تسنیم   |  اجتماعی  |  

گزارش/ دغدغه‌های تعطیلات کرونایی، کنکور و امتحانات دانش‌آموزان

تعطیلات طولانی مدت مدارس موجب نگرانی دانش‌آموزان پایه دوازدهم شده و هم اکنون وضعیت برگزاری امتحانات نهایی و کنکور یکی از دغدغه‌های آنهاست.

گزارش/ دغدغه‌های تعطیلات کرونایی، کنکور و امتحانات دانش‌آموزان

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شیوع ویروس کرونا در کشور، تعطیلات طولانی مدت را به مدارس تحمیل کرده است؛ اگرچه آموزش‌های دانش‌آموزان از طریق تلویزیون و فضای مجازی در حال اجراست اما دانش‌آموزان پایه دوازدهم که امسال باید در امتحانات نهایی و کنکور شرکت کنند، نگرانی‌هایی را بابت این تعطیلات طولانی مدت دارند.

وضعیت برگزاری امتحانات نهایی و کنکور یکی از نگرانی‌های اصلی دانش‌آموزان پایه دوازدهم است که خواهان تعیین تکلیف آن از سوی مسئولان مربوطه در وزارت آموزش و پرورش هستند.

هرچند مسئولان وزارت آموزش و پرورش از طراحی سناریوهای مختلف برای جبران زمان از دست رفته آموزش سخن می‌گویند اما وضعیت ادامه تعطیلات مدارس نیز برای آنها مشخص نیست تا بتوانند براساس آن درباره وضعیت طولانی‌شدن سال تحصیلی یا تعویق امتحانات نهایی تصمیم قطعی بگیرند.

استرس دانش‌آموزان کنکوری از تعطیلات اخیر

خانم زهرایی مادر یکی از دانش‌آموزان پایه دوازدهم که خودش هم به عنوان مشاور در  مدارس فعالیت می‌کند درباره دغدغه دانش‌آموزان پایه دوازدهم و آسیبهای تعطیلات کرونایی به تسنیم گفت: در این شرایط بحرانی که احتمال ادامه تعطیلات وجود دارد و در پی تعطیلی‌های مکرر که قبل از این اتفاق افتاده بود، امیدوارم مسئولان آموزش وپرورش اندکی از استرس دانش‌آموزان کنکوری که امتحان نهایی هم دارند، بکاهند.

یک ماه آموزش حضوری پس از بازشدن مدارس و بعد امتحانات اجرا می‌شودوضعیت ادامه سال تحصیلی مدارس و کوتاه شدن تعطیلات تابستانی به کجا رسید؟5 سناریو برای جبران تعطیلات مدارس/ احتمال تعویق امتحانات و کنکور

 وی ادامه داد: آسیب‌های روانی و فشار روحی کنکور و امتحان نهایی کم نیست که حالا نگرانی دروس جا مانده و نگرانی سلامتی هم به آن اضافه شود.

شیوه آموزش مجازی پاسخگوی دانش‌آموزان نیست

وی افزود: آنچه به نظر دانش‌آموزان پایه دوازدهم و دبیران آنها می‌رسد این است که بخشی از بودجه‌بندی مربوط به 8 هفته آخر حذف شود، البته این پیشنهاد فقط مختص دانش‌آموزان دوازدهمی بوده تا کمی از نگرانیهای آنها کاسته شود؛ راه انداختن شبکه‌های مجازی چه به صورت شبکه‌ای و چه مدرسه در حال حاظر نمی‌تواند پاسخگوی نیاز دانش‌آموز کنکوری باشد، از دانش‌آموزی که 12 سال به شیوه رودررو و کلاسی آموزش دیده نمی‌توان انتظار داشت، چهار ماه مانده به کنکور شیوه یادگیری‌اش را تغییر دهد.

این مشاور مدرسه گفت: خودم پیگیر بچه‌ها بودم شاید حدود 30 درصد دانش‌آموزان در‌سخوان پای آموزش‌های مجازی بنشینند و سایر بچه‌ها اهمیتی به این شکل از آموزش‌ها نمی‌دهند، در مدرسه ما، دبیران به صورت مجازی تدریس می‌کنند و به دانش‌آموزان تکلیف داده و حل آن را می‌خواهند اما با این وجود پیگیری بسیار کم است.

وی بیان کرد: آموزش، یک فرآیند است که از آموزش پویا و فعال شروع می‌شود تا حل تمرین، ارزشیابی و رفع اشکال اما با آموزش مجازی فقط یک بخش انجام می‌شود و به فرض اینکه همه دانش‌آموزان از آموزش مجازی استفاده کنند اما سایر فرآیندهای آموزش و یادگیری اتفاق نمی‌افتد.

کتابی حذف نمی‌شود

البته درباره حذف بخشی از کتاب‌های درسی دانش‌آموزان  یا ادامه سال تحصیلی و استفاده از فرصت خرداد برای آموزش در صورت ادامه تعطیلات، علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش به تسنیم گفت: در صورت طولانی شدن تعطیلات چند سناریو قابل تصور است اما حذف کتاب‌های درسی مطرح نیست، هر زمان که مدارس باز شود یک ماه آموزش حضوری را خواهیم داشت و در این یک ماه دروس دانش‌آموزان مرور می‌شود و در پایه دوازدهم حجم دروس به گونه ای بود که امکان آموزش های بیشتری نسبت به سایر پایه‌ها وجود داشت و دروسی که تدریس نشده است کمتر از سایر پایه هاست، معمولا در پایه دوازدهم مدارس تلاش می‌کنند تراکم دروس باقی مانده برای بعد از عید را کم کنند همچنین آموزش های تلویزیونی بیشتر برای پایه دوازدهم است و مدارس کلاس‌های الکترونیک را برگزار می‌کنند.

وی افزود: اگر فرصت یک ماهه پس از بازگشایی مدارس وجود داشته باشد حجم باقیمانده از مطالب پایه دوازدهم اندک است و به سرعت می‌توانند آنها را مرور و آموزش‌ها را به اتمام برسانند.

5 سناریو برای جبران تعطیلات

با این حال عبدالرسول عمادی مشاور وزیر آموزش وپرورش از طراحی 5 سناریو برای جبران زمان از دست رفته آموزش خبر می‌دهد که به تناسب، تمدید تعطیلات و زمان بازگشایی مدارس هر یک از این سناریوها اجرایی خواهد شد.

زمان امتحانات تغییر نمی‌کند اگر....

او بیان کرد: حداقل 5 سناریو را برای وضعیت‌های محتمل پیش‌بینی کرده‌ایم. اولین سناریو تشکیل کلاس‌ها بعد از 15 فروردین است، به این ترتیب یک ماه وقفه اسفند ماه را داریم که با آموزش در فضای مجازی، ارتباط معلمان با دانش‌آموزان و آموزش تلویزیونی تا حدی جبران شده است و پیش‌بینی شده است پنجشنبه‌ها هم در صورت بازگشایی مدارس به روزهای آموزش افزوده شوند. در این صورت تغییر چندانی در برنامه امتحان نخواهیم داشت.

پیشنهاد برگزاری امتحانات از 17 خرداد و تعویق کنکور

مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: البته پیشنهاد کردیم با توجه به یک ماه تعطیلی اسفند، امتحانات به‌جای روزهای ابتدایی خرداد، از 17 خرداد برگزار و کنکور هم 15 تا 20 روز معوق شود. قرار است این سناریوها روز شنبه در شورای معاونین نهایی شود،  سناریوی بعدی این است که مدارس از اول اردیبهشت باز شود و به همین نسبت آزمون‌ها با تأخیر برنامه‌ریزی و پیشنهاد می‌شود کنکور هم یک تا دو هفته به تعویق بیفتد و نیمه خرداد تا اواخر خرداد را برای آن پیش‌بینی کردیم.

وی اضافه کرد: اگر تا آخر خرداد هم نتوانیم کلاس‌ها را تشکیل دهیم باید به برگزاری آزمون‌ها در مرداد و شهریور فکر کنیم و آزمون سراسری هم در مرداد یا شهریور برگزار شود البته باید حواسمان باشد به سال تحصیلی بعد آسیب نرساند. حتی اگر بعد از عید کلاس‌ها باز هم با تأخیر شروع شد باید فرجه‌ای برای رفع اشکال گذاشته و بعد امتحانات برگزار شود.

به گزارش تسنیم، با توجه به گفته‌های مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر حداقل یک ماه آموزش حضوری دانش آموزان پس از بازگشایی مدارس به نظر می‌رسد به هر حال تعویق زمان برگزاری امتحانات و کنکور از گزینه‌های محتمل است ضمن اینکه ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش نیز  تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری را منوط به تغییر تقویم آموزشی مدارس در سال تحصیلی جاری می‌داند.

انتهای پیام/

شبکه های مجازی تعطیلات کنکور   اخبار برگزیده
  

آخرین اعلام دولت از این حکایت دارد که وام یک میلیونی که قرار است به 23 میلیون خانوار یارانه‌بگیر اختصاص پیدا کند همراه با یارانه اریبهشت واریز خواهد شد.
نامه نیوز وام بانک مرکزی بانک 

  

افزایش 100 درصدی مزد، تنها 3 درصد قیمت تمام شده کالا را افزایش می‌دهد/ کارفرمایان اندازه پیچ و مهره هم برای کارگران ارزش قائل نیستندیک اقتصاددان و استاد دانشگاه، گفت: حتی اگر 100 درصد حداقل دستمزد افزایش یابد، هزینه نیروی انسانی در قیمت تمام شده کالاها حدود 3 درصد افزایش می‌یابد. با این حال کارفرمایی که در چند نوبت از سال قیمت کالای خود را افزایش می‌دهد، بر سر 3 درصد افزایش قیمت تمام شده کالای تولید، مقاومت می‌کند.
ایلنا افزایش قیمت دستمزد حداقل دستمزد 

  

چه نوع تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا موثر است؟اقتصادنیوز: متخصص تغذیه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به عوامل متعددی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، ضرورت تغذیه سالم در روزهای کرونایی را مورد تاکید قرار داد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی سیستم ایمنی 

  

مراکز شماره‌گذاری تا چه زمانی تعطیل خواهند بود؟معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک همچنان تعطیلند و این تعطیلی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.
خودروتک پلیس ویروس تعویض پلاک 

  

تهران هنوز به نقطه اوج کرونا نرسیده‌ استفرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه شورای شهر تهران گفت: شیب ابتلا به بیماری کرونا در تهران دارای تکان‌های سینوسی است و بازتاب حضور نامتعارف شهروندان در آن دیده می‌شود.
۵۵ آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

تسهیلات کمک به کرونا پرداخت می‌شوددر حالی که هنوز خانوارها و مشاغل با پیامدهای ناشی از کرونا دست به گریبان هستند، شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات جبرانی به خانوارها و مشاغل، استمهال تسهیلات و.... موافقت خود را اعلام کرد. شورای پول و اعتبار به عنوان بالاترین نهاد تصمیم‌گیرنده و سیاستگذار پولی و بانکی کشور حق لغو یا اعلام عدم موافقت با تصیمیات یا پیشنهادات بانک مرکزی را دارد.
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت درمان پول 

  

مرگ و میر در ایران بخاطر کرونا تا یک ماه آینده افزایش می یابدزالی، فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران با حضور در شورای شهر تهران از افزایش احتمالی مرگ و میر طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: در هفته آینده با تعداد بیشتر مبتلایان کرونا رو به رو خواهیم بود.
مستقل‌آنلاین مرگ کودکان شورای شهر تهران 

  

واقیعت ها را به مردم بگویید، حتی اگر به قیمت برکناری‌تان باشدمحمد سالاری‌،‌ نماینده شورای شهر تهران، در جلسه شورا، از مسوولان وزارت‌بهداشت خواست: حتی اگر به قیمت برکناری یا کناره‌گیری‌تان باشد، برای مردم واقعیت‌ها را بگویید و روشن کنید که اگر این روند ادامه پیدا کند، کشور به چه بحرانی دچار می‌شود.
مستقل‌آنلاین تهران شورای شهر تهران وزارت بهداشت 

  

واکنش مثبت بازار خودرو به جنگ علیه کرونادر شرایط فعلی واردات خودرو در کشور وجود ندارد بنابر این قیمت خودرو‌های وارداتی به صورت معنی داری تغییر خواهد کرد، قیمت دلار در روز‌های فعلی در حدود 15 هزار تومان است در حالی که مبانی قیمتی ما در این ایام حدود 12 هزار تومان بوده است.
خودروتک بازار خودرو واردات خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

پروانه سلحشوری: آقای روحانی! برای جان انسان‌ها ارزش قائل شویدپروانه سلحشوری در توییتر نوشت: آقای روحانی؛ همچون همتایان خود برای جان انسان‌ها ارزش قائل شوید و جز
خبرفوری درمان مجلس شورای اسلامی توئیتر 

  

دیاباته به مبارزه با ویروس کرونا شتافتمهاجم تیم فوتبال استقلال تهران با شرکت در یک پویش به مبارزه با ویروس کرونا پرداخت.
خبرفوری فوتبال ویروس استقلال 

  

کمک یک میلیاردی کاپیتان پرسپولیس برای مبارزه با کروناسیدجلال حسینی کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس به مناسبت نیمه شعبان بسته‌هایی را به مردم انزلی اهدا کرد.
شما‌نیوز پرسپولیس فوتبال جلال حسینی 

  

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست دیشب شورای امنیت تأکید کرد که در شرایط بحران کنونی شیوع گسترده بیماری کرونا، باید تمامی تحریم‌های یک‌جانبه و چندجانبه لغو شوند تا بتوان به کشورهای در حال توسعه کمک کرد.
نامه نیوز روسیه شورای امنیت سازمان ملل سازمان ملل متحد 

  

نوکمپ در خدمت مبارزه با ویروس کروناباشگاه بارسلونا اعلام کرد استادیوم خانگی‌اش، نوکمپ، به عنوان محل جمعه‌آوری نمونه‌های تست ویروس کرونا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ورزش۳ بارسلونا بازی ویروس 

  

اختلاف آماری بانک مرکزی و مرکز آمار/تفاوت 6 درصدی نرخ تورم چگونه توجیه می‌شود؟بعد از اعلام نرخ تورم 41 درصدی از سوی بانک مرکزی، مجددا بحث اختلاف آماری دو مرکز اصلی انتشار آمار در کشور خبرساز شده است.
تسنیم بانک مرکزی بانک تورم