بحران های 78، 88 ، 96، 96، 01 نتیجه سال های پایانی دهه 60

اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی در روزنامه این حزب، اعتماد نوشت: در روزهای پایانی سال لازم است، نگاهی به مسیر طی شده در یک‌سال، چرایی به وجود آمدن فرصت‌ها و تهدیدها و بحران‌ها انداخته شود...

اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی در روزنامه این حزب، اعتماد نوشت: در روزهای پایانی سال لازم است، نگاهی به مسیر طی شده در یک‌سال، چرایی به وجود آمدن فرصت‌ها و تهدیدها و بحران‌ها انداخته شود. جامعه ایران پس از فوت مهسا امینی با شرایطی مواجه شد که بررسی آن می‌تواند درس‌های فراوانی برای تصمیم‌سازان و سیاستگذاران داشته باشد. در یادداشتی که برای سالنامه روزنامه اعتماد تدارک دیدم به مشکل «سیکل بسته تصمیم‌سازی‌ها» در ایران به عنوان مهم‌ترین چالشی که سایر بحران‌ها از آن نشات می‌گیرند، اشاره کردم. در واقع از سال‌های پایانی دهه 60 ساختار سیاستگذار و نظامی حکمرانی کشور به جای بهره‌مندی از نظرات نخبگان، شایستگان و عموم مردم به سمت ایجاد یک چرخه بسته از تصمیم‌سازی‌ها حرکت کرد که نتیجه چنین تصمیماتی را می‌توان در بحران‌های سال‌های 78، 88، 96، 98 و نهایتا 1401 به عینه مشاهده کرد. اگر تدبیری برای بهبود وضعیت و باز کردن قفل‌های این چرخه بسته صورت نگیرد در ادامه هم باید منتظر مشکلات افزون‌تری باشیم. به‌طور کلی با ظهور چنین چرخه بسته‌ای از نظام تصمیم‌سازی‌ها، ابتدا روند مهاجران نخبگان، شایستگان از کشور تسریع می‌شود. در مرحله بعد، سرمایه‌ها از کشور خارج می‌شوند و نهایتا آن‌ دسته از شهروندانی که نه امکان مهاجرت از کشور را دارند و نه از چنان سرمایه‌ای بهره‌مند هستند که با تکیه بر آن شرایط بهتری برای خود ایجاد کنند، اقدام به مواجهه با این نظام تصمیم‌سازی‌های بسته می‌کنند. این روندی است که طی دهه‌های اخیر عینا در فضای کلی کشورمان شکل گرفته است. از دهه 70 به بعد شاهد افزایش آمارهای مهاجرت نخبگان از ایران هستیم. به گونه‌ای که دیگر نه فقط مشاغل سطح بالا مانند پزشکان متخصص، برندگان المپیادهای علمی و…بلکه حتی پرستاران، تکنیسین‌ها و کارگران کشور هم اقدام به مهاجرت می‌کنند. از سوی دیگر، موضوع خروج سرمایه‌ها از کشورمان هم این روزها به یک چالش جدی بدل شده است. بخش قابل توجهی از صنعت ساخت و ساز در ترکیه با تکیه بر سرمایه‌های ایرانیان رونق گرفته است.  

بسیاری از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های برنامه‌نویسی ایران هم یا راهی امارات می‌شوند یا عمان و قطر و …پذیرای آنان می‌شوند. نهایتا هم مردمی باقی می‌مانند که وقتی با این چرخه بسته قدرت روبه‌رو می‌شوند و امکان مهاجرت و… ندارند، اقدام به پیگیری مطالبات خود از طریق تجمعات خیابانی و… می‌کنند. اما برای عبور از این چالش‌ها چه راهبردهای معقولی وجود دارد؟ سیستم برای پشت سر گذاشتن این بحران باید ابتدا تغییری در این چرخه بسته ایجاد کند و زمینه کنشگری مردم (به خصوص جوانان، دانشجویان، زنان و…) را فراهم سازد. بهترین قلمرو برای افزایش کنشگری‌های عمومی، عرصه انتخابات است. سال 1402 که آماده ورود به آن می‌شویم، سالی است که قرار است در آن انتخابات مهم مجلس دوازدهم برگزار شود. سیستم از همین امروز باید زمینه‌های لازم برای افزایش کنشگری‌های عمومی را فراهم کند. اگر قرار باشد تیغه تیز ردصلاحیت‌ها مانند گذشته ادامه داشته باشد، نمی‌توان امیدی به بهبود اوضاع و افزایش مشارکت‌های عمومی را داشت. سیاستگذاران باید بدانند، برای حل مشکلات فردا از همین امروز باید دست به کار شوند؛ چراکه فردا ممکن است دیر شده باشد… .

حزب اعتماد ملی روزنامه استارت آپ   اخبار برگزیده
  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  

بررسی علت تلف شدن «پیروز» در فراکسیون محیط‌زیست مجلسجلسه فراکسیون محیط زیست مجلس برای مرگ یوز ایرانی امروز برگزار می‌شود.
ایلنا فراکسیون محیط زیست محیط زیست مجلس شورای اسلامی 

  

مجوز مجلس به دولت برای تامین مالی طرح های نیروگاه های برق اتمی از طریق فاینانسنمایندگان مجلس به دولت مجوز دادند از طریق فاینانس طرح های نیروگاه های برق اتمی را تامین مالی کند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی دولت مالیات 

  

قالیباف: تنها دو شهر درگیر مسمومیت دانش‌آموزی هستند /جلسه ویژه ظهر امروز با وزیر بهداشترئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دو شهر قم و بروجرد درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شدند تاکید کرد که امروز جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و کمیسیون در خصوص این موضوع در مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.
فردا مسمومیت مجلس شورای اسلامی قم 

  

هر کشوری علیه امنیت ما با رژیم صهیونیستی همکاری کند، هزینه‌اش را خواهد پرداختفرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) تاکید کرد: هر کشوری که با رژیم صهیونیستی برای تهدید امنیت ملی ایران همکاری کند، هزینه اقدامات خود را خواهد پرداخت.
مثلث رزمایش بازی بانک 

  

فیلم گل سوم پرسپولیس به نفت با بازگشت مهدی عبدیگل سوم پرسپولیس به نفت مسجدسلیمان توسط عبدی در دقیقه 89
خانه فوتبال پرسپولیس نفت 

  

سرلشکر سلامی: صهیونیست‌ها در پی ناامنی در عراق و ایران هستنددر دیدار فرمانده کل سپاه پاسداران و وزیر دفاع عراق بر توسعه همکاری‌های دفاعی، نظامی و امنیتی دو کشور و تبادل تجارب و دستاوردها برای ادامه مبارزه با تروریسم و تهدیدات قدرت‌های فرامنطقه‌ای تاکید شد.
فردا جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی حسین سلامی 

  اخبار داغ
  

کرونا در کمین است | در مهمانی‌ها از ماسک استفاده کنیدبرای اطلاع از آمار مبتلایان به بیماری کرونا در ادامه این خبر باما همراه باشید.
۵۵ آنلاین ماسک تعطیلات نوروز 

  

شیوع گسترده کرونا در استان سمنان/ بیماران بستری افزایش یافتند خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها؛ همزمان با فرا رسیدن سال نو و ماه رمضان شاهد شیوع گسترده بیماری کرونا در اقصی نقاط استان سمنان هستیم و آمار ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و همچنین شاهرود، در کنار رنگ بندی جدید شهرستان‌های استان گواه این امر است. طبق آخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی ستاد مقابله با کرونا مبتنی بر آمارهای دانشگاه علوم پزشکی سمنان و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود،…
مهر درمان استان سمنان سال نو 

  

وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلاریک کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی دو سناریو را برای روند تورم ایران در سال آینده محتمل شده‌است.
گسترش تورم بازار کالا و خدمات قیمت 

  

قیمت خودرو امروز 3 فروردین 1402 در بازار | قیمت خودرو کمرشکن شدقیمت روز خودرو‌های داخلی 3 فروردین 1402 را در جدول زیر ببینید.
خانه فوتبال قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

افزایش بی سابقه قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه امروز چند؟قیمت انواع طلا و ارز امروز پنجشنبه 3 فروردین ماه اعلام شد.
مثلث افزایش قیمت قیمت کاهش قیمت ها 

  

تاثیر افزایش قیمت خودرو در کارخانه بر بازار آزادیک کارشناس خودرو گفت که سیاست عرضه یکپارچه خودرو به نتیجه نمی رسد و تعداد متقاضیان بیش از میزان پیش فروش است؛ ضمن این که شورای رقابت و وزارت صمت شجاعت لازم برای افزایش قیمت را ندارند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

اخبار ضد و نقیض از موج هشتم کرونا/ اطلاعات وزیر به روز نیست! به گزارش خبرنگار مهر، افزایش موارد ابتلاء و فوتی‌های کرونا در هفته‌ها و روزهای اخیر در کشور، باعث شد بار دیگر وزیر بهداشت از مردم بخواهد نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جدی تر باشند. در همین حال، بهرام عین‌اللهی، یک موضوع دیگر را نیز مورد توجه قرار داد و آن هم غافلگیری در موج هشتم بود. به طوری که وزیر بهداشت، مدعی شده ما در بهمن ماه 1401 منتظر موج هشتم بودیم که در اسفند ماه از…
مهر وزارت بهداشت تعطیلات نوروزی سال نو 

  

روایت های متناقض از موج هشتم کرونا/ اطلاعات وزیر به روز نیست! به گزارش خبرنگار مهر، افزایش موارد ابتلاء و فوتی‌های کرونا در هفته‌ها و روزهای اخیر در کشور، باعث شد بار دیگر وزیر بهداشت از مردم بخواهد نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، جدی تر باشند. در همین حال، بهرام عین‌اللهی، یک موضوع دیگر را نیز مورد توجه قرار داد و آن هم غافلگیری در موج هشتم بود. به طوری که وزیر بهداشت، مدعی شده ما در بهمن ماه 1401 منتظر موج هشتم بودیم که در اسفند ماه از…
مهر وزارت بهداشت تعطیلات نوروزی خبرنگار 

  

قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟قیمت پژو 207 طی ماه‌های اخیر نیز روند افزایشی داشت. به طوری که اسفند 1401 این خودرو به 705 میلیون تومان نیز رسید.
نامه نیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

کاهش بی سابقه قیمت دلار در امروز | خبر خوش نوروزی برای خریداران ارزقیمت طلا امروز (پنجشنبه) در حالی افزایش یافت که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش داد و نشان داد که با توجه به آشفتگی‌های اخیر در بخش مالی در آستانه توقف افزایش‌های آینده است.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت خودرو امروز پنج‌شنبه 3 فرودین 1402 + جدولقیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد امروز 3 فروردین تغییر نداشته است.
برنا قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار، یورو، طلا و سکه 3 فروردین 1402 + جدولقیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه در بازار 3 فروردین 1402 را در جدول زیر ببینید.
فردا قیمت ارز قیمت دلار 

  

قیمت سکه، طلا و دلار امروز 3 فرودین 1402قیمت انواع طلا و ارز امروز پنجشنبه 3 فروردین ماه اعلام شد.
برنا قیمت دلار ارز