ایلنا   |  فرهنگی  |  

در «داستان‌های فوتبال» می‌بینیم که ویلتموس معمار فوتبال بلژیک نبود/ مسلمان بودن باعث فرار دو بازیکن روس از سرزمین‌های اشغالی شد

مهدی مافی نویسنده و پژوهشگر برنامه «داستان‌های فوتبال» که همزمان با آغاز بازی‌های یورو 2020 روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود، درباره ساختار این برنامه و آنچه قرار است روایت شود، توضیح داد.

در «داستان‌های فوتبال» می‌بینیم که ویلتموس معمار فوتبال بلژیک نبود/ مسلمان بودن باعث فرار دو بازیکن روس از سرزمین‌های اشغالی شد

مهدی مافی نویسنده و پژوهشگر برنامه «داستان‌های فوتبال» که همزمان با آغاز بازی‌های یورو 2020 روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود، درباره ساختار این برنامه و آنچه قرار است روایت شود، توضیح داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بالاخره انتظارها برای علاقمندان به فوتبال اروپا به پایان رسید و از جمعه شب اولین مسابقه جام ملت‌های اروپا با بازی ایتالیا - ترکیه آغاز خواهد شد. در ادوار گذشته این جام برنامه‌های خوبی توسط عادل فردوسی‌پور روی آنتن شبکه سه می‌رفت که اکنون به دلایل مختلف عادل ممنوع‌التصویر است و نمی‌توان از این مجری و گزارشگر در صدا و سیما استفاده کرد. همزمان با شروع جام ملت‌های اروپا برنامه‌های تخصصی فوتبالی زیادی در شبکه‌های مختلف ساخته شده و قرار است پخش شود، اما تا به حال کمتر برنامه‌ای به داستان‌های فوتبالی کشورهای صاحب سبک در فوتبال پرداخته است و فوتبال‌دوستان کمتر با این داستان‌های کشورهای حاضر در جام ملت‌ها آشنا هستند. برنامه «داستان‌های فوتبال» با نگاهی متفاوت و مستندگونه جام ملت‌های اروپا را مورد بررسی قرار داده است. به بهانه شروع جام ملت‌ها و پخش این برنامه با پژوهشگر و نویسنده این مجموعه مهدی مافی گفتگویی داشتیم که می‌خوانید.

مستندهایی که در برنامه پخش می‌شود به چه موضوعاتی می‌پردازد و نسبتش با مسابقات یورو 2020 چیست؟

«داستان‌های فوتبال» قرار است به صورت مستقل به بهانه یورو 2020 به یک سری موضوعات منطبق با فرهنگ عامه بپردازد. این مجموعه بر اساس موضوعی در فوتبال شکل گرفته که اصطلاحا به آن فرهنگ فوتبالی می‌گویند. از غذایی که در هر استادیوم سرو می‌شود تا موضوعات مهم‌تر، نظیر این که تاریخ یک تیم از کجا سرچشمه می‌گیرد، در رده مدیران چه اتفاقی در باشگاه‌ها می‌افتد، تاثیرش روی تماشاگران چیست، شعارهای فوتبالی بر چه اساس تعیین می‌شوند، رنگ پیراهن تیم‌ها بر چه اساس انتخاب شده و... زیر مجموعه فرهنگ فوتبالی تعریف می‌شوند. بر اساس این موارد سراغ برخی از کشورهای حاضر در یورو 2020 رفته‌ایم و به فرهنگ فوتبالی در آن کشورها پرداخته‌ایم.

در تلویزیون مجموعه‌های ورزشی یا برنامه‌های ورزشی مختلفی داشته‌ایم. این برنامه چه تفاوت بارزی دارد که آن را از سایر برنامه‌ها جدا می‌کند و چه حرف جدیدی برای گفتن دارد؟

«داستان‌های فوتبال» ابتدا قرار نبود یک مستند آرشیوی باشد، برنامه‌های دیگری برایش داشتیم، اما نکته‌ای که ما را به این سمت برد این بود که دیدیم در حال حاضر مردم بر اساس اسم کشورها یک سری تصوراتی دارند. مثلا وقتی می‌گوییم مکزیک، ذهن بسیاری از مخاطبان به سمت کارتل‌های مواد مخدر می‌رود. این اطلاعات به واسطه خوراک فرهنگی که همیشه داشتیم، بر شناخت ما از کشورها اثرگذار است و فرهنگ عامه ما را شکل داده است. یعنی مسائلی که درباره هر کشور در ذهن ما حک شده، یک پیش فرضی را برای ما ایجاد کرده است. 

ایده اصلی ما این بود که یک خرق عادتی کنیم و این پیش‌زمینه‌ها و ذهنیت‌های از قبل تعیین شده را در ذهن مخاطب بشکنیم. از این کلیشه‌ها استفاده کردیم و فضای مخاطب را به یک فضای ملموس‌تر بردیم تا مخاطب بتواند با شناخت بهتر، درباره موضوعاتی که در هر حوزه مورد بحث قرار می‌دهیم راحت‌تر فکر کند، ببیند و استفاده کند تا آن ذهنیت از بین برود. 

فرق این برنامه با دیگر برنامه‌ها این است که در سایر برنامه‌های فوتبالی تلویزیون کمتر سراغ فرهنگ فوتبالی می‌روند. فکر می‌کنم در حال حاضر به غیر از برنامه «فوتبال 120» برنامه دیگری نداریم که چنین کاری انجام دهد. ما سعی کردیم در همین حوزه دنبال داستان‌هایی بگردیم تا مخاطب‌هایی که علاقه کمتری به فوتبال دارند هم بتوانند آن را ببینند. 

از روند تولید این مستندها بگویید. پروسه تولیدش از چه زمانی آغاز شد و نریتور این مستندها چه کسی است؟ 

قبل از جام جهانی 2018 ما این ایده را درباره پیش فرض مردم از فرهنگ‌ها و کشورها مطرح کردیم، ولی به دلایل مختلف در آن زمان ساخت این برنامه میسر نشد. طی تحقیقاتی که انجام دادیم به 13 کشور رسیدیم که شاید خرده داستان‌های جذاب‌تری درباره فرهنگ فوتبالی داشته باشند. آن‌ها را به پیشنهاد آقای ابوالفضل نوری مقدم، به صورت مستند آرشیوی طراحی کردیم. این طرح را با آقای وحید پناهلو به عنوان تهیه‌کننده پروژه در میان گذاشیم که خیلی استقبال کرد و بعد از آن کار با حمایت آقای محسن یزدی، مدیر شبکه مستند وارد مرحله تولید شد. سال 98 قسمت پژوهش این کار توسط تیمی پرقدرت متشکل از افرادی تحصیل کرده و صاحب تخصص در حوزه‌های مختلف آغاز شد و دوستان به صورت تخصصی روی این مباحث وقت گذاشتند. 

این تیم مجموعه زمینه‌ها را پوشش می‌داد و شامل افرادی همچون آقایان حسین الهام، حسام‌الدین ابوالحسنی، محمدرضا نوروزبیگی، امید تهرانی و مهدی رفیق‌دوست بود. با همکاری این عزیزان بیش از شش ماه در مرحله پژوهش وقت گذاشتیم و بعد وارد مرحله نگارش شدیم. همزمان با مرحله نگارش مهدی افضل‌زاده به عنوان کارگردان برنامه، تدوین و بخش قابل توجهی از آرشیویابی را پیش می‌برد، نریتور هم آقای حمید محمدی بود، تا رسیدیم به پیش از عید سال 99 که مسئله کرونا بوجود آمد و مسابقات یورو به تعویق افتاد. وقتی خبر تعطیلی مسابقات قطعی شد به دلیل اینکه ما این کار را به مناسبت مسابقات یورو می‌خواستیم پخش کنیم و احساس کردیم اگر مسابقات یورو پخش نشود، در تابستان بدون فوتبال، دلیلی ندارد که مخاطب برنامه‌ای را که درباره فرهنگ فوتبالی است ببیند، طی مذاکراتی که با تهیه‌کننده و شبکه سه داشتیم قرار شد کار به همان صورت نگه داشته شود و امسال روی آنتن برود. 

 درباره قصه‌های این برنامه، زمان و روند پخش آن بگویید. 

«داستان‌های فوتبال» قرار است در هر قسمت به صورت مجزا به یک کشور بپردازد. کشورهایی که در فصل اول به آن‌ها پرداخته می‌شود، عموما صاحب فوتبال هستند و ما سراغ یک داستان یا چند خرده داستان پیرامون بخشی از فوتبال آن کشور (و نه همه فوتبال آن کشور) رفتیم و آن داستان را برای مخاطبان بیان کردیم. 

مثلاً قسمت ایتالیا درباره دو قتلی است که در حاشیه فوتبال آن کشور رخ داده است. در قسمت آلمان به بهانه مسعود اوزیل و اتفاقاتی که برای او رخ داده است، بحث مهاجرت در فوتبال آلمان را مطرح کردیم. در قسمت فرانسه با اریک کانتونا یکی از اسطوره‌های فرانسه آشنا می‌شویم و قرار است که درباره چالش‌هایی که در زندگی‌اش داشته بیشتر بدانیم. در قسمت انگلستان به فراز و فرود محبوبیت گرت ساوتگیت در اجتماع انگلستان می‌پردازیم، زیرا او به دلیل خراب کردن پنالتی خودش در یورو 96 به شدت منفور شده بود، ولی الان اتفاقاتی افتاده که او را به شدت محبوب کرده است. 

در واقع در این برنامه به بهانه فوتبال اتفاقات دیگری که ممکن است پیرامون آن کشور رخ داده باشد را هم بیان می‌کنیم. در قسمت بلژیک راجع به معمار فوتبال این کشور صحبت می‌کنیم. زمانی که مارک ویلموتس مربی تیم ملی فوتبال ایران شد این موضوع خیلی عنوان می‌شد که او معمار فوتبال بلژیک است، اما طی پژوهش‌هایی که ما داشتیم فهمیدیم که معمار فوتبال بلژیک شخص دیگری است و در برنامه با این فرد بیشتر آشنا خواهیم شد. 

یکی از اپیزودهایی که خودم خیلی دوست دارم قسمت روسیه است که به بهانه این قسمت با سرنوشت دو بازیکن مسلمان اهل روسیه آشنا می‌شویم که برای بازی فوتبال به سرزمین‌های اشغالی می‌روند اما دین‌شان باعث می‌شود که خیلی مورد هجمه و آزار و اذیت از طرف اسراییلی‌ها قرار بگیرند. این قسمت از جمله قسمت‌هایی است که قصه بسیار جذابی دارد و مخاطبان تصاویر جالبی را هم خواهند دید. 

مجموعه این قسمت‌ها قرار است در ایام پخش مسابقات یورو 2020 در باکس برنامه‌های شبکه سه سیما قرار بگیرد و حوالی ساعت 19 هر روز روی آنتن برود. از طرفی قرار است پخش همزمان در شبکه مستند و شبکه ورزش هم داشته باشد. 

آیا این برنامه فصل‌های بعد هم دارد؟

این برنامه فصل دومی هم دارد که مشغول کار روی آن هستیم و قرار است با همین ساختار تهیه شود. در فصل دوم از فرهنگ فوتبالی به سمت دست‌های پشت پرده فوتبال رفته‌ایم و اسامی افراد در پشت پرده فوتبال جهان را مطرح کرده‌ایم که اینها چه کارهایی انجام می‌دهند و چرا خیلی از اتفاقاتی که برای همه مخاطبان فوتبال جای سوال است، رخ می‌دهد. 

فصل دوم در مرحله کارگردانی است، دوست داشتیم به پایان تابستان و المپیک برسد، اما مشخص نیست این امکان فراهم شود یا نه، بنابراین زمان پخش فصل دوم قطعی نیست. 

نکته پایانی؟ 

در پایان باید تشکر کنم از تمام کسانی که ما را یاری کردند، زیرا قطعا بدون کمک آن‌ها نمی‌توانستیم این برنامه را بسازیم. به جز تیم پژوهش قدرتمندی که با ما بودند، دوستان مترجم به سرپرستی آقای کائینی، دوستانی که در آرشیویابی به ما کمک کردند، ابوالفضل امیری و از همه مهم‌تر از محسن یزدی که به ما و تیممان اعتماد کرد و توانستیم کار را انجام دهیم. از مهدی افضل‌زاده کارگردان برنامه بسیار سپاسگزارم زیرا دوستانی که کار مستند آرشیوی انجام داده‌اند، می‌دانند که فشار کار مستند آرشیوی بر روی کارگردان خیلی زیاد است؛ نویسنده هر چه دوست داشته باشد می‌نویسد و کارگردان باید بگردد و برای آن چیزهایی که نویسنده نوشته است، تصویر مناسب پیدا کند. 

از حمید محمدی تشکر می‌کنم که صدایش را به کار ما قرض داد و ان‌شاءالله از حضورش در فصل دوم هم استفاده می‌کنیم. همچنین باید از همه کسانی که پیش از ما در زمینه فرهنگ فوتبالی تلاش کردند، تشکر کنم که ما قطعا از مجموعه پژوهش‌های این عزیزان و زحماتی که قبلا کشیده‌اند استفاده کردیم، مثل آقای دکتر حمیدرضا صدر که در این حوزه تالیفاتی دارد، یا عادل فردوسی‌پور که با «فوتبال 120» و ترجمه کتاب «فوتبال علیه دشمن» سایمون کوپر، هم در زمینه برنامه‌سازی و هم در زمینه تولید متن فعالیت‌های چشمگیری داشته است.

مواد مخدر حمیدرضا صدر فوتبال اروپا   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

واکسن کرونای ایرانی از زبان وزیر بهداشتسلامت نیوز:بالاخره انتظارها به سر رسید و واکسن ایرانی کرونا مجوز مصرف ضروری را دریافت کرد. این خبر مهم روز گذشته از سوی وزیر بهداشت و درمان اعلام شد...
سلامت‌نیوز فضای مجازی سلامت فرودگاه 

  

تردید در واکسیناسیون کرونا یک چالش جهانیسلامت نیوز-*دکتر شکیب الحق: اجلاس کشورهای صنعتی در بریتانیا می تواند سراغازی برای توزیع عادلانه و جهانی واکسن های تایید شده فعلی در مقابله با پاندمی کرونا به همراه گسترش همکاری سازمان های بین المللی بهداشتی ، بخش خصوصی ، مراکز تحقیقاتی و انجمن های مردم نهاد جهت افزایش و ارتقا اعتماد عمومی جامعه به واکسن ها بر مبنای شواهد علمی و پرهیز از گسترش خرافات و شایعات خبری باشد...
سلامت‌نیوز درمان واکسیناسیون سلامت 

  

ارتباط عجیب کرونا با آلزایمر مرتبط است؟نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد عفونت کووید 19 اثرات ماندگار بر عملکرد مغز دارد و می‌تواند به علائم مشابه آلزایمر منجر شود.
برنا آلزایمر مغز 

  

دردسر خطرناک کرونا برای بازیگر معروفکمند امیر سلیمانی درباره وضعیت سلامتی برادرش سپند امیرسلیمانی که یک عمل جراحی را پشت سر گذاشته است، نکاتی را بیان کرد.
اقتصادنیوز جراحی 

  

گزارش جهانی سرمایه گذاری 2020 / تولید جهانی در ماورای همه گیری ویروس کرونابر اساس گزارش جهانی سرمایه گذاری 2020، انتظار می رود علیرغم کاهش جهانی سرمایه گذاری تحت تاثیر کووید 19, کماکان نظام تولید جهانی به نقش مهم خود در رشد و توسعه اقتصادی ادامه خواهد داد.
برنا سرمایه تولید ویروس 

  

تنها بورس سقوط نکرد سکه هم 6 میلیون ارزان شد!رئیس سازمان بورس با اشاره به ریزش 40 درصدی شاخص بورس گفت: همه بازارها در چند وقت گذشته با نوسان قیمتی همراه بودند، افرادی بودند که سکه را در قیمت 16 میلیون خریداری کردند اما اکنون قیمت آن به 10 میلیون رسیده است.
گسترش بورس کالا سازمان بورس و اوراق بهادار رشد اقتصادی 

  

پومپئو: دولت ترامپ در آستانه اثبات نشت کرونا از آزمایشگاه ووهان بود | انبوهی از شواهد داریموزیر امور خارجه سابق آمریکا مدعی شد که دولت ترامپ به اثبات اینکه کووید-19 از یک آزمایشگاه در چین به بیرون درز کرد، نزدیک شده بود.
۵۵ آنلاین دولت ترامپ وزارت خارجه 

  

گزارشی خواندنی از فعالیت مافیای تزریق واکسن کرونا در تهرانسلامت نیوز:بازار غیررسمی فروش 25 تا 60میلیون تومانی واکسن کرونای آمریکایی فایزر در تهران راه افتاده است که به صورت قاچاق وارد می شود؛ بازاری که با توقف واکسیناسیون در ایران، کمبود واکسن و جاماندن خیلی ها از دوز دوم، از سوی بازاریاب ها، با جذب متقاضیان واکسن، رونق گرفته است...
سلامت‌نیوز شبکه های مجازی سازمان بهداشت جهانی سازمان غذا و داروی آمریکا 

  

ایران به زودی تولیدکننده بزرگ واکسن کرونا در جهان می‌شودوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران تا پایان تابستان امسال، یکی از تولیدکنندگان بزرگ واکسن کرونا در جهان می‌شود.
برنا ایران درمان آموزش 

  

هلدینگ مالی «صندوق بازنشستگی کشوری» در بورس عرضه می‌شودعرضه اولیه سهام شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (هلدینگ مالی) با نماد «ومدیر»، روز چهارشنبه 26 خردادماه در بورس تهران انجام می‌شود.
ایلنا بازنشستگی بورس تهران روابط عمومی 

  

آغاز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی_کوبایی کرونا روی خردسالان و نوجوانان در کوباسخنگوی سازمان غذا و دارو از آغاز کارآزمایی بالینی واکسن تولید مشترک بین ایران و کوبا بر روی خردسالان و نوجوانان در کشور کوبا خبر داد.
ایلنا توئیتر نوجوانان دارو 

  

قیمت خودرو / قیمت خودروهای داخلی (سه شنبه 25 خرداد 1400)قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با نوسان جزئی همراه است.
خودروتک قیمت خودرو تندر90