ایلنا   |  فرهنگی  |  

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست

معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش با تاکید برآنکه هر کس باید با سفر به ایران تصویر ذهنی خود درباره ایران را بسازد، گفت: ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم.

تنش میان ایران و آمریکا رسانه‌های اروپا را تحت تاثیر قرار داده/ فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست

معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش با تاکید برآنکه هر کس باید با سفر به ایران تصویر ذهنی خود درباره ایران را بسازد، گفت: ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارین شیله (معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش) از ابتدای سال 2018 همکاری‌هایی را با دوستان خود در ایران شروع کرده است. همکاری‌هایی که با برگزاری سمپوزیوم دماوند در ایران رقم خورد. 

او با اعتقاد به آنکه هدف از این همکاری، تبادل اطلاعات ایران و اتریش در حوزه کوهنوردی بود، می‌گوید: انجمن دوستداران طبیعت اتریش تجربیات خوبی در حوزه کوهنوردی کوهستان دارد. ضمن آنکه اتریش کشوری است که در حوزه کوهنوردی و طبیعت‌گردی فعالیت‌های زیادی انجام داده از این رو تجربیات ارزشمندی دارد و می‌تواند این تجربیات را با ایران به اشتراک بگذارد. از این رو اعضای انجمن دوستداران طبیعت اتریش در سال گذشته میلادی به قله دماوند صعود کردند و تجربیات خود را با کوهنوردان ایرانی به اشتراک گذاشتند. این تعامل می‌تواند بسیار موثر باشد.

هرچند شیله نخستین بار است که به ایران سفر می‌کند اما حدود یک سال و نیم پیش همکاری خود را با فدراسیون کوهنوردی ایران آغاز کرده است و تاکنون جلسات متعددی درخصوص طبیعت‌گردی و کوهنوردی در اتریش برگزار کرده‌است. با این وجود با نگاهی متفاوت به ایران آمد و اکنون با نگاهی متفاوت‌تر به اتریش بازمی‌گردد.

از آنجا که اتریش یکی از کشورهایی‌ست که توانسته با توجه به گردشگری پایدار، در حوزه اکوتوریست موفق عمل کند، با کارین شیله به گفتگو نشستیم.

مردم اتریش با چه تصوری از ایران به کشور ما سفر می‌کنند؟

اتریشی‌ها مردمان طبیعت دوستی هستند با این وجود، هر کس که از اروپا به ایران سفر می‌کند تصورات خاصی نسبت به ایران دارد اما مهم آن است که پیش‌فرض‌های آن‌ها تا چه اندازه نسبت به آنچه که واقعیت ایران است  درست باشد. من نیز  قبل از سفر به ایران تصویری متفاوت از ایران در ذهن داشتم. به خاطر مسائل و موضوعات سیاسی که همواره در رسانه‌ها درباره ایران مطرح می‌شود، تصور دیگری داشتم به خصوص در حوزه حقوق زنان این تصویر بسیار متفاوت بود. البته بعد از سفر به ایران و و اینکه توانستم از نزدیک با جامعه ایرانی آشنا شوم و متوجه شدم که هر چند هنوز هم حقوق زنان آنچنان که باید به خوبی در ایران رعایت نمی‌شود اما شاهد آن هستم که خوبی‌هایی نیز در این خصوص محقق شده؛ چنانکه تحصیلات در ایران رایگان است، همچنین ایرانی‌ها از بهداشت رایگان برخوردار هستند. 

در عین‌حال، ایران کشوری رنگارنگ است و بازهم نیاز است تا به دیدن خود و سفر در ایران ادامه دهم تا بتوانم شناختی بهتر و بیشتر نسبت به ایران و جامعه ایرانی به دست بیاورم. به نظرم همه باید به ایران سفر کنند تا تصویر خود را از ایران بدست بیاورند. البته تنش موجود بین ایران و آمریکا همیشه در رسانه‌ها منعکس شده است و از آنجا که ایران ارتباط خوبی با آمریکا ندارد قطعاً تاثیر این مهم نیز در رسانه‌های اروپا منعکس می‌شود. در واقع می‌توان گفت رسانه‌های اتریش تحت تاثیر سیاست‌های موجود هستند.

 برگزاری سمپوزیوم دماوند با همکاری ایران و اتریش را چگونه ارزیابی می‌کنید آیا این سمپوزیوم توانست به اشتراکات ایران و اتریش در حوزه کوهنوردی و اکوتوریسم دامنه ببخشد؟

 برگزاری سمپوزیوم بسیار عالی بود و تمام اعضای انجمن دوستداران طبیعت اتریش که بیش از صد هزار نفر هستند از این طریق ایران را شناختند و حتی فیلمی در این خصوص ساخته شد که بسیار تاثیرگذار بود و سبب شد تا یکی از معروفترین کوهنوردان اتریشی سال گذشته به دماوند صعود کند. او طی این صعود با بسیاری از زنان کوهنورد در ایران آشنا شد و ما متوجه شدیم که تعداد زیادی از زنان در ایران کوهنوردی می‌کنند و به این رشته علاقه‌مند هستند. در عین حال  با تعداد زیادی از کوهنوردان ایرانی آشنا شدیم و متوجه شدیم که تا چه اندازه این رشته در ایران مورد علاقه است. در واقع در فیلمی که از این صعود ساخته شد درباره خصوصیات خوب ایرانی‌ها صحبت‌های زیادی به میان آمد که سبب معرفی هرچه بیشتر ایران به اتریشی‌ها، بخصوص علاقه‌مندان به کوه و کوهنوردی و طبیعت‌گردی شد. این صحبت‌ها تاثیر بسیار زیادی در میان طبیعت دوستان اتریشی داشت.

با توجه به آنکه یکی از فعالیت‌های گسترده اتریش در حوزه محیط زیست و طبیعت‌گردی است و ایران نیز به واسطه طبیعت بکر و البته چهار فصل بودنش می‌تواند گزینه‌های خوبی برای مطرح شدن در حوزه طبیعت‌گردی ارائه دهد، وضعیت محیط زیست را در ایران چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما چگونه باید در این حوزه گام برداشته شود تا تجربیات بدی که به طور مثال چندی پیش در اتریش شاهد بودیم، در ایران اتفاق نیافتد؟

 از آنجا که ایران سرزمینی بسیار خوب و زیباست اگر بتواند گردشگری پایدار را توسعه دهد نه تنها در حوزه جذب گردشگران خارجی موفق‌تر خواهد بود بلکه که در حوزه گردشگری داخلی نیز با رشد روبه‌رو خواهد شد. 

نباید فراموش کرد که فضای مناسبی برای همکاری ایران و اتریش مهیاست. ضمن آنکه این تبادل آرا و عقاید به کوهنوردی کوهستان خلاصه و محدود نمی‌شود و می‌تواند به سایر حوزه‌ها بست داده شود. انجمن دوستداران طبیعت اتریش یک نهاد مردمی است و فعالیت‌های متعددی در حوزه‌های ورزشی به ویژه کوهنوردی انجام می‌دهد. ما نیز مقوله پایداری را در فعالیت‌های ورزشی و کوهنوردی مدنظر قرار می‌دهیم. می‌توانم بگویم که گردشگری علمی کوهستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

به اعتقاد من، تدوین قوانین معین و طبقه‌بندی شده برای حفاظت از کوهستان‌های ایران که می‌توان از آن به عنوان میراثی ارزشمند یاد کرد، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. این اتفاقی است که گردشگری علمی کوهستان می‌تواند آن را رقم بزند.

ایران ایران و آمریکا حوزه   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

یک کارشناس: تورم بنزین 2000 تومانی 1.8 درصد استیک کارشناس گفت: اگر نرخ بنزین هزار و 500 تومان شود میانگین تأثیر آن بر تورم و همه دهک‌های جامعه 34 صدم درصد و اگر 2 هزار تومان شود یک و هشت دهم درصد است.
تسنیم تورم سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

برگشت دلالان به بازار با افزایش قیمت دلار / تب خرید ارز بالا گرفتاز صبح امروز دلار در بازار آزاد تا سقف 11 هزار و 800 تومان معامله می‌شود و نرخ فروش دلار در صرافی بانک‌ها 11 هزار و 500 تومان اعلام شده است.
ایلنا بهار بانک مرکزی بانک 

  

مدیرعامل بهینه‌سازی مصرف سوخت: دومین بنزین ارزان دنیا را داریم/دهک‌های پایین باید از افزایش قیمت انرژی منتفع شوندمدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت با اعلام اینکه دومین بنزین ارزان دنیا را داریم گفت: بحث افزایش قیمت انرژی باید نظارتی و حمایتی باشد و اگر تغییری در قیمت روی دهد باید دهک‌های کم درآمد جامعه منتفع شوند.
تسنیم مصرف سوخت سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

حسین امیری خامکانی:بیشترین صادرات غیرنفتی چندسال گذشته در اختیار استان کرمان بوده ، بهترین پسته ی زیر کشت ایران در شهرستان انار استان کرمان قرار دارد و مرغوبترین خرمای کشور که خرمای مضافتی بم است به دست کشاورزان کرمانی تولید می شود.
صراط بانک گردشگری فولاد 

  

آخرین قیمت دلار، طلا و سکه امروز پنجشنبه 1398/08/23 | صعود شاخص ارزی؛ دلار به کانال 12هزار تومان نزدیک شداقتصادنیوز، امروز پنجشنبه 23 آبان 98 بازار طلا و ارز شاهد جهش قیمت‌ها بود به‌طوری که دلار وارد کانال 11800تومان شد، هر گرم طلای 18 عیار وارد کانال 411 هزار تومانی شد و سکه تمام 4 میلیون و 40 هزار تومان قیمت خورد.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

ابراز امیدواری وزیر ورزش به افزایش درآمدها از طریق مالیات بر ارزش افزودهوزیر ورزش و جوانان گفت: از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده سال آینده درآمد بیشتری نصیب ورزش می‌شود.
ایلنا ورزش وزارت ورزش و جوانان مالیات 

  

ارز ابزار مناسبی برای سرمایه گذاری نیسترئیس کل بانک مرکزی: تاکید می‌کنم که، ارز ابزار مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و ریسک‌های جدی خود را دارد.
مستقل‌آنلاین ارز سرمایه بانک مرکزی 

  

قیمت طلا و ارز در بازار امروز استانبولدلار آمریکا امروز در بازار استانبول با قیمت 5.7650 لیر و یورو نیز به بهای 6.3460 لیر ترکیه فروخته شد.
ایلنا قیمت یورو ارز