ایلنا   |  گوناگون  |  

امام دلسوز واقعی کارگران بود/ هنوز مزد و معیشت 35 درصد فاصله دارند/ کارگران خواهان تشکیل شوراهای اسلامی کار هستند

دهمین رویداد ملی فرهنگی و آموزشی طریق جاوید با موضوع «حقوق کارگر در نظام اسلامی از منظر امام خمینی) با حضور علیرضا محجوب برگزار شد.

امام دلسوز واقعی کارگران بود/ هنوز مزد و معیشت 35 درصد فاصله دارند/ کارگران خواهان تشکیل شوراهای اسلامی کار هستند

دهمین رویداد ملی فرهنگی و آموزشی طریق جاوید با موضوع «حقوق کارگر در نظام اسلامی از منظر امام خمینی) با حضور علیرضا محجوب برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب در دهمین رویداد ملی فرهنگی و آموزشی طریق جاوید که با موضوع «حقوق کارگر در نظام اسلامی از منظر امام خمینی) به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد، گفت: جنبش اول ماه «می» با هدف افزایش رفاه کارگران در سال 1886 انجام شد. وقتی کارگران در شهر شیکاگو برای 8 ساعت کار روزانه دست به اعتراض زدند، پلیس آمریکا به ماجرا ورود می‌کند که این دخالت، منجر به کشته و مجروح شدن آن‌ها می‌شود. حدود 40 سال پیش، سازمان بین‌المللی کار در سال 1919 تشکیل شد و اولین کنوانسیون خود یعنی 8 ساعت کار روزانه را تصویب کرد.

نماینده ادوار مردم تهران در مجلس توضیح داد: امام نه تنها نگاه فقهی بلکه دیدگاهی عرفانی نیز به موضوعات مختلف داشتند. بنابراین نگاه ایشان به کارگران نیز بر مبنای این دیدگاه‌ها بود. امام از خواستگاه خاص سخن می‌گفت که ناشی از جایگاه عرفانی ایشان است. امام، کار را جلوه حق تعالی می‌دانستند و به آن ارج می‌نهاد. ایشان معنا و مفهوم را در کلام خود به زبان می‌آورد. جملات او از دل بود و چون از دل برآمده بود، همه کارگران آن را می‌گرفتند و اینطور به نظر می‌رسید که ما در بهشت به سر می‌بریم. 

وی ادامه داد: تصور می‌کنم، امام با کلام خود، آرمان‌ها و حرف کارگران را به کرسی می‌نشاند و نقشه راه را نشان می‌داد. وقتی شورای نگهبان با تصویب قانون کار مخالفت کرد، امام حکمی در جهت تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام صادر کرد تا اختلافات را حل کنند. تنها تغییری که از سوی امام در قانون اساسی اجرا شد، تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که با هدف حمایت از جامعه کارگری شکل گرفت. امیدوارم آنطور که بایسته و شایسته است، امام را بشناسیم. ما باید نگاه خود را مطابق با نگاه ایشان کنیم تا مسائل کارگران را به درستی درک کنیم. ما یک مرشد داشتیم که در راه او گام برمی‌داشتیم، آن مرشد به دنبال کارگران و ما به دنبال او بودیم. امام راحل فرمود، یک تار موی کوخ نشینان بر همه کاخ نشینان ترجیح می‌دهم، اگرچه این کلام یک جمله است اما یک دنیا ارزش دارد. 

محجوب درباره اصل 104 قانون اساسی توضیح داد: بر اساس این اصل از قانون، تامین قسط اسلامی و همکاری در تهیه برنامه‌ها و ایجاد هماهنگی در پیشرفت امور در واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی، تشکیل شوراهایی مرکب از نمایندگان کارگران و دهقانان و دیگر کارکنان و مدیران و در واحدهای آموزشی، اداری، خدماتی و مانند اینها ضرورت دارد. چگونگی تشکیل این شوراها و حدود وظایف و اختیارات آن‌ها را قانون معین می‌کند. شهید بهشتی که از شاگردان امام(ره) بودند، نمی‌خواستند شورای اسلامی کار، نقش مشورتی داشته باشد بلکه خواهان این بودند که شوراهای اسلامی کار، تصمیم‌گیرنده باشند. 

این فعال کارگری درباره تغییر قانون شوراها توضیح داد: تمامی کارگران خواهان شورای اسلامی کار هستند اما این شوراها فقط در بخش خصوصی تشکیل شده‌اند و کارگران بخش‌های دولتی و عمومی از آن برخوردار نیستند. ما خواهان اصلاحات قانون شوراها هستیم، اقداماتی در این زمینه انجام شده است اما مجلس دوره گذشته، همکاری چندانی نکرد. 

دبیرکل خانه کارگر درباره برگزاری روز کارگر در کشور نیز گفت: سال 58، ستادی تشکیل درباره برگزاری روز کارگر تشکیل شد. اعضای این کمیته، هرکدام یک روز را به عنوان روز کارگر پیشنهاد می‌دادند، پیشنهاد من اولین روز از ماه می‌ بود. هنگامی که برای تعیین روز کارگر با امام صحبت کردند، ایشان فرمودند، همان روزی که دیگر کشورها جشن می‌گیرند، ما نیز جشن خواهیم گرفت. من در تمام دولت‌ها درباره کارگران اظهارنظر کرده‌ام و این اظهارنظرها بنا بر سیره امام(ره) بوده است. 

او درباره مشکلات کارگران ساختمانی تصریح کرد: بیمه و اشتغال کارگران ساختمانی با مشکلات فراوانی همراه است. در این روزهای کرونایی، کارگران صنعت ساختمان از فرصت اشتغال محروم یا تعداد محدودی از آن‌ها مشغول به کار هستند. مشکلات این گروه از کارگران باید به سرعت حل شود و سازمان تامین اجتماعی اقدامی در این زمینه انجام دهد. 

محجوب درباره نقش کارگران در دوران جنگ گفت: خانه کارگر، کمک‌های خانواده‌های کارگران را جمع‌آوری و به جبهه ارسال می‌کرد. اگرچه کارگران گرفتار مشکلات مالی هستند اما ما یکبار در هر ماه کمک‌های خود را ارسال می‌کردیم. کارگران زیادی در جبهه‌های حق علیه باطل شهید شده‌اند. 

دبیرکل خانه کارگر درباره افزایش دستمزد توضیح داد: سال 58، اولین کمیته دستمزد پس از انقلاب تشکیل شد. اگرچه اقدمات خوبی از سوی کمیته دستمزد شورایعالی کار برای مزد برداشته شد اما این دریافتی 35 درصد از معیشت خانواده‌ها را نیز تامین نمی‌کند. بین مزد اسمی و حقیقی اختلاف زیادی وجود دارد که این شکاف باید برطرف شود. 

محجوب درباره امنیت شغلی کارگران توضیح داد: ما نسبت به امنیت شغلی نگران هستیم. نگارش آیین‌نامه تبصره یک ماده 7 از دوره آقای ربیعی آغاز شد و با تلاش آقای شریعتمداری به ثمر نشست لذا از آقای ربیعی قدردانی می‌کنم. امیدوارم این مصوبه در سال جاری اجرا شود. 

محجوب درباره اجرای متناسب‌سازی حقوق مستمری‌بگیران نیز گفت: موضوع بازنشسته‌ها بسیار مهم است و 75 درصد از متناسب‌سازی انجام شده است. امیدوارم دولت بدهی خود به تامین اجتماعی را پرداخت کند و ربح مرکب آن را نیز برای صاحبان صندوق یعنی کارگران در نظربگیرد.

امام خمینی دستمزد شورای نگهبان   اخبار برگزیده
  

توضیحات نماینده سابق درباره اظهارات جنجالی لاریجانی در ستاد انتخاباتنماینده ادوار مجلس با اشاره به نگاه فراجناحی لاریجانی در انتخابات گفت: «توسعه اقتصادی» محور برنامه های لاریجانی در دولت سیزدهم است.
مثلث محمدرضا شریفی نیا ستاد انتخابات کشور انتخابات ریاست جمهوری 

  

جلسه حزب ندای ایرانیان با جهانگیری/ با لاریجانی جلسه نداشتیم / از نامزد مورد اجماع جریان اصلاحات حمایت می‌کنیمیک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان از برگزاری جلسات این حزب با نامزدهای ثبت‌نام کننده در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان علی لاریجانی 

  

محسن هاشمی: تنها رئیس‌جمهوری که از کمبود اختیارات نگفت، پدرم بود 27 اردیبهشت 1400 - 10:18 اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران محسن هاشمی: تنها راه بهبود شرایط کشور صندوق‌های رای است [کلیک و کشیدن برای جابجایی] محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما به مشارکت فعال در انتخابات یعنی حضور جدی برای پیروزی معتقد هستیم و تنها راه بهبود شرایط کشور را صندوق‌های رای می‌دانیم. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، محسن هاشمی رئیس…
فردا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری ایران 

  

هیات‌های مذاکره کننده روسیه و آمریکا با یکدیگر دیدار کردندنماینده روسیه در سازمان های بین‌المللی و نماینده ویژه آمریکا در مورد ایران با محوریت احیای برجام دیدار کردند.
ایلنا روسیه وین ایران 

  

زمان واکسیناسیون عمومی کرونا در استان تهراننادر توکلی درباره پیش‌بینی زمان آغاز فراگیر واکسیناسیون افراد در استان تهران ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود از اوایل تیر به بعد، بعد از اینکه واکسیناسیون گروه‌های سنی تمام شود، سراغ واکسیناسیون عمومی برویم.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان تهران 

  

زلزله جدید ماسک؛ سقوط 10 درصدی بیت کوینروز دوشنبه بیت کوین با 43 هزار دلار معامله شد 10.38 درصد افت در روز. این بزرگترین ضرر یک روزه در هفته اخیر بود. قیمت بیت کوین به پایین تر حد میانه زمستان رسید.
اقتصادنیوز ماسک قیمت بیت کوین بیت کوین 

  

ادعای باورنکردنی؛ شک بزر گ پرسپولیسی‌ها به برد سپاهان!هواداران پرسپولیس بعد از برد پرگل سپاهان مقابل مس رفسنجان این بازی را مشکوک قلمداد کردند.
خانه فوتبال باشگاه سپاهان فرهاد مجیدی پرسپولیس 

  

احمدی‌نژاد خود را نماینده معترضین می‌داندرویکرد احمدی نژاد نسبت به نظام و حکومت دستخوش تغییرات جدی شده و فارغ از اینکه حرف‌هایش دروغ یا راست، غلط یا درست باشد بی‌پیرایه و صریح مطرح می‌کند و بخشی از جامعه تحت تاثیر حرف‌های او قرار می‌گیرند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دموکراسی شورای نگهبان 

  

ضربه قیمت مصوب خودرو به فروش فوق العاده در 1400مجوز شورای رقابت مبنی بر افزایش 9 درصدی قیمت و مقررات فروش خودروهای پیش‌فروش شده به قیمت سال گذشته، با انتقاد برخی از مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان همراه شد...
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

طرح ساماندهی خودرو دوباره بررسی می شودعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود...
خودروتک خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای نگهبان 

  

پا در این عرصه گذاشتم تا صدای زنان خاموش این سرزمین باشمزهرا شجاعی می‌گوید که از او خواسته‌اند مصاحبه کند اما نام برنامه "آقای رئیس جمهور است" طنزی تلخ؛پس به خنده می گوید آقا؟ خانم رئیس جمهور.
مستقل‌آنلاین توسعه پایدار بیمارستان زنان 

  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

واکسن‌های کرونایی بازارسیاه آب مقطر استعلی فاطمی، گفت: هرچند دارو‌های ضد ویروس به‌صورت خوراکی و تزریقی در بازار سیاه وجود دارد، اما براساس بررسی‌های انجام شده تا به امروز واکسن کرونا در بازار‌های سیاه یافت نشده است و موارد یافت شده نه تنها واکسن کرونا نبوده، بلکه سرم آب مقطر است.
برنا دارو ویروس 

  

موافقت سازمان بورس با تاسیس 5 نهاد مالی + جزئیاتهیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با تاسیس پنج نهاد مالی جدید موافقت کرد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار ثروت سهام 

  

قیمت سکه سر به فلک کشیدقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (سه‌شنبه) در بازار تهران با افزایش 240 هزار تومانی نسبت به روز کاری گذشته به 10 میلیون و 290 هزار تومان رسید.
شما‌نیوز قیمت بهار تهران 

  

کرونا باعث بیماری خطرناک گوارشی می‌شود؟یک متخصص انگلیسی در عرصه تحقیقات اپیدمیولوژی در ژنتیک به این نتیجه رسیده است که بیماران کووید -19 با
خبرفوری ژنتیک ویروس سلامت 

  

تهران هنوز از موج چهارم کرونا عبور نکرده است به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی، در حاشیه نخستین اختتامیه المپیاد ورزشی مجازی دانشجویان شاهد ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور در جمع خبرنگاران، افزود: از هفته گذشته استان تهران همزمان با سایر استان‌ها در تعداد مبتلاها روند کاهشی داشت، اما این روند اوایل این هفته متوقف شد اگر چه امیدواریم هفته آینده شاهد نزولی شدن تعداد مبتلایان باشیم. وی تصریح کرد: هم اکنون در 105…
مهر تهران علیرضا زالی بیمارستان 

  

سامانه ثبت‌نام واکسن کرونا برای 75 ساله‌ها باز شدسامانه ثبت نام واکسن کرونا برای متولدین 1325 و قبل از آن باز شد و افراد این گروه سنی می‌توانند برای ثبت‌نام و دریافت نوبت اقدام کنند.
ایلنا واکسیناسیون پیامک 

  

واکسن کرونا | روزانه 500 هزار دوز واکسن کرونا تزریق خواهد شدوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طبق سند ملی واکسیناسیون، در حال حاضر میزان تزریق واکسن‌ در کشور روزانه 170 هزار دوز است که به‌زودی این رقم به 300 تا 500 هزار دوز خواهد رسید.
۵۵ آنلاین درمان آموزش آموزش پزشکی 

  

این گروه در راس معاملات بورسشاخص بورس تهران در معاملات امروز با افت یک هزار و 131 واحد به سطحی بیش از یک میلیون و 173 هزار واحد رسید.
گسترش خودرو بورس تهران شاخص 

  

خوش‌بینی به روند سرمایه‌گذاری جهانی در پساکرونااقتصادنیوز: پیش‌بینی ها از وضعیت کلی سرمایه گذاری خارجی پس از دوران کرونا چگونه است؟
اقتصادنیوز سرمایه 

  

آیا واقعا واکسن‌های کرونای موجود در بازارسیاه آب مقطر هستند؟فاطمی گفت: واکسن‌های کرونایی که در بازارسیاه به فروش می‌رسند آب مقطر هستند.
برنا 

  

از زمان واکسیناسیون کادر درمان، کسی از پرسنل، کرونا نگرفتهپیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری گفت: از زمان تزریق واکسن به کادر درمان کسی از پرسنل کرونا نگرفته است.
۵۵ آنلاین واکسیناسیون درمان بیمارستان 

  

راه‌های مقابله با افسردگی ناشی از شرایط شیوع کرونامدیر مرکز مشاوره آرامش پلیس فارس با اشاره به تاثیر همه گیری کروناویروس بر ایجاد افسردگی افراد در جوامع مختلف، راهکارهایی را برای پیشگیری از آسیب دیدن سلامت روان ارائه داد و بر لزوم توجه بیشتر به سلامت کودکان و سالمندان تاکید کرد.
مملکت‌آنلاین افسردگی پلیس مدرسه 

  

چه کشورهایی عاری از ویروس کرونا هستند؟هرچند همه‌گیری کرونا تمام جهان را غافلگیر کرد اما برخی کشورها با میراث ماندگار از ابولا، سارس و مرس
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی شبیه سازی ویروس 

  

سورنا ستاری: شیوع کرونا باعث جهش در بیوتکنولوژی ایران شدسورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در حال حاضر ایران از بهترین‌های حوزه بیوتکنولوژی در سطح آسیا به شمار می‌رود و به جرأت می‌توان گفت که شیوع بیماری کرونا باعث جهش در بیوتکنولوژی ایران شد...
انصاف‌نیوز سورنا ستاری بیوتکنولوژی ایران 

  

واکسن کرونای سانوفی واکنش ایمنی قوی تولید می‌کندنتایج مرحله دوم آزمایشات بالینی واکسن کرونای تولیدی شرکت‌های «سانوفی» و «گلاکسو اسمیت کلاین» (GSK) ن
خبرفوری تولید روزنامه آفریقای جنوبی