گسترش   |  اجتماعی  |  

برگشت بویایی بیماران کرونایی با این روش

یافته های تحقیقی جدید نشان می‌دهد، افراد با بویدن روغن‌های ضروری(روغن‌های ضروری یا اساسی، عصاره غلیظی از گیاهان هسـتند که در روغن تقطیر می‌شوند) بعد از ابتلا به کووید 19حس بویایی و چشایی خود را به دست می‌آورند به ویژه اگر زیر 40 سال سن داشته باشند...

برگشت بویایی بیماران کرونایی با این روش

بیماران جوان مبتلا به کووید 19 بیش از افراد مسن این حواس را بازیابی می‌کنند. محققان دانشگاه مشترک‌المنافع ویرجینیا(VCU) در یک تحقیق پیوسته از دست دادن بو و مزه در مبتلایان به کووید را با جمع‌آوری داده‌های 798 بیمار بهبود یافته از کووید زیر 40 سال بررسی کردند و به این نتیجه دست یافتند که افراد جوان با سرعت بیشتری نسبت به افراد مسن حس بویایی و چشایی را بازیابی می‌کنند.

پروفسور ایوان ریتر، مدیر پزشکی مرکز اختلالات بو و طعم در مرکز پزشکی VCU و یکی از محققان این تحقیق، می‌گوید: در این تحقیق حدود 80 بهبودیافته از بیماری کووید را در یک دوره 6 ماهه یا بیشتر ارزیابی کردیم.

بیماری قبلی اوضاع را بدتر کند

پروفسور ریتر که در بخش جراحی گوش، حلق، بینی، سر و گردن در دانشکده پزشکی VCU فعالیت دارد، افزود: درک انواع مختلف علائم و اینکه آیا بیماران از هر گونه بیماری قبلی رنج می‌برند، می‌تواند بینش‌های مهمی در مورد پیش آگهی بهبودی آنان ارائه دهد؛ افرادی که سابقه آسیب به سر داشتند، کمتر بویایی خود را بازیابی کردند. علاوه بر این کسانی که در هنگام مبارزه با ویروس دچار تنگی نفس شدند حتی کمتر احتمال داشت که حواس خود را به سرعت بازیابی کنند. با این حال افرادی که با احتقان بینی روبه‌رو بودند، بیشتر حس بویایی خود را بازیابی کردند.

پروفسور رایتر توضیح می‌دهد: افزایش احتمال بهبود بویایی در افراد مبتلا به احتقان بینی منطقی است زیرا شما به دلیل احتقاق شدید بینی حس بویایی خود را از دست می‌دهید و بوها نمی‌توانند به بینی شما وارد شود. مطمئنا افرادی که دچار احتقان هستند، ممکن است حس بویایی خود را به دلیل احتقان شدید از دست داده باشند و نه به دلیل آسیب عصبی ناشی از ویروس و سایر موارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از 230 میلیون مورد ابتلا به کووید 19 در سراسر جهان گزارش شده است. اگر این نظرسنجی جمعیت‌ مبتلایان سراسر جهان را منعکس کند، بیش از 20 میلیون نفر ممکن است بعد از تشخیص کووید دچار از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی یا چشایی شوند.

از آوریل 2020 هنگامی که گزارش‌هایی مبنی بر از دست دادن حس چشایی و بویایی بیماران رایج شد، محققان در VCU سخت تلاش کرده‌اند تا تعیین کنند که علائم تا چه مدت طول می‌کشد تا بتوانند درمانی برای این افراد ارائه کنند.

از دست دادن حس بویایی کیفیت زندگی را پایین می‌آورد

تا امروز نزدیک به 3000 نفر در سراسر ایالات‌متحده در نظرسنجی شامل ردیابی علائم در طول زمان شرکت کردند. نتایج نشان داده که از دست دادن حس بویایی می‌تواند برای افرادی که آن را تجربه می‌کنند، ویرانگر باشد. در نظرسنجی پیشین که در آوریل 2021 منتشر شد، 43 درصد از شرکت‌کنندگان اظهار کردند که احساس افسردگی دارند و برای 56 درصد لذت بردن از زندگی از زمانی که دچار کاهش حس بویایی یا چشایی شده‌اند، کاهش یافته است.

جای تعجب نیست افرادی که حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده بودند، لذت بردن از غذا برای آنان مشکل باشد؛ به‌ طوری‌ که 87 درصد از شرکت‌کنندگان اظهار کردند که آشپزی و غذا خوردن به دغدغه‌ای برای کیفیت زندگی تبدیل شده است. ناتوانی در بوییدن دود به‌عنوان شایع‌ترین خطر ایمنی طبقه‌بندی شده و تقریبا نیمی از بیماران این مشکل را گزارش کرده‌اند.

ناتوانی در بوییدن دود توسط 45 درصد از افراد مورد بررسی گزارش و از دست دادن اشتها در 55 درصد مبتلایان اعلام شد و کاهش وزن ناخواسته در 37 درصد همچنان برای بیماران چالش ایجاد می‌کنند. هرچه بیشتر از کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند یاد بگیریم  بهتر می‌توانیم به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و حتی خود افراد در مورد نحوه مدیریت این علائم مشاوره دهیم. با استفاده از این مطالعه همچنان در جستجوی پاسخ‌های درمانی، تصویر واضح‌تری از خطرات  کووید 19 برای کیفیت زندگی، ایمنی و سلامتی و رفاه طولانی‌مدت به دست می‌آوریم.

روغن‌های ضروری چگونه می‌توانند کمک کنند؟

به گفته دانشمندان، آموزش بوییدن با استفاده از اسانس‌های قوی ممکن است به بازیابی حواس از دست رفته کمک کند.

پروفسور ریتر اظهار کرد: من همچنان به بیمارانم توصیه می‌کنم که این روش هزینه کم و ریسک پایینی دارد.

گروه کاری بویایی بالینی، متشکل از یک گروه بین‌المللی از پزشکان با علاقه پژوهشی قوی در مورد حس بویایی، روغن‌های اساسی را به‌عنوان یک گزینه درمانی در اوایل سال جاری توصیه کرد. این گروه دریافتند که وقتی فرد حس بویایی خود را از دست می دهد (اختلال بویایی)، بوییدن روغن‌های ضروری می‌تواند به بهبود اعصاب آسیب دیده کمک کند.

وی تایید کرد: برای افرادی که ممکن است نگران از دست دادن حواس خود باشند، بهترین روش پیشگیری بوییدن روغن‌های ضروری است.

بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی و مراکز پیشگیری از بیماری‌ها، واکسن دریافت کنید، ماسک بزنید، بهداشت دست‌ها را رعایت کنید تا از این بیماری در امان باشید. همه این موارد به ظاهر ساده مهم هستند. برای جلوگیری از این پیامدهای طولانی‌مدت، شما باید شانس ابتلا به این بیماری را در وهله اول به حداقل برسانید زیرا هنگامی که به این بیماری مبتلا شدید، ما در حال حاضر واقعا راهی برای تاثیرگذاری بر روند یا شدت آن نداریم.

آیا ایمپلنت توانایی بویایی را بازیابی می‌کند؟

با این حال، امید بیشتری وجود دارد زیرا دکتر کوئلیو و همکار وی در این مطالعه، دکتر ریچارد کوستانزو، پروفسور گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک در VCU در حال توسعه یک دستگاه ایمپلنت برای بازگرداندن حس بویایی افراد هستند. اگر این طرح عملیاتی شود می‌تواند منبع امید افرادی باشد که با بویایی دائمی زندگی می‌کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه American Otolaryngology منتشر شده است.

 

منبع: ایسنا

سازمان بهداشت جهانی آموزش ویروس   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار افزایش یافت/آخرین قیمت دلار در بازارصالح‌ آبادی در واکنش به قیمت 32هزارتومانی دلار که یک نفر از میان جمعیت بدان اشاره می‌کند، با تعجب می‌گوید: «نه‌بابا! چه خبر است؟»
فردا قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

کارآیی 3 دُز واکسن فایزر برابر کرونای اومیکرونشرکت‌ بیون‌تک اعلام کرد: 3 دوز از واکسن فایزر در برابر سویه اومیکرون کارایی دارد .
مملکت‌آنلاین تولید ویروس ماه 

  

خبر بد محققان آفریقای جنوبی درباره کرونای اومیکروننتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
۵۵ آنلاین آفریقای جنوبی 

  

آخرین قیمت خودرو امروز 18 آذر/پژو 206 مشتریانش را شوکه کردخودروهای صفر داخلی در بازار همچنان با نوسان قیمتی قابل توجهی همراه هستند. برای آگاهی از قیمت خودرو گزارش زیر را بخوانید.
فردا قیمت خودرو پژو 

  

این جلبک دریایی، از ابتلا به کرونا جلوگیری می کند«اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند.
اقتصادنیوز جلبک 

  

شوک به قیمت خودرو /بازار مسکن و دلار از تب و تاب افتاداقتصادنیوز: مهمترین خبری که در بازار رُخ داد اصلاح متوسط 18 درصدی متوسط قیمت خودرویی ها بود که در صورت فرض ثبات همین شرایط در سال آینده می تواند به کاهش قیمت خودرو بیانجامد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو مسکن 

  

هشدار جدی درباره سویه اومیکرون و ابتلای مجدد به کرونانتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که احتمال ابتلاء به سویه امیکرون بیش از سه برابر بیشتر از سویه های قبلی کروناویروس است.
اقتصادنیوز آفریقای جنوبی 

  

افشاگری درباره مقصر افزایش قیمت دلار +فیلمبه نظر شما دلیل اصلی افزایش قیمت دلار چیست؟
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

ادعای عجیب وزیر صمت: دستور لغو افزایش قیمت خودرو توسط رئیس جمهور به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صمت در حاشیه ستاد تنظیم بازار گفت: دستور ماه قبل رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد.
مملکت‌آنلاین افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

ضربه کرونا به اقتصاد انگلیس/محدودیت ها برگشتندبه دلیل شیپع سویه جدید کرونا در انگلستان بار دیگر محدودیت ها بازگشتند و اقتصاد انگلیس متضرر شد.
مستقل‌آنلاین اقتصاد انگلیس پوند 

  

با نوشیدن چای بابونه به جنگ کرونا برویدفواید چای بابونه به وفور در آن یافت میشود. این ماده نه تنها آرامش بخش و شاداب کننده است، بلکه می تواند بیش تر از فقط یک روش برای شما مفید باشد.
۵۵ آنلاین چای جنگ سرماخوردگی 

  

قیمت طلا و قیمت سکه کاهش یافتدر بازار ارز و طلای روزگذشته قیمت طلا و قیمت سکه نزولی بود.
۵۵ آنلاین قیمت یورو ارز 

  

تاثیر جلبک دریایی در توقف آلوده شدن سلول های انسانی به کرونا به گزارش خبرنگار مهر به نقل از زی نیوز، بر اساس نتایج یک مطالعه، ماده‌ای که از جلبک‌های خوراکی دریایی استخراج می‌شود ممکن است به جلوگیری از انتشار کروناویروس کمک کند. به گفته محققان، «اولوان»، پلی ساکارید اصلی محلول در آب که از دیواره سلولی جلبک دریایی سبز استخراج می‌شود، می‌تواند به جلوگیری از آلوده کردن سلول‌های انسانی به کروناویروس کمک کند. «الکساندر گلبِرگ»، سرپرست تیم تحقیق،…
مهر جلبک خبرنگار کشاورزی 

  

سویه امیکرون احتمال ابتلای مجدد به کرونا را افزایش می دهد به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک مطالعه در آفریقای جنوبی نرخ بالایی از عفونت مجدد را در میان افرادی که قبلاً مبتلا به کووید 19 شده بودند، از ابتدای نوامبر نشان داده است. در این زمان بود که دانشمندان سویه امیکرون را در آنجا کشف کردند. این مشاهدات نشان می‌دهد که امیکرون می‌تواند از مصونیت در برابر عفونت قبلی بگریزد. نتایج یک مطالعه در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که…
مهر خبرنگار آفریقای جنوبی