گسترش   |  اقتصادی  |  

فرش قرمز السالوادور برای بیت‌کوین

علی بابک‌نیا، دبیر کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

فرش قرمز السالوادور برای بیت‌کوین

در خصوص تأثیر تکنولوژی بلاک چین و کریپتوکارنسی ها بر اقتصاد کشورها و اقتصاد جهانی باید به بحث پذیرش اشاره کرد. پذیرش این فناوری از سال‌های گذشته فراز و نشیب فراوانی داشته است. دولت‌ها برای حفظ ارزش پول رایج خود، از پذیرش این نوآوری‌ سر باز می‌زنند. محبوبیت جهانی و عمومی رمز ارزها و گسترش آن‌ها در سطح عمومی جامعه چاره‌ای جز پذیرش برای دولتمردان نگذاشته است. در حال حاضر شاهد تفاوت پذیرش هستیم. بعضی از کشورها چرخه تبادلات و خلق ثروت، توسط رمز ارزها را دارند و پیرامون نظارت، مشاهده و کنترل جریان مالی فعال هستند. در بعضی از کشورها مثل السالوادور شاهد پیش‌دستی هستیم و نسبت به پذیرش رمز ارزها در مبادلات رسمی ورود می‌کند. از سویی کشورهایی مثل چین نیز با قوانین مختلف حمایتی و سلبی با رمز ارزها برخورد می‌کنند.

پذیرش رمز ارزها در آینده نه چندان دور

اقتصاد دیجیتال نیازهای مدرن و فناورانه خود را طلب می‌کند. رمز ارزها پاسخگوی خوبی برای ساز و کار موجود در مبادلات بین‌المللی هستند. خیلی دور از ذهن نیست که کشورهای مختلف در آینده نه چندان دور نسبت به پذیرش ارزهای دیجیتال همانند السالوادور ورود کنند. هم اکنون نیز کشورهایی مثل روسیه، سوئیس و ژاپن نیز به صورت مشروط رمز ارزها را پذیرفته‌اند. در نهایت شاهد پذیرش سایر کشورها خواهیم بود.

قوانین در مسیر رمز ارزها CVV2

مطالعات و گزارش‌های منتشر شده، صندوق بین‌المللی پول معمولاً در بحث ارزهای دیجیتال بر گرفته از بانک‌های مرکزی کشورها هست. گزارش‌ها پیش‌بینی می‌کنند که در آینده نه چندان دور تمامی قوانین و استاندارهای ارزهای رایج به رمز ارزهای CVV2 تعمیم داده شوند.

استفاده از رمز ارز در حوزه‌ گردشگری

اقتصاد خرد و مبادلات عمومی جامعه بخش عمده‌ای از مبادلات ارزی مردم را شامل می‌شود. بهترین نمونه در خصوص مبادلات عمومی بحث گردشگری، ارزهای دانشجویی، بهداشت و درمان هست. عموم مردم با تکنولوژی کریپتوکارنسی‌ها کار خواهند کرد و بهترین گزینه برای جایگزینی سبک و سیاق کنونی هست. رمز ارزها مزیت‌هایی مثل کارمزد پایین، سهولت تبادل، انتقال 24 ساعته و نقد شوندگی بالا دارند. گردشگری یکی از بهترین مقاصد برای استفاده از رمز ارزها است و دور از انتظار نیست که در آینده خیلی نزدیک شاهد رزرو هتل‌ها و خطوط هوایی توسط رمز ارزها باشیم.

رقابت کریپتوکارنسی ها با طلا

رمز ارزها، ارز محسوب نمی‌شوند و رقابتی با دلار، یورو و سایر ارزها مثل ریال ایران را ندارند. رمز ارزها را محصول ارزشمند دیجیتال می‌دانیم. ارزهای دیجیتال مشابه طلا هستند که با وجود محبوبیت بالا و ارزشمندی به عنوان ابزار مبادله محسوب نمی‌شوند. کریپتوکارنسی ها جایگزین و رقیب نزدیک طلا هستند و تهدیدی برای ارزهای رایج نیستند اما با توسعه تکنولوژی بخشی از تقاضای ارزهای رایج را پوشش می‌دهند.

فرصت رمز ارزها را از دست ندهیم

نگرانی اصلی در حوزه رمز ارزها پیرامون بحث از دست دادن فرصت‌ها در کشورمان هست. برای کشورهای منتقد ارزهای قدرت در دنیا، مثل ایران و سایر کشورها رمز ارزها یک موهبت و فرار از محدودیت‌ها هست تا بر مبنای سیستم دولتی و بانکی اقتصاد خود را شکل دهند. تعلل در تصمیم‌گیری‌ها و تدوین چارچوب‌ها منجر به عقب افتادن از اقتصاد دیجیتال خواهد شد. از قانون‌گذاران کشور خواهش می‌کنیم که با نگاه باز نسبت به تسهیل مقررات تصمیم بگیرند.

 

نویسنده: علی بابک نیا، دبیر کمیسیون رمز ارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه ای

بیت کوین سوئیس یورو   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

افت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی| کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکیافت جالب قیمت دلار در صرافی های بانکی امروز رخ داد. کاهش قیمت دلار در صرافی های بانکی را شاهد هستیم. ریزش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اتفاق افتاده است.
۵۵ آنلاین قیمت دلار صرافی 

  

کسانی که کرونای حاد گرفتن چند درصد ممکن است دوباره مبتلا شوند؟یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیمارانی که از موارد شدید کووید 19 بهبود می‌یابند، احتمالاً دوباره به این عفونت مبتلا نمی‌شوند.
برنا 

  

آیا واقعا ترکیبات دارچینی در درمان ویروس کرونا موثرند؟نتایج یک مطالعه نشان می دهد که سینامالدئید موجود در دارچین، مکمل خوبی همراه با دگزامتازون برای درمان ویروس کرونا است.
برنا درمان ویروس 

  

جزئیات شیوه ‌نامه ضد کرونایی کنکورسخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
گسترش کنکور سازمان سنجش وزارت بهداشت 

  

آب استخر کرونا را نابود می‌کندبر اساس آخرین تحقیقات آب استخر‌های شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
برنا شنا ویروس 

  

تست کرونای 22 فرنگی‌کار اردوی جوانان مثبت شد!اردوی تیم کشتی فرنگی جوانان کشورمان با توجه به مثبت شدن تست کرونای 22 نفر از اعضای این تیم لغو شد.
مملکت‌آنلاین کشتی فرنگی کار جوانان 

  

آیا واقعا داروهای فشار خون بر میزان شدت کرونا موثرند؟محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا به این سوال که آیا مصرف داروی فشار خون تاثیری بر شدت کرونا در بیماران دارد یا خیر، پاسخ دادند.
برنا فشار خون 

  

آغاز خوداظهاری کنکوری‌های مبتلا به کرونا 1400مهلت خوداظهاری داوطلبان کنکور سراسری 1400 در درگاه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور از امروز 30 خرداد ماه آغاز شد.
برنا کنکور سازمان سنجش آموزش 

  

با عرضه خودرو در بورس مخالفم/ طرح وزارت صمت برای قیمت‌گذاری خودرو به مجلس ارائه شدوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم موجب شده واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
مملکت‌آنلاین بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

این آب در 30 ثانیه ویروس کرونا را نابود می کنداقتصادنیوز :‌نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که آب استخرهای شنا تنها در 30 ثانیه ویروس کرونا را از فعالیت می‌اندازد.
اقتصادنیوز ویروس شنا 

  

افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا حتما منتظر دریافت پیامک باشندرئیس مرکز بهداشت شرق تهران با بیان این‌که افراد بالای 70 سال برای تزریق دوز دوم واکسن کرونا منتظر پیامک بمانند، گفت: افراد ترجیحاً دوز دوم واکسن را در همان مرکزی دریافت کنند که دوز اول را تزریق کرده بودند...
برنا پیامک تهران 

  

آخرین وضعیت کرونایی سپند امیرسلیمانی + تصاویر بیمارستاناولین ویدئو و صحبت‌های سپند امیرسلیمانی که چند روز است به دلیل عوارض کرونا جراحی انجام داده بود را ببینید. این ویدیو را خواهرش در اینستاگرام منتشر کرده است.
خانه فوتبال بیمارستان جراحی اینستاگرام 

  

دلالان بازار ارز به دنبال ایجاد ترس در بورسبازار سرمایه این روزها درگیر انتخابات ریاست جمهوری است و واکنش مثبت این بازار به انتخاب آیت‌الله رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهور کشور، می‌تواند روزهای امیدوار کننده‌ای را برای بازار سهام به ارمغان بیاورد.
فردا بازار تهران ارز قیمت ارز 

  

شیوه‌نامه ضد کرونایی «کنکور» اعلام شداقتصادنیوز :‌سخنگوی سازمان سنجش با اشاره به تدابیر در نظر گرفته شده بهداشتی برای برگزاری کنکور، گفت: داوطلبانی که از 24 خرداد به بعد به کرونا مبتلا شده‌اند تا دوشنبه 31 خرداد فرصت دارند برای خوداظهاری به سایت سنجش مراجعه کنند.
اقتصادنیوز کنکور سازمان سنجش