گسترش   |  اقتصادی  |  

زنگ خطر برای خریداران دلار

حرکت کاهشی سه روزه بازار ارز امروز متوقف شد. اما نرخ دلار رشد چندانی هم نداشت و در همان محدوده 25 هزار و 750 تومان باقی ماند. در روزی که رسما قرار است از پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خارج شویم دلار افزایش چندانی را تجربه نکرد.

زنگ خطر برای خریداران دلار

در همین حال توجه فعالان بازار ارز به یک اتفاق مهم‌تر است: آزادسازی منابع ارزی بانک مرکزی در 4 کشور که می‌تواند زمینه ارزپاشی و کاهش قیمت‌ها را فراهم کند.

واکنش دلار به خروج از پروتکل الحاقی

امروز قرار است رسما اجرای پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کشور متوقف شود. تصمیمی که آذر ماه در مجلس گرفته شد و بازار ارز به آن واکنشی صعودی نشان داد. (چراکه این اقدام به معنای فاصله گرفتن بیشتر ایران از تعهدات برجامی است و می‌تواند روند احیای توافق را سخت‌تر کند.)

اما چرا به نظر می‌رسید امروز دلار به این اتفاق واکنشی نداده است؟ نخست آنکه ممکن است بخشی از این واکنش در هفته‌های اخیر در بازار ارز پیشخور شده بود. اما یک عامل مهم‌تر این بود که دولت و آژانس بین‌المللی انرژی توانستند سازوکاری طراحی کنند که امکان جبران این اقدام در صورت بازگشت آمریکا به برجام طی سه ماه آینده وجود داشته باشد. به همین خاطر خیال فعالان اقتصادی اندکی راحت‌تر شد. از سوی دیگر این پیام را می‌داد که دولت چندان به دنبال دوری بیشتر از تعهدات و پیچیده کردن مسیر احیای توافق هسته‌ای نیست. عده‌ای هم انتظار دارند اساسا خروج از این پروتکل اثری بر برجام نداشته باشد.

شمارش معکوس برای کاهش نرخ‌ها؟

اما یک اتفاق مهم دیگر، آزادسازی پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی در سایر کشورهاست. طبق آخرین گفته‌ها قرار است این منابع در 4 کشور کره جنوبی، ژاپن، عمان و عراق آزاد شود. تنها در کره جنوبی یک میلیارد دلار از 7 میلیارد دلار بلوکه آزاد می‌شود.

‌رییس‌جمهور امروز اطمینان داده است که «آزادسازی این منابع بی‌تردید گشایش‌هایی را در فضای اقتصادی کشور فراهم می‌کند». چنین وعده‌ای می‌تواند به معنای ارزپاشی بانک مرکزی در بازار ارز باشد که به ویژه با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری و با انگیزه‌های سیاسی یا برای به جا گذاشتن خاطره پایانی خوب از دولت، در دستور کار قرار گیرد و از این رو در ماه‌های آینده شاهد افزایش عرضه و کاهش نرخ‌ها باشیم.

البته باید دید این آزادسازی در عمل تا چه حد تحقق می‌یابد و اینکه چه بخشی از آن در قالب کالاها و چه مقدار در قالب ارز به کشور وارد خواهد شد.

اما این تنها منبع در دسترس برای ارزپاشی نخواهد بود. رشد صادرات نفت و در کنار آن افزایش قیمت جهانی نفت نیز می‌تواند دست سیاستگذار را برای خرج منابع خود بازتر کند.

منبع: بورسان

دلار ارز انتخابات ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو