ایلنا   |  گوناگون  |  

مطالبات کارگران و بازنشستگان در نامه‌ای به تمام کاندیداهای ریاست جمهوری/ با خصوصی‌سازی، تغییر مبنای محاسبه مستمری واصلاح قانون کار مخالفیم/ امنیت شغلی را احیا کنید!

حسین حبیبی در نامه‌ای به تمام کاندیداهای ریاست جمهوری مطالبات جامعه کارگری را بیان کرده است.

مطالبات کارگران و بازنشستگان در نامه‌ای به تمام کاندیداهای ریاست جمهوری/ با خصوصی‌سازی، تغییر مبنای محاسبه مستمری واصلاح قانون کار مخالفیم/ امنیت شغلی را احیا کنید!

حسین حبیبی در نامه‌ای به تمام کاندیداهای ریاست جمهوری مطالبات جامعه کارگری را بیان کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در نامه‌ای که به کاندیداهای ریاست جمهوری 1400 نوشته به تشریح مطالبات جامعه کارگری پرداخته است.

متن نامه به شرح زیر است:

1- تامین و تضمین امنیت شغلی؛ خط قرمز کارگران است. مدعیان در مجلس و دولت و بخشهای از کارشناسان اقتصادی سیاسی می‌گویند که قانون کار نا کارآمد و ضد تولید و ضد اشتغال است. قبول نداریم و اعلام می‌کنیم قرارداد‌های کار موقت در کارهایی که طبعیت آن‌ها جنبه مستمر دارد با صدور بخشنامه 25723 سال72 وزارت کار و نهایتا داد نامه 179 سال 75 هیات عمومی دیوان عدالت اداری، افزایش و گسترش یافت؛ قانون کار از حیز انتفاع ساقط شد؛ امنیت شغلی کارگران از بین رفت تا بهانه‌ای شود قانون کار ناکارآمد جلوه داده شود. لذا تکلیف قانونی و شرعی است پیگیری شود تا قراردادهای موقت صرفا یک سویه وبا اراده کارفرما منعقد نشود.

و توجه داشته باشید وزارت کار و هیات وزیران، منفعلانه بنفع کارفرمایان، تصویب آیین نامه تبصره 1ماده 7 را 29 سال به تاخیر انداختند، تا بهانه‌ای داشته باشند که کلیه قراردادهای کار با طبیعت مستمر راهم بطور موقت منعقد نمایند، ضمن آنکه دولت‌ها در گذشته کارگاههای 5 نفره و کمتر از 10 نفره را هم از شمول قانون کار خارج نمودند، آیا اشتغال ایجاد شد یا بیکاری افزایش یافت، آیا مردم و بویژه کارگران وضعشان بهبود یافت و یا روز به روز بر رنج و دردشان افزوده شد، آیا سرمایه‌گذاری رونق گرفت یا کارگاه‌ها و بنگاههای اقتصادی روز بروز تعطیل شدند آیا مدعیان نا کارآمدی؛ ضد تولید و ضداشتغال بودن قانون کار رویشان می‌شود اهمال و سودجویی‌های خودشان را متوجه قانون کار بدانند، آیا این یعنی اوج بیشرمی و نامردی نیست؟

2- مخالف افزایش سن و سابقه وافزایش نحوه محاسبه مستمری 2سال آخر خدمت در طرح توانمندسازی نمایندگان مجلس به 3 سال در سال برقراری ونهایتا به 20 سال خدمت افزایش یافته، هستیم بلکه معتقدیم با ایجاد امنیت شغلی کارگران که همانا سامان دهی قراردادهای موقت ودائمی شدن قراردادکارهایی که طبعیت آن‌ها جنبه مستمر دارد و حاکمیت بخشیدن به اراده کارگر درعقد قرارداد کار، ثبات و پایداری شغل و شاغل موضوع اصل 28 قانون اساسی، ایجاد می‌شود ودر نهایت بیمه‌پردازی نیز بعنوان اصلی‌ترین منابع سازمان استمرار و افزایش می‌یابد، و سازمان دیگر دچار بحران و کسری منابع نخواهد شد، ضمن آنکه معتقدیم از دهه 90 شاهد حضور نیروهای جوان در بنگاههای تولیدی و خدماتی هستیم، خوش بینانه آن هست که سازمان تامین اجتماعی به سمت تعادل و توازن بین منابع ومصارف در حرکت است و تا 20 سال آینده با این حجم از گستردگی برای بازنشستگی مواجه نخواهد شد.

3- خواستار پرداخت کمک هزینه مسکن وفق مصوبه ماده احده مجلس شورای اسلامی مورخ 13.5/ 70هستیم مبنی براینکه شورایعالی کار تعیین کننده کمک هزینه مسکن است (نه پیشنهاد دهنده) وهیات وزیران نیز تصویب کننده، بررسی شودعدم پرداخت آن درسالهایی که پرداخت نشده چه بوده وپرداخت شود، چون از مصادیق حق مکتسبه کارگران می‌باشد.

4- خواستار پرداخت عیدی کارگران دستگاههای دولتی وفق ماده واحده 6 / 12 / 70 مجلس شورای اسلامی هستیم نه ماده واحده 20.10 / 74 مجلس که متعلق به کارکنان دولت است.

5- خواستار فوری اصلاح قانون تشکیل شوراهای اسلامی کارهستیم تا علاوه بر اجرای صحیح و قانونی نمایندگی مصونیت نمایندگان شوراهای اسلامی کارنیز تامین شده و ومدت اعتبار دوره نمایندگی از 2 سال به 4 سال افزایش یابد.

6- خواستار متوقف شدن خصوصی‌سازی می‌باشیم، چراکه خصوصی‌سازی اعمال شده مغایر اصل 44 بوده و باعث افزایش بیکاری و تعطیلی کارگاه‌ها شده و منافعی برای مردم وکشور نداشته و مغایر شرع و قانون اساسی می‌باشد و اینکه قراردادهای موقت کار را افزایش دادند تا خصوصی‌سازی سهل و آسان شود چرا که کارگران دیگر نمی‌تواند درخواست اعمال ماده 12 قانون کار مبنی بر اینکه کارفرمای جدید قائم مقام تعهدات کارفرمای سابق است بنمایند، چرا که قرارداد کارش موقت کوتاه مدت است. و لذا در وهله اول خصوصی‌سازی باید متوقف شود و در صورت ادامه روند خصوصی سازی، ابتدا سهام ترجیهی آن واحد واگذاری به کارگران همان واحد داده شود و سپس با تقویت تعاونی‌های کارگری باقیمانده سهام واحدهای فوق را به تعاونی‌ها واگذار نمایند.

7- مناطق آزاد تجاری و صنعتی را گسترش دادند و آنقدر افراط کردند وبا وجود آنکه محل ایجاد مناطق فوق مناطق بندری می‌باشد، در همین حوالی تهران نیزایجاد مناطق آزاد را تصویب کرده ومی کنند، حالا این سوال‌ها پیش می‌آید آیا اشتغال ایجاد شد؟ آیا سرمایه‌گذاری تحقق یافت؟ در آنجا که قانون کار حاکم نیست؛ آیا مناطق آزاد درآمد ومنابع ریالی وارزی به سرزمین اصلی تزریق کردند. نه بلکه ره آورد مناطق آزاد قانون گریزی؛ تبعیض؛ گسترش وارادات وقاچاق بوده است.

بنابراین جای دارد شما کاندیدای محترم بلافاصله نسبت به جلو گیری از توسعه وگسترش مناطق آزاد بصورت باز دارنده عمل نموده؛ در صورت پیروزی در انتخابات مانع افزایش آن‌ها شده و مناطق احداث شده را به سرزمین اصلی برگردانده و دستور ابطال مقررات اشتغال نیروی انسانی در مناطق آزاد و بطور خاص ماده 34 را صادر فرمایید چرا که مناطق آزاد مستقیم زیر نظر ریِئس جمهور است.

8- خواستار رفع مشکلاتی مانند به خطر افتادن امنیت شغلی، بیمه بیکاری و غیره کارگرانی که دچار کرونا شده و هستند، می‌باشیم.

9- خواستار حذف شرکتهای پیمانکاران تحت عنوان شرکتهای تامین نیرو واعمال ماده 13 قانون کار بر شرکتهای پیمانکاری واقعی هستیم.

10 خواستار ملغی نمودن تفاهم نامه مشترک سازمان تامین اجتماعی ووزارت کار درسال 84 می‌باشیم چرا که تفاهم نامه فوق؛ قانون بیمه بیکاری مصوب مجلس شورای اسلامی را از حیز انتفاع ساقط نموده و کارگران دارای قرار داد موقت کمتر از 6 ماه را از بیمه بیکاری عملا محروم کرده اند.

11- مخالفت دستمزد منطقه‌ای و توافقی مد نظر مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و تعدادی از نمایندگان و موسسه نذر اشتغال هیستیم، چرا که کارگران را از همین حداقل دستمزد هم محروم می‌کنند، ضمن آنکه حقوق و رفاهیات کارگران باید ارتقاء یابد نه اینکه روز بروز با کاهش دستمزد و کاهش قدرت خرید؛ شان زندگی کارگران روند نزولی و ناهنجار پیدا کند، این یعنی بی‌عدالتی وجنایت ونشان داد چهره فقرآلود ازکارگر ایرانی وتفکر دینی اسلامی حاکم برنظام جمهری اسلامی.

کاندیدای محترم ریاست جمهوری

می‌دانیم دولت، مجلس، کانونهای کارفرمایی، اتاق بازرگانی تهران واتاق بازرگانی کشور و موسساتی مانند نذر اشتغال امام حسین (ع) در اصلاح قانون کار و قانون تامین اجتماعی مصمم و همسو هستند.

هشدار می‌دهیم، مجلس و دولت وکلا بدنه نظام باید در جهت خدمت‌رسانی به مردم بویژه 65 درصد جمعیت کشور کارگران باشند.

اعلام می‌کنیم قانون کار سال69 قانونی است برگرفته از قانون اساسی واصول مقدس شرع اسلام، نه اینکه قانون‌کار را کامل بدانیم و نیاز به اصلاح ندارد؛ نه بلکه اعتقاد داریم قانون کار 69 اجرایی نشده است و اشکالات و ضعفهایی را که سرمایه داران و سیاستمداران طرفدار آن‌ها به قانون کار منتسب می‌کنند درست نمی‌باشد و چنانچه اصلاحی هم قرار هست صورت بگیرد باید مورد تایید نمایندگان و فعالین کارگری شاغل و تشکلهای کارگری باشد آنهم با رویکرد افزایش چتر‌های حمایتی از کارگران.

کلام آخر اینکه بقول امام صادق (ع) اگر عدالت اجرا شود همه مردم بی‌نیاز شوند؛ یعنی جامعه منهای فقرواگر غیر این باشد ظلم است نه عدل و هر چه از عدل نیز گفته شود بر خلاف واقعیت عدالت و لوث کردن عدالت است به همین منظور ما نمایندگان و تشکلات کارگری آماده هستیم درجهت تامین امنیت، آزادی، برابری و کرامت انسانی کارگران و تحقق عدالت با شما همکاری و گفتگو کنیم، مطمئن باشید غیر از این باشد ضمن آنکه با خشم کارگران مواجه می‌شوید، اعتبار نمایندگی مردم نیز از شما بواسطه آنکه سوگند و عهد موضوع اصل 121 قانون اساسی را زیر پا گذاشتید، از شما ساقط می‌شود.

مجلس شورای اسلامی دولت ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

افت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی| کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکیافت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی امروز رخ داد. کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکی را شاهد هستیم. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اتفاق افتاده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار صرافی 

  

کسانی که کرونای حاد گرفتن چند درصد ممکن است دوباره مبتلا شوند؟یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیمارانی که از موارد شدید کووید 19 بهبود می‌یابند، احتمالاً دوباره به این عفونت مبتلا نمی‌شوند.
برنا 

  

آیا واقعا ترکیبات دارچینی در درمان ویروس کرونا موثرند؟نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سینامالدئید موجود در دارچین، مکمل خوبی همراه با دگزامتازون برای درمان ویروس کرونا است.
برنا درمان ویروس 

  

جزئیات شیوه ‌نامه ضد کرونایی کنکورسخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
گسترش کنکور سازمان سنجش وزارت بهداشت 

  

آب استخر کرونا را نابود می‌کندبر اساس آخرین تحقیقات آب استخر‌های شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
برنا شنا ویروس 

  

تست کرونای 22 فرنگی‌کار اردوی جوانان مثبت شد!اردوی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان با توجه به مثبت شدن تست کرونای 22 نفر از اعضای این تیم لغو شد.
مملکت‌آنلاین کشتی فرنگی کار جوانان 

  

آیا واقعا داروهای فشار خون بر میزان شدت کرونا موثرند؟محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.
برنا فشار خون 

  

آغاز خوداظهاری کنکوری‌های مبتلا به کرونا 1400مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری 1400 در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز 30 خرداد ماه آغاز شد.
برنا کنکور سازمان سنجش آموزش 

  

با عرضه خودرو در بورس مخالفم/ طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شدوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم موجب شده واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
مملکت‌آنلاین بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

این آب در 30 ثانیه ویروس کرونا را نابود می کنداقتصادنیوز :‌نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که آب استخرهای شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
اقتصادنیوز ویروس شنا 

  

افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا حتما منتظر دریافت پیامک باشندرئیس مرکز بهداشت شرق تهران با بیان این‌که افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک بمانند، گفت: افراد ترجیحاً دوز دوم واکسن را در همان مرکزی دریافت کنند که دوز اول را تزریق کرده بودند...
برنا پیامک تهران 

  

آخرین وضعیت کرونایی سپند امیرسلیمانی + تصاویر بیمارستاناولین ویدئو و صحبت‌های سپند امیرسلیمانی که چند روز است به دلیل عوارض کرونا جراحی انجام داده بود را ببینید. این ویدیو را خواهرش در اینستاگرام منتشر کرده است.
خانه فوتبال بیمارستان جراحی اینستاگرام 

  

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورسبازار سرمایه این روزها درگیر انتخابات ریاست جمهوری است و واکنش مثبت این بازار به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور، می‌تواند روزهای امیدوار کننده‌ای را برای بازار سهام به ارمغان بیاورد.
فردا بازار تهران ارز قیمت ارز 

  

شیوه‌نامه ضد کرونایی «کنکور» اعلام شداقتصادنیوز :‌سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
اقتصادنیوز کنکور سازمان سنجش