اصوات دیپلمات‌ها کنار دریاچه لیمان!

سید محمود کمال آرا “زکریا”، نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «اصوات دیپلمات بلدانِ ساحلی کنار دریاچه لیمان ژنو» نوشت: موضوع اصلی قابل بررسی پژواک اصواتی است که در بین ستون کاخ عمارت‌های سران سایر ملل پیچیده و یا در سینه برخی شخصیت‌های سیاسی گذشته و فعلی نظام … نوشته اصوات دیپلمات‌ها کنار دریاچه لیمان! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

اصوات دیپلمات‌ها کنار دریاچه لیمان!

سید محمود کمال آرا “زکریا”، نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «اصوات دیپلمات بلدانِ ساحلی کنار دریاچه لیمان ژنو» نوشت:

موضوع اصلی قابل بررسی پژواک اصواتی است که در بین ستون کاخ عمارت‌های سران سایر ملل پیچیده و یا در سینه برخی شخصیت‌های سیاسی گذشته و فعلی نظام جای دارد. در خوشبینانه‌ترین حالت و با ذکر اینکه یک دشمن همیشگی چگونه نسبت به ما احساس امنیت می‌کند، این تئوری باید اینگونه بررسی گردد که در چنین بده و بستان‌های اطلاعاتی آن هم در این سطح از اهمیت خبری، هر ماهیگیری حتی با تور پاره هم می‌تواند یک کوسه عظیم الجثه صید کند.متن یادداشت:

کسی چه می داند. شاید قدمگاه ساحلی کنار دریاچه لیمان در ژنو حرف هایی دارد که زیر چکمه غربی ها حک شده باشد. جایی که دیگر نه صدایی ضبط شده و نه کسی به جز آن دو دیپلمات بلدِ ساحلی از جزئیاتش خبری دارند. تا اینجا که تمامی رسانه ها و صاحبنظران در خصوص فایل صوتی متعلق به جناب وزیر تحلیل های مختلفی ارائه داده اند و به تازگی ایشان در صفحه شخصی خود با انتشار متنی از سخنانش عذرخواهی کرده و در نهایت مقام رهبری در این خصوص سخنرانی مهمی داشته اند، شاید لازم باشد پس از گذشت چند روز این مسئله از زاویه‌ی دیگری هم بررسی شود. چندی بعد که دیگر موضوع فایل صوتی مذکور و یا آنچه در اظهارات نادرست و در تضاد با منافع ملی ذکر شده همانند برخی حوادث پس از انقلاب تا به‌حال به بایگانی سپرده شود و یا دیگر مطرح نباشد، موضوع اصلی قابل بررسی پژواک اصواتی خواهد بود که در بین ستون کاخ عمارت های سران سایر ملل پیچیده و یا در سینه برخی شخصیت های سیاسی گذشته و فعلی نظام جای دارد. جایی که مذاکرات به پشت درهای بسته کشیده می شود و یا توسط واسطه به گوش سران سران سایر کشورها می رسد و یا در حاشیه نشست های رسمی وگپ وگفت های دیپلماتیک صورت می گیرد. آنجاکه دیگر نه از همراهان شخصیت های سیاسی خبری هست و نه از مراقب های عرف امنیتی.

برای درک بهتر این موضوع باید به تاریخ امنیتی پس از انقلاب اسلامی رجوع کنیم. جانشین دبیر شورای عالی امنیت ملی 40 سال پیش چند نشست هماهنگی و آموزش اطلاعاتی با سران سازمان مجاهدین خلق پشت سر گذاشته بود تا بتواند یکی از بزرگترین اقدامات تروریستی بعد از انقلاب را رقم بزند؟ با ظن اینکه او در تعقیب و مراقبت پاسداران انقلاب باشد، بهترین مکان برای جلسات او در کجا بوده است؟ جلسات توجیهی عملیات او در کجا برگزار می شده است؟ در خانه تیمی یا در منزل او و یا در محل دفتر نخست وزیری و در پوشش دیدار با یاران انقلابی؟

حالا با پیش فرض فوق این تئوری را معکوس می کنیم، جایی که آقای وزیر در اظهارات خود می گوید دلخور از عدم مطلع شدن در برخی مسائل نظامی منطقه است و از طرفی در همان اظهارات اذعان می دارد که در مذاکراتی غیر رسمی (طبیعتا بدون حضور همراهان و یا با فاصله ای مطمئن)، از برخی اطلاعات سری منطقه با خبر می شده است، با ذکر این بیت وارد یک تحلیل می شویم: ((بر نمی آید دوکار از این دو فرد / مَردی از نامرد و نامردی زِمَرد)). در خوشبینانه ترین حالت و با ذکر اینکه یک دشمن همیشگی چگونه نسبت به ما احساس امنیت می‌کند، این تئوری باید اینگونه بررسی گردد که در چنین بده و بستان های اطلاعاتی آن هم در این سطح از اهمیت خبری، هر ماهیگیری حتی با تور پاره هم می تواند یک کوسه عظیم الجثه صید کند. پژواک اصوات دیپلمات بلدانِ ساحلی در کنار دریاچه لیمان ژنو اگر روزی به دست اهلش برسد شاید این چنین محتوایی را به همراه داشته باشد؛ یقه سفیدان خارجی در رابطه با موضوعات و افراد، همه جا یک نوع سخن را نمی‌گویند و اگر سکوت هم نکنند ممکن است منافع ملی کشور خود را بر دروغ گفتن ترجیح دهند.

با بررسی سوژه اصلی، اینکه نفوذ و یا رخنه و یا سهل انگاری در این موضوع وجود داشته موضوع دوم این پرونده است اما نکته اصلی فراتر از این موارد است که باید به تیم امنیتی دولت تاکید گردد؛ بررسی و ارائه گزارش اینکه این فایل توسط چه کسی سرقت شده و یا در اختیار رسانه ای قرار گرفته در اولویت دوم است. اولویت اول و نکته مهم، پس از عذرخواهی صورت گرفته، ارائه مستندات درباره ی محتوا و ادعاهای وارده در این فایل صوتی می باشد که می بایست گزارش آن برای رفع شبهات به مردم ایران و خانواده شهدا و رزمندگان محور مقاومت تقدیم گردد.

اینکه بعد از این، انتشار فایل های صوتی به یک تهدید علیه منافع ملی تبدیل شود و با نزدیک شدن روزهای انتخابات، اراده ی سازماندهی شده در پشت پخش فایل های صوتی برای مانده ی اسرار ناگفته هم باشد نکته اصلی این نوشتار است. جایی که برخی افراد رفتارشان ثبات ندارد و افکارشان دائماً در حال تغییر است و یا حرص مطرح شدن روزانه در رسانه‌ها را دارند و با واژه ‌های احساسی- عاطفی و برای عوام فریبی سالیانی است که وعده ی وجود فیلم و صوت های پنهان را می دهند و یا برخی دیگر صدای ضبط نشده ای در سینه خود دارند و آن را محل اسرار نظام دانسته و دیگری را از روی حرف‌های ناگفته متهم می کنند.

در پایان باید گفت که نباید فراموش شود انتشار این فایل در موقعیت کنونی زمانی بحث برانگیزتر می شود که سیاست های جدیدی در روابط خارجی ایران با منطقه و غرب در حال مذاکره بوده و ایجاد تنش در روابط فی ما بین غرب و شرق میتواند در فرسایشی کردن این مذاکرات کمک کند. نکته‌ی دیگر تحت الشعاع قرار گرفتن برخی ناکارآمدی های دولت در امر بهداشت و درمان و اقتصاد است که این روزها مطالبه عمومی از دستگاه اجرایی را در این موضوعات طبعا بخاطر جریان رسانه ای و پرداختن به فایل صوتی مذکور به حاشیه رانده است.

انتهای پیام

برچسب هاجواد ظریف سیدمحمود کمال آرا فایل صوتی ظریف

نویسنده اقدامات تروریستی آموزش   اخبار برگزیده
  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  

اعلام نامزدی برخی اهانت به ملت استفردی که می خواهد برنامه ها را اجرا کند باید توانمندی های اولیه را داشته باشد و زمانی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری می شود سابقه دارد که قابل ارزیابی است. این روزها افرادی اعلام نامزدی کردند بعضی از آنها اعلام نامزدی شان، اهانت به ملت است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
مستقل‌آنلاین بهاره رهنما مصاحبه استقلال 

  

واکنش وزارت خارجه به خبرسازی‌ها از مذاکرات وینسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبرسازی یک رسانه ایرانی درباره اصرار آمریکا به ادامه تحریم های فلج کننده علیه ایران گفت: اگر چنین بود قطعا گفت و گوها تاکنون متوقف شده بود.
فردا وزارت خارجه سخنگوی وزارت امور خارجه وین 

  

زیان افزایش قیمت 9 درصدی خودرو برای «دو سر» بازارشورای رقابت در شرایطی افزایش قیمت حدود 9 درصدی را برای محصولات ایران خودرو و سایپا تصویب و اعلام کرد که این میزان گرهی از کار هر دو سر عرضه و تقاضا باز نخواهد کرد.
خودروتک افزایش قیمت قیمت ایران خودرو 

  

ما که به حوزه انتخابیه رفتیم، بودجه 1400 را دستکاری کردندایران نوشت: یک نماینده مجلس گفت: تخلفاتی در جداول بودجه صورت گرفته که قابل قیاس با هیچ دوره‌ای نیست.
اقتصادنیوز حوزه بودجه ایران 

  

خبرهای رسیده از گفت‌وگوهای اخیر وین | لغو 95 درصد تحریم‌هامقام‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای 1+4 با مشارکت غیر مستقیم امریکا از چند هفته گذشته تلاش همه جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای آغاز کرده‌اند.
۵۵ آنلاین وین ایران دونالد ترامپ 

  

کارنامه دیپلماسی ظریف انفعالی یا کارشناسی؟!از آنجایی‌که وزارت امور خارجه در دوران وزارت ظریف به «وزارت امور برجام» تقلیل پیدا کرده است، تنها کارنامه ظریف در قریب به 8 سال اخیر، پرونده مذاکرات هسته‌ای و برجام است.
مثلث دیپلماسی محمدجواد ظریف انتخابات ریاست جمهوری 

  

توافق بزرگ نزدیک استخبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرده است که دستیابی به توافق فوری با ایران در حقیقت بسیار نزدیک است.
مستقل‌آنلاین سیاست خارجی ایران هسته ای 

  

دوران امپراتوری ایالات متحده به سر آمده است/ آمریکا نتیجه جنگ‌های صلیبی کنترل نشده در هزاره پیش استیک نویسنده آمریکایی درباره یکی از آثار خود توضیح داد: تصمیم داشتم تا آنجا که ممکن است از آمریکای ترامپ دور شوم. بنابراین یک مدینه فاضله زنانه را در قرن دوازدهم روایت کردم.
ایلنا مصاحبه داستان کوتاه جنگ 

  

واکسن‌خواری در شهرداری!یک بار دیگر اسم شهرداری سر زبان‌ها افتاد. این بار نه به خاطر افتتاح نمایشی پروژه‌های نیمه‌تمام یا نبود کارنامه موفق عملکردی بلکه دست‌اندازی برخی کارکنان و مدیران شهرداری تهران به سبد تزریق واکسن پاکبان‌ها خبرساز شد تا شعارهایی همچون عدالت‌محوری، شهر انسان‌محور و شفافیت بیش از پیش به حاشیه رفته و برگ جدیدی از رویکردهای منفی مدیریت شهری در دوره پنجم ورق بخورد.
مثلث خودرو شهرداری تهران بهاره رهنما 

  

همکاری آمریکا و روسیه در خصوص ایران ضروری استسخنگوی کاخ سفید گفت که همکاری روسیه و آمریکا به‌رغم برخی اختلاف‌ها در شماری از حوزه‌ها از جمله ایران ضروری است.
ایلنا روسیه حوزه ایران 

  

روند کاهشی قیمت خودرو مدل 1400 / 3 سیگنال کاهشی به طرف تقاضای خودروبازار خودرو اکنون در شرایط پیچیده ای قرار گرفته است. شرایطی که موجب رکود معاملات و ابهام در قیمت خودرو شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

واکنش سازمان غذا و دارو به گزارش انصاف نیوز از بازار سیاه واکسن کروناصداوسیما گزارش داد که رئیس سازمان غذا و دارو گفته است در باره‌ی واکسن در بازار غیرقانونی هیچ گزارش رسمی نشنیده‌ایم و حتی مسئول فایزر هم اعلام کرده است که عرضه واکسن فایزر در بازار غیرقانونی وجود ندارد...
انصاف‌نیوز سازمان بهداشت جهانی فرودگاه دارو 

  

فشار وین به استانبول؛بورس رشد کرد، قیمت خودرو در انتظاراقتصادنیوز: بازار ارز به کانال 20 هزار تومان آمد، شاخص بورس بالاخره پس از مدت ها رشد کرد و انتظارات قیمتی در بازار خودرو نیز کاهشی به نظر میرسد.
اقتصادنیوز وین قیمت خودرو 

  

طناب بازار ساز برای پایین کشیدن قیمت دلارقیمت دلار بازار متشکل در روز چهارشنبه به کانال 20 هزار تومان وارد شد و دلار بازار آزاد را نیز با خود همراه کرد، تا دلار بازار آزاد در ساعات انتهایی معاملات قیمت‌هایی نزدیک به 20 هزار و 800 تومان را به ثبت برساند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

واکسیناسیون کرونای شما بر اساس شغل و سنتانواکسیناسیون کرونا در ایران آغاز شده و قرار است تا پایان سال 1400 همه مردم ایران در 4 فاز اصلی واکسینه شوند.
برنا واکسیناسیون ایران 

  

ادعای عرضه «ماست ضدکرونا» رئیس شرکت لبنی کره‌جنوبی را ناگزیر به عذرخواهی و کناره‌گیری کردرئیس یکی از بزرگترین شرکت‌های لبنی کره‌جنوبی با متهم شدن به انتشار عمدی اطلاعات غلط درباره این که ماست این شرکت در مبارزه با کرونا موثر است، کناره‌گیری کرد.
۵۵ آنلاین کره جنوبی 

  

انتقال کرونا از طریق چشم چگونه است؟یک متخصص چشم گفت: ویروس کرونا می تواند با ورود به سطح چشم و از طریق مجرای اشکی خود را به بینی و حلق و از آنجا به گیرنده‌های قابل انتقال ویروس رسانده و از این طریق فرد را آلوده کند.
برنا ویروس 

  

گفت و گوى پوتین و اردوغان درباره واکسن کروناپوتین و اردوغان درباره واکسن کرونا گفت و گو کردند.
برنا 

  

ریزش 15درصدی قیمت خودروهای خارجیبررسی‌ها از بازار خودروی تهران حاکی است در هفته گذشته با ریزش قیمت دلار به کانال 21 هزار تومانی و در روز جاری به کانال 20 هزار تومانی، خودروهای خارجی افت‌ قیمت‌های 10 تا 15 درصدی را تجربه کرده‌اند.
فردا قیمت کاهش قیمت ها فضای مجازی 

  

واکنش بازار به مصوبه افزایش قیمت خودروپس از آنکه شورای رقابت به طور رسمی قیمت خودرو را بالا برد بازار وارد فاز احتیاط شد و معامله گران دست از معامله کشیدند.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

قادر به تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا در ماه هستیممدیر پروژه واکسن فخرا با بیان اینکه تا اواسط تابستان قادر به تولید یک میلیون دوز واکسن کرونا در ماه
خبرفوری وزارت بهداشت تولید ماه 

  

سقوط عظیم قیمت سکهقیمت سکه و دلار در شش ماه اخیر به نزولی ترین سطح خود رسیدند. به طوریکه در این ساعت از معاملات قیمت سکه وارد کانال 8 میلیون تومان شد و طلا هم در یک قدمی ورود به محدوده 800 هزار تومان است.
مستقل‌آنلاین قیمت دلار ماه 

  

فراخوان افراد 80 سال جامانده در کرمانشاه برای تزریق "واکسن کرونا"کرمانشاه رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه اظهار کرد: جامانده های واکسیناسیون کرونا (افراد 80 سال به بالا) فرصت دارند از فردا (16 اردیبهشت) به مراکز منتخب جهت تزریق واکسن کرونا مراجعه کنند.
۵۵ آنلاین کرمانشاه استان کرمانشاه واکسیناسیون