ایلنا   |  سیاسی  |  

کشورها باید در تامین تجهیزات مقابله با کرونا به یکدیگر کمک کنند/ ترامپ توسط پمپئو تحریک می‌شود/ اوضاع بسیار خطرناک است

مقام سابق آمریکایی تحریم‌ها را مانعی برای انتقال داروها دانست و گفت: می‌دانم که تحریم‌های ایالات متحده ، گرچه از نظر اصولی قرار نیست داروها را تحت تاثیر قرار دهد اما این کار را انجام می‌دهد زیرا تحریم‌های مالی بر هر تراکنشی تأثیر می‌گذارد.

کشورها باید در تامین تجهیزات مقابله با کرونا به یکدیگر کمک کنند/ ترامپ توسط پمپئو تحریک می‌شود/ اوضاع بسیار خطرناک است

مقام سابق آمریکایی تحریم‌ها را مانعی برای انتقال داروها دانست و گفت: می‌دانم که تحریم‌های ایالات متحده ، گرچه از نظر اصولی قرار نیست داروها را تحت تاثیر قرار دهد اما این کار را انجام می‌دهد زیرا تحریم‌های مالی بر هر تراکنشی تأثیر می‌گذارد.

فرانک هیپل (Frank N von hippel) دستیار پیشین امنیت ملی در دفتر علم و فناوری کاخ سفید (1993 تا 1995) و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون است. وی به صورت تخصصی در حوزه سلاح هسته‌ای و پیمان منع اشاعه هسته‌ای و جنگ تحقیق و بررسی کرده است. وی در گفت‌وگو با ایلنا نظرات خود را در مورد افزایش تنش‌ها در منطقه بیان کرده است:

دولت ترامپ شرکت‌ها را وادار به انتخاب میان ایران و آمریکا کرده است

این کارشناس مسائل سیاسی در مورد تلاش اروپا برای نجات برجام گفت: اروپا قطعاً می‌خواهد برجام ادامه یابد - مانند بسیاری از آمریکایی‌ها مانند من. اما بازار ایالات متحده از بازار ایران برای شرکت‌های اروپایی از اهمیت بیشتری برخوردار است. دولت ترامپ آن شرکت‌ها را وادار به انتخاب کرده و دولت‌های اروپایی نیز ناخواسته وادار به انتخاب میان ایران و آمریکا شدند.

وی با ابراز نگرانی در مورد شرایط منطقه گفت: وضعیت در حال حاضر وحشتناک است. اما اگر آمریکا و ایران درگیر جنگ شوند اوضاع بسیار بدتر می‌شود.

ترامپ توسط پمپئو تحریک می‌شود

اوضاع بسیار خطرناک است

هیپل تاکید کرد: دولت ایالات متحده در این باره دچار گسستگی است. اکثریت در هر دو مجلس کنگره به قطعنامه‌هایی رای دادند که مانع  رئیس‌جمهور ترامپ برای جنگ با ایران شود. من فکر می‌کنم خود ترامپ هم جنگی نمی‌خواهد. با این وجود، وی توسط افرادی مانند وزیر خارجه پمپئو ، که می‌خواهند نظام را در تهران تغییر دهند‌، تحریک می‌شود، بنابراین اوضاع بسیار خطرناک است.

بایدن ایالات متحده را به برجام بازمی‌گرداند

وی در مورد آینده روابط ایران و آمریکا گفت: از طرف ایالات متحده، امیدوارم معاون رئیس‌جمهور پیشین جوزف بایدن رئیس‌جمهور ترامپ را در انتخابات ماه نوامبر شکست دهد. من معتقدم که بایدن ایالات متحده را به برجام بازمی‌گرداند.

این مقام سابق کاخ سفید تاکید کرد: امیدوارم که بتوانیم در برجام به طور دائم به موضوع هسته‌ای بپردازیم و آمریکا به عربستان سعودی اطلاع دهد که ما به طور خودکار در هر اختلافی طرف عربستان را نمی‌گیریم آنگاه شاید ایران و عربستان سعودی بتوانند به نوعی مشکلات خود را حل کنند. اما از طرف ایران، من نگران این هستم که تندروها کنترل امور را دست بگیرند. درک من این است که تندروها از قبل پارلمان را به دست گرفته‌اند و احتمالاً ریاست جمهوری ایران را در سال 2021 نیز داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: من به یاد می‌آورم که رهبر ایران  مایل بودند به رئیس‌جمهور احمدی‌نژاد، که من آن را تندرو معرفی می‌کنم، اجازه دهد با آمریکا مذاکره کند. اما احمدی‌نژاد برخلاف رئیس‌جمهور روحانی، تجربه کمی در روابط بین الملل داشت. مذاکره با دولت سخت بوش بی‌نتیجه بود و مذاکره با دولت اوباما نیز در زمان انتخاب رئیس‌جمهور روحانی انجام شد. امیدوارم که مجبور نباشیم دوباره چنین دوره‌ای را پشت سر بگذاریم.

تحریم‌های مالی بر هر تراکنشی تأثیر می‌گذارد

هیپل  در مورد میل ترامپ به مذاکره گفت: برخی در دولت ترامپ مذاکرات واقعی را دوست دارند اما تعداد بسیار زیادی «مذاکرات» را با تسلیم ایران برابر می‌دانند. من فکر می‌کنم این مانع از طرف ایالات متحده است.

این‌مقام سابق کاخ سفید در ادامه درباره سیاست فشار بر ایران گفت: من موافقم که ترامپ باید سیاست خود را تغییر دهد اما نگران این هستم که دولت بیش از اندازه بر سیاست ایران متمرکز شود آنقدر که نتواند به طور موثر مذاکره کند.

وی در مورد تحریم‌ها در شرایط مقابله با کرونا گفت: می‌دانم که تحریم‌های ایالات متحده ، گرچه از نظر اصولی قرار نیست داروها را تحت تاثیر قرار دهد اما این کار را انجام می‌دهد زیرا تحریم‌های مالی بر هر تراکنشی تأثیر می‌گذارد. با توجه به ویروس کرونا ، هنوز هیچ دارویی وجود ندارد. ما باید از اقدامات قدیمی مانند قرنطینه‌ها و اعمال محدودیت‌ها استفاده کنیم.

کشورها باید در تامین تجهیزات مقابله با کرونا به یکدیگر کمک کنند

هیپل با بیان اینکه تجهیزات فنی آزمایش و ماسک‌های صورت یکبار مصرف ، لباس و دستکش برای کارکنان بهداشت لازمه مقابله با کرونا است، گفت: در سراسر جهان کمبود این‌ها وجود دارد. این‌ها مواردی است که کشورها می‌توانند در تامین آنها به یکدیگر کمک کنند، همچنین هر کشوری برای کمک به خود و همسایگان خود باید تلاش کند.

این مقام سابق کاخ سفید یادآور شد: بهترین آرزوهای من برای مردم ایران در این زمان وحشتناک این است که این وضعیت را پشت سر بگذراند. امیدوارم  بتوانیم با هم همکاری کنیم تا مشکلات منطقه‌ای و جهانی حل شود.

جوزف بایدن ترامپ ریاست جمهوری   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

مبارزه حبیب و تونی فرگوسن نفرین شده است؟شاید پنجمین مبارزه حبیب نورماگومدوف، قهرمان مسابقات UFC برابر تونی فرگوسن باز هم لغو شود.
خبرفوری نیویورک روسیه ویروس 

  

دستور چین برای آغاز خرید نفت ارزان و پر کردن ذخایر استراتژیکچین علاوه بر ذخایر دولتی ممکن است از مخازن تجاری هم برای ذخیره سازی نفت استفاده کند و همچنین شرکت‌ها را تشویق کند که مخازن خود را پر کنند.
ایلنا چین نفت واردات 

  

مبارزه رشتو رچبر با تنگی نفس و تب شدید؛/ آخرین وضعیت گلر سابق بارسلونا بعد از ابتلا به کروناهمسر رشتو رچبر دروازه بان ترکیه ای و سابق تیم بارسلونا، وضعیت او پس از ابتلا به بیماری کرونا را تشریح کرد.
ورزش۳ بارسلونا بازی ورزش 

  

روحانی: مشکلی در تامین ارز وجود ندارد/ بزودی 4 میلیون تن کالای اساسی وارد بازار می‌شوداقتصادنیوز: رییس جمهوری با تاکید بر این که مشکلی برای تامین ارز در سال 99 نداریم گفت: حدود 4 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور وجود دارد که در روزهای آینده ترخیص و وارد بازار می شود.
اقتصادنیوز حسن روحانی درمان ارز 

  

وضعیت تورمی در بازار مسکن/رشد 165 درصدی قیمت نقطه‌ای مسکن در منطقه 20 تهران+جدولبررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، وضعیت تورمی در بازار مسکن در ماههای پایانی سال 98 ادامه داشته است.
تسنیم مسکن قیمت ایران 

  

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در جریان معاملات امروز بازار آزاد تهران با قیمت 6 میلیون و 300 هزار تومان داد و ستد شد.
صراط نرخ ارز دلار یورو 

  

شناسایی ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی از رنگ آنها!سلامت نیوز:رنگدانه های کاروتنوئیدی برای ما اهیمت دارند اما نمی توانیم آنها را در بدن خود سنتز کنیم، از این رو، به دریافت آنها از مواد غذایی وابسته هستیم.مصرف روزانه حداقل یک وعده سبزیجات برگدار سبز و یک وعده سبزیجات نارنجی رنگ، یکی از توصیه های وزارت بهداشت کانادا است...
سلامت‌نیوز تغذیه ایران مواد غذایی