ایلنا   |  اقتصادی  |  

افزایش 30 درصدی سرانه مصرف قارچ از زمان شیوع کرونا

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ از افزایش 30 درصدی سرانه مصرف قارچ خبر داد و علت آن را سلامت و مغذی بودن دانست.

افزایش 30 درصدی سرانه مصرف قارچ از زمان شیوع کرونا

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ از افزایش 30 درصدی سرانه مصرف قارچ خبر داد و علت آن را سلامت و مغذی بودن دانست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مهدی رجبی امروز در نشست خبری معرفی انجمن تولیدکنندگان بستر رویش قارچ خوراکی با بیان اینکه تشکیل این انجمن قدم مهمی برای سامان دهی تولیدکنندگان این صنف است اظهار کرد: تا پیش از تشکیل انجمن بستر قارچ خوراکی تولیدکنندگان آن تحت نظارت انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ فعالیت می‌کردند که اختلافات صنفی و عدم همکاری بین آنها را ایجاد کرده بود.

وی ادامه داد: برای تشکیل این انجمن هدف‌‌هایی تعریف شده تا در نهایت به افزایش تولید و اشتغال‌زایی بیشتر برسیم.

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ در تشریح اهداف تعیین شده برای تشکیل انجمن بستر رویش قارچ خوراکی گفت: نظارت بیشتر بر تولیدکنندگان این صنف، افزایش کیفی تولیدات، افزایش کمی تولید و نزدیک شدن به استانداردهای بین المللی از مهم‌ترین اهدافی هستند که برای تشکیل این انجمن تعیین شده است.

وی تعداد واحدهای فعال در حوزه تولید بستر رویش قارچ را 75 واحد عنوان کرد که تعداد 60 واحد با ظرفیت کامل تولید می‌کنند.

رجبی افزود: مجموعه پروانه‌های صادر شده برای واحدهای مذکور 900 هزار تن است که در شرایط کنونی 800 هزار تن آن تولید و عرضه می‌شود.

وی میزان تاثیرگذاری کیفیت کمپوست بر تولید را هفت تا 10 درصد بر تولید عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 180 هزار تا 200 هزار تن قارچ در کشور تولید می‌شود که ما با افزایش کمی و کیفی بستر می‌توانیم 400 تا 500 هزار تن به این تولید اضافه کنیم.

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ تاکید کرد: با راه‌اندازی انجمن بستر قارچ امیدوار هستیم که 700 تا 800 هزار تن تولید بستر به رقم فعلی افزوده شود.

رجبی درباره وضعیت صادرات بستر قارچ از کشور اظهار کرد: در حال حاضر ما به کشور عراق، قطر و ارمنستان صادرات داریم اما میزان آن کمتر از سه درصد کل تولید است که به دنبال افزایش آن هستیم.

وی قیمت هر کیلوگرم بستر قارچ در کشور را دو هزار و 400 تومان و قیمت صادراتی 15 تا 20 درصد بیشتر از آن اعلام کرد.

رجبی میزان سود حاصل از این فعالیت تولیدی برای تولیدکنندگان را 15 تا 20 درصد عنوان کرد که در صورت افزایش کیفیت می‌تواند سود بیشتری برای تولیدکنندگان به همراه داشته باشد.

وی یکی از مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این فعالیت اقتصادی را دریافت مالیات دانست و افزود: بند 81 قانون مالکیت مستقیم دریافت هر نوع مالیات را از فعالیت‌های مربوط به تولیدات کشاورزی ممنوع کرده است اما سازمان امور مالیاتی برخلاف این قانون از تولیدکنندگان بستر قارچ مالیات طلب می‌کند.

رجبی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی به صورت سلیقه‌ای رفتار کرده و هم اکنون از تولیدکنندگان برخی استان‌ها مالیات می‌گیرد و از دیگر استان‌ها طلب مالیات نمی‌کند.

وی از طرح شکایت تولیدکنندگان بستر قارچ خوراکی به دیوان عدالت اداری خبر داد و گفت: برخی از همکاران ما توانسته‌اند حکم علیه این اقدام سازمان امور مالیات دریافت کنند اما این سا زمان از حکم مذکور تمکین نمی‌کند.

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ با بیان اینکه به دنبال طرح این مشکل در مجلس هستیم اظهار کرد: انتظار داریم نمایندگان ما در مجلس این حق قانونی تولیدکنندگان بستر قارچ خوراکی که از فعالیت‌های کشاورزی محسوب می‌شود را وصول کنند.

رجبی از دیگر مشکلات تولیدکنندگان این حوزه را افزایش هزینه مواد اولیه برشمرد و گفت:‌ قیمت کلش گندم از 420 تومان به 2 هزار تومان و کود مرغی از 400 تا 500 تومان به 1400 تا 1500 تومان رسیده که موجب افزایش 300 درصدی هزینه‌های تولید برای ما شده است.

وی با تاکید بر اینکه رفع مشکلات تولیدکنندگان این صنف می‌تواند اثرات مثبتی در بحث اقتصادی زیست محیطی و اشتغال‌ داشته باشد گفت: ما مصرف کنندگان اصلی کود مرغی و کلش گندم هستیم که در بسیاری از موارد دور ریخته می‌شد و اثرات منفی بر آلودگی محیط زیست و انتقال بیماری‌ها داشت.

رجبی ادامه داد: تولیدکنندگان بستر قارچ به کلش و کودهایی که دور ریخته می‌شد ارزش دادند و علاوه بر آن در فرآیند تولید این موادی که می‌توانند منبع آلودگی باشند عاری از هر نوع میکروب و بیماری می‌شود ضمن اینکه کشاورزان و مرغداران نیز از آن منفعت می‌برند.

وی درباره میزان اشتغال این فعالیت اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر هشت هزار نفر به صورت مستقیم و 80 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در تولید بستر پرورش قارچ دخیل هستند که می‌توان با توسعه تولید آ‌ن تعداد اشتغال را بسیار بیشتر از ارقام عنوان شده رساند.

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ رتبه ایران در تولید بستر پرورش قارچ را هفت جهانی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر کشورهای چین، آمریکا و لهستان در رتبه‌ه ای اول تا سوم تولید این کالا قرار دارند که ما می‌توانیم فاصله خود را با توسعه این فعالیت‌های اقتصادی با کشورهای عنوان شده کوتاه‌تر کنیم.

رجبی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی از شایعات مبنی بر سمی بودن قارچ های عرضه شده در بازار اظهار کرد: ما هر ساله شاهد آن هستیم که در فضای مجازی شایعات بی‌اساسی مبنی بر سمی بودن قارچ‌های عرضه شده در بازار عنوان می‌شود در حالی که امکان پرورش قارچ سمی یا سمی شدن قارچ‌ها در واحدهای تولیدی وجود ندارد.

وی ادامه داد: حتی اگر قارچ‌ها در واحدهای تولیدی کپک هم بزنند سمی نیستند و قارچ‌های سمی تنها در مکان خاص و شرایط خاص رشد می‌کنند که شکل ظاهری و رنگ متفاوتی با قارچ‌های خوراکی دارند.

رجبی به مردم توصیه کرد که قارچ خوراکی را تنها از فروشگاه‌ها و به صورت بسته‌بندی خریداری کنند.

وی از مردم خواست از خرید قارچ از دست‌فروشان خودداری کرده و در هنگام خرید آن به درج مشخصات کالا بر روی بسته‌بندی دقت کنند.

رییس انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ درباره میزان مصرف قارچ در کشور افزود: بر اساس آمار سرانه مصرف قارچ در کشور ما 2.5 کیلوگرم به ازای هر نفر است که کمتر از متوسط سرانه مصرف در جهان است.

رجبی از افزایش 30 درصدی سرانه مصرف قارچ از ابتدای شیوع ویروس کرونا خبر داد و افزود: افزایش مصرف سرانه قارچ به دلیل سلامت و مغذی بودن آن است که می‌تواند به تقویت سیستم دفاعی بدن کمک کنند.

وی همچنین از تشکیل صندوق همیاران چتر سفید خبر داد که هدف آن حمایت از تولیدکنندگان است.

وی با تاکید بر اینکه این صندوق بدون حمایت دولت تشکیل شده است افزود: صندوق همیاران چتر سفید همچنین به دنبال افزایش مصرف سرانه قارچ در کشور است و این امر را با تبلیغات و آگاه‌سازی مردم انجام خواهد داد.

قارچ سمی فضای مجازی خبرنگار   اخبار برگزیده
  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  

کریمی بیش از حد انتظار رای آورد/ همه فکر می‌کردند او نهایت 6 رای بیاورد/ اگر به سابقه فوتبالی باشد پله و مارادونا باید رئیس فیفا می‌شدند/ ما به افرادی مثل علی خطیر نیاز داریممدیرعامل سابق استقلال: چرا ما باید فردی را که متخصص است و در مجامع بین المللی نفوذ دارد را به خاطر صحبت‌های احساسی هواداران کنار بگذاریم.
ایلنا علی کریمی زمین باشگاه پرسپولیس 

  

صعود 8 هزار واحدی بورس تهران/ شاخص کل سبزپوش شدشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 8300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

محمد اشرفی اصفهانی گفت‌: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور را وارد بحران‌های هزینه‌سازی خواهد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان ایران خودرو 

  

تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبریعضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.
فردا اصلاح طلبان شورای شهر تهران تهران 

  

مقایسه ایران خودرو تارا و کیا سراتو 1600 مونتاژایران خودرو تارا در آستانه ورود به بازار است. بعد از دنا پلاس و شاهین حالا می‌توان یک رقیب دیگر را نیز برای این خودرو دست و پا کرد؛ سراتو 1600 مونتاژ سایپا.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

حمایت جنجالی رئیس جدید فدراسیون از سرمربی تیم ملی!+جزئیاترئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران حمایت خود را از سرمربی تیم ملی اعلام کرد.
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال بازی تیم ملی فوتبال ایران 

  

استاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید| اعلام استاندار تهران: سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرداستاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید. استاندار تهران اعلام کرده است، سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرد میسر است. استاندار تهران گفت: تست «پی. سی. آر» افرادی که با تور به شهرهای آبی و زرد مسافرت می‌کنند، باید منفی باشد.
۵۵ آنلاین تهران سفر ویروس 

  

نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران شرط گذاشتنامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ایران تنها در صورتی مشمول تسهیل تحریم‌ها می‌شود که به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی بازگردد.
مثلث ایران سینمای ایران سکه و طلا 

  

قیمت خودرو 8 روز بدون افزایش یا کاهش قابل ملاحظهبررسی‌ها ز بازار خودروی تهران در روز جاری حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و تک ‌فروشی است.
خودروتک قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

نمی‌توانید از دست ملت در بروید!محمود احمدی‌نژاد: خودشان می‌کشند، خودشان هم مراسم عزاداری میگیرند و بعد هم دیگران را متهم می‌کنند! اطلاع دارم کجا و چه کسانی چه تصمیماتی میگیرند. اینها را گفته‌ام و ضبط کرده‌ام و چندین جای مطمئن گذاشته‌ام. نمیتوانند از دست ملت در بروند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دورهمی عزاداری 

  

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستندصحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان پنبه روزنامه 

  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

هم‌اکنون در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هرگرم یک میلیون و 71 هزار تومان، قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 10 میلیون و 970 هزار تومان و قیمت دلار 25 هزار و 300 تومان است.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت طلاق 

  

عاقبت بورس چه می شود؟بورس امروز با تعادلی نسبی در عرضه و تقاضا شروع به کار کرد اما در ادامه روند معاملات تقاضا در شاخص‌سازان افزایش یافت و بورس مثبت شد. اما آینده بورس چه خواهد شد؟ چه سناریوهایی مطرح است؟
گسترش درآمد تورم بودجه 

  

قیمت دلار امروز سه‌شنبه 1399/12/12| دلار ارزان شدبازار آزاد امروز شاهد افت 251 تومانی قیمت دلار است که به 25,199 (بیست و پنج هزار و یکصد و نود و نه ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

تله کرونا را باید جدی گرفت + فیلماز بین مرگ و میرهای کرونا 82 درصدش مربوط به افرادی است که بیماری زمینه‌ای و غیرواگیر دارند
گسترش مرگ 

  

رشد 6 هزار واحدی شاخص کل بورس / 7 نماد پرتقاضای بازارشاخص کل بورس در معاملات صبح امروز با بیش از 6 هزار واحد رشد به عدد یک میلیون و 188 هزار واحدی رسید.
برنا شاخص 

  

چرا مرگ های کرونایی دوباره سه رقمی شد به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی صبح سه شنبه ر بیست و دومین همایش ملی صنعت، معدن و خدمات سبز در سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: امروز وقتی داشتم به اینجا می‌آمدم، یکی از جاهایی بود که با سر آمدم. به دو دلیل، یکی اینکه به هر حال عزیزی در مسند ریاست اینجاست که توفیق آشنایی با او را چند دهه دارم و دوم اینکه بعد از مدت‌ها بی خوابی و تلاش شبانه روزی در مهار غول سهمگین کرونا حال و هوایم…
مهر مرگ وزارت بهداشت ویروس 

  

خبری مهم از واکسیناسیون کرونا در کشور+‌فیلمسخنگوی ستاد مقابله به کرونا که به مازندران سفر کرده بود از انجام واکسیناسیون در 4 مرحله در کشور خبر داد.
گسترش واکسیناسیون سفر 

  

ابلاغیه مهم سازمان بورس درباره صندوق های سرمایه گذاریمصوبه افزایش حد نصاب سرمایه‌گذاری صندوق های درآمد ثابت در سهام ابلاغ شد
اقتصادنیوز سرمایه درآمد سهام 

  

شبه‌علم‌دوستان در دوران کرونا خوب جولان دادنداستفاده از اصطلاحات علمی در شبه‌علم، باعث اشتباه‌انگاری افراد عادی می‌شود و در این شرایط مسئولیت روزنامه‌نگاران علم سخت‌تر می‌شود. کرونا فرصت مناسبی برای جولان آن‌ها بود
ایبنا روزنامه 

  

قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 12 اسفندماه 1399 اعلام شد.
نامه نیوز قیمت دلار یورو 

  

خیز دوباره آمار ابتلا به کرونا در جهان پس از 7 هفتهسلامت نیوز:سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد: موارد ابتلا به کروناویروس در جهان برای اولین بار پس از هفت هفته دوباره افزایش پیدا کرده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، "تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: موارد جدید ابتلا به کروناویروس در جهان برای نخستین بار پس از گذشت هفت هفته دوباره سیر صعودی پیدا کرده است...
سلامت‌نیوز سلامت تولید 

  

جدیدترین قیمت دلار صرافی ملی اعلام شد (99/12/12)قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 12 اسفندماه 1399 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار صرافی