فرار پول‌های بزرگ از بورس با سیاست‌های اشتباه/ توافق ایران با آمریکا به کجا رسید؟

یک کارشناس اقتصادی در مورد بازار خودرو گفت: با فرض کاهش قیمت دلار در آینده، فکر می‌کنم قیمت آزاد خود

فرار پول‌های بزرگ از بورس با سیاست‌های اشتباه/ توافق ایران با آمریکا به کجا رسید؟

یک کارشناس اقتصادی در مورد بازار خودرو گفت: با فرض کاهش قیمت دلار در آینده، فکر می‌کنم قیمت آزاد خودروی داخلی کاهش خواهد یافت و خودروی خارجی به شدت ریزش خواهد کرد.

ابتدا صادق الحسینی با اشاره به تحولاتی که در بورس اتفاق افتاده گفت: این روزها شاهد تحرکات جدید در بازار هستیم و گویا افت 50 درصد بازار و در خیلی از سهم‌ها 70 تا 80درصد ریزش کافی نبوده است و آقایان همچنان بر همان طبل سابق می‌کوبند. حتی من دیدم که دوباره هجمه‌ها علیه ما شروع شده و هر چند روز یک بار یک لگد هم به آن نامه می‌زنند و یک سری حرف‌های بی‌ربط زده می‌شود. این‌ها نشان از این دارند که ما هنوز از مسیر رفته درس نگرفتیم. این که مردم با فروش دارایی‌هایشان، به صورت مستقیم سهامداری کنند، اصلا قابل قبول نیست.

وی افزود: درست است که دولت به هیچکس پاسخگو نیست و وزیر اقتصاد هر کاری دلش بخواهد انجام می‌دهد اما بالاخره حساب و کتابی هم باید وجود داشته باشد و مردم هم باید آگاه باشند که چه کسی و چطور این بلا را بر سرشان آورد.الحسینی اضافه کرد: ما کاری که از دستمان بر می‌آمد را انجام دادیم. ما گفتیم این بازار حباب است و دامنه نوسان نامتقارن نادرست است ولی نه تنها گوش نکردند بلکه مردم عادی هم فکر می‌کردند که دامنه نوسان نامتقارن بازار را نگه می‌دارد و اجازه ریزش را نمی‌دهد.

الحسینی در ادامه گفت: اقدامات وزیر اقتصاد و سازمان بورس مثل دامنه نوسان نامتقارن، اجبار حقوقی‌ها به خرید و ملزم کردن بانک‌ها بر اعطای وام به زیر مجموعه‌ها به منظور خرید سهام و کار‌هایی از این دست، صرفا سبب شد که طبق جدیدترین آمار، 100هزار میلیارد تومان از طریق بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از مرداد ماه تا بهمن ماه، به پایه پولی اضافه شده که این یعنی نقدینگی 700 تا 800هزار میلیارد تومانی که باعث تحمیل یک تورم بسیار بالا بر اقتصاد ما می‌شود. این همان چیزی است که ما به طور مداوم هشدار دادیم و در نامه گفتیم رشد بورس به این شکل، به دلیل اثر ثروت و بیمه‌گری دولت سبب تورم‌های بزرگ می‌شود. این الزام‌ها نمی‌توانند جلوی ریزش بازار را بگیرند.

الحسینی با ابراز تأسف از حضور چنین مسئولینی در رأس نهادهای اقتصادی کشور گفت: اینکه ما منابع کشور و مردم را نابود کنیم و با خلق درون‌زای نقدینگی باعث ایجاد مشکل در نظام بانکی و تورم‌های بالا بشویم، یک فاجعه‌ی اقتصادی ‌است که باید خون گریه کرد. از این که در کشور وزیر و مسئولانی داریم که فاکتورهای اصلی اقتصاد، ذره‌ای برای آن‌ها مهم نیست. آن‌ها به دنبال این هستند با کارهای پوپولیستی، اقداماتی را انجام دهند تا یک سری افراد حقیقی، اطرافیان خودشان و کسانی که فکر می‌کنند پول‌هایشان باید از بازار خارج شود، فرصت خروج داشته باشند و پول بانک‌ها و حقوقی‌ جایگزین آن بشود. به این شکل هم اقتصاد از بین می‌رود و هم نظام بانکی کشور دچار مشکل می‌شود. در نتیجه این اقدامات از یکسو به کشور تورم‌های بالا تحمیل و از سوی دیگر، بورس ریزشی خواهد شد.

علی مروی در ادامه گفت: ما واقعا خسته شدیم و آن‌قدر که داریم انتقاد می‌کنیم، چهره ما با انتقاد عجین شده‌است. آرزوی ما این است که این حضرات و مسئولین، سر عقل بیایند و تصمیمات درست بگیرند. مشخص نیست تامین مالی این تصمیم جدید مبنی بر تضمین سود برای کسانی که تا سال 1401 تغییری در پرتفوی خود اعمال نکنند، از کجا خواهد بود؟

مروی افزود: معلوم است این افراد اصلا مفهوم بازار را نفهمیدند و اگر بخواهند با روش‌های غیراصولی از بازار حمایت کنند، نه تنها مثمر ثمر نیست، بلکه برعکس عمل می‌کند. ما از مرداد و شهریور گفتیم که بهترین لطفی که این دوستان می‌توانند در حق بازار بکنند، این است که این دخالت‌های بی‌جا و نادرست را انجام ندهند. با این وضعیت مشخص است که بازیگران حرفه‌ای، کمتر وارد این بازار می‌شوند و افرادی هم که هنوز در بازار هستند به مرور از این بازار خارج می‌شوند.

مروی با اشاره به اینکه اصلا چشم‌انداز خوبی پیش روی بازار قرار ندارد، گفت: آقای شاپور محمدی به این خاطر که نمی‌خواست زیر بار حرف‌های آقای دژپسند برود یا آقای قالیباف اصل به خاطر این پافشاری‌ها به تصمیمات نادرست، استعفا دادند و کنار گذاشته شدند. این تصمیمات نتیجه‌ی معکوس داده‌اند و تبعات منفی آن در قالب تورم سال آینده به مردمی که اصلا حتی پولی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ندارند اصابت می‌کند. به نظر من بهترین خبر برای این بازار این است که پای وزارت اقتصاد و وزیر اقتصاد از تصمیم‌گیری راجع به این بازار قطع شود. تصمیماتی که گرفته می‌شوند، تصمیمات مشعشعی هستند که هر روز شرایط را بدتر می‌کنند.

وی افزود: خیلی از این تصمیمات در گذشته تجربه شده و بی‌تاثیر بودند. مثلا همین دامنه نوسان نامتقارن در زمان ریاست آقای عبده تجربه شده بود و پس از آن، بازار یکی دو روز مثبت بود اما باز هم سقوط کرد. به طوری که آن‌ها مجبور شدند که تصمیمشان را برگردانند. حالا بعد از یک و نیم دهه ما دوباره به این تصمیمات اشتباه برگشتیم.

آینده بورس چه می‌شود؟در ادامه الحسینی درباره تصورات و پیش‌بینی‌های خود از آینده بازار سرمایه گفت: ما دو هفته پیش به واسطه‌ی تحرکاتی که در شرایط بین‌المللی به وجود آمده است و این سختگیری‌هایی که دو طرف مذاکره برای دستیابی به امتیازات بیشتر اعمال کرده‌اند، احتمال می‌دادیم تا دو هفته بازار کمی نوسان داشته باشد و کمی مثبت شود که البته در مورد سهم‌های بزرگ، تقریبا این اتفاق افتاد. اما نامتقارن شدن دامنه نوسان، سبب شد امکان رشد بازار از آن گرفته شود.وی اضافه کرد: من در همان روز که خبر تغییر دامنه نوسان منتشر شد، اعلام کردم که این کار بسیار خطرناک است و بازار را عقیم می‌کند و همین اتفاق هم افتاد. وی افزود: خود مردم می‌دانند که چه سهمی می‌ارزد و چه سهمی نمی‌ارزد. این تغییر دامنه نوسان باعث تغییر نظر مردم به بورس نمی‌شود. اتفاقا این سیگنال را منتشر می‌کند که بازار در این قیمت‌ها ارزنده نیستند. از طرفی این تغییر دامنه نوسان باعث فرار پول‌های بزرگ از بازار می‌شود. چون امکان خروج از بازار گرفته شده و زمان اصلاح قیمت‌ها 2.5برابر می‌شود. لذا پول‌های بزرگ به سرعت از بازار فرار کردند و پولی وارد بازار نشد.

ریزش بیشتر بورس با دلار 15هزار تومانی!الحسینی در ادامه گفت: هنوز هم من بر این باور هستم که بازار ارزنده نیست و همچنان ریزش خواهد کرد. من سه ماه پیش، زمانی که دلار تقریبا بیست و هشت تومان بود، عرض کردم کف بازار بین یک میلیون و 100هزار تا یک میلیون و دویست هزار واحد خواهد بود. اما الان تصور مردم از نرخ دلار با فرض توافق بین ایران و آمریکا، 15 الی 17هزار تومان است. با این وجود نرخ آتی دلار بین 20تا 22هزار تومان خواهد بود که در این شرایط، کف شاخص کل، بین 950هزار تا یک میلیون و 50هزار واحد خواهد بود. اما اگر دلار به حدود 15هزار تومان برسد، شاخص کل را میتوان کمتر از 900هزار واحد هم متصور بود. در ادامه الحسینی گفت: من الان اصلا مثل پنج یا شش ماه گذشته، نسبت به بورس خوشبین نیستم و فکر نمی‌کنم که این بازار، بازدهی خوبی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

علی مروی نیز با اشاره به اینکه شرایط بازار در حال حاضر خوب نیست، به سهامداران پیشنهاد کرد تا جایی که ممکن است، از بورس خارج شوند مگر اینکه حرفه‌ای باشند یا مشاورین سرمایه‌گذاری حرفه‌ای داشته باشند.

توهم فروش اوراق توسط دولتالحسینی در ادامه در مورد حرف‌های عجیب و غریبی و ادعاهایی غیر واقعی که در روزهای گذشته، به خصوص در ده روز گذشته راجع به اوراق مطرح شد، گفت: دولت اعلام کرد که در بهمن ماه 127هزار میلیارد تومان و در دی ماه 60 تا 70هزار میلیارد تومان اوراق فروخته است. کسی که این حرف‌ها را می‌زند، عدد و رقم ابتدایی را نمیشناسد. اوراقی که دولت در بهمن ماه فروخته است حدود 10هزار میلیارد تومان و اوراقی که در دی ماه فروخته، حدود هشت هزار میلیارد تومان است و باقی این رقم مربوط به معاملات بازار ثانویه است که ربطی به دولت ندارد. دولت همچنان برای 60 الی 70هزار میلیارد تومان از کسری بودجه امسال کاری نکرده است و حتما باید در اسفند ماه اوراق بفروشد. لذا نرخ بهره باید افزایش پیدا کند به دلیل ملاحظات سیاسی قبل انتخابات این کار انجام نمی‌شود.

الحسینی افزود: از طرف دیگر به دلیل همین ملاحظات، دولت می‌خواهد نرخ ارز را سرکوب کند و پایین نگه دارد؛ درحالی که نرخ ارز زیر بیست تومان، هم برای اقتصاد و صنعت کشور مضر است، هم نرخ غیرواقعی است و هم به ضرر بورس تمام می‌شود. نرخ ارز بزرگترین ضرر را وارد می‌کند و ابزارهای اقتصادی مثل نرخ بهره، ربطی به بازار ندارند. دولت برای تعیین نرخ بهره باید به نرخ تورم هدف توجه کند. اما متاسفانه دولت به این مساله توجهی نکرد و حالا متوسط تورم هدفی که سقف آن 22 درصد بود، در سال 99 به 30 الی 34درصد خواهد رسید. نرخ تورم در ماه‌های فروردین و اردیبهشت بدتر هم خواهد شد؛ مگر اینکه نرخ دلار افت زیادی را رقم بزند.

توافق ایران با آمریکا به کجا رسید؟الحسینی در ادامه درباره توافقات بین ایران و آمریکا گفت: من همچنان به همان اتفاقی که هفته‌ها و ماه‌های گذشته پیش‌بینی می‌کردیم باور دارم، اما ممکن است پیش‌بینی من نادرست باشد. لذا این را معیار سرمایه‌گذاری خودتان قرار ندهید و حتما حرف‌های مختلف را در این مورد بشنوید و بر مبنای آن‌چه که خودتان فکر می‌کنید، عمل کنید. وی افزود: من تصور می‌کنم که ایران و آمریکا به سخت‌ترین روزهای قبل از یک توافق رسیدند و این دعواهای که می‌بینید برای امتیازگیری حداکثری دو طرف است. وی افزود: تصور من این است که به زودی این قائله تمام خواهد شد اما زمان دقیق آن مشخص نیست. اما همچنان فکر می‌کنم تا آخر فروردین، یا توافق شکل می‌گیرد یا اتفاقی رخ می‌دهد که باعث آزاد شدن بخشی از منابع ارزی ایران و به تبع آن کاهش نرخ ارز می‌شود.

اما علی مروی نظری متفاوت با الحسینی دارد و معتقد است که توافق به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول خواهد شد. وی افزود: از یک طرف حاکمیت ما، توافق باعجله و فوری را نمی‌پسندد و از طرف دیگر تصویب بودجه 1400 باعث می‌شود دولت ایران، خودش را در موضع ضعف قرار ‌دهد. وقتی تبعات بودجه ظاهر شود، ما ضعیف‌تر می‌شویم و این مساله تا حد زیادی طرف آمریکایی را متقاعد می‌کند که فعلا دست نگه دارد.

همچنین الحسینی به گفت‌وگوی هیلاری کلینتون و آنتونی بلینکن درباره ایران اشاره کرد که بلینکن در این گفت‌و‌گو اذعان داشت که آمریکا باید به برجام بازگردد.

رمزارزها ممنوع‌شدنی نیستند!/ زمان ورود به بازار طلا نیستالحسینی در مورد بحث ممنوعیت ارز دیجیتال گفت: ارز دیجیتال قابل ممنوع کردن نیست. ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های ارز دیجیتال و جزو پنج کشور بزرگ در استخراج ارز دیجیتال در جهان است. به نفع ما نیست که ارز دیجیتال ممنوع شود. زیرا به طور حتم، میزان تولید ارز دیجیتال در کشور بیشتر از مصرف آن است و فعلا ما مشکل خروج ارز به واسطه‌ی ارز دیجیتال نداریم.

الحسینی افزود: تحلیل من این هست که سفته‌بازی و نوسانگیری در بازار ارز دیجیتال، باعث شده نرخ دلار افزایش زیادی پیدا نکند. یعنی سفته بازی مردم در بازار ارز دیجیتال کمک می‌کند که نرخ دلار در این هیجانات اخیر بین ایران و آمریکا، دچار التهاب نشود. پس وقتی این ارزها به اقتصاد کشور کمک می‌کنند، طبیعتا سیاست‌گذاری باید به سمتی برود که به این بازار کمک کند؛ نه اینکه محدودیت ایجاد کند. هر چند ممکن به طور اشتباه این محدودیت‌ها اجرا شوند اما این ارز‌ها خیلی قابل محدود کردن نیستند.

وی افزود: در رابطه با ارزهای دیجیتال هفته گذشته گفتیم که ما دو هفته دست نگه می‌داریم و معامله نمی‌کنیم. الان هم با توجه به رشد این ارز‌ها در هفته گذشته، باز هم همان نظر را داریم و معتقدیم همچنان بازار ضعیف است و برای افرادی که خبره‌ی این کار نیستند، توصیه نمی‌شود که در این روزها در بازار معامله‌ای انجام دهند. الحسینی در ادامه گفت: من فعلا به این بازار ورود نمی‌کنم ولی شما بر اساس تصمیم خودتان عمل کنید.

علی مروی در ادامه راجع به ارزهای دیجیتال گفت: مادامی که بانک مرکزی حدود 400میلیون حساب بانکی موجود را ساماندهی نکرده و ظرفیت کار با حساب‌های اجاره‌ای وجود دارد، اگر بخواهد در فرآیند مجوزدهی تداخلی ایجاد کند، این صرافی‌ها و پلتفرم‌‌ها به حساب‌های اجاره‌ای مایل می‌شوند.

الحسینی درباره بازار طلا گفت: وقتی که دلار در روند کاهشی است، طلا هم کاهشی است و الان فرصت خوبی برای ورود به این بازار نیست.

وضعیت مسکن در هفته‌های آتی چه می‌شود؟مروی در ادامه به بازار مسکن پرداخت و گفت: یکی از دلایل این که بازار مسکن، افتی که سه یا چهار ماه قبل داشت را ادامه نداده مربوط به انتخابات است که باعث شده که خیلی از کسانی که پیش از این تصمیم داشتند منابعشان را از بازار مسکن خارج کنند، فعلا دست نگه دارند. وی با اشاره مجدد از پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: اگر کسی پول نقد داشته باشه چه بسا در انتهای سال یا حتی اواسط فروردین ماه بتواند با قیمت‌های کمتر خانه بخرد. وی همچنین افزود: اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد شاهد یک رونق فصلی در بازار مسکن خواهیم بود و هم قیمت‌ها و هم تعداد معاملات، 10 تا 15درصد افزایش پیدا کنند. البته خیلی مهم است که چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا به چه سمتی خواهد رفت اما تحلیل من کماکان این است که بازار مسکن تا پایان سال رکودی خواهد بود.

اما الحسینی با نظر مروی در این‌باره مخالف بود و گفت: من معتقدم که مسکن در این ماه‌ها و در ماه‌های آتی در سال 1400، رشدی نخواهد داشت و رشد آن کمتر از تورم خواهد بود و در نتیجه کسی که برای سرمایه‌گذاری و نه برای مصرف می‌خواهد مسکن بخرد، باید به این توجه بکنه که به لحاظ واقعی در سال 1400 ضرر خواهند کرد و مسکن رشد و بازدهی مناسبی را نخواهد داشت مگر در اواخر سال آینده.

نوسانات خودرو کماکان در گرو توافقات سیاسیالحسینی در مورد بازار خودرو گفت: با فرض کاهش قیمت دلار در آینده، فکر می‌کنم قیمت آزاد خودروی داخلی کاهش خواهد یافت و خودروی خارجی به شدت ریزش خواهد کرد. حداقل بخشی از واردات خودرو در سال 1400 باز خواهد شد و در نتیجه خودروهای وارداتی که وارداتشان ممنوع بود به شدت حباب‌گونه رشد کردند، کاهش شدید قیمت را تجربه خواهند کرد.

یک کارشناس اقتصادی در مورد بازار خودرو گفت: با فرض کاهش قیمت دلار در آینده، فکر می‌کنم قیمت آزاد خودروی داخلی کاهش خواهد یافت و خودروی خارجی به شدت ریزش خواهد کرد.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com) اقتصادی/ بانک،بورس،بیمه 15 اسفند 1399 - 23:32

ابتدا صادق الحسینی با اشاره به تحولاتی که در بورس اتفاق افتاده گفت: این روزها شاهد تحرکات جدید در بازار هستیم و گویا افت 50 درصد بازار و در خیلی از سهم‌ها 70 تا 80درصد ریزش کافی نبوده است و آقایان همچنان بر همان طبل سابق می‌کوبند. حتی من دیدم که دوباره هجمه‌ها علیه ما شروع شده و هر چند روز یک بار یک لگد هم به آن نامه می‌زنند و یک سری حرف‌های بی‌ربط زده می‌شود. این‌ها نشان از این دارند که ما هنوز از مسیر رفته درس نگرفتیم. این که مردم با فروش دارایی‌هایشان، به صورت مستقیم سهامداری کنند، اصلا قابل قبول نیست.

وی افزود: درست است که دولت به هیچکس پاسخگو نیست و وزیر اقتصاد هر کاری دلش بخواهد انجام می‌دهد اما بالاخره حساب و کتابی هم باید وجود داشته باشد و مردم هم باید آگاه باشند که چه کسی و چطور این بلا را بر سرشان آورد.الحسینی اضافه کرد: ما کاری که از دستمان بر می‌آمد را انجام دادیم. ما گفتیم این بازار حباب است و دامنه نوسان نامتقارن نادرست است ولی نه تنها گوش نکردند بلکه مردم عادی هم فکر می‌کردند که دامنه نوسان نامتقارن بازار را نگه می‌دارد و اجازه ریزش را نمی‌دهد.

الحسینی در ادامه گفت: اقدامات وزیر اقتصاد و سازمان بورس مثل دامنه نوسان نامتقارن، اجبار حقوقی‌ها به خرید و ملزم کردن بانک‌ها بر اعطای وام به زیر مجموعه‌ها به منظور خرید سهام و کار‌هایی از این دست، صرفا سبب شد که طبق جدیدترین آمار، 100هزار میلیارد تومان از طریق بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از مرداد ماه تا بهمن ماه، به پایه پولی اضافه شده که این یعنی نقدینگی 700 تا 800هزار میلیارد تومانی که باعث تحمیل یک تورم بسیار بالا بر اقتصاد ما می‌شود. این همان چیزی است که ما به طور مداوم هشدار دادیم و در نامه گفتیم رشد بورس به این شکل، به دلیل اثر ثروت و بیمه‌گری دولت سبب تورم‌های بزرگ می‌شود. این الزام‌ها نمی‌توانند جلوی ریزش بازار را بگیرند.

الحسینی با ابراز تأسف از حضور چنین مسئولینی در رأس نهادهای اقتصادی کشور گفت: اینکه ما منابع کشور و مردم را نابود کنیم و با خلق درون‌زای نقدینگی باعث ایجاد مشکل در نظام بانکی و تورم‌های بالا بشویم، یک فاجعه‌ی اقتصادی ‌است که باید خون گریه کرد. از این که در کشور وزیر و مسئولانی داریم که فاکتورهای اصلی اقتصاد، ذره‌ای برای آن‌ها مهم نیست. آن‌ها به دنبال این هستند با کارهای پوپولیستی، اقداماتی را انجام دهند تا یک سری افراد حقیقی، اطرافیان خودشان و کسانی که فکر می‌کنند پول‌هایشان باید از بازار خارج شود، فرصت خروج داشته باشند و پول بانک‌ها و حقوقی‌ جایگزین آن بشود. به این شکل هم اقتصاد از بین می‌رود و هم نظام بانکی کشور دچار مشکل می‌شود. در نتیجه این اقدامات از یکسو به کشور تورم‌های بالا تحمیل و از سوی دیگر، بورس ریزشی خواهد شد.

علی مروی در ادامه گفت: ما واقعا خسته شدیم و آن‌قدر که داریم انتقاد می‌کنیم، چهره ما با انتقاد عجین شده‌است. آرزوی ما این است که این حضرات و مسئولین، سر عقل بیایند و تصمیمات درست بگیرند. مشخص نیست تامین مالی این تصمیم جدید مبنی بر تضمین سود برای کسانی که تا سال 1401 تغییری در پرتفوی خود اعمال نکنند، از کجا خواهد بود؟

مروی افزود: معلوم است این افراد اصلا مفهوم بازار را نفهمیدند و اگر بخواهند با روش‌های غیراصولی از بازار حمایت کنند، نه تنها مثمر ثمر نیست، بلکه برعکس عمل می‌کند. ما از مرداد و شهریور گفتیم که بهترین لطفی که این دوستان می‌توانند در حق بازار بکنند، این است که این دخالت‌های بی‌جا و نادرست را انجام ندهند. با این وضعیت مشخص است که بازیگران حرفه‌ای، کمتر وارد این بازار می‌شوند و افرادی هم که هنوز در بازار هستند به مرور از این بازار خارج می‌شوند.

مروی با اشاره به اینکه اصلا چشم‌انداز خوبی پیش روی بازار قرار ندارد، گفت: آقای شاپور محمدی به این خاطر که نمی‌خواست زیر بار حرف‌های آقای دژپسند برود یا آقای قالیباف اصل به خاطر این پافشاری‌ها به تصمیمات نادرست، استعفا دادند و کنار گذاشته شدند. این تصمیمات نتیجه‌ی معکوس داده‌اند و تبعات منفی آن در قالب تورم سال آینده به مردمی که اصلا حتی پولی برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه ندارند اصابت می‌کند. به نظر من بهترین خبر برای این بازار این است که پای وزارت اقتصاد و وزیر اقتصاد از تصمیم‌گیری راجع به این بازار قطع شود. تصمیماتی که گرفته می‌شوند، تصمیمات مشعشعی هستند که هر روز شرایط را بدتر می‌کنند.

وی افزود: خیلی از این تصمیمات در گذشته تجربه شده و بی‌تاثیر بودند. مثلا همین دامنه نوسان نامتقارن در زمان ریاست آقای عبده تجربه شده بود و پس از آن، بازار یکی دو روز مثبت بود اما باز هم سقوط کرد. به طوری که آن‌ها مجبور شدند که تصمیمشان را برگردانند. حالا بعد از یک و نیم دهه ما دوباره به این تصمیمات اشتباه برگشتیم.

آینده بورس چه می‌شود؟در ادامه الحسینی درباره تصورات و پیش‌بینی‌های خود از آینده بازار سرمایه گفت: ما دو هفته پیش به واسطه‌ی تحرکاتی که در شرایط بین‌المللی به وجود آمده است و این سختگیری‌هایی که دو طرف مذاکره برای دستیابی به امتیازات بیشتر اعمال کرده‌اند، احتمال می‌دادیم تا دو هفته بازار کمی نوسان داشته باشد و کمی مثبت شود که البته در مورد سهم‌های بزرگ، تقریبا این اتفاق افتاد. اما نامتقارن شدن دامنه نوسان، سبب شد امکان رشد بازار از آن گرفته شود.وی اضافه کرد: من در همان روز که خبر تغییر دامنه نوسان منتشر شد، اعلام کردم که این کار بسیار خطرناک است و بازار را عقیم می‌کند و همین اتفاق هم افتاد. وی افزود: خود مردم می‌دانند که چه سهمی می‌ارزد و چه سهمی نمی‌ارزد. این تغییر دامنه نوسان باعث تغییر نظر مردم به بورس نمی‌شود. اتفاقا این سیگنال را منتشر می‌کند که بازار در این قیمت‌ها ارزنده نیستند. از طرفی این تغییر دامنه نوسان باعث فرار پول‌های بزرگ از بازار می‌شود. چون امکان خروج از بازار گرفته شده و زمان اصلاح قیمت‌ها 2.5برابر می‌شود. لذا پول‌های بزرگ به سرعت از بازار فرار کردند و پولی وارد بازار نشد.

ریزش بیشتر بورس با دلار 15هزار تومانی!الحسینی در ادامه گفت: هنوز هم من بر این باور هستم که بازار ارزنده نیست و همچنان ریزش خواهد کرد. من سه ماه پیش، زمانی که دلار تقریبا بیست و هشت تومان بود، عرض کردم کف بازار بین یک میلیون و 100هزار تا یک میلیون و دویست هزار واحد خواهد بود. اما الان تصور مردم از نرخ دلار با فرض توافق بین ایران و آمریکا، 15 الی 17هزار تومان است. با این وجود نرخ آتی دلار بین 20تا 22هزار تومان خواهد بود که در این شرایط، کف شاخص کل، بین 950هزار تا یک میلیون و 50هزار واحد خواهد بود. اما اگر دلار به حدود 15هزار تومان برسد، شاخص کل را میتوان کمتر از 900هزار واحد هم متصور بود. در ادامه الحسینی گفت: من الان اصلا مثل پنج یا شش ماه گذشته، نسبت به بورس خوشبین نیستم و فکر نمی‌کنم که این بازار، بازدهی خوبی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد.

علی مروی نیز با اشاره به اینکه شرایط بازار در حال حاضر خوب نیست، به سهامداران پیشنهاد کرد تا جایی که ممکن است، از بورس خارج شوند مگر اینکه حرفه‌ای باشند یا مشاورین سرمایه‌گذاری حرفه‌ای داشته باشند.

توهم فروش اوراق توسط دولتالحسینی در ادامه در مورد حرف‌های عجیب و غریبی و ادعاهایی غیر واقعی که در روزهای گذشته، به خصوص در ده روز گذشته راجع به اوراق مطرح شد، گفت: دولت اعلام کرد که در بهمن ماه 127هزار میلیارد تومان و در دی ماه 60 تا 70هزار میلیارد تومان اوراق فروخته است. کسی که این حرف‌ها را می‌زند، عدد و رقم ابتدایی را نمیشناسد. اوراقی که دولت در بهمن ماه فروخته است حدود 10هزار میلیارد تومان و اوراقی که در دی ماه فروخته، حدود هشت هزار میلیارد تومان است و باقی این رقم مربوط به معاملات بازار ثانویه است که ربطی به دولت ندارد. دولت همچنان برای 60 الی 70هزار میلیارد تومان از کسری بودجه امسال کاری نکرده است و حتما باید در اسفند ماه اوراق بفروشد. لذا نرخ بهره باید افزایش پیدا کند به دلیل ملاحظات سیاسی قبل انتخابات این کار انجام نمی‌شود.

الحسینی افزود: از طرف دیگر به دلیل همین ملاحظات، دولت می‌خواهد نرخ ارز را سرکوب کند و پایین نگه دارد؛ درحالی که نرخ ارز زیر بیست تومان، هم برای اقتصاد و صنعت کشور مضر است، هم نرخ غیرواقعی است و هم به ضرر بورس تمام می‌شود. نرخ ارز بزرگترین ضرر را وارد می‌کند و ابزارهای اقتصادی مثل نرخ بهره، ربطی به بازار ندارند. دولت برای تعیین نرخ بهره باید به نرخ تورم هدف توجه کند. اما متاسفانه دولت به این مساله توجهی نکرد و حالا متوسط تورم هدفی که سقف آن 22 درصد بود، در سال 99 به 30 الی 34درصد خواهد رسید. نرخ تورم در ماه‌های فروردین و اردیبهشت بدتر هم خواهد شد؛ مگر اینکه نرخ دلار افت زیادی را رقم بزند.

توافق ایران با آمریکا به کجا رسید؟الحسینی در ادامه درباره توافقات بین ایران و آمریکا گفت: من همچنان به همان اتفاقی که هفته‌ها و ماه‌های گذشته پیش‌بینی می‌کردیم باور دارم، اما ممکن است پیش‌بینی من نادرست باشد. لذا این را معیار سرمایه‌گذاری خودتان قرار ندهید و حتما حرف‌های مختلف را در این مورد بشنوید و بر مبنای آن‌چه که خودتان فکر می‌کنید، عمل کنید. وی افزود: من تصور می‌کنم که ایران و آمریکا به سخت‌ترین روزهای قبل از یک توافق رسیدند و این دعواهای که می‌بینید برای امتیازگیری حداکثری دو طرف است. وی افزود: تصور من این است که به زودی این قائله تمام خواهد شد اما زمان دقیق آن مشخص نیست. اما همچنان فکر می‌کنم تا آخر فروردین، یا توافق شکل می‌گیرد یا اتفاقی رخ می‌دهد که باعث آزاد شدن بخشی از منابع ارزی ایران و به تبع آن کاهش نرخ ارز می‌شود.

اما علی مروی نظری متفاوت با الحسینی دارد و معتقد است که توافق به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول خواهد شد. وی افزود: از یک طرف حاکمیت ما، توافق باعجله و فوری را نمی‌پسندد و از طرف دیگر تصویب بودجه 1400 باعث می‌شود دولت ایران، خودش را در موضع ضعف قرار ‌دهد. وقتی تبعات بودجه ظاهر شود، ما ضعیف‌تر می‌شویم و این مساله تا حد زیادی طرف آمریکایی را متقاعد می‌کند که فعلا دست نگه دارد.

همچنین الحسینی به گفت‌وگوی هیلاری کلینتون و آنتونی بلینکن درباره ایران اشاره کرد که بلینکن در این گفت‌و‌گو اذعان داشت که آمریکا باید به برجام بازگردد.

رمزارزها ممنوع‌شدنی نیستند!/ زمان ورود به بازار طلا نیستالحسینی در مورد بحث ممنوعیت ارز دیجیتال گفت: ارز دیجیتال قابل ممنوع کردن نیست. ایران یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های ارز دیجیتال و جزو پنج کشور بزرگ در استخراج ارز دیجیتال در جهان است. به نفع ما نیست که ارز دیجیتال ممنوع شود. زیرا به طور حتم، میزان تولید ارز دیجیتال در کشور بیشتر از مصرف آن است و فعلا ما مشکل خروج ارز به واسطه‌ی ارز دیجیتال نداریم.

الحسینی افزود: تحلیل من این هست که سفته‌بازی و نوسانگیری در بازار ارز دیجیتال، باعث شده نرخ دلار افزایش زیادی پیدا نکند. یعنی سفته بازی مردم در بازار ارز دیجیتال کمک می‌کند که نرخ دلار در این هیجانات اخیر بین ایران و آمریکا، دچار التهاب نشود. پس وقتی این ارزها به اقتصاد کشور کمک می‌کنند، طبیعتا سیاست‌گذاری باید به سمتی برود که به این بازار کمک کند؛ نه اینکه محدودیت ایجاد کند. هر چند ممکن به طور اشتباه این محدودیت‌ها اجرا شوند اما این ارز‌ها خیلی قابل محدود کردن نیستند.

وی افزود: در رابطه با ارزهای دیجیتال هفته گذشته گفتیم که ما دو هفته دست نگه می‌داریم و معامله نمی‌کنیم. الان هم با توجه به رشد این ارز‌ها در هفته گذشته، باز هم همان نظر را داریم و معتقدیم همچنان بازار ضعیف است و برای افرادی که خبره‌ی این کار نیستند، توصیه نمی‌شود که در این روزها در بازار معامله‌ای انجام دهند. الحسینی در ادامه گفت: من فعلا به این بازار ورود نمی‌کنم ولی شما بر اساس تصمیم خودتان عمل کنید.

علی مروی در ادامه راجع به ارزهای دیجیتال گفت: مادامی که بانک مرکزی حدود 400میلیون حساب بانکی موجود را ساماندهی نکرده و ظرفیت کار با حساب‌های اجاره‌ای وجود دارد، اگر بخواهد در فرآیند مجوزدهی تداخلی ایجاد کند، این صرافی‌ها و پلتفرم‌‌ها به حساب‌های اجاره‌ای مایل می‌شوند.

الحسینی درباره بازار طلا گفت: وقتی که دلار در روند کاهشی است، طلا هم کاهشی است و الان فرصت خوبی برای ورود به این بازار نیست.

وضعیت مسکن در هفته‌های آتی چه می‌شود؟مروی در ادامه به بازار مسکن پرداخت و گفت: یکی از دلایل این که بازار مسکن، افتی که سه یا چهار ماه قبل داشت را ادامه نداده مربوط به انتخابات است که باعث شده که خیلی از کسانی که پیش از این تصمیم داشتند منابعشان را از بازار مسکن خارج کنند، فعلا دست نگه دارند. وی با اشاره مجدد از پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: اگر کسی پول نقد داشته باشه چه بسا در انتهای سال یا حتی اواسط فروردین ماه بتواند با قیمت‌های کمتر خانه بخرد. وی همچنین افزود: اواخر اردیبهشت یا اوایل خرداد شاهد یک رونق فصلی در بازار مسکن خواهیم بود و هم قیمت‌ها و هم تعداد معاملات، 10 تا 15درصد افزایش پیدا کنند. البته خیلی مهم است که چشم‌انداز روابط ایران و آمریکا به چه سمتی خواهد رفت اما تحلیل من کماکان این است که بازار مسکن تا پایان سال رکودی خواهد بود.

اما الحسینی با نظر مروی در این‌باره مخالف بود و گفت: من معتقدم که مسکن در این ماه‌ها و در ماه‌های آتی در سال 1400، رشدی نخواهد داشت و رشد آن کمتر از تورم خواهد بود و در نتیجه کسی که برای سرمایه‌گذاری و نه برای مصرف می‌خواهد مسکن بخرد، باید به این توجه بکنه که به لحاظ واقعی در سال 1400 ضرر خواهند کرد و مسکن رشد و بازدهی مناسبی را نخواهد داشت مگر در اواخر سال آینده.

نوسانات خودرو کماکان در گرو توافقات سیاسیالحسینی در مورد بازار خودرو گفت: با فرض کاهش قیمت دلار در آینده، فکر می‌کنم قیمت آزاد خودروی داخلی کاهش خواهد یافت و خودروی خارجی به شدت ریزش خواهد کرد. حداقل بخشی از واردات خودرو در سال 1400 باز خواهد شد و در نتیجه خودروهای وارداتی که وارداتشان ممنوع بود به شدت حباب‌گونه رشد کردند، کاهش شدید قیمت را تجربه خواهند کرد.

پول بازار خودرو بازی   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: مواد قندی برای رشد مغز کودک مضر است نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد مصرف زیاد مواد قندی و شکر بر حافظه و یادگیری کودک تأثیر می‌گذارد. پیش بینی میزان خطر کووید 19 با اندازه گیری میزان دی اکسید کربن تحقیق جدید نشان می‌دهد اندازه گیری میزان دی اکسید کربن در فضاهای بسته، روشی…
مهر حوزه خورشید مرگ 

  

واکنش مدیر رسانه‌ای پرسپولیس به خبر کرونایی شدن دو بازیکنمدیر رسانه ای باشگاه پرسپولیس به خبر رسانه قطری مبنی بر مثبت اعلام شدن تست کرونای دو بازیکن این تیم
خبرفوری رسانه باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

یک تخت برای دو کرونایی! +عکسدر هند تعداد موارد ابتلای روزانه به بیش از 200 هزار مورد رسیده است و بیمارستان‌ها چنان از بیمار پر شده که در برخی از آنها دو بیمار از یک تخت استفاده می‌کنند.
فردا عکس هند بیمارستان 

  

کدام واکسن کرونایی بیشترین عوارض را ثبت کرده است؟در این قسمت از قصد داریم واکسنی که بیشترین عوارض جانبی را به همراه دارد به شما معرفی کنیم. البته به یاد داشته باشید که این عوارض جانبی طبیعی هستند و نباید شما را از واکسن زدن منصرف کنند.
شما‌نیوز پوست ویروس بیمارستان 

  

قیمت خودرو سمند در بازار تهرانقیمت انواع سمند رد بازار تهران اعلام شد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار تهران 

  

اظهارات مهم حسن روحانی درباره تهیه واکسن کرونارئیس جمهور روحانی با تاکید بر ضرورت حفظ آرامش روانی جامعه به ویژه در موج چهارم کرونا از اظهار نظرها و اطلاع رسانی غلط و هیجانی و موضع گیری‌های تند در جامعه انتقاد کرد.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور 

  

تکذیب رنگ بندی جدید کروناییعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ بندی سیاه و فوق قرمز کرونایی گفت که باید توجه داشت که مبنای اعلام رنگ ستاد ملی مقابله با کروناست و رنگ بندی جدید اعلام شده صحت ندارد.
برنا رنگ 

  

علیرضا رئیسی: رنگ بندی های جدید کرونایی صحت ندارد+ فیلمعلیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: رنگ بندی جدید کرونایی صحت ندارد، هیچ شهری سیاه نیست. منبع : صداوسیما
اقتصادنیوز رنگ 

  

جواب تست کرونای پرسپولیسی‌ها فردا اعلام می‌شودبازیکنان پرسپولیس امروز صبح تست کرونا دادند و قرار است نتیجه این تست فردا اعلام شود.
برنا پرسپولیس