اعتماد   |  سیاسی  |  

ارزیابی ارتش اسرائیل از نخستین تحولات پس از درگیری بین آمریکا و ایران

ارزیابی‌های ارتش اسرائیل حاکی از آن است که هرگونه برخورد بین جمهوری اسلامی در ایران و ایالات متحده، موجب وقوع واکنشی از سوی حزب‌الله علیه اسرائیل می‌شود؛ همزمان، ارزیابی‌های امنیتی در تل آویو تاکید می‌کند که اقدام اسرائیل برای حمله پیش‌گیرانه به حزب‌الله نیز کاملا اشتباه است.

ارزیابی ارتش اسرائیل از نخستین تحولات پس از درگیری بین آمریکا و ایران

اعتمادآنلاین| زهیر أندراوس  در رای الیوم نوشت: در شرایطی که رئیس‌جمهور آمریکا در حال برانگیختن اختلافات با جمهوری خلق چین است، و در زمانی که تحلیلگران معتقدند واشنگتن به دنبال مقابله نظامی با پکن است، شبکه 11 تلویزیون عبری «کان»، که وابسته به هیئت پخش رسمی جدید تل آویو است، به نقل از منابع امنیتی، نظامی و سیاسی بلند پایه در دولت جدید عبری، آورد: ارزیابی‌های ارتش اسرائیل حاکی از آن است که هر گونه برخورد بین جمهوری اسلامی در ایران و ایالات متحده در خلیج فارس یا عراق، موجب وقوع واکنشی از سوی حزب‌الله علیه اسرائیل می‌شود، اما همزمان، ارزیابی‌های امنیتی در تل آویو تاکید می کند که اقدام اسرائیل برای حمله پیش گیرانه به حزب‌الله نیز کاملا اشتباه است.

 

در ادامه این مطلب آمده است: این منابع در گفتگو با شبکه 11 تلویزیون عبری افزودند: ارتش اسرائیل اخیرا فعالیتهای حزب‌الله را در منطقه مرزی زیر نظر داشته و معتقد است حزب‌الله در حال تلاش برای عبور از مرزها، بویژه در مناطقی است که جزء دیوار امنیتی نیست.

 

علاوه بر این، گزارش شبکه 11 حاکی از ان است که ارتش اسرائیل موفق به متوقف کردن عملیات قاچاق سلاح از لبنان به سمت اسرائیل شده است. با این حال، منابع نظامی صهیونیست معتقدند در هر مقابله نظامی، حزب‌الله تلاش می کند در ساعات اولیه، یک اقدام سریع انجام داده و طی حملات موشکی، اسرائیل را هدف بگیرد، بویژه آنکه ظرفیتهای هجومی حزب‌الله پیشرفت زیادی داشته است.

 

این شبکه عبری همچنین تاکید کرد که با وجود تمام احتمالات، ارتش اسرائیل بر این عقیده است که حزب‌الله از حمله به اسرائیل می ترسد، به این دلیل که حزب در موسسات دولتی لبنان نفوذ دارد و در صورت حمله به اسرائیل، چیزهایی برای از دست دادن دارد. همچنانکه صهیونیستها حمله نظامی به حزب در زمان فعلی را نیز نادرست می‌دانند.

 

در همین رابطه، در دهمین سالگرد فرار ارتش اسرائیل از جنوب لبنان و بازگشت آن به عمق دولت عبری، تحلیلگران مسائل نظامی شبکه 13 تلویزیون عبری به نقل از منابع امنیتی بلند پایه در منظومه امنیتی دولت اسرائیل، از نگرانی اسرائیل در مورد اقدام حزب‌الله برای اشغال تعدادی از شهرکهای اسرائیلی در شمال آن، خبر دادند، آنچه که در صورت وقوع، تاثیر بدی روی مردم اسرائیل و فرماندهان آن خواهد داشت. به همین دلیل، نیروهای ارتش اسرائیل تلاش می‌کنند مانع از اشغال شهرکها توسط حزب‌الله، حتی برای چند ساعت، شوند، چراکه این اتفاق، در صورت وقوع، در تاریخ رژیم صهیونیستی ثبت می شود.

 

از سوی دیگر، عاموس یادلین، ژنرال اسرائیلی، رئیس سابق بخش اطلاعات نظامی در این دولت، تاکید کرد که جنگ سایبری، به صورت موقت، راه‌حل خوبی است، از این جهت که هزینه کمتری داشته و از تمرکز بالایی برخوردار است و مهمتر از همه آنکه می تواند پنهانی باشد و انگشتهای اتهام را متوجه صهیونیستها نکند. اما مساله نگران کننده آن است که اگر این درگیری به یک جنگ منتهی شود، در این شرایط، ایران در معرض خطر بزرگی قرار می گیرد، از این رو، یادلین معتقد است که درگیریها در حدود اولیه باقی می‌ماند، به این دلیل که به نفع هیچ یک از طرفها نیست.

 

منبع: انتخاب

رئیس جمهور تلویزیون جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

برنامه جامع 25 ساله با چین دستخوش تحلیل‌های سطحی و مغرضانه شده است/ سؤال از رئیس‌جمهور بر پیچیدگی شرایط خواهد افزوددر هفته گذشـته مهـم‌ترین مســـائل مطرح شــده در حوزه سیاست بود؛ شایعه‌ســـازی درباره برنامه جامع راهبردی 25 ساله با چین، بدانگاری برجام و طرح سؤال از رئیس ‌جمهوری، سه موضوع مهم در چالش‌های عرصه سیاست بودند.
ایلنا چین رئیس جمهور وزارت خارجه 

  

جماران/ وکیل یکی از متهمین آبان ماه با اشاره به ابلاغ حکم دیوان عالی کشور در خصوص پرونده سه تن از متهمین اعتراضات آبان ماه سال گذشته، گفت: از نظر ما بین جرم و مجازات تناسبی وجود ندارد. چون در خلاصه پرونده هم صراحتا قید شده که متهمین در دادگاه، اقاریر مرحله بازپرسی را انکار کرده اند. بر این اساس یکی از قضات دیوان حکم اعدام را تأیید نکرده و درخواست بررسی بیشتر داده است...
نامه نیوز خبرنگار بازداشت ماه 

  

روحانی زودتر عزل شود تا کشور به آرامش برسدموسوی لارگانی خطاب به روحانی: مانند یک نفوذی عمل کردید. کمر همت بسته اید اقتصاد ایران را ویران کنید! عضو هیات رئیسه مجلس گفت: آقای روحانی فضاسازی رسانه‌ای و دروغ بس است؛ باید در خانه ملت حاضر شوید و پاسخ‌هایی قانع کننده برای ملت و نمایندگان داشته باشید. انگار آقای روحانی کمر همت را بسته که اقتصاد ایران را ویران کند. شما که اعتماد مردم را با نابخردی سلب کردید باید پاسخگو باشید.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی بیکاری اقتصاد 

  

نقشه جدید آمریکا و اسرائیل علیه ایران ؛ گزارش نیویورک‌تایمزیک روزنامه آمریکایی مدعی شده رژیم صهیونیستی و آمریکا راهبرد جدیدی علیه ایران طراحی کرده‌اند.
مثلث رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

خبر خوب برای بورسی‌ها/ عرضه اولیه 5 شرکتاقتصاد نیوز: مدیرعامل فرا بورس ایران گفت:5 عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار در راه است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین سهام اقتصاد 

  

عامل حادثه انفجار نطنز تقریبا مشخص‌شده استحجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت سیاسی مجلس، گفت: ابعاد مختلف این حادثه در حال بررسی و عامل اصلی این حادثه تقریبا روشن‌شده است.
رویداد۲۴ انفجار مجلس شورای اسلامی قم 

  

قرنطینه دو هفته‌ای تهران ضروری و اجتناب ناپذیر استرئیس شورای شهر تهران با ابراز نگرانی از وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام کرد احتمالا باید طرح تعطیلی دو هفته‌ای، مشابه تعطیلات نوروز در پایتخت اجرایی شود.
۵۵ آنلاین شورای شهر تهران پایتخت تهران 

  

وعده متعادل شدن قیمت خودرومعاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت‌های بالا و نامتعارف خودرو در بازار گفت: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز و افزایش شمارگان تولید خودروسازان، به زودی متعادل‌سازی قیمت‌ها در بازار را شاهد خواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

ظریف دوباره راهی مجلس می‌شود / این‌بار برای همکاری با چینرییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور وزیر امور خارجه در این کمیسیون برای ارائه توضیح در خصوص قطعنامه شورای حکام و همکاری 25 ساله با چین خبر داد.
اعتماد محمدجواد ظریف مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

هشدار FDA در مورد وجود مواد شیمیایی خطرناک در ضدعفونی کننده های دستضدعفونی کننده های دست به تازگی خبرساز شده‌اند؛ سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) از مدتی پیش به واسطه وجود مواد شیمیایی خطرناک حجم زیادی از این محصولات را از بازارها جمع‌آوری کرده است.
مملکت‌آنلاین سازمان غذا و داروی آمریکا داروخانه کودکان 

  اخبار داغ
  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز تاکید کرد: معتقدیم موارد مثبت کرونا در کودکان کمتر است، اما کودکان می‌توانند ناقل بیماری بوده و بیماری را به پدر، مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و اطرافیان‌شان انتقال دهند.
رویداد۲۴ کودکان ویروس تبریز 

  

روسیه نخستین واکسن ایمن ضد کرونا را ساختدانشگاه سچنوف روسیه با موفقیت آزمایشات نخستین واکسن کووید 19در جهان را انجام داد.
پندارآنلاین روسیه موفقیت دارو 

  

اطلاعات مختصر و مفید درباره عرضه اولیه بورس، سهام عدالت و سامانه سجامبرحسب تجربه، معمولا بیش از 90 درصد از عرضه های اولیه در بورس، سودآور هستند. بنابراین، بسیاری از فعالان بازار معمولا جذب آن می شوند. عرضه های اولیه شرکت های مختلف در بورس، به معنای تازه تاسیس بودن این شرکت ها نیست. بلکه نشان دهنده صدور مجوز خرید و فروش سهام آن شرکت ها در بورس است. بسیاری از این شرکت ها معمولا دولتی بوده و سابقه فعالیت طولانی مدتی دارند.
برنا سهام عدالت سهام