جهش صادرات به 20 مقصد | محرک رونق تجارت در بازارهای هدف بررسی شد

تصویر صادرات در بهار شفاف شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد 93درصد از کل صادرات ایران در بهار 1400 راهی 20کشور شده است. جهش صادرات در همه این 20مقصد به لطف 4عامل رخ داده است. در کنار کمرنگ‌ شدن اثر کرونا و کاهش تاثیر آن بر جریان تجارت خارجی کشور، کاهش فشار تحریم بیشترین وزن را در رشد صادرات ایران به ویژه با شرکای استراتژیک خود نظیر هند داشته است...

جهش صادرات به 20 مقصد | محرک رونق تجارت در بازارهای هدف بررسی شد

تصویر صادرات در بهار شفاف شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد 93درصد از کل صادرات ایران در بهار 1400 راهی 20کشور شده است. جهش صادرات در همه این 20مقصد به لطف 4عامل رخ داده است. در کنار کمرنگ‌ شدن اثر کرونا و کاهش تاثیر آن بر جریان تجارت خارجی کشور، کاهش فشار تحریم بیشترین وزن را در رشد صادرات ایران به ویژه با شرکای استراتژیک خود نظیر هند داشته است. در عین حال افزایش تعاملات تجاری با برخی شرکا در کنار کاهش محدودیت‌های تجاری با جهان در جهش صادراتی بهار موثر بوده است. صادرات ایران به 20 کشور نخست مقصد، در فصل بهار روند افزایشی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته طی کرده است. حتی وزن کالاهای صادراتی نیز رشد داشته و به جز دو کشور، شاهد رشد وزنی صادرات به سایر کشورها در این سه ماه هستیم. شاید در نگاه نخست مهم‌ترین عامل رشد صادرات، رفع محدودیت‌های کرونایی باشد، اما بررسی‌های سازمان توسعه تجارت، به جز این عامل که در افزایش صادرات تاثیر بسزایی داشته، به عوامل دیگری نیز اشاره دارد. عواملی که حکایت از کاهش محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های تجاری بین کشورها دارد. همچنین کاهش فشار تحریم‌ها به خصوص در برخی کالاها، اقبال کالاهای ایرانی را در بازارهای هدف بیشتر کرده است. «دنیای‌اقتصاد» اوایل تیرماه در گزارشی با عنوان «پرش بهاری تجارت خارجی»، آمارهای اولیه صادرات ایران را بررسی کرده بود و تحلیل آمار نشان داد که سهم صادرات به لحاظ وزنی 30میلیون تن با رشد 38درصدی و به لحاظ ارزشی 10میلیارد و 700میلیون دلار با رشد 69درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده، حال در گزارش تکمیلی سازمان توسعه تجارت راز جهش صادرات بهار تشریح شده است. ارزیابی ها نشان می‌دهد که تمرکز صادرات ایران در 20 کشور و جهش صادرات در همه این کشورها به لحاظ ارزشی به واسطه 4 عامل ذکر شده در آمارهای بهار 1400 موثر بوده است.  در عین حال، حرکت ایران برای توسعه روابط تجاری با برخی از شرکای استراتژیک خود از جمله چین و هند را نیز نمی توان نادیده گرفت. در کنار تمامی محرک‌هایی که در رشد صادرات ایران در فصل بهار امسال موثر بوده اند، آمارهای منتشر شده از سوی سازمان توسعه تجارت، از یک زنگ خطر خبر می‌دهد. 10 کشور نخست صادراتی ایران سهم بیش از 85 درصدی را از کل سهم صادرات در اختیار دارند. همچنین 20 کشور نخست مقصد صادرات کشور نیز 93 درصد سهم ارزشی صادرات بهار را به خود اختصاص داده اند. این دو آمار محدودیت بازار کالاهای ایرانی را نشان می دهد. این محدودیت بیانگر آسیب پذیربودن صادرات ایران است. از این رو، کارشناسان همواره توصیه کرده اند که بازارگشایی باید در دستورکار متولیان تجارت کشور قرار گیرد. در گزارش پیش رو به بررسی 20 مقصد نخست کالاهای ایرانی پرداخته شده است.

چین: میزان صادرات ایران به چین در سه ماه اول 1400 از نظر ارزش 3144 میلیون دلار و از نظر وزنی 7108 هزار تن است. این رقم در مقایسه با صادرات ایران به چین در سه ماه اول 1399 از رشد 72 درصدی در ارزش و 14 درصدی از لحاظ وزنی برخوردار است. چین مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین شریک تجاری ایران است. از دلایل مهم رشد مثبت و تغییرات صورت گرفته در میزان رشد ارزش صادرات ایران به چین و واردات ایران از آن کشور را می‌توان عزم مقامات بلند پایه دو کشور در گسترش روابط و همکاری‌های تجاری- اقتصادی دو جانبه برشمرد. در عین حال، افزایش صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی نیز ناشی از افزایش قدرت خرید طبقه متوسط چینی و الزامات اجرای پروتکل‌های گیاهی و آبزیان است.

عراق: بازار عراق با 22 درصد سهم صادرات کشور در گروه کشورهای هدف در بهار 1400 در رتبه دوم صادرات و در گروه کشورهای همسایه در رتبه اول قرار گرفته است. ارزش صادرات ایران به عراق در بهار 1400 نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 58 درصد افزایش به 2343 میلیون دلار رسید. همچنین از نظر وزنی نسبت به مدت مشابه سال 1399 با 92 درصد افزایش به حدود 10 میلیون تن رسید. محصولات آهنی یا فولادی، قطعات توربین‌های بخار، هندوانه تازه، سنگ‌آهن، گوجه‌فرنگی زراعی، سیب تازه و سرامیک دارای بیشترین رشد صادرات به عراق بوده و کالاهای گوجه‌فرنگی تازه یا سرد کرده، رب گوجه‌فرنگی، اوره، خربزه، مصنوعات پلاستیکی، سیب‌زمینی تازه یا سردکرده، خربزه، انواع ماهی کپور با کاهش صادرات به عراق مواجه بوده‌اند.

امارات متحده عربی: صادرات به امارات در فصل بهار با رشد 32 درصدی به ارزش 1275 میلیون دلار و وزن کالاهای صادراتی هم با یک درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3430هزار تن رسیده است. سهم صادرات به امارات 12 درصد از کل ارزش صادرات سه ماه مذکور است. با توجه به این آمار، امارات سومین بازار هدف صادراتی و بازار دوم کشورهای همسایه ایران در 3 ماه نخست سال‌جاری به شمار می‌رود.  رفع موانع و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و تسهیل در فرآیند ترخیص و حمل‌و‌نقل محصولات کشاورزی، میوه و صیفی‌ و نیز افزایش تقاضا برای محصولات پتروشیمی و فولاد، همچنین بهبود نسبی روابط اقتصادی با امارات همسو با افزایش تعاملات تجاری با امیرنشین دبی، از مهم‌ترین دلایل افزایش آمار مذکور به شمار می‌رود.

ترکیه: حجم مبادلات تجاری ایران با ترکیه در سه ماه اول 1400 در مقایسه با سال گذشته به‌دلیل بازگشایی مبادی مرزی و کاهش تاثیرات بحران کرونا روند افزایشی داشته است. صادرات ایران به ترکیه در سه ماه اول سال 1400 در مقایسه با سال گذشته با رشد130 درصدی نسبت به بهار 99 به 594 میلیون دلار رسیده است. به نظر می‌رسد افزایش صادرات مجدد فلزات ایران از ترکیه به چین مهم‌ترین دلیل افزایش صادرات ایران به ترکیه و افزایش تقاضای داخلی ایران برای واردات نهاده‌های دامی، دانه‌های روغنی و روغن خام و موز جهت تنظیم بازار مهم‌ترین دلیل افزایش واردات ایران از ترکیه است.

افغانستان:‌میزان صادرات به افغانستان در سه ماه اول 1400 از نظر ارزش 569 میلیون دلار و از نظر وزنی 1386 هزار تن است که در مقایسه با مدت مشابه در سال 99 شاهد 15 درصد رشد در ارزش و 6 درصد کاهش در میزان وزنی محصولات صادر شده از ایران به آن کشور هستیم. سهم کشور افغانستان در کل صادرات ایران به میزان 3/ 5 درصد در سه ماه اول 1400 برآورد شده است. افغانستان جزو پنج کشور نخست بازار صادراتی کشور ما است.

هند: میزان صادرات ایران به هند در سه ماه اول 1400 از نظر ارزش 344 میلیون دلار و از نظر وزنی 1382 هزار تن است. این رقم در مقایسه با صادرات ایران به هند در سه ماه اول 1399 از یک رشد 242‌‌ درصدی در ارزش و 57‌‌ درصدی از لحاظ وزنی برخوردار است.  در سه ماه ابتدای سال 1400 کشور هند ششمین شریک صادراتی ایران با 2/ 3‌‌درصد از سهم صادرات ایران است. بیشترین میزان رشد در صادرات نیز در محصولات پتروشیمی و کشاورزی مشاهده می‌شود. از دلایل مهم رشد مثبت و تغییرات صورت گرفته در میزان رشد ارزش صادرات ایران به هند می‌توان به عزم مقامات بلند پایه دو کشور در گسترش روابط و همکاری‌های تجاری- اقتصادی دوجانبه و نیز ضعیف شدن فشار تحریمی آمریکا علیه ایران اشاره کرد.

تایلند: در سه ماه اول سال 1400 تایلند هفتمین مقصد صادراتی کشور بوده است؛ به طوری‌که صادرات ایران به تایلند از نظر ارزشی 267 میلیون دلار و از نظر وزنی 396 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 395 و 188 درصد رشد کرده است. سهم صادرات به تایلند از کل ارزش صادرات 5/ 2 درصد است. از دلایل افزایش صادرات به تایلند می‌توان به افزایش صادرات شمش از آهن و فولاد به میزان 152 میلیون دلار، همچنین افزایش صادرات روی غیرممزوج به میزان 5 میلیون دلار اشاره کرد.

پاکستان:‌در سه ماه اول سال 1400 کشور پاکستان هشتمین مقصد صادراتی کشور بوده است. به طوری‌که صادرات ایران به پاکستان از نظر ارزشی 248 میلیون دلار و از نظر وزنی 647 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 102 و 206 درصد رشد را شاهد هستیم. سهم صادرات به پاکستان از کل صادرات کشور 3/ 2 درصد است. از دلایل افزایش صادرات به پاکستان می‌توان به بهبود مناسبات سیاسی و روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور و فراهم شدن بهتر بسترهای قانونی و مقرراتی در اجرای موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و همگرایی بین سازمان توسعه تجارت با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، فعال‌تر شدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان، اتاق مشترک ایران و پاکستان و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، برای تسهیل و رفع موانع تجارت با پاکستان اشاره کرد.

اندونزی: در سه ماه اول سال 1400 کشور اندونزی نهمین مقصد صادراتی کشور بوده است. به طوری‌که صادرات ایران به اندونزی از نظر ارزشی 227 میلیون دلار و از نظر وزنی 352 هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب 100 و 11 درصد رشد داشته است. سهم صادرات با اندونزی از کل صادرات کشور 1/ 2 درصد است. از دلایل افزایش صادرات به اندونزی، افزایش صادرات شمش از آهن یا فولاد به میزان 49 میلیون دلار، مقاطع آهنی یا فولادی به میزان 15 میلیون دلار، همچنین قیر نفت به میزان یک میلیون دلار را می توان نام برد.

غنا: بازار غنا با 4/ 1 درصد سهم صادرات کشور در گروه مهم‌ترین بازارهای هدف کالا در سه ماه اول سال 1400 در رتبه دهم صادرات ایران قرار داشته است. ارزش صادرات ایران به غنا در سه ماه اول سال جاری، با 370 درصد افزایش به 151 میلیون دلار رسیده است. همچنین از نظر وزنی صادرات ایران به غنا در سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 1399 با 170 درصد افزایش به 260 هزار تن رسید. عمده محصول صادراتی سال 1400 به غنا محصولات آهن و فولاد به میزان 151 میلیون دلار است.

روسیه: در بهار 1400 صادرات ایران به کشور روسیه 135 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (92 میلیون دلار)، 47 درصد از نظر ارزش و 31 درصد از نظر وزنی رشد داشته که این امر عمدتا به دلیل افزایش صادرات محصولات کشاورزی، شروع واکسیناسیون و کاهش محدودیت‌های کرونا است.

عمان: میزان صادرات ایران به عمان در سه ماه اول سال‌جاری 123 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 36 درصد افزایش یافته است. از مهم‌ترین دلایل افزایش صادرات می‌توان به رفع موانع و محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، همچنین راه‌اندازی خط مستقیم کشتیرانی بین دو کشور و برقراری پرواز‌های مجدد بین ایران و عمان اشاره کرد. طی مدت فوق عمان 2/ 1درصد سهم صادرات ایران را به خود اختصاص داده است و در رتبه دوازدهم بازارهای هدف صادراتی و رتبه هفتم کشورهای همسایه قرار گرفته است.

ازبکستان:‌ ارزش صادرات ایران به ازبکستان در بهار 1400معادل 84 میلیون دلار بود، این در حالی است که در مدت مشابه سال 1399 معادل 7میلیون دلار کالا به این کشور صادر شده بود. بیشترین اقلام دارای روند افزایشی شامل محصولات لبنی و محصولات کشاورزی از قبیل خرماوپسته است. در سه ماه اول سال‌جاری ازبکستان در جایگاه اول صادراتی ایران در منطقه آسیای مرکزی قرار دارد. با باز شدن تردد ریلی در اواخر خرداد ماه 1399 و تردد کامیونی از شهریورماه سال گذشته، همچنین برقراری تردد کشتی رو- رو رحمانوف از بنادر شمالی به مقصد قزاقستان و ادامه مسیر تا ازبکستان در پاییز سال گذشته روند صادرات با بهبود روبه‌رو شده است. پیش بینی می شود با برگزاری چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک با این کشورها و ادامه همکاری‌های دوجانبه شاهد افزایش بیش از پیش مبادلات تجاری خواهیم بود.

جمهوری آذربایجان: در بهار 1400 میزان صادرات ایران به جمهوری آذربایجان به ارزش 75 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد 15 درصدی در ارزش صادراتی است. جایگاه جمهوری آذربایجان در بین 20 کشور اول بازار صادراتی رتبه 14 است. در حقیقت جمهوری آذربایجان کشوری با اقتصاد نفتی است که با فروش نفت و گاز نیازهای وارداتی خود را تامین می کند؛ لذا شرایط برای صادرات انواع محصولات صنعتی، کشاورزی، معدنی، خوراکی، پوشاک و خدمات فراهم است. بنابراین داشتن کیفیت مناسب در کنار قیمت رقابتی و حضور مستمر در بازار جمهوری آذربایجان از ملزومات توسعه صادرات به این کشور است، با توجه به روند روبه رشد صادرات و امید به رفع موانع بانکی چشم‌انداز مثبتی برای توسعه روابط با این کشور وجود خواهد داشت. علاوه براین، قطعا این کشور برای بازسازی مناطق تخریب شده ناشی از جنگ 44 روزه نیاز بسیار زیادی به تجهیزات ساختمانی، آهن و فولاد، سیمان و... خدمات فنی و مهندسی در همه زمینه‌ها خواهد داشت.

ترکمنستان: ارزش صادرات ایران به ترکمنستان در بهار 1400، 69 میلیون دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال 1399 با رشد 757 درصدی مواجه شده است که خوشبختانه با باز شدن تردد ریلی از اواخر خرداد ماه و تردد کامیونی از شهریور ماه سال گذشته شاهد این میزان رشد در صادرات هستیم. همچنین با صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی ایرانی اعم از سیب‌زمینی از اواخر فروردین ماه از سوی گمرکات ترکمنستان شاهد رشد صادرات بوده ایم. همچنین در صورت کاهش سخت‌گیری‌ها در تردد ناوگان کامیونی به ترکمنستان پس از واکسیناسیون اتباع دو کشور ایران و ترکمنستان و تسریع در تعیین تکلیف بدهی گازی، روند صادرات به این کشور با رشد بیشتری مواجه خواهد بود.

ارمنستان: براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی گمرک ایران، در سه ماه اول سال 1400 ارزش صادرات کشورمان به ارمنستان به 61 میلیون دلار بالغ شده است که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته، رشد 68 درصدی را نشان می‌دهد. به لحاظ وزنی نیز صادرات ایران به این کشور با ثبت رشد 10 درصدی در قیاس با مدت مشابه سال قبل، در سه ماه اول سال جاری به 206 هزار تن رسیده است. سه عامل مهم در تحقق رشد مثبت قابل‌توجه در صادرات کشورمان به ارمنستان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل موثر بوده است. نخست اینکه محدودیت‌های شدید مرزی اعمال شده از سوی ارمنستان به دلیل شیوع کرونا در سه ماه اول سال 1399 باعث کاهش صادرات کشورمان در آن دوره شده بود که در حال حاضر برطرف شده است. دوم آنکه محدودیت‌های تجاری در نتیجه تداوم شرایط همه‌گیری کرونا واردات ارمنستان از مبادی دور دست را کاهش داده و در عین حال به سمت ایران به عنوان یک کشور همسایه با مرز مشترک زمینی سوق داده است و سوم آنکه تحریم واردات کالاهای نهایی ساخت ترکیه از سوی دولت ارمنستان از ابتدای سال 2021 نیز به نفع کالاهای ایرانی بوده است.

سوریه: میزان صادرات ایران به سوریه در سه ماه اول سال‌جاری 58 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 37 درصد افزایش یافته است. این کشور 5/ 0 درصد سهم ارزشی صادرات ایران را به خود اختصاص داده است و در رتبه هفدهم مهم‌ترین بازارهای هدف صادراتی قرار گرفته است. وزن کالاهای صادر شده به سوریه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 42 درصدی داشته است.

الجزایر: بازار الجزایر با 5/ 0 درصد سهم صادرات کشور در گروه مهم‌ترین بازارهای هدف کالا در سه ماه اول سال 1400 در رتبه هجدهم مقاصد صادراتی قرار داشته است. ارزش صادرات ایران به الجزایر در سه ماه اول سال‌جاری به 58 میلیون دلار رسیده است. همچنین از نظر وزنی صادرات ایران به الجزایر در سه ماه اول سال‌جاری، 84 هزار تن بوده است. رشد نجومی صادرات به الجزایر، چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی نشان می دهد که ایران مقصد جدیدی برای کالاهای خود یافته است. عمده محصول صادراتی سال 1400 به الجزایر، شمش از آهن و فولاد و محصولات کشاورزی است.

ایتالیا: صادرات به ایتالیا در بهار 1400 معادل 57 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش چشمگیر 448 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین از لحاظ وزنی نیز با صادرات 70 هزار تن کالا افزایش 579 درصدی را شاهد هستیم. مهم‌ترین کالایی که موجب افزایش صادرات به ایتالیا شده است، شمش از آهن و فولاد غیرممزوج است که در 3ماه نخست سال جاری معادل 33 میلیون دلار به ایتالیا صادر شده است. سایر اقلامی که صادرات آنها به این کشور افزایش یافته است شامل: مصنوعات ریخته‌گری، ید و سایر پلی‌اتیلن‌ها است. کالای اصلی که صادرات آن به ایتالیا در سال جاری کاهش یافته است، سایر آب‌گرم‌کن‌های زودجوش گازی بوده است.

آلمان:‌صادرات به آلمان در بهار 1400 معادل 52 میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 22 درصد رشد را نشان می‌دهد. صادرات به این کشور شامل 9هزار تن کالااست که از لحاظ وزنی نیز 10 درصد افزایش داشته است. اقلام عمده‌ای که موجب افزایش 22 درصدی صادرات به آلمان در سال جاری شده‌اند شامل سایر آنتی‌سرم‌ها، اشیای سرامیکی، سایر کف پوش‌ها و... است. از جمله دلایل افزایش صادرات به این کشور نیز می‌توان به رفع محدودیت‌های کرونایی و شروع واکسیناسیون اشاره کرد.

 

منبع: دنیای اقتصاد

کاهش صادرات بهار تجارت   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

پیش بینی وضعیت بورس در مردادبسیاری از تمدن های باستانی فواید سلامتی انگور و میوه آن را شناخته اند؛ از پیشگیری از شیوع بیماری های قلبی گرفته تا جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2، می‌توان به خواص دارویی میوه انگور اشاره کرد. تقریبا 151 گرم انگور که معادل یک فنجان است، صفر درصد چربی و 27 گرم کربوهیدرات و قند دارد ضمن این که 5 درصد از نیاز روزانه به فیبر و 27 درصد از نیاز روزانه به ویتامین ث را فراهم می کند...
مثلث ایران خودرو خودرو دولت دوازدهم 

  

دل نگران های بورس بخوانند / پیش بینی حساس از وضعیت بازار در مردادادامه روند تعادلی شاخص بورس در آخرین روزهای تیرماه با خبر تعطیلی 6 روزه بازار سرمایه، فاز جدیدی از شک و تردید را نسبت به معاملات مرداد به‌راه انداخته؛ این در حالی است که اکثر تحلیلگران نشانه‌های پایان روند ریزشی قیمت سهام را شناسایی و تداوم این روند را منوط به مشخص‌شدن وضعیت برخی مسائل اقتصادی و سیاسی تاثیر‌گذار ذکر می‌کنند.
گسترش دولت دوازدهم شاخص انتخابات ریاست جمهوری 

  

مجری صدا و سیما به کرونا مبتلا شدعبدالله روا روزهای قرنطینه خود را در توکیو سپری می کند.
۵۵ آنلاین صدا و سیما تلویزیون پوشش 

  

این نماد بورسی 70 درصد رشد کردشرکت گروه صنعتی بوتان با رشد 70 درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته در 4 ماهه اول سال جاری فروش 1054 میلیارد تومانی داشته است.
گسترش درآمد ماه 

  

راهکاری برای پذیرش سریع شرکت ها در بورسکارشناس بازار سرمایه گفت: بالغ بر 183 شرکت در فرابورس و 72 شرکت در بورس آماده پذیرش هستند که احتمالا تعدادی از آن‌ها نهایتا رد پذیرش خواهند شد.
گسترش سهام سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

میلیاردرهای آمریکایی با کمک کرونا پولدارتر شدنددر زمان شیوع بیماری کرونا میلیاردرهای آمریکا چه میزان درآمد کسب کردند؟
اقتصادنیوز درآمد 

  

تجمع اعتراضی مردم به محدودیت‌های کروناییصدهاتن از شهروندان لندن در اعتراض به محدودیت های کرونایی و واکسیناسیون اجباری، برای دومین هفته متوالی به خیابان های این شهر آمدند.
برنا لندن واکسیناسیون 

  

عرضه سیمان کل کشور در بورس کالاعضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از عرضه سیمان کل کشور در بورس کالا خبر داد و گفت: با ورود کل تولیدکنندگان سیمان کشور به بورس کالا این صنعت رسما از نظام قیمت گذاری دستوری خارج می شود.
گسترش سیمان بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

14 نفر بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدندزنجان-طی 24 ساعت گذشته 14 نفر به آمار مبتلایان به کرونا ویروس بستری شده در استان زنجان افزوده شده است.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

استاندار کرمان با اشاره به وضعیت بحرانی کرونا در این استان گفت: شرکت‌های اقتصادی و صنعتی بزرگ با مراودات خوب خارجی واکسن مورد نظر وزارت بهداشت را وارد و در این وضعیت حداقل کارکنان خود را واکسینه کنند.
نامه نیوز استان کرمان واردات وزارت بهداشت 

  

364 داوطلب کنکور کارشناسی ارشد کرونایی هستندسخنگوی سازمان سنجش از 364 بیمار کرونایی در آزمون سراسری کارشناسی ارشد 1400 خبر داد.
۵۵ آنلاین کنکور سازمان سنجش بیمارستان 

  

فوت رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر اثر کروناعلی رضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی براثر ابتلا به کرونا درگذشت
اقتصادنیوز مسکن 

  

آخرین وضعیت مجری کرونایی ایران در توکیوبعد از اینکه تست عبدالله روا در توکیو مثبت اعلام شد او را به هتلی مخصوص مبتلایان کووید 19 منتقل کردند .
ایلنا ایران 

  

معامله گران طلا چشم به راه قیمت دلاربرگشت اسکناس آمریکایی به بالای محدوده 24 هزار و 500 تومان موجب شده است که معامله گران سکه به روند اسکناس آمریکایی امیدوار شوند.
گسترش بهار قیمت افزایش قیمت