رونمایی از سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن

گروه بنگاه‌ها: سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته رونمایی می‌شود.

رونمایی از سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن

سهیل آل رسول ‌نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران، با اعلام این مطلب به دنیای اقتصاد، گفت: روز دوشنبه 25 آذر ماه در نمایشگاه حمل و نقل لجستیک و صنایع وابسته، سامانه ثبت­نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن، با حضور مقامات و مسئولان مرتبط وزارت راه و شهرسازی و جامعه مهندسان مشاور رونمایی می­شود.

وی افزود: از تاریخ یاد شده در سراسر کشور مهندسان علاقه­مند به فعالیت در حوزه راه و راه آهن کشور می­توانند با عضویت در این سامانه ضمن ثبت نام در آزمون ارزیابی، در جریان مراتب آموزش و ارتقای توانمندی­های نظارتی زیرساخت حمل و نقل کشور قرار گیرند.

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران درباره اهداف راه اندازی این سامانه گفت: به منظور ارتقای کیفی فعالیت­های زیر ساختی حوزه راه و راه­آهن کشور و در چارچوب همکاری­های موثر تشکل‌های تخصصی بخش خصوصی و دولت، و قرار شد با همکاری دو جانبه معاونت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در قالب طرحی هدفمند و برنامه­ریزی شده، ارتقای کیفی احداث راه و راه آهن کشور در دستور کار قرار گیرد.

آل رسول تصریح کرد: در اولین گام پیشنهاد ارزیابی و آموزش مهندسان ناظران این حوزه را در خرداد ماه سال جاری اعلام کرد. پس از نزدیک به سه ماه بررسی­های فنی میان 2 نهاد خصوصی و دولتی فوق، در نهایت این طرح در شورای فنی شرکت ساخت مصوب و توسط مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور به کلیه مهندسان مشاور این حوزه (حدود 140 مهندس مشاور) ابلاغ شد.

نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران گفت: طی دو دهه گذشته تعداد کثیری از فارغ‌التحصیلان مهندسی جذب پروژه‌های زیرساختی راه و راه‌آهن کشور شدند. نسبت فارغ‌التحصیلان مهندسی طی این دو دهه به نحو فزاینده‌ای گسترش پیدا کرد که بسیاری از این فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های متنوع و جدیدی فارغ‌التحصیل شدند که بعضاً دارای تراز کیفی متفاوتی هستند. هرچند که به لحاظ مقیاس‌های آموزشی واحدهای درسی نسبتاً مشابهی طی دوران تحصیل توسط این فارغ‌التحصیلان طی شده ولی کیفیت آموزش های مربوطه در یک تراز نیست.

وی افزود: ازاین‌رو بر اساس شواهدی از افت کیفیت فنی مشخصات پروژه‌های زیرساختی راه و راه‌آهن کشور که ازجمله مهم‌ترین سرمایه‌های ملی محسوب می‌شوند، رسته «حمل و نقل» جامعه مهندسان مشاور ایران و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور در تلاشی مشترک اقدام به طراحی فرآیند ارزیابی و آموزش این فارغ‌التحصیلان نمودند.

آل رسول با اشاره به چارچوب­های این سامانه گفت: ثبت‌نام و عضویت در سامانه و امکان ثبت مشخصات شخصی و سوابق فنی مرتبط با پروژه‌های نظارت (رزومه الکترونیکی)، اطلاع‌رسانی، رزرواسیون و ثبت‌نام در آزمون‌ها، دوره‌های آموزشی، گردهمایی‌ها و سایر وقایع مهم مرتبط با طرح، از جمله مهم ترین چارچوب‌های این سامانه است.

خیرالله خادمی مدیرعامل شرکت توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور، در پاسخ به این سوال که وجود این سامانه چه کمکی به پیشبرد پروژه‌ها می‌کند، گفت: یکی از دغدغه‌های امروز اقتصاد ایران، کنترل و ارتقای کیفیت پروژه‌های عمرانی است. با توجه به نقشه پررنگ مهندسان ناظر مستقر در کارگاه‌ها در میزان کیفیت یک پروژه، این سامانه طراحی شد تا بهترین مهندسان مشاوره برای اجرای پروژه‌ها انتخاب شوند.

وی افزود: در این سامانه سعی شده با برگزاری آزمون‌های تخصصی، مهارت، تجربه و دانش مهندسان مشاور ارزیابی و رتبه بندی شود.

سیدمحمود علمایی دبیر شورای فنی شرکت ساخت طراحی سامانه ثبت‌نام ارزیابی مهندسان ناظر راه و راه‌آهن وظیفه جامعه مهندسان مشاور بوده و به همین دلیل این سامانه از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری از امنیت و کیفیت بالایی برخوردار است. وجه تمایز این سامانه با بانک‌های اطلاعاتی مشابه که پیش‌تر وجود داشتند، در جمع آوری و یکپارچه سازی دیتا یا داده‌ها است.

وی با بیان اینکه توسعه این سامانه کمک شایانی به افزایش بهره وری می‌کند، افزود: برای مثال مهندس مشاوری در استان آذربایجان ساکن است، اما در استان سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کند. حال اگر سامانه‌ای وجود داشته باشد که پروژه‌های استان آذربایجان را معرفی کند، دیگر نیازی نیز که مهندسان برای اجرای یک پروژه به استان دیگری بروند

 

 

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

شهرسازی وزارت راه و شهرسازی راه آهن   اخبار برگزیده
  

هدف آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است/ سردار سلیمانی هیچ‌گاه آرمان فلسطین را فراموش نکردمعاون پیشین وزارت امور خارجه گفت: هدف راهبرد سه ضلعی از سوی آمریکا و اسرائیل تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه است؛ رویکرد تغییر رژیم یا تجزیه کشورهای منطقه در بخشی از قدرت در آمریکا وجود دارد. اسرائیل به دنبال آن است که از توان آمریکا استفاده کرده تا تجزیه در منطقه محقق شده و اسرائیل برآمده شود.
ایلنا رئیس جمهور تروریسم سوریه 

  

کشف 100 کاور جسد در عین‌ الاسدرئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: حداقل 100 کاور جسد از پایگاه عین الاسد خارج شده است.
مستقل‌آنلاین محمد محمدی گلپایگانی سردار سلیمانی جمهوری اسلامی 

  

دعوای دولت‌وصداوسیمابالا گرفت؛خبری از رئیس جمهور پخش نکنیدتیم اطلاع رسانی دولت با فشار به صدا و سیما دنبال ایجاد یک بدعت جدید برای رییس جمهور است که تا به حال سابقه نداشته است.
مثلث دولت رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور از تحویل پیکرهای 150 تن از قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی به خانواده هایشان خبر داد.
نامه نیوز سقوط هواپیما هواپیما خانواده 

  

موسسه واشنگتن:خشم ایران،کابوس اعراب خلیج فارس شده استانتقام سردار سلیمانی، بر دل اعراب خلیج فارس ترسی عمیق انداخته است
مثلث واشنگتن خشم ایران 

  

اگر روحانیون ما بدکاره باشند، مردم بدکاره می شوندپیامبر می گویند دو دسته هستند که اگر سالم بمانند جامعه نیز سالم می ماند و اگر فاسد شوند جامعه دچار فساد می شود "الامرا و الفقها". اگر روحانیون ما بدکاره باشند، مردم بدکاره می شوند، اگر نمایندگان مجلس، وزرا، رییس جمهور و رهبری بد باشند مردم بد می‌شوند!
مستقل‌آنلاین 

  

جزئیات استیضاح وزیر راه به دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی/ پارسایی: استیضاح نتیجه ندهد، از ابزار تحقیق و تفحص استفاده می‌کنیماقتصادنیوز:‌ یک عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از انجام تحقیق و تفحص در خصوص هواپیمای اوکراینی خبر داد.
اقتصادنیوز استیضاح سقوط هواپیما شیراز 

  

محمد بن‌زاید، ولیعهد امارات متحده عربی، در مقایسه با همتای سعودی خود، محمد بن‌سلمان، شاید کمتر شناخته‌شده باشد؛ اما احتمالا سرنوشت او، تأثیر بیشتری بر آینده خاورمیانه نسبت به محمد بن‌سلمان خواهد داشت.
نامه نیوز خاورمیانه عکس محمد بن سلمان 

  

4 سناریو درباره قیمت خودرو تا پایان سالافراد مختلفی که در حوزه خودرو فعال هستند همگی وضعیت قیمت خودرو را تا پایان سال به صورت افزایشی پیش‌بینی می‌کنند.
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت کوئیک R در بازار مشخص شدخودروی "کوییک آر" که هفته گذشته از سوی پارس خودرو به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه سایپا تحویل مشتریان شد در سایت های خرید و فروش خودرو با قیمت های عجیب عرضه شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  اخبار داغ
  

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات به یکسال رسید/ مجلس به نظرات صادرکنندگان اهمیت ندادرئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در واقع مالیات بر ارزش افزوده کالایی که سال 97 صادر شده، آخر سال 98 بازگشت داده می‌شود و عملا شاهد هستیم مدت‌ زمان یک ماهه که قانونگذار تعیین کرده بود تا الان به یک سال افزایش پیدا کرده است.
ایلنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

چرا خبری از ارزان شدن خودرو نیست؟فعالان بازار خودرو معتقدند هنوز فاصله زیادی میان قیمت کارخانه و بازار وجود دارد که این مشکل با افزایش عرضه برطرف خواهد شد اما وضعیت بازار نشان می‌دهد همچنان خودروسازان در عرضه خودرو قطره چکانی عمل می‌کنند.
خودروتک فضای مجازی خودروسازان بازار خودرو 

  

کنایه ارزشی‌ها به پاسپورت آمریکایی باران کوثری+عکسحجت الاسلام جلیل محبی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با انتشار پاسپورت آمریکایی باران کوثری در توئیتر خود، به وی کنایه زد.
پندارآنلاین باران کوثری عکس توئیتر 

  

دولت سوریه اعلام کرد هر کس در مبادلات از ارزهای خارجی استفاده کند به هفت سال کار اجباری محکوم خواهد شد!
صراط دولت سوریه کار 

  

مرور بازار طلا ، سکه و ارز در بازار امروز یکشنبه 29 دیبازار ارز امروز کاهش قیمت‌ها را تجربه کرد و بازار طلا ثبات تقریبی داشت.
شما‌نیوز یورو تجاوز ارز 

  

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی شهید سلیمانی ایستاد و مبارزه کرد و جنگید و ان روزی که تشخیص داد مبارزه راهش مذاکره هم هست توانست یک قدرت را پای کار بیاورد و در حوزه سیاست در سازمان ملل امریکا را با آن قدرت وتو کند. پس اگر می خواهیم مذاکره هم بکنیم از موضع قدرت باشد.
اقتصادنیوز مجمع تشخیص مصلحت نظام حوزه سازمان ملل