فردا   |  سیاسی  |  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟

این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟

فرهیختگان: محمدتقی فاضل‎میبدی، فعال اصلاح‎طلب و عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در گفت‎وگو با «فرهیختگان» به تحلیل نامه اخیر سیدمحمد خاتمی به رهبر معظم انقلاب پرداخت و دلایل احتمالی نگارش این نامه 37 صفحه‌ای را مورد بررسی قرار داد که در ادامه آمده است.

 درحالی‎که برخی معتقدند نامه اخیر خاتمی به‌نوعی اعلام حضور ایشان در دایره انقلاب است، برخی نیز آن را تلاش برای پر کردن خلأ وجود هاشمی برای حفظ ارتباط اصلاح‎طلبان با حاکمیت و عدم انقطاع این رابطه می‌دانند، تحلیل شما از نامه اخیر خاتمی به رهبر معظم انقلاب چیست؟

نفس انجام این اقدام را خوب ارزیابی می‌کنم و معتقدم هرچه گفت‌وگو و مراوده بین گروه‌های سیاسی بیشتر شود به نفع کشور است و ما به‌جای تخاصم سیاسی باید دیالوگ سیاسی برقرار کنیم، اما مشکل ما در کشور اکثرا این است که به‎دنبال تخاصم سیاسی بوده‌ایم، بنابراین نامه‎نگاری اخیر را به فال نیک می‌گیرم و معتقدم فردی همچون خاتمی که مورد قبول قشر وسیعی از جامعه است، تنها نیرویی است که می‌تواند اختلافات را به یک ملایمت تبدیل کرده و عرصه را برای همه گروه‌های سیاسی باز نگه دارد.

درحال‎حاضر متاسفانه عرصه سیاست و میدان رقابت‌ با عملکرد شورای نگهبان یا موضع‎گیری‌های تندی که در مجلس صورت می‌گیرد، برای گروه‌های سیاسی تنگ شده و جامعه هرچه در تنگنا قرار گیرد و صداهای مختلف کمتر در آن شنیده شود، دچار اضمحلال سیاسی می‌شود که این امر خطرناک است.

از جزئیات این نامه خبر دارید؟

 مضمون نامه خاتمی این بود که باید سوی بهتر شدن برویم و راه‌های بهتر شدن را نشان داده‌اند، بالاخره این نکته نیز نظری است که ارائه شده، خاتمی تجربه سیاسی بالایی در کشور دارد و هشت سال رئیس‎جمهور بوده و دوران ریاست‎جمهوری او نیز از دوره‌های خوب بود.

 

با توجه به حمایت قاطع خاتمی از دولت‌های روحانی، برخی تاکید دارند خاتمی باید ابتدا موضع خود را با عملکرد روحانی و مجلس دهم مشخص کند؛ چراکه فعالیت آنها منتج به این شرایط سخت اقتصادی برای مردم شده است، اما با این وجود برخی نظام را مسئول مشکلات فعلی جلوه می‌دهند. درخصوص نسبت خاتمی با دولت روحانی تحلیل شما چیست؟

بنده بر این باور هستم شخص خاتمی بر نظام نبوده است و فرد معتقدی نسبت به حاکمیت و دولت روحانی بوده است؛ این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد؛ چراکه یکی از اشکالات اصلاح‎طلبان به حاکمیت پاره‌ای از رویکردهای کلان اقتصادی و سیاسی است که مورد قبول خیلی از اصلاح‎طلبان نیست اما این به معنای رودررویی با نظام یا به معنای ایفای نقش اپوزیسیون نیست، لذا ممکن است این نگاه بسیاری از افراد اصلاح‎طلب باشد، ازاین‎رو وظیفه است که تذکر داده شود.

به‎طور مثال چنانچه سیاست‌های خارجی به این شکل جلو برود، ممکن است برای نظام مطلوب نباشد و نمونه آن اوضاع اقتصادی ما و تحریم‌های بسیار نامطلوب است که مردم واقعا ناراضی هستند؛ ازاین‎رو این نامه را به فال نیک می‌گیرم و اگر خاتمی در این نامه به این نکات اشاره کرده باشد، مفید و خوب است.

یکی از نکات قابل‎توجه تغییر نقش خاتمی از سال 88 به این‎سو است؛ ایشان در سال 87 کاندیدا شدند اما چرا کار به جایی رسید که این همه فاصله بین ایشان و جریان اصلاحات با رهبری ایجاد شد که اکنون ایشان مجبور هستند به نوشتن نامه اقدام کنند؟

افراد زیادی بودند که نمی‌خواستند رفت‎وآمد خاتمی و رهبری برقرار باشد، یعنی گروه‌های افراطی بسیاری وجود خاتمی را برای خود خطر می‌دیدند، ازاین‎رو مانع برقراری این رفت‎وآمدها شدند. این جریانات منافع خود را در این می‌دیدند که بین رهبری و خاتمی فاصله بیندازند، درحالی‎که این امر به زیان کشور بود. بعد از دوران ریاست‎جمهوری هاشمی، آن‎طور علیه وی در روزنامه‌ها نوشتند، خاتمی هم این‎طور متهم شد و میرحسین و کروبی هم محصور شدند.

نکته مهم دلیل این اتفاقات است، به نظر شما چرا عده‌ای به اصطلاح نمی‌خواستند خاتمی حضور داشته باشد؟

عده‌ای منافع خود را در این می‌بینند که بتوانند این نوع اختلافات داخلی را زنده نگه دارند و نگذارند افراد صاحب‌نام در عرصه سیاست باشند؛ چراکه اگر افراد صاحب‌نام در عرصه سیاست باشند، یک روزی در بخشی از حاکمیت به قدرت می‌رسند، لذا سال 88 نیز اتفاقی بود که افتاد و ادامه دادن و طرد افراد به‌خاطر آن به نفع نظام نیست.

اگر این استدلال شما را بپذیریم، پس باید درباره طرد شدن احمدی‎نژاد هم همین را بگوییم. آیا شما این استدلال خودتان را درباره شخص احمدی‎نژاد هم قبول دارید؟

من در عین اینکه برای هر سلیقه‌ای احترام قائل هستم و معتقدم احمدی‎نژاد هم این حق را دارد که حرف بزند ولی به نظرم فاصله زیادی بین احمدی‎نژاد و خاتمی وجود دارد.

بحث ما نقد پارادایم فکری جریان شماست که معتقد است باید وقایع 88 را فراموش کنیم و نباید به‌خاطر آن اتفاقات فردی را حذف کرده و کنار گذاشت، حتی اگر از ادعای تقلب حمایت کرده باشد.  

 دعوای 88 و ادعای تقلب بحث دیگری است که درحال‎حاضر وارد این امر نمی‌شوم، چون نه متخصص آن هستم و نه اطلاعاتی دارم. ولی اگر گروه‌های سیاسی بتوانند، باید به یکدیگر نزدیک شوند و ازاین‎رو از حق احمدی‎نژاد تا حق خاتمی، میرحسین و سایر افراد ازجمله حق زندانیان سیاسی دفاع می‌کنیم؛ چراکه هیچ فردی نباید در کشور به‎خاطر سخن و هویت سیاسی خود از حقوق خود محروم شود.

خاتمی در این دوره کاندیدا می‌شود؟

تا جایی که من خبر دارم فکر نمی‌کنم؛‌ چراکه بنده زمان زیادی است ایشان را ندیده‎ام و خاتمی در حصر کروناست و ارتباطات ما نیز ضعیف است، اما‌ نمی‌دانم و باید از خود ایشان سوال شود.

 

 

 

حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

تخلف برخی از دستگاه‌های ملی از مصوبات ستاد مقابله با کرونااستاندار تهران گفت: بعضی از دستگاه‌های ملی، مصوبات ستاد ملی کرونا و ستاد استانی را رعایت نمی‌کنند که
خبرفوری گاز سربازی بانک 

  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان 

  

قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت: براساس پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کند.
اقتصادنیوز خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

وزیر بهداشت: گفته بودم موج چهارم کرونا سهمگین خواهد بودوزیر بهداشت، با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: قبل از عید گفته بودم که گرفتار موج سنگینی خواهیم شد.
اقتصادنیوز 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، اصحاب رسانه و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
ایلنا واکسیناسیون رایگان رسانه