طولانی که از سال 1397 تاکنون برگزار نشده است، با دستور بررسی اهداف، مأموریت و وظایف دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسال و هیأت نظارت بر ضوابط نشر کتاب کودک و نوجوان و تبیین نقش این دو هیأت در حکمرانی کتاب در جمهوری اسلامی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای جلسه که از نخبگان و سرآمدان فرهنگی کشور هستند، برگزار خواهد شد.

دبیر هیأت نظارت نظارت بر ضوابط نشر کتاب بزرگسال و کودک و نوجوان با اشاره به روند سیاست‌های این دو هیأت افزود: بسیاری از ضوابط کلی و پیش بینی‌های لازم برای تأسیس و اصلاح فرآیندهای موجود در حوزه کتاب بر عهده هیأت نظارت بر ضوابط نشر بزرگسال و کودک و نوجوان است و در موارد قابل توجهی در مصادیق و موارد خاص به این هیأت‌ها اختیار داده شده تا در موارد دقیق‌تر به نتیجه‌های لازم برسند.

هیأت نظارت بر ضوابط نشر نقش مهمی در پیشبرد مطالبات رهبری در حوزه کتاب دارد

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی گفت: هیأت‌های نظارت بر ضوابط نشر بزرگسال و کودک و نوجوان علاوه بر این که نقش جدی در پیشبرد سیاست‌ها، اهداف و مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه کتاب دارند و بازوهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه هستند.

ظریفیان با اشاره به تفکیک دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان، بر اهمیت حوزه کتاب کودک و نوجوان تاکید کرد و گفت: ترکیب تخصصی هیأت نظارت بر نشر کتاب کودک و نوجوان به صورت جداگانه، نشان دهنده نگرش نظام به این حوزه راهبردی و مهم است.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی در ادامه با اشاره به سیاست‌هایی که هیأت نظارت بر نشر دنبال می‌کند، گفت: جهت گیری جدی ما در هیأت نظارت بر نشر کتاب ناظر بر ارتقای دانش، آگاهی و خلاقیت جامعه با حفظ اصول و چارچوب‌های قانونی است.

به دنبال افزایش ظرفیت‌ها برای گشایش زمینه‌های قانونی در حوزه کتاب هستیم

ظریفیان گفت: در هیأت نظارت بر نشر به دنبال بررسی قوانین، ضوابط و مقررات موجود در حوزه کتاب، شناسایی خلأهای قانونی و بررسی ظرفیت‌ها برای افزایش زمینه‌های قانونی در حوزه کتاب هستیم.

به گفته این مدیر فرهنگی توسعه کمی کتاب و ارتقای کیفی در حوزه نشر و آثار مکتوب، توجه بر مسأله کتابخوانی به عنوان یک راهبرد اساسی برای توسعه فرهنگی کشور و نظام ارزشیابی ناشران، توجه جدی به حوزه نشر و مشکلات حوزه ناشران از جمله موارد مورد بررسی و پیگیری در هیأت‌های نظارت بر نشر در دو حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان به شمار می‌رود.

مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی با بیان اینکه اعضای دو هیأت نظارت بر ضوابط نشر منتخب شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور هستند، افزود: حوزه کتاب در بسیاری از کشورها یک حوزه حاکمیتی است و از اهمیت زیادی برخوردار است و این عرصه در کشور ما نیز از گذشته دارای اهمیت بسزایی بوده است؛ بنابراین در دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال اعتلا و پیشرفت این عرصه در کشور هستیم.

ظریفیان در ادامه با اشاره به سایر فعالیت‌های دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، گفت: اقدامات هیأت نظارت بر ضوابط نشر در حوزه‌های بزرگسال و کودک و نوجوان تنها بخشی از فعالیت‌های این دفتر به شمار می‌آید. این دفتر اقداماتی هم در صف و هم در بخش ستادی دارد که از آن جمله می‌توان به حوزه سیاستگذاری ها، ساماندهی فرایندها، بازبینی و بازنگری بخشنامه‌ها و آئین نامه‌ها، ساماندهی تحویل و انجام امور روند بررسی کتاب ارائه شده ناشران و نویسندگان، حمایت از مؤلفان و ناشران و … اشاره کرد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خلاقیت جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

تداوم پیشروی قیمت سکه و طلااقتصادنیوز : امروز شنبه 11 تیر ماه 1401 قیمت دلار هرات وارد کانال جدید شد. دلار در استانبول ، سلیمانیه و دبی هم به آستانه مرزهای جدید رسید.
اقتصادنیوز قیمت سکه و طلا ماه 

  

قیمت سکه امامی دوباره گران شد/حباب سکه چقدر است؟در معاملات امروز بازار طلا قیمت‌ها اندکی کاهش را تجربه کرد اما قیمت سکه امامی بیش از 100هزارتومان افزایش یافت.
فردا قیمت افزایش قیمت 

  

رقیب جدید برای بازار بورسبا وجود چشم انداز مثبتی که بورس دارد، اما روند معاملات در این بازار به گونه ای نیست که سرمایه گذاران ترغیب به ادامه حضور در آن شوند و هر روز شاهد خروج بخشی از سرمایه حقیقی ها از بازار هستیم.
گسترش بورس تهران خودرو درآمد 

  

عرضه املاک بانک‌ها در بورس آغاز شد؟به‌نظر می‌رسد دولت تأکید دارد عرضه املاک بانک‌ها از طریق بورس کالا انجام شود و کارشناسان تأکید می‌کنند بهترین محل برای عرضه املاک بانک‌ها بورس کالاست زیرا عرضه املاک از این طریق، فروش املاک مازاد بانک‌ها را شفاف می‌کند.
گسترش بانک ملت بانک مرکزی بانک 

  

بورس تهران نزولی شد / فرار بزرگ سهامداران از بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز بازار سهام 11 تیرماه، شاخص‌ کل بورس تهران افت کرد و نیم تریلیون تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

افزایش به حق قیمت خودرو هم بازار را دچار تنش می کندعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن گفت: در وضعیت فعلی هر افزایش قیمتی حتی اگر بحق باشد قطعا بازار را دچار تنش می کند و به همان نسبت نیز قیمت حاشیه بازار بالا می رود.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بورس به سود دهی میوفتد؟شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته افت 12 هزار واحدی را تجربه کرد. کارشناسان عقیده دارند که با واسطه این نزول بازار فردا نیز اصلاحی می‌شود.
گسترش نرخ سود بانکی سود شاخص 

  

هشدار مهم کرونایی / پیک بعدی کرونا در راه است؟اقتصادنیوز: عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: حدود چند ماهی کرونا در کشور به دلیل ایمنی گله‌ای ناشی از شیوع گسترده سویه اومیکرون در کشور و تزریق واکسن، فروکش کرده بود، اما حالا وضع عوض شده است و متاسفانه با افزایش مبتلایان روبه‌رو هستیم
اقتصادنیوز 

  

خبر مهم برای دارندگان سهام عدالت / 3 تصمیم جدید شورای عالی بورساقتصادنیوز: به سازمان خصوصی‌سازی اجازه داده شد تا با همکاری شرکت سپرده گذاری در پایان شهریور سال جاری سود سهام عدالت از محل سود شرکت های غیربورسی را پرداخت کند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام سازمان خصوصی سازی 

  

اعلام رنگ بندی جدید کرونایی کشورتعداد شهرهای زرد کرونایی در کشور از 2 شهر به 4 شهر افزایش یافته است.
اقتصادنیوز رنگ 

  

افت بیش از 12 هزار واحدی شاخص کل بورسشاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش 12083 واحدی معادل 0.80 درصد، به یک میلیون و 501 هزار و 631 واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش 202 واحدی به 20 هزار و 209 واحد رسید.
برنا شاخص 

  

آخرین و جدیدترین جدول و نمودارهای افزایش روند کرونا طی روزهای اخیر در کشورآمار بیماران سرپایی و بستری‌ مبتلا به کرونا در کشور، دچار افزایش نسبی شده است و در بین استان‌ها، تهران بیشترین موارد فوتی هفتگی را ثبت کرده است.
برنا جدول تهران 

  

شوک به قیمت دلار و سکهقیمت دلار و سکه در بازار امروز 11 تیر ماه مانند دو روز قبل افزایش را تجربه کرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

معاملات مشکوک یک پالایشگاه در بورسدر روز افت 12 هزار واحدی شاخص، پالایشگاه فرابورسی، دو شرکت بیمه و لیزینگ، دو سرمایه گذاری به همراه 10 نماد دیگر، مشمول معاملات مشکوک شدند.
گسترش پالایشگاه ایران خودرو خودرو