استفاده از هوش مصنوعی برای غیرقابل تصادف بودن خودرو

محققان حوزه هوش مصنوعی تلاش می‌کنند تا با استفاده از این فناوری، آمار مرگ‌ومیرها و تصادفات خودرویی را به صفر نزدیک کنند

استفاده از هوش مصنوعی برای غیرقابل تصادف بودن خودرو

محققان حوزه هوش مصنوعی تلاش می‌کنند تا با استفاده از این فناوری، آمار مرگ‌ومیرها و تصادفات خودرویی را به صفر نزدیک کنند

عمادالدین قاسمی‌پناه- روزنامه‌نگار

پیش از اختراع خودرو، تصادف و آمار مرگ‌ومیرهای مربوط به آن، برای هیچ‌کس قابل تصور نبود، اما امروز، آنگونه که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، سالانه در کل دنیا حدود یک‌میلیون‌و350هزار نفر بر اثر تصادف خودروها کشته و حدود 50میلیون نفر به‌شدت مجروح می‌شوند. حالا شرکت‌های بزرگ خودروسازی تصمیم گرفته‌اند که این آمار را به زمان پیش از اختراع خودرو نزدیک کنند. اما چگونه؟ با توسعه تکنولوژی‌های جدید ازجمله اینترنت اشیا، تکنولوژی 5G و همچنین هوش مصنوعی خودروسازان بزرگ دنیا تلاش کرده‌اند از آنها در تولید خودروهای خودران و البته ایمنی بیشتر رانندگان، سرنشینان و عابران پیاده استفاده کنند. با توسعه هوش مصنوعی که مبتنی بر «یادگیری ماشین» است، احتمالا خودروهای خودرانی روانه بازار خواهند شد که ویژگی اصلی آنها «غیرقابل تصادف بودن» است، اما نکته اصلی در مورد هوش مصنوعی این است که توسعه این تکنولوژی به‌شدت به داده‌های متنوع و فراوان وابسته است؛ بنابراین به‌عنوان مثال، در خودروها هر لحظه می‌تواند با روش‌های مختلف ازجمله ضبط موقعیت‌های گوناگون به وسیله دوربین‌های پیشرفته، توسعه پیدا کند. با این حال، برخی با نگاه بدبینانه به استفاده از هوش مصنوعی در ایمن‌سازی خودروها نگاه می‌کنند. آنها معتقدند که هیچ وقت هوش مصنوعی نمی‌تواند به اندازه یک انسان در جاده‌ها موقعیت‌های پرخطر را تشخیص دهد و همچنین تهدید حریم خصوصی را هم از چالش‌های به‌کارگیری این تکنولوژی می‌دانند.

هوش مصنوعی در خدمت ایمنی

اکنون از هوش مصنوعی برای افزایش ایمنی در رانندگی استفاده می‌شود. اپلیکیشن‌های موبایلی که بر رفتار رانندگان در پشت فرمان نظارت می‌کنند، نمونه‌ای از خدمات هوش مصنوعی هستند که به رانندگانی که به شکلی ایمن رانندگی می‌کنند، امتیاز می‌دهند. همچنین خودروهایی که به اینترنت متصل هستند با یکدیگر و با زیرساخت‌های جاده ارتباط برقرار می‌کنند.

با این حال، باید منتظر ماند تا ببینیم چه چیزی در آینده رقم خواهد خورد؟ آیا هوش مصنوعی می‌تواند کاری را انجام دهد که انسان از عهده آن برنمی‌آید؟ آیا این فناوری پیش از تولید انبوه خودروهای خودران توسعه خواهد یافت؟

اغراق درباره هوش مصنوعی

برخی بر این گمان هستند که نقش هوش مصنوعی در خودروهای خودران بیش از حد جدی گرفته شده است؛ ازجمله دیوید وارد، رئیس «برنامه ارزیابی جهانی خودروهای جدید» که یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در لندن است، می‌گوید: «از نظر من، بیش از اندازه درباره هوش مصنوعی، ایمنی جاده و وسایل نقلیه خودران هیاهو و اغراق می‌شود.» او معتقد است که باید روی موضوعات زودبازده تمرکز کرد و نه وعده‌های دور از ذهن.

افرادی مانند وارد به فناوری‌های سودمند و کم‌هزینه که اکنون در دسترس است، توجه می‌کنند. مثال بارز این فناوری‌ها دستیار هوشمند سرعت یا I.S.A است که از هوش مصنوعی برای مدیریت سرعت خودرو از طریق دوربین‌های داخل خودرو و نقشه استفاده می‌کند. این فناوری اگرچه هنوز در آمریکا مورد استفاده قرار نگرفته، اما از ماه جولای (حدودا 3ماه دیگر) در همه خودروهای جدید اتحادیه اروپا اجباری خواهد شد.

چشم هوشمند در خودروها

آکیوسنسوس ازجمله شرکت‌هایی است که از هوش مصنوعی برای بررسی ایمنی جاده‌ها استفاده می‌کند. دوربین‌های آکیوسنسوس از سوی این شرکت با عنوان «چشم‌های هوشمند» نامگذاری شده‌اند. این دوربین‌ها با استفاده از یادگیری ماشینی و توانایی تصویربرداری با وضوح بالا برای شناسایی رفتارهای خطرناک رانندگی که تشخیص آنها اغلب دشوار است، به کار می‌روند.

مارک اتزباخ، معاون فروش این شرکت در آمریکای شمالی با اشاره به اینکه ما به فناوری دست یافته‌ایم که می‌تواند جان انسان‌ها را نجات دهد، می‌گوید: «این فناوری که در نوبت ثبت اختراع است، برخلاف چشم انسان تحت‌تأثیر شرایط آب و هوایی یا سرعت بالا قرار نمی‌گیرد و می‌تواند رفتار داخل وسیله نقلیه را مشاهده و ثبت کند. این دوربین‌ها را همچنین می‌توان برای زیرساخت‌های کنار جاده‌ای مانند پل‌های روگذر، علائم پیام‌رسان یا سازه‌های متحرک نصب کرد و سپس تصاویر ضبط شده، برای هوش مصنوعی که با پارامترهای خاصی آموزش داده می‌شود، بهینه می‌شوند.»

این شرکت عنوان کرده که الگوریتم‌های آکیوسنسوس می‌توانند با دقت بالایی تعیین کنند که آیا یک راننده رفتار مخاطره‌آمیز داشته یا خیر. اتزباخ می‌گوید: «ما می‌توانیم حواس‌پرتی، محدودیت سرنشینان و سرعت خودرو را ارزیابی کنیم. همچنین می‌توانیم به‌طور همزمان 3رفتار را زیرنظر بگیریم. بیش از 90درصد از این رفتارها زیر داشبورد اتفاق می‌افتد.»

این فناوری به مجریان قانون این توانایی را می‌دهد تا به وضوح ببینند که آیا راننده چیزی (مثل یک موبایل) را در کنار فرمان در دست گرفته و آیا راننده به پایین نگاه می‌کند تا به کسی پیام ارسال کند؟

فناوری آکیوسنسوس همچنین می‌تواند برای شناسایی «نقاط حساس» مورد استفاده قرار بگیرد و همچنین به مسئولان در جاهایی که نیاز به اجبار بیشتر در رعایت قوانین، ایجاد تغییرات در زیرساخت‌ها یا تصویب قوانین جدید است، کمک ‌کند.

نیاز به جمع‌آوری داده‌ها

همچنین فناوری دیگری شبیه فناوری شرکت آکیوسنسوس در اروپا مورد توجه قرار گرفته است. الکساندر سانتاکرئو، دبیر کل سازمان حمل‌ونقل شهری اروپا در پاریس می‌گوید که جمع‌آوری داده‌ها در مقیاس بزرگ، پتانسیل بالایی برای جلوگیری از تصادف در جاده‌ها دارد. هوش مصنوعی تشنه اطلاعات است، اما اکنون اطلاعات بسیار کمی در اختیار مسئولان راهداری قرار دارد.

اخیرا طی یک آزمایش در بارسلون اسپانیا، از فناوری دیداری کامپیوتری در اتوبوس‌های شهری برای نقشه‌برداری از مکان‌هایی که در طول مسیر، امکان برخورد با وسایل نقلیه، عابران پیاده و چیزهای دیگر وجود دارد، استفاده شده تا مشخص شود که خطر تصادف در کجا بیشتر است.

 سانتاکرئو که گزارشی در مورد هوش مصنوعی نوشته است، می‌گوید: «وقتی این نوع داده‌ها را طی یک سال کامل از طریق هزاران اتوبوس و هزاران خیابان جمع‌آوری می‌کنید، به نتایج قابل‌توجهی می‌رسید.»

فناوری دیداری کامپیوتری در این مورد، از دوربین‌های اتوبوس که نقشه راه‌ها، موقعیت عابران پیاده و وسایل نقلیه و سرعت را ضبط می‌کنند، بهره می‌برد. سانتاکرئو تأکید می‌کند که برای حفظ حریم خصوصی، داده‌های ویدئویی اغلب پس از پردازش از بین می‌روند.

این گزارش حاکی است در مناطقی که داده‌های دقیق و مرتبط وجود دارد، هوش مصنوعی می‌تواند مکان‌های خطرناک را پیش از وقوع تصادف به شکلی مؤثر شناسایی کند.

سانتاکرئو می‌گوید که موضوع مهم این است که دولت‌ها داده‌ها را به‌طور گسترده به اشتراک بگذارند و فضایی برای بازارهای داده ایجاد کنند؛ چراکه ایجاد این فضاها بهترین راه برای تهیه داده‌های باکیفیت هستند.

مرگ‌ومیر صفر

دبیرکل سازمان حمل‌ونقل شهری اروپا در پاریس با اشاره به اینکه خوش‌بین است که درنهایت با جمع‌آوری این داده‌ها بتوان راهی برای کاربردی کردن آنها پیدا کرد، معتقد است که به این ترتیب می‌توان به هدف Vision Zero نزدیک‌تر شد.

هدف Vision Zero که برای نخستین‌بار در دهه90 میلادی در سوئد معرفی شد و اکنون در بسیاری از نقاط جهان پذیرفته شده است، به‌معنای به صفر رساندن مرگ‌ومیرها و صدمات جدی در جاده‌ها با ایجاد «لایه‌های حفاظتی متعدد» است؛ به‌طوری که اگر یکی از آنها نتوانست موفق عمل کند، لایه‌های دیگر بتوانند یک شبکه ایمنی ایجاد کنند.

منبع: همشهری

خودروسازان سازمان بهداشت جهانی هوش مصنوعی   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

شاخص بورس وارد کانال 1.6 میلیونی شدآخرین‌بار مهر 99 بود که شاخص کل در تراز 1.6 میلیون واحد قرار داشت.
فردا شاخص وزن 

  

جدیدترین جزئیات خرید خودرو در بورس عرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود. «وانت کارا» گروه‌ بهمن نخستین خودرویی است که در هفته جاری - چهارشنبه 28 اردیبهشت - از طریق بورس به متقاضیان عرضه خواهد شد و به‌زودی باید شاهد عرضه خودروهای بیشتری در بورس کالا باشیم. برای اطلاع‌ از شرایط و نحوه خرید خودرو در بورس کالا ادامه این مطلب را از دست ندهید. خرید خودرو در بورس کالا براساس…
ایلنا خودرو بورس کالا بانک 

  

قیمت خودروی جدید مدیران خودرو اعلام شدقیمت خودرو جدید ایکس55 پرو از سوی شرکت مدیران خودرو اعلام شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو پرو 

  

این نماد در بورس عرضه اولیه می‌شودتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
گسترش بورس تهران سهام سیمان 

  

جزییات جدید از عرضه خودرو در بورسعرضه خودرو در بورس با پذیرش دو خودروی شاهین و وانت کارا وارد فاز عملیاتی می‌شود.
گسترش خودرو بورس کالا بانک 

  

بازار طلا امروز 27 اردیبهشت/ قیمت سکه چند شد؟قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران 14میلیون و 425 هزار تومان است.
فردا قیمت تهران بهار 

  

افزایش شدید قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروزصرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
مثلث افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز : در بازار ارز و طلا امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل عقب نشینی کردند.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

رشد شاخص بورس در معاملات امروز / 27 اردیبهشتدر پایان نیمه اول معاملات شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران و شاخص هم‌وزن به ترتیب یک درصد و 0.1درصد رشد داشتند.
گسترش شاخص خودرو تهران 

  

قیمت سکه امامی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت سکه در بازار امروز ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: قیمت دلار در بازار متشکل امروز افت کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار