زندگی سیاسی بازیگر فقید

مرتضی احمدی برخی خاطرات سیاسی و ناشنیده خود را در کتاب خاطراتش با عنوان «من و زندگی» به یادگار گذاشته است؛ خاطراتی که برخی از آنها بسیار خواندنی و جذاب هستند.

زندگی سیاسی بازیگر فقید

«زنده‌یاد استاد مرتضی احمدی ، هنرمند بزرگ معاصر، برای نسل‌های مختلف ایرانیان شناخته شده‌ است. قدیمی‌ها او را با پیش‌پرده‌های ماندگارش می‌شناسند، نسل‌های دهه 50، 60 و 70 او را با فیلم‌ها و دوبله‌های جاودانه‌اش در خاطر دارند و حتی کودکان و نوجوانان امروز هم، در قالب برنامه زیبای « شکرستان » و در کسوت راوی، استاد احمدی را می‌شناسند و از صدای خاص او لذت می‌برند. آن مرحوم در 10 آبان سال 1303 در تهران متولد شد و در 30 آذر سال 1393، در 90 سالگی دارفانی را وداع گفت. استاد مرتضی احمدی اهل ورزش بود و عاشق فوتبال. حتی بازیکنی و مربیگری را هم در جوانی تجربه کرد. او کارمند راه‌آهن بود اما دل در گرو کار هنری هم داشت و از اواخر دهه 1310 در برخی تئاترهای تهران به ایفای نقش پرداخت.

استاد احمدی کار پیش‌پرده‌خوانی را نخستین‌ بار در سال 1322 آغاز کرد و آن‌ قدر صدایش با این کار سازگار بود که در سال‌های بعد، به رادیو تهران هم راه‌ یافت و سپس هنر دوبلاژ را هم تجربه کرد. صدای او در پویانمایی معروف «پینوکیو»، در نقش «روباه مکار» در کنار صدای «کنعان کیانی» در نقش «گربه نره»، از آن دوبله‌های ماندگار تاریخ ایران است. وی در تولید نوارهای قصه برای کودکان هم مشارکت داشت و در کاست‌هایی مانند «علیمردان‌خان»، «گرگ بدِ گُنده» و ... که به همت علیرضا اکبریان و توسط شرکت «سوپراسکوپ» در دهه‌های 50 و 60 تهیه شد، نقشی محوری ایفا کرد و صدای او به صدای مورد علاقه همه کودکان ایران تبدیل شد. اگر بخواهم درباره استاد احمدی و زندگی او سخن بگویم، بحث به درازا خواهد کشید. آن‌ چه امروز قرار است با هم مرور کنیم، برخی خاطرات سیاسی و ناشنیده اوست که آنها را در کتاب خاطراتش با عنوان «من و زندگی» به یادگار گذاشته است؛ خاطراتی که برخی از آنها بسیار خواندنی و جذاب هستند.

دو بازیگر معروف که پسرخاله هستند پیشکسوتی که پرسپولیسی دو آتیشه بود+ عکس

رودررو با آجان‌های رضاشاه

از رقبا جا نمون!پکیج فروش تضمینی آنلاینتو فعال کن!

مشاهده

تبلیغ

استاد احمدی در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. مادربزرگی داشت که به او «بی‌بی‌خانم» می‌گفتند و طبق نوشته خودِ استاد احمدی، در 121 سالگی دارفانی را وداع گفت. این بانوی متدین تا اواخر عمر قبراق و سَرِپا بود و برای نماز، حتی‌المقدور می‌کوشید به مسجد برود. با این حال اتفاقی افتاد که او را ناچار خانه‌نشین کرد. استاد احمدی در کتاب «من و زندگی» می‌نویسد: «یک روز نزدیکی‌های اذان ظهر به من گفت: بیا مادر منو ببر مسجد (مسجد مشیرالسلطنه) می‌خوام اون جا نماز بخونم. با سن زیادی که داشت از سلامت کامل برخوردار بود، قبراق و سرحال. به اتفاق حرکت کردیم، اواخر خیابان سلیمانخانی که با خانه‌مان زیاد فاصله نداشت، یک آجان (مأمور شهربانی) جلوی ما سبز شد، با نگاهی خصمانه به طرفمان آمد، دستش که دراز شد چادر را از روی سر بی‌بی‌خانوم بکشد، آن زن‌ سالخورده و شیردل، قبل از این‌ که او بتواند به چادرش دست بزند، سیلی محکمی به گوشش زد و با صدای بلند گفت: بدو بریم مادر! هر دو نفر قبل از واکنش آجان، از همان راهی که آمده بودیم، به سرعت برگشتیم و از آن صحنه گریختیم. آن مأمور دست چپش را روی صورتش گذاشته بود و مات و متحیّر خوره‌خوره ما را نگاه می‌کرد و من از جسارت مادربزرگم خیلی خوشحال بودم. به خاطر همان اتفاق، مادربزرگم که در رأس خانواده بود و از کوچک و بزرگ مطیعش بودند، دستور داد که دیگر هیچ یک از زن‌ها و دخترها حق ندارند از منزل خارج شوند. بیچاره مادرم، زن عموهایم و دخترها تا واگذاری سلطنت از پدر به پسر از خانه خارج نشدند. می‌شود گفت زندانی حکومت در منزل خودشان بودند.»

درگیر شدن با نیروهای متفقین

یکی از خاطرات جالب و در عین حال غم‌انگیز زندگی هنری استاد احمدی، درگیرشدن او با نیروهای متفقین بود که در شهریور 1320 ایران را اشغال کردند. این درگیری هنری درست زمانی پیش آمد که او کار پیش‌پرده‌خوانی را آغاز کرده‌ بود. استاد احمدی می‌نویسد: «ساعت چهار و نیم بعدازظهر یکی از روزهای مهرماه سال 1323، به اتفاق پرویز خطیبی، محمدعلی سخی و یکی دو نفر دیگر، ناهار را در جایی مهمان بودیم و بعدازظهر، به اتفاق از خیابان لاله‌زار به طرف تماشاخانه می‌رفتیم که نزدیک فروشگاه معتبر «قدس شاهین» که آن زمان شهرت زیادی داشت، یک دستگاه جیپ نیروی نظامی آمریکا به سرنشینی سه دژبان مسلح آمریکایی متوقف شد. دو نفر از آنها روبه‌روی فروشگاه از اتومبیل پیاده شدند و به سرعت به طرف زن زیبایی رفتند که به طرف شمال خیابان در حرکت بود و او را کشان‌کشان به سوی اتومبیل بردند و پس از سوارشدن بدون تأمل دور شدند. این کار را چنان سریع انجام دادند که عابرین موفق به کوچک‌ترین عکس‌العملی نشدند. بعدها شایعه شد همان زن را که شوهر و دو فرزند داشت، به امیرآباد، پایگاه افسران نیروی نظامی آمریکا بردند و به دلیل بی‌تابی و مقاومت شدید در برابر خواسته‌های غیر اخلاقی آنها با تزریق مورفین کشتند. پس از چند روز هم جنازه آن بینوا در تپه‌های فرحزاد شناسایی شد. این صحنه تکان‌دهنده چیزی نبود که روح آزاده محمدعلی سخی را آرام بگذارد. چند روز بعد، به همین مناسبت، پیش‌پرده «قدس شاهین» را که روی یکی از آهنگ‌های محلی شیراز سروده بود، به دستم داد. در هر صورت آن پیش‌پرده بدون اجازه چهار شب اجرا شد که پیامد آن دستگیری من بود و در کلانتری تعهد گرفتند که اجرای آن را متوقف کنیم.»

ماجرا به همین‌ جا ختم نشد. استاد احمدی را که بعد از دادن تعهد، در چند مجلس خصوصی به اجرای آن پیش‌پرده پرداخته بود، دوباره بازداشت و این‌ بار به شش ماه تبعید هم محکوم کردند و اگر تلاش‌های محمد مسعود، روزنامه‌نگار و صاحب امتیاز مجله «مرد امروز» نبود، باید به تبعید تن می‌داد.

جوابیه‌ای برای اشرف پهلوی

شاید یکی دیگر از فرازهای مهم زندگی هنری سیاسی استاد احمدی که نشان‌دهنده روح آزاده اوست، تقابل هنری‌اش با اشرف پهلوی، آن هم در روزهایی باشد که وی در مسیر تهران - پاریس و برای تدارک مقدمات کودتا رفت‌وآمد می‌کرد. استاد احمدی می‌نویسد: «زمانی که اشرف پهلوی از سفر به ایران بازگشت، در فرودگاه مهرآباد در حالی که پالتو پوست گرانقیمتی به تن داشت و یک سگ را در آغوش گرفته‌ بود، پیاده شد و خبرنگاران عکاس «تمثال بی‌مثالش» را با همان شکل و قیافه، زینت‌بخش روزنامه‌ها کردند! به خصوص روزنامه «مرد امروز» که آن را با نیش قلم و با عنوان «ملکه عصمت و طهارت وارد شد» منتشر کرد و خشم ملت را درباره این زنِ دار و دسته‌چی برانگیخت. پرویز خطیبی که از مخالفان شدید دربار بود، در همین زمینه با استفاده از ملودی ترانه «دست ننم درد نکنه با این عروس آوردنش» (استاد جواد بدیع‌زاده)، ترانه «آی خانوم» را در لفافه سرود و من آن را خواندم که‌ همان شب توقیف شد. من و پرویز دستگیر و به شهربانی کل کشور اعزام شدیم و پس از ضرب و شتم و نثار کلماتی توهین‌آمیز و یک شب بی‌خوابی و دریافت تعهد از ما دو نفر، ساعت 10 صبح روز بعد رهایمان کردند و اصل متن ترانه هم توقیف یا مفقود شد.»

ماجراهای درگیری استاد احمدی با رژیم پهلوی به همین موارد ختم نمی‌شود. او در دهه 1320 و زمانی که قوام‌السلطنه قدرت را در اختیار داشت، پیش‌پرده «پیرهن زرده» را در مورد قوام و دار و دسته‌اش خواند. پیش‌پرده را توقیف کردند و مرتضی احمدی هم کتک مفصلی بابت آن خورد. اما جالب اینجاست که تمام این پیش‌پرده‌های توقیفی، خیلی زود بر سر زبان مردم می‌افتاد و وسیله سرگرمی آنها را فراهم می‌کرد. استاد احمدی در اواخر عمر، مجموع آلبوم‌های «صدای طهرون قدیم» را با اشعار قدیمی پیش‌پرده‌خوانی اجرا کرد و به یادگار گذاشت.»

 

فرودگاه مهرآباد روزنامه ورزش   اخبار برگزیده
  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  اخبار داغ
  

فیزیوتراپیست ها در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

تئوری افزایش قیمت دلار صحیح است؟داده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
گسترش افزایش قیمت قیمت دلار 

  

کاهش 70 درصدی فروش سینماهای فرانسه با اعمال مقررات کرونایی جدیدفروش سینمای فرانسه در گیشه‌ها به خاطر قوانین کرونایی جدید 70 درصد افت کرد.
خبرفوری فرانسه دولت امانوئل مکرون 

  

کنترل قیمت دلار توسط بانک مرکزی /نوسان محدود قیمت سکهداده‌ها به نوعی نشان می‌دهند که بانک مرکزی با تغییر انتظارات توانست با عرضه نزدیک به متوسط قیمت دلار را زیر مرز حساس نگه دارد، روند قیمتی و عرضه هفته جاری صحت و سقم این ادعا را مشخص می‌کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار بانک مرکزی 

  

قیمت سکه، طلا و دلار دوم مرداد 1400امروز (دوم مرداد 1400) هر یورو آمریکا به قیمت 28 هزار و 780 تومان رسید.امروز (دوم مرداد1400) قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 10 میلیون و 580 هزار تومان رسید.
فردا قیمت یورو دلار 

  

درگذشت رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به کرونارئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح دعوت حق را لبیک گفت.
ایلنا نیروهای مسلح 

  

فیزیوتراپیست در صف مقدم مقابله با کرونا قرار دارند به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این پیام آورده است: فیزیوتراپی با قدمتی بیش از پنجاه سال آموزش آکادمیک به عنوان یکی از دیرپاترین رشته‌های توانبخشی در ایران مطرح است. رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: ‎امروزه نقش این رشته در پیشگیری، درمان و بازتوانی‌ِ طیف گسترده‌ای از اختلالات و بیماری‌ها تثبیت شده است. نظام سلامت ایران می‌تواند با الگوبرداری مناسب و علمی از…
مهر درمان بهره وری استقلال 

  

اولین بخش از محموله واکسن کرونای ژاپنی وارد فرودگاه امام شد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شهرک فرودگاهی امام خمینی (ره) این محموله بیش از یک میلیون دوز (1,087,570) بوده که با هماهنگی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه امروز وارد شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) شد. با توجه به نزدیک شدن به آغاز بازی‌های المپیک، هماهنگی‌های فشرده‌ای برای انتقال این محموله صورت گرفته است. قسمت دوم محموله جمعه، 8 مرداد ماه وارد کشور می‌شود، که شامل یک میلیون و…
مهر بازی فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی 

  

قدردانی عباس عراقچی از ژاپن به خاطر اهدای واکسن کرونامعاون سیاسی وزارت امورخارجه پس از ورود اولین محموله از قریب به 3 میلیون واکسن کرونای اهدایی دولت ژاپ
خبرفوری ژاپن معاون سیاسی دولت 

  

قیمت دلار در مسیر صعود قرار گرفتقیمت دلار در بازار امروز صعود را تجربه کرد و به24680 (بیست و چهار هزار و ششصد و هشتاد ) تومان رسید.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

اتفاقی نوین در بورساساسنامه صندوق سرمایه ‌گذاری املاک و مستغلات در سازمان بورس و اوراق بهادار تدوین شده، که با تدوین مقررات مرتبط به این صندوق ها ابزار جدیدی در حوزه سرمایه گذاری ملک فراهم شده است.
گسترش درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

رئیس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر کرونا درگذشترئیس اداره عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، دار فانی را وداع گفت.
خبرفوری نیروهای مسلح بیمارستان 

  

قدردانی عراقچی از دولت و مردم ژاپن در پی ارسال واکسن کرونامعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پی ورود اولین محموله واکسن آسترازنکا اهدایی ژاپن، در توئیتی به زبان ژاپنی از دولت و مردم ژاپن صمیمانه تشکر کرد.
اعتماد دولت جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی