"انواع بازاریابی؛ نقش بازاریابی در فروش بیشتر"

در حال حاضر انواع بازاریابی در بسیاری از کسب و کارها وجود دارد که به طور معمول می‌توان گفت بیش از 100 نوع بازاریابی در تمامی کشورها به ویژه کشور ایران استفاده می‌شود. وجود بازریابی‌های متفاوت موجب می‌شود تا هر یک از آنها برای اهداف مختلفی تهیه و مورد استفاده سازمان‌ها قرار گیرند.

"انواع بازاریابی؛ نقش بازاریابی در فروش بیشتر"

آنچه دیگران میخوانند : حمید هیراد|جنجال صحبت درباره عشق اش + فیلم و عکس

 

انواع بازاریابی: توضیحاتی درباره بازاریابی چریکی

 

در حال حاضر انواع بازاریابی در بسیاری از کسب و کارها وجود دارد که به طور معمول می‌توان گفت بیش از 100 نوع بازاریابی در تمامی کشورها به ویژه کشور ایران استفاده می‌شود. وجود بازریابی‌های متفاوت موجب می‌شود تا هر یک از آنها برای اهداف مختلفی تهیه و مورد استفاده سازمان‌ها قرار گیرند.

جهت استفاده از یک نوع بازاریابی در سازمانی باید در ابتدا سازمان مورد نظر را به طور کامل مورد بررسی قرار داد و پس از انجام تحقیقات لازم و دریافت نتایج، آن زمان می‌توان از بازاریابی مناسب برای آن سازمان به جهت پیشرفت بیشتر استفاده نمود.

 

به کار گرفتن بازاریابی مناسب به مانند اهداف برنامه ریزی شده می‌تواند در سه سطح کلی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال یکی از بازاریابی‌هایی که در مورد آن بسیار شنیده‌ایم بازاریابی محتوا است.

 

در این نوع بازاریابی، محتواهایی به جهت کمک به مشکلات مخاطبین تهیه و تولید می‌شوند و جهت رفع مشکلاتشان در دسترس آنها قرار می‌گیرند. در حال حاضر آژانس بازاریابی بسیاری وجود دارند که می‌توانند به جهت راهنمایی سازمان‌های مختلف آنها را به طور صحیح بررسی نموده و در خصوص نوع بازاریابی مناسب برای سازمان به آنها در جهت رسیدن به مقاصدشان راهنمایی‌های لازم را بیان نمایند.

 

بازاریابی چریکی چیست؟

 

یکی از جمله بازاریابی‌هایی که در حال حاضر در سراسر دنیا استفاده می‌شود بازاریابی چریکی نام دارد. این بازاریابی که ترجمه شده Guerrilla Marketing است به یک روش تبلیغاتی با بودجه کم دلالت دارد که برای اولین بار توسط یک فرد آمریکایی به نام جی کنراد لوینسون ارائه شد. این بازاریابی با بودجه کم می‌تواند حداکثر نتایج را برای کسب و کار شما به ارمغان آورد.

تبلیغاتی که با کمک این نوع بازاریابی انجام می‌شود تنها برخی اوقات و آن هم در زمان‌هایی است که مخاطبان از وجود آن بی اطلاع هستند. برخی‌ها می‌گویند استفاده از این نوع بازاریابی تنها برای کسب و کارهای کوچک قابل استفاده است اما این گفته کاملا اشتباه است و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ نیز به سراغ این نوع بازاریابی رفته و از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند. (مانند برند نامدار کوکاکولا)

این نوع بازاریابی خود دارای انواع مختلفی بوده و می‌تواند منجر به دریافت واکنش‌های عاطفی بسیاری همچون غم، شادی و شوک در انسان شود. برخی از انواع این بازاریابی را می‌توان به انواعی همچون بازاریابی چریکی مردمی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی حضوری، بازاریابی جایگزین و غیره تقسیم نمود که هر یک دارای عملکردی مجزا هستند.

 

بازاریابی دهان به دهان چگونه است؟

 

در یک تعریف کوتاه می‌توان عنوان کرد که بازاریابی دهان به دهان اندی سرنویتز همان بازاریابی است که از فردی به فردی دیگر منتقل می‌شود. این بازاریابی در واقع همان صحبت‌هایی است که بین مردم صورت می‌گیرد.

 به طور واضح‌تر می‌توان عنوان نمود بازاریابی دهان به دهان، بدین صورت است که به عنوان مثال یک فرد خریدی را انجام می‌دهد و تجربه خرید خود و درصد رضایت‌مندی خود را به فردی دیگر می‌گوید و این تجربه بین افراد بسیاری پخش می‌شود.

 

 این نوع بازاریابی از جمله قدیمی‌ترین انواع بازاریابی‌هایی است که در حال حاضر نیز وجود دارند. در این نوع بازاریابی زمانی که فرد اول از تجربه خود صحبت می‌کند منجر می‌شود تا فرد دوم تصمیم به خرید آن محصول را بگیرد و بدین صورت دهان به دهان این تجربه می‌چرخد و بدین صورت اثربخشی آن شکل می‌گیرد. به همین جهت این نوع بازاریابی دهان به دهان نام گرفته است که موجب خرید بسیاری از یک محصول خواهد شد. از آن جایی که افراد در اکثر مواقع با توجه به صحبت‌های دوستان، اقوام و آشنایان خود خریدی را انجام می‌دهند می‌توان عنوان نمود که این شیوه یکی از بهترین شیوه‌های خرید خواهد بود.

 

 

 

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

 

بازاریابی تلفنی را بیشتر بشناسید

 

قطعا همگی با این نوع بازاریابی به خوبی آشنایی دارید. همان‌طور که حتما می‌دانید این بازاریابی به معنای برقراری ارتباط با مشتری‌ها به وسیله تلفن است.

در این روش احتیاجی به ملاقات با مشتری وجود ندارد و تمامی فعالیت‌ها به صورت تلفنی و غیر حضوری انجام می‌شود. با کمک فناوری پیشرفته حال حاضر می‌توان این نوع بازاریابی را امروزه به صورت تصویری نیز انجام داد. این بازاریابی یکی از جدیدترین شیوه‌های بازاریابی است که تقریبا در اواخر دهه 70 میلادی برای اولین بار از این شیوه استفاده شد.

 

متاسفانه با توجه به هزینه‌هایی که برای بازاریابی تلفنی انجام می‌شود اما این شیوه به شدت منفی در نظر گرفته می‌شود و از محبوبیت بسیار کمی در بین مردم برخوردار است، به گونه‌ای که زمان برقراری تماس، مردم اکثرا واکنش منفی نشان می‌دهند. اما در صورتی که از فردی خبره در این کار استفاده نمایید به طور حتم می‌تواند در هنگام برقراری ارتباط با مردم به دلیل تجربه کاری بالایی که دارد به پیشرفت کسب و کار شما کمک نماید.

 

استفاده از این بازاریابی می‌تواند در بسیاری از موارد برای مردم مفید واقع شود زیرا مردم می‌توانند به سادگی سوالات مربوط به محصول و خدمات را از بازاریابان مربوطه بپرسند و پاسخ پرسش‌های خود را همان لحظه دریافت نمایند.

 

بازاریابی عصبی چیست؟

 

همان‌طور که می‌توان از نام این بازاریابی متوجه شد، این نوع بازاریابی برگرفته از رشته‌های مربوط به اعصاب همچون علوم اعصاب، روان شناسی و عصب شناسی و غیره است. این بازاریابی یکی از حوزه‌های جدید بازاریابی در حال حاضر شناخته می‌شود.

 

استفاده از بازاریابی اعصابی برای بسیاری از برندها و افراد مفید واقع می‌شوند به گونه‌ای که استفاده از آن هم می‌تواند برای کسب و کارهای بزرگ مفید واقع شود و هم می‌تواند عملکرد کسب و کارهای کوچک را بهبود ببخشد. زمانی که مشتریان نمی‌توانند نیازهای واقعی خود را به زبان آورند این شیوه بهترین روش برای شناخت نیاز آنها خواهد بود.

 

زمانی که قسمت خاصی از مغز انسان تحریک شود معمولا در این صورت خون و اکسیژن بیشتری به مغز انتقال داده می‌شود و با کمک برخی از دستگاه‌ها می‌توان مکان‌هایی که در مغز تحریک شده است را عکسبرداری نمود. از آنجایی که در بسیاری از مواقع افراد به سوال‌هایی که از آنها پرسیده می‌شود به درستی پاسخ نمی‌دهند، بنابراین استفاده از بازاریابی اعصاب در این مواقع برای کسب و کارهای بسیاری مفید خواهد بود.

 

بازاریابی ویروسی و مویرگی

 

یکی دیگر از انواع بازاریابی که در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد بازاریابی‌های ویروسی نام دارد. در این نوع بازاریابی می‌توان با هزینه بسیار کم و یا به طور کامل بدون هیچ هزینه‌ای مشتری‌های جدید ایجاد نمود.

 این بازاریابی از برخی جهات به بازاریابی دهان به دهان شباهت دارد زیرا تمرکز این نوع بازاریابی نیز از حالت بازاریاب و مصرف کننده به ارتباط دو مصرف کننده تبدیل شده است که دو مصرف کننده با صحبت با یکدیگر تجربیات خود را با دیگران در میان می‌گذارند.

 

از آنجایی که بسیاری از افراد در شبکه‌های مجازی صفحات شخصی دارند، می‌توانند آن صفحات خاص را به افراد نزدیک خود معرفی نمایند. در حال حاضر بیشتر ارتباطات به صورت اینترنتی و کاملا رایگان انجام می‌شود و یک فرد می‌تواند در طول روز با چندین نفر تعامل داشته باشد و به همین جهت بسیاری از کسب و کارها ممکن است در این ارتباطات بین دو فرد به مانند ویروس رد و بدل شود به همین جهت این بازاریابی را بازاریابی ویروسی نامیده‌اند. 

 

در حال حاضر این نوع بازاریابی که به آن بازاریابی مویرگی نیز گفته می‌شود خود دارای انواع مختلفی است که می‌توان برای معرفی انواع آن به مواردی همچون ویروسی ارزشی، ویروسی حیله‌ای، ویروسی حیاتی، ویروسی مارپیچی و ویروسی ناخوشایند اشاره نمود.

 

بازاریابی از جمله علومی است که باید اطلاعات و دانش خود را هر روز درباره آن به‌روز نمایید. مطالعه مقالات به‌روز و آموزش های درست به شما کمک می کند تا کسب و کار خود را توسعه و رشد دهید. نردو، یک آژانس بازاریابی است که مقالات به روزی در زمینه بازاریابی دارد و پیشنهاد می کنیم به وبلاگ این شرکت مراجعه نمایید.

 

 

شبکه های مجازی بودجه فناوری   اخبار برگزیده
  

آخرین اعلام دولت از این حکایت دارد که وام یک میلیونی که قرار است به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا کند همراه با یارانه اریبهشت واریز خواهد شد.
نامه نیوز وام بانک مرکزی بانک 

  

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستندیک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.
ایلنا افزایش قیمت دستمزد حداقل دستمزد 

  

چه نوع تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا موثر است؟اقتصادنیوز: متخصص تغذیه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به عوامل متعددی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، ضرورت تغذیه سالم در روزهای کرونایی را مورد تاکید قرار داد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی سیستم ایمنی 

  

مراکز شماره‌گذاری تا چه زمانی تعطیل خواهند بود؟معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک همچنان تعطیلند و این تعطیلی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.
خودروتک پلیس ویروس تعویض پلاک 

  

تهران هنوز به نقطه اوج کرونا نرسیده‌ استفرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه شورای شهر تهران گفت: شیب ابتلا به بیماری کرونا در تهران دارای تکان‌های سینوسی است و بازتاب حضور نامتعارف شهروندان در آن دیده می‌شود.
۵۵ آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

تسهیلات کمک به کرونا پرداخت می‌شوددر حالی که هنوز خانوارها و مشاغل با پیامدهای ناشی از کرونا دست به گریبان هستند، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات جبرانی به خانوارها و مشاغل، استمهال تسهیلات و.... موافقت خود را اعلام کرد. شورای پول و اعتبار به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده و سیاستگذار پولی و بانکی کشور حق لغو یا اعلام عدم موافقت با تصیمیات یا پیشنهادات بانک مرکزی را دارد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت درمان پول 

  

مرگ و میر در ایران بخاطر کرونا تا یک ماه آینده افزایش می یابدزالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با حضور در شورای شهر تهران از افزایش احتمالی مرگ و میر طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در هفته آینده با تعداد بیشتر مبتلایان کرونا رو به رو خواهیم بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان شورای شهر تهران 

  

واقیعت ها را به مردم بگویید، حتی اگر به قیمت برکناری‌تان باشدمحمد سالاری‌،‌ نماینده شورای شهر تهران، در جلسه شورا، از مسوولان وزارت‌بهداشت خواست: حتی اگر به قیمت برکناری یا کناره‌گیری‌تان باشد، برای مردم واقعیت‌ها را بگویید و روشن کنید که اگر این روند ادامه پیدا کند، کشور به چه بحرانی دچار می‌شود.
مستقل‌آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

واکنش مثبت بازار خودرو به جنگ علیه کرونادر شرایط فعلی واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنابر این قیمت خودرو‌های وارداتی به صورت معنی داری تغییر خواهد کرد، قیمت دلار در روز‌های فعلی در حدود 15 هزار تومان است در حالی که مبانی قیمتی ما در این ایام حدود 12 هزار تومان بوده است.
خودروتک بازار خودرو واردات خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست دیشب شورای امنیت تأکید کرد که در شرایط بحران کنونی شیوع گسترده بیماری کرونا، باید تمامی تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه لغو شوند تا بتوان به کشورهای در حال توسعه کمک کرد.
نامه نیوز روسیه شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل متحد 

  

نوکمپ در خدمت مبارزه با ویروس کروناباشگاه بارسلونا اعلام کرد استادیوم خانگی‌اش، نوکمپ، به عنوان محل جمعه‌آوری نمونه‌های تست ویروس کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ورزش۳ بارسلونا بازی ویروس 

  

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/تفاوت 6 درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟بعد از اعلام نرخ تورم 41 درصدی از سوی بانک مرکزی، مجددا بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.
تسنیم بانک مرکزی بانک تورم 

  

سلیمی: تصمیم‌گیری در مود آینده لیگ برتر خیلی پیچیده است/ فوتبال هیچ ارزشی در مقابل جان انسان‌ها نداردایمان سلیمی، مدافع تیم فوتبال تراکتور تبریز تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت نوزدهمین دوره لیگ برتر را پیچیده توصیف کرد.
تسنیم فدراسیون فوتبال لیگ برتر استرس 

  

ارزش مادی خامس رودریگز در بازار نقل و انتقالات در چند سال گذشته روندلی نزولی داشته و حالا به اندازه ارزش مادی او در سال 2013 رسیده است.
ورزش۳ 

  

تجربه آرین روبن از مبارزه همسرش با کروناآرین روبن ستاره سابق بایرن مونیخ می‌گوید همسرش به کرونا مبتلا شده بوده و به سختی نفس می‌کشیده ولی حالا بهبود یافته است.
ورزش۳ آرین روبن بازی بایرن مونیخ 

  

حمایت اتحادیه اقتصادی اوراسیا از اقدامات ایران در مبارزه با کروناوزیر تجارت اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گفت‌وگو با سفیر کشورمان در روسیه با غیرمنطقی خواندن تحریم‌های آمریکا، از اقدامات ایران در مبارزه با کرونا حمایت کرد و گفت که آماده است نیازهای ایران در این خصوص را به اطلاع کشورهای عضو برساند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه