سه عامل تخریب اعتقادات دینی

ایکنا نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین هادی سروش، استاد حوزه علمیه و پژوهشگر دینی، 26 تیرماه به مناسبت شب شهادت امام باقر(ع)، با موضوع «عوامل تخریب اعتقادات دینی جامعه»، به ایراد سخن پرداخت که در ادامه متن آن را می‌خوانید؛ موضوع سخن در باب تخریب‌های اعتقادی و باورهای دینی است که در زمان امام باقر(ع) ایجاد شد … نوشته سه عامل تخریب اعتقادات دینی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

سه عامل تخریب اعتقادات دینی

ایکنا نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین هادی سروش، استاد حوزه علمیه و پژوهشگر دینی، 26 تیرماه به مناسبت شب شهادت امام باقر(ع)، با موضوع «عوامل تخریب اعتقادات دینی جامعه»، به ایراد سخن پرداخت که در ادامه متن آن را می‌خوانید؛

موضوع سخن در باب تخریب‌های اعتقادی و باورهای دینی است که در زمان امام باقر(ع) ایجاد شد و امام(ع) به زیباترین شکل، تخریب‌های اعتقادی آن زمان را گوشزد فرمودند و جامعه دینی و حتی جامعه بشری را نسبت به آنها دارای آگاهی و دقت نظر کردند. متأسفانه در این زمانه ما نیز اعتقادات مومنین در معرض آسیب قرار گرفته و ما این آسیب‌های اعتقادی را در خودمان و خصوصا در نسل جوان و حتی در خانواده و فرزندان خود می‌بینیم. چقدر پدران و مادرانی هستند که احساس خطر و نگرانی نسبت به شرایط زمانه دارند. باید ببینیم چه شده که امروزه این طور شده است و برخی از جوانان هستند که از اسلام خارج می‌شوند یا برخی‌ها مسلمان هستند، اما نماز نمی‌خوانند و به شعائر دینی پایبند نیستند.

این تخریب اعتقادی را باید چه کرد؟ برای اینکه رفتار امام باقر(ع) را ملاک قرار دهیم، باید خلاصه‌ای از شرایط سخت دینداری و باورهای دین و الهیات مردم را بررسی کنیم و بعد به راهکاری برسیم. عبارتی از امام باقر(ع) در کتاب شریف کافی داریم که نشان‌دهنده شرایط بسیار وخیم زمان امام(ع) از حیث الهیات و باورهای دینی و اعتقادی است و این نشان می‌دهد که چقدر شرایط آن روز سخت بوده است.

اهل بیت(ع)؛ مأمن رستگاریامام فرمود: ای مردم به چه پرتگاهی در حال نزدیک شدن هستید و دنبال چه می‌گردید؟ اگر دنبال هدایت و سعادت هستید، راه نزد ما است، ما را رها نکنید. در همین طلیعه صحبت باید بگویم که در همه سختی‌ها که دین و باورها و الهیات درونی ما را مورد هجمه قرار می‌دهد، نباید ملاک را از دست بدهیم. امام باقر(ع) فرمود: عامل سعادت شما ما هستیم. اینکه یکسری در لباس دین در امور دینی، سیاسی و اجتماعی کار بدی می‌کنند، نباید موجب شود که ما از اهل بیت(ع) دست بشوییم. در روایت دیگری فرمود: زمانه چونان گله‌ای است که چوپان خود را از دست داده است و این گله در بیابان متفرق شده است و شرایط طوری است که در حال شب شدن است و در هنگام شب نیز دشمن خودش را نشان می‌دهد. به تعبیر امام(ع)، زمانه طوری است که روز به شب رسید و دشمن در کمین و هیچ راهنمایی برای این گله نیست. اینجا است که حضرت(ع) تنها عامل هدایت را مطرح کردند که عبارت از خودشان باشد.

از مجموعه فرمایشات امام باقر(ع) استفاده می‌کنیم که سه عامل زمان امام(ع) را از حیث اعتقادی به‌هم ریخت که امروز ما را نیز به هم ریخته است. اولین عامل تخریب اعتقادات جامعه، مدیران فاسد هستند. فساد به معنای حق‌کشی، دوری از عدالت و بازی کردن با آبرو و ناموس و اموال مردم است که نتیجه اینها تخریب باورهای دینی است. بیان امام باقر(ع) این است که فرمود: مدیران فاسد و روسای قدرت‌طلب و جناح و اطرافیانشان و کسانی که از اینها شکمی سیر می‌کنند و به میز و صندلی می‌رسند، از دین خدا فاصله می‌گیرند. در حقیقت، خودشان پرت می‌شوند و جامعه‌ای را نیز از نظر باورها و معنویت به دره پرتاب می‌کنند.

یکی از نکات مهم این است که ما امام پنجم را با عنوان یک امامی که هزار و چهارصد سال قبل زندگی کرده نمی‌خواهیم، بلکه امام برای ما تا قیامت مشعل هدایت است و با لحاظ این فرمایش امام(ع)، باید از هر کسی که قدرتی می‌گیرد که فساد در او است فاصله بگیریم که اعم از فساد علنی یا فساد قانونی یا فساد با پوشش دین است. بنابراین مدیران فاسد، اولین عامل تخریب عقاید مردم هستند.

دومین عاملی که باعث تخریب اعتقادات مردم می‌شود و در زمان امام باقر(ع) نیز موجب این مشکلات می‌شد، عبارت از علما و دانشمندانی است که صاحب فکر و قلم هستند و تریبون در اختیار دارند، اما در جهت منفی کار می‌کنند که باورهای جامعه را تخریب می‌کنند. امام باقر(ع) در یک نامه طولانی به سعد الخیر مرقوم کرده‌اند که در این جماعت اسلام دنبال اشباه عالمان یهود و مسیحیت باش؛ یعنی آخوندهایی که مشابه احبار و رهبان هستند یا به تعبیری استادان حوزه و دانشگاه که مشابه علما یهود و نصارای هستند را شناسایی کن و برای شناسایی، امام(ع) به سعد الخیر می‌گویند اینها روی ظاهر دین تکیه می‌کنند، اما باطن دین را تحریف می‌کنند. خصوصیت دوم اینها این است که دائما در حاشیه قدرت زانو می‌زنند. در هر جامعه‌ای افراد می‌گردند تا قدرت را پیدا کنند و به همان سمت بروند که موجب می‌شود دین خراب شود و اعتقادات از بین برود.

همچنین امام باقر(ع) در موارد مختلفی، خصوصیات این افراد را ذکر می‌کند؛ از جمله اینکه این دسته از عالمان اهل تملق و چاپلوسی هستند و دین افراد جامعه را از بین می‌برد. یکی از اصحاب به امام باقر(ع) عرض کرد در کوفه مردم زیادی هستند و آماده‌اند تا شما امر کنید و اطاعت کنند. امام(ع) فرمودند: اینهایی که شما بیان می‌کنید، به جان و سلامت خود بیشتر توجه دارند تا به من. امام باقر(ع) به مسئله تملق‌گویی و چاپلوسی اشاره می‌کند و رشته آن را قطع می‌کند. این علمای سوء، گاهی اوقات تندروی‌هایشان به صورت تملق و چاپلوسی است و گاهی هم به صورت غلو است. گاهی اینها از بیرون برای قدرت‌ها همه چیز را خوب نشان می‌دهند و گاهی هم بزرگ‌نمایی می‌کنند که امام(ع) در مقابل اینها هم ایستاد.

بلاها و هدم باورهای دینیسومین عامل هم که روی خیلی از باورها تأثیرگذار است، عبارت از بلاها و آزمایشات الهی است که بسیار طاقت‌فرسا و مشکل هستند. در دوران ما نیز بلاهایی نظیر کرونا، فقر، سوء مدیریت و … وجود دارد که موجب تخریب اعتقادات می‌شود. در زمینه بلاها و بیماری‌ها و سختی‌ها، امام باقر(ع) فرمود: با خداوند معامله کنید و در این معامله‌ای که با خدا می‌کنید سود بزرگی هم به دست شما می‌رسد. امام(ع) فرمود: آن شیعیانی که گرفتار می‌شوند و به سختی‌هایی می‌افتند، اما بردبار و صبور هستند، خداوند اجر هزار شهید را ایشان می‌دهد.

همچنین امام باقر(ع) فرمودند که همه خوبی‌های دنیا و آخرت در یک نقطه‌ای متمرکز است و آن اینکه نگاه مثبت خود را به خداوند را از دست ندهید؛ یعنی در همه سختی‌ها و بدی‌ها و فسادها و ظلم‌ها، نگاه مثبت شما به خداوند نباید تغییر کند که حسن ظن به خداوند است.

انتهای پیام

برچسب هاامام باقر هادی سروش

حوزه حوزه علمیه جوانان   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار 

  اخبار داغ
  

واکسیناسیون کرونا در ایران و جهان تا 13 مرداد/ اینفوگرافیکبا ادامه توزیع واکسن‌های مختلف علیه کووید-19، برخی نقاط جهان با سرعت بالاتر، میزان بیشتری واکسن کرون
خبرفوری ایران وزارت بهداشت گرافیک 

  

تزریق این نوع واکسن‌ کرونا به زنان زیر 50 سال توصیه نمی‌شودلاری گفت: در رابطه با واکسن کرونا برای دانشجویان، هر محموله‌ای در این شرایط به دستمان برسد استفاده می‌کنیم، در مورد واکسن داخل هم هر چیزی که به مرحله تولید برسد، محدودیتی نداریم، الان هم فعلا واکسن برکت را برای تزریق داریم.
اقتصادنیوز زنان تولید 

  

جولان کرونا در توکیو/ اسطوره بسکتبال خداحافظی کرد/ ببینیدبرنامه کافه خبر ویژه المپیک توکیو در روز سیزدهم مسابقات منتشر شد.
برنا بسکتبال کافه خبر المپیک 

  

زنان واکسینه‌شده بیش از مردان به کرونا مبتلا می‌شوندداده‌های CDC در سراسر آمریکا نشان داد که زنان واکسینه‌شده 63 درصد از ابتلای کووید-19 را تشکیل می‌دهن
خبرفوری زنان مردان بهار 

  

افزایش قیمت خودرو در بازار/ قیمت این خودرو 25 میلیون تومان بالا رفت؟تازه ترین گزارش ها نشان می دهد که قیمت پژو 2008 در بازار 915 میلیون تومان است.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت قیمت مسکن 

  

تلاش مدافعان سلامت در برابر کرونا از والاترین ارزش‌های انسانی است به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز در جلسه شورای فرماندهی ستاد کرونا در کلان شهر تهران که با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، مهندس پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی وجمعی از مسؤولان برگزار شد، وضعیت چرخش و شیوع کرونای دلتا و آخرین وضعیت واکسن‌های تولید داخل تشریح ومورد بررسی قرار گرفت. پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان انانقلاب اسلامی…
مهر سلامت درمان وزارت بهداشت 

  

قیمت دلار و ماجرای امروز در بازار ارز+خبر مهم برای خریداران دلاراخبار حاوی نااطمینانی امروز بازار ارز را متاثر کرد تا مجددا روند قیمت ارز نزولی باقی نماند. این درحالیست که با شروع به کار دولت ابراهیم رئیسی خیلی از فعالان بازار انتظار ارزانی قیمت ارز را داشتند.
خانه فوتبال قیمت ارز قیمت دلار 

  

بازگشت امید به بورسشاخص کل در بازار بورس امروز (چهارشنبه، 13 مرداد ماه) 30 هزار و 414 واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 406 هزار واحد رسید.
گسترش شاخص ایران خودرو بانک صادرات 

  

تزریق هیچ واکسن‌ کرونایی برای خانم‌های زیر از 50سال ممنوعیت ندارد به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری در این رابطه افزود: به دلیل برخی مطالعات انجام شده درباره یکی از واکسن‌های خارجی، ترجیح بر این شد که به خانم‌های کمتر از 50 سال تزریق نشده و به جای آن از سایر واکسن‌های وارداتی یا واکسن‌های تولید داخل استفاده شود. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: این موضوع فقط به صورت توصیه‌ای اعلام شده و ممنوعیت تزریق وجود ندارد.
مهر وزارت بهداشت تولید 

  

مصوبات ستاد ملی کرونا فصل الخطاب عزاداری‌ محرم استامام جمعه گنبدکاووس با اشاره به شرایط سخت کرونایی کشور و در پیش بودن ماه محرم و آیین‌های سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) تصریح کرد که مصوبات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا باید فصل الخطاب برگزاری مراسم‌های عزاداری باشد تا سلامت عمومی مردم به خطر نیفتد.
برنا عزاداری محرم ماه 

  

عرضه بیش از 600 هزار تن سیمان در بورس کالا در روز شنبهروابط عمومی بورس کالا اعلام‌کرد: تاکنون عرضه 616 هزار تن سیمان در بورس کالا برای روز (شنبه، 16 مرداد ) قطعی شده است، اما احتمال افزایش این حجم نیز وجود دارد.
برنا سیمان بورس کالا روابط عمومی 

  

عدم ممنوعیت تزریق واکسن های کرونا برای زنان کمتر از 50 سالسیما سادات لاری درباره مباحث مطرح شده درباره توصیه انجام شده مبنی بر عدم تزریق یک نوع از واکسن کرونا به خانم‌های کمتر از 50 سال گفت: تزریق هیچکدام از واکسن‌های کرونای موجود در کشور برای خانم‌های کمتر از 50 سال ممنوعیت ندارد.
برنا زنان 

  

آیا واقعا افراد واکسینه شده 3 برابر کمتر درگیر کرونا می‌شوند ؟تحقیقات تازه نشان می‌دهد، افرادی که دو دز واکسن کرونا را دریافت کرده اند سه برابر کمتر از افراد غیر واکسینه در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
برنا ویروس 

  

کرونا جان یکی دیگر از اهالی خبر صداوسیما را گرفتپس از انتشار خبر درگذشت فرزانه سادات معصومیان در شامگاه سه شنبه، امروز (چهارشنبه) 13 مرداد ماه خبر درگذشت فرشاد همتی، یکی دیگر از فعالان بخش خبر صداوسیما اعلام شد.
نامه نیوز تیراندازی تهران رادیو