صراط   |  اقتصادی  |  

کارشناسان: چرا قیمت گران‌تر از بازار است؟/ دولت: باکیفیت می‌سازیم!

پس از اعلام قیمت علی الحساب، طرح مسکن اقدام ملی برای مردم تعجب آور شد چرا که با مبلغی که دولت به عنوان آورده مردمی محاسبه کرده است امروز در حاشیه‌های تهران خانه کلید تحویل عرضه می‌شود.

صراط:

از پاییز سال 98 یعنی 6 سال و چند ماه پس از آغاز دولت تدبیر و امید برای اولین بار زمزمه یک طرح مسکن برای مستأجران به گوش مردم رسید. دقیقا یک سال بعد از زمانی که محمد اسلامی جای عباس آخوندی را پس از حدود 2000 روز بی اعتنایی به طرح مسکن مهر در ساختمان بلند وزارت راه و شهرسازی گرفت.

به گزارش فارس گرچه همین اقدام بسیاری از مستأجران را امیدوار کرد اما نکته‌ای که کارشناسان را از ابتدا با طرح مسکن اقدام ملی درگیر کرد زمان بسیار کم دولت دوازدهم برای آغاز و عملیاتی کردن این طرح کشوری بود. اما دوباره جذابیت‌هایی برای برخی مردم پایتخت و حاشیه‌های آن به عنوان بزرگترین کلونی مستأجران ایران فراهم می‌کرد.

اما آنچه امید متقاضیان این طرح را برای پایان دوران مستأجری پس از سود بالای بانکی دوباره کم‌رنگ کرد، آورده اولیه لازم برای اخذ این واحدها بود علی جوان 23 ساله‌ای است که شش ماه عقد کرده است و ساکن قرچک است او به ما می‌گویند بهمن ماه بود که با پیامک وزارت راه و شهرسازی به اداره کل مسکن جنوب شرق استان تهران برای ثبت نام رفتم پس از چند نفر که در صف منتظر بودند از کارشناس این اداره درباره شرایط مسکن ملی سوال کردم، گرچه محل‌های مناسب و نزدیک شهر را برای احداث واحدها مشخص کرده بودند و از نظر موقعیت خانه ها بهتر از مسکن مهر بودند اما تهیه 40 میلیون تومان قبل از عید و 100 میلیون تومان در سال 99 برایم امکان پذیر نبود گرچه مبلغ تسهیلات هم برایم سنگین است.

 

مردم: اگر 140 میلیون داشتیم همین امروز خانه می‌خریدیم

مهدی جوان دیگری است که رباط کریم زندگی و در تهران کار می‌کند او به خبرنگار فارس می‌گوید: من برای طرح مسکن ملی پرند را انتخاب کردم ولی قیمتی که باید برای خانه‌دار شدن به من اعلام شد بیشتر از خانه‌های آماده تحویل مسکن مهر پرند بود. از طرفی اقساط و سود بانکی خانه‌های مسکن مهر به مراتب پایین‌تر از این طرح است.

بررسی‌های ما نیز صحبت های مهدی را تأیید می‌کند، قیمت های واحد های تحویل خرداد پرند نقدینگی 110 تا 130 میلیون تومانی را می‌خواهد و برای واحد‌های تحویل نیمه دوم سال نیز این عدد پایین تر است البته این پروژه ها به مرحله نازک کاری رسیده‌اند و مشخصا زودتر از مسکن ملی به مردم تحویل می‌شوند. گرچه شما با همان 140 میلیون آورده مسکن ملی میتوانید همین امروز در پرند خانه بخرید و اسباب‌کشی کنید و به مراتب اقساط پایین تری نیز پرداخت کنید.

 

برای پاسخ به این تناقض عجیب به سراغ پرویز فیروز معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی تهران رفتیم.

اداره کل راه و شهرسازی استان تهران: قیمت قطعی نیست/ شاید بیشتر؛ شاید کمتر

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره علت گرانی خانه‌های مسکن ملی از قیمت بازار اظهار داشت: مبلغ قطعی برای طرح مسکن اقدام ملی استخراج نشده است و قیمت هر واحد مسکن تابع تعداد واحد است و به واحدهای ثبت‌نامی و قرارداد با پیمانکاران بستگی دارد که فعلا در مرحله ثبت نامی هستیم.

فیروز گفت: مبالغ پرداختی مردم برای تحویل خانه‌ها نیز با در دفعات متعدد و بازه‌های زمانی است و پرداخت‌ها به صورت یکجا نیست.

معاون مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی تهران افزود: قیمت ساخت صد واحد و هزار واحد مسکن در پیشوا یا پرند متفاوت است.

وی این قیمت‌ها را گمانه زنی خواند است و افزود: قیمت‌ها می‌تواند بالاتر و پایین تر از آورده 140 میلیون تومان باشد.

 

سود بالای وام مسکن ملی

 پرداخت آورده اولیه 140 میلیونی با وام تزریقی 100 میلیونی دولت یعنی قیمت هر متر مربع یک واحد 75 متری حدود 3 میلیون و دویست هزار تومان خواهد بود در حالی که قیمت آپارتمان در پرند همین امروز حوالی 2 میلیون تومان تومان است و این عدد در شهرهای جنوب شرق برای شهری مانند قرچک 3 میلیون تومان است و شما می توانید وامی حدود دوبرابر طرح مسکن ملی با تقریبا همان سود نیز برای مسکن اولی‌ها دریافت کنید. گرچه قیمت مسکن در شهری مانند ایوانکی سمنان که به برای تهرانی‌ها در سایت مسکن اقدام ملی فعال شده است به مراتب پایین‌تر است.

عملا در استان تهران به جز شهرستان پردیس قیمت تمام شده خانه برای متقضیان با قیمت حدودی اعلامی ادارت راه و شهرسازی شهرستان‌ها در تمامی شهرهای استان تهران بالاتر از قیمت کف آپارتمان در همان شهرستان است.

 

معاون وزیر راه: با کیفیت‌تر از مسکن‌مهر می‌سازیم/ قیمت 140 میلیون علی‌الحساب است

حبیب‌اله طاهرخانی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تهران درباره اختلاف قیمت مسکن ملی با قیمت‌های فعلی بازار مسکن حاشیه تهران اظهار داشت: بخش مهمی از قیمت مسکن تابع کیفیت است به طور مثال نوع ساخت و زیرساخت ها در قسمت های مختلف پرند متفاوت است.

وی با تایید قیمت حدودی اعلامی به مردم در زمان ثبت نام آن را علی الحساب خواند و افزود: قیمت نهایی پس از انتخاب پیمانکاران مشخص می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: مشخصات مسکن ملی از اقدامات قبلی مسکن مانند برخی واحدهای مسکن مهر متفاوت است، پس از واریز 40 میلیون تومان تسهیلات وارد شده پروژه را پیش می برد و پس از بازه استراحت دوباره مردم برای تأمین مرحله‌ای حدود 100 میلیون تومان برای پیشرفت ادامه پروژه فراخوان داده می شود.

طاهرخانی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که آیا قبول دارید اگر دلال مسکن پرند متوجه شود قیمت طرح مسکن ملی بالاتر از خانه‌های تحویلی است قیمت مسکن بالاتر می‌رود، گفت: مکان یابی پروژه‌های طرح در پرند در بلوار 70 متری در کنار کاربری‌های اداری و تجاری است و قابل قیاس با پروژه‌های مهر نیست، اراضی مشخص و دارای زیرساخت تعیین شده است و قیمت خانه‌های برنامه اقدام ملی از لحاظ موقعیت برتری‌هایی دارد.

بخش عمده‌ای از خانه‌های مسکن ملی را تا پایان دولت تحویل می‌دهیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا خانه‌ها تا پایان دولت تحویل می‌شود بیان داشت: الان در مرحله ثبت نام اولیه کردند و بخش عمده ای از تعدادی واحد ثبت نام و تعهد کرده ایم را تحویل مردم می‌دهیم.

طاهرخانی افزود: بخشی از مسکن اقدام ملی ثبت نام عمومی و بخش دیگری از آن در مشارکت با بخش خصوصی تعریف شده است، که بخش دوم به آغاز شده است و به طور مثال در پرند 4000 واحد در بخش خصوصی این پروژه شروع به کار کرده است.

مردم از سرمایه‌گذاری در طرح اقدام ملی ضرر نمی‌کنند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید تصریح کرد: چون سرمایه گذاری زیرساختی عظیمی در شهرهای جدید صورت می‌گیرد فرآیند افزایش قیمت در این نقاط قابل وجه خواهد بود، به طور مثال با افتتاح مترو هشتگرد با سرمایه گذاری 1000 میلیاردی کیفی زندگی مردم و به تبع آن قیمت مسکن افزایش یافت.

وی بیان کرد: سرمایه گذاری در زیرساخت‌های شهرهای جدید باعث می‌شود قیمت مسکن افزایش قابل توجهی داشته باشد و قطعا سرمایه گذاری در طرح مسکن ملی به ضرر مردم نخواهد بود.

 

یک استاد اقتصاد: دولت قیمت خانه در حاشیه تهران را زیاد می‌کند

علی رضایی دکترای اقتصاد و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: طرح مسکن اقدام ملی برای قشر ضعیف جامعه دیده نشده است چرا که این دهک‌های اقتصادی نه توان بازپرداخت وام 100 میلیونی 18 درصد را دارند و نقدینگی 140 میلیونی را می‌توانند تأمین کنند.

وی تصریح کرد: با نهایی شدن قیمت مسکن در بخش‌های مختلف استان تهران عملا دلالان قیمت مسکن را به بهانه قیمت بالای ثبت نام واحد‌های طرح اقدام ملی افزایش خواهند داد و دولت به جای اینکه با یک طرح مناسب قیمت مسکن را کاهش یا حداقل کنترل کند، تورمی دیگر در بازار آن تزریق خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: قیمت‌های علی الحساب اعلامی ادارات راه و شهرسازی به مردم قیمت تمام شده مسکن در زمان تحویل یعنی دو تا سه سال آینده است. البته ساخت مسکن با کیفیت در انبوه سازی چیزی شبیه یک شعار است.

دولت خود به دنبال این است که با قیمتی شدن خانه‌های مردم در حاشیه تهران آنها را به سکونت در آنها سوق دهد و جمعیت سیال به سمت شهر تهران و سرمایه گذاری در این کلان شهر را کنترل کند و تقاضا در پایتخت بالا نرود.

آن‌چه از صحبت‌های مردم، مسؤولان و کارشناسان مشخص است طرح مسکن دولت در استان تهران می‌توانست با قیمت مناسب‌تری به مردم عرضه شود و دولت حداقل باید با کاهش سود وام بانکی تسهیلات این طرح توان مردم برای خانه‌دار شدن را افزایش می‌داد. 

قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن   اخبار برگزیده
  

هدف طرح سوال از رییس‌جمهور هتاکی و توهین به اوست/ رفتاری که با ظریف شد در شأن یک مجلس «اسلامی» نبود/ نمایندگان بدانند رفتارهای شعاری هیچ دستاوری نداردسیاستمدار و مدیر ارشد دولت‌های پس از انقلاب، گفت: نوع طرح سوال از رئیس‌جمهور و رفتارها نشان‌دهنده این است که می‌خواهند رئیس جمهور به مجلس بیاید و به او بی‌احترامی، هتاکی و توهین کنند.
ایلنا سازمان تربیت بدنی رئیس جمهور دولت 

  

به زودی یک بورس جدید متولد می‌ شودبعد از افزایش رشد شاخص های بورس در ایران علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران گفت: به زودی یک بورس جدید متولد می‌شود که در آن املاک و زمین معامله می‌شود
مستقل‌آنلاین بورس تهران زمین بازار خودرو 

  

جزئیات جدید از حادثه نطنزاین تنها گزارش نورنیوز در مورد این حادثه نیست...
رویداد۲۴ سازمان انرژی اتمی غنی سازی سایت فردو 

  

اعلام قیمت برخی خودروهای پرتیراژ از سوی اتحادیه فروشندگان خودروقیمت برخی خودروهای پرتیراژ در 17 تیر 99 بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان خودرو مشخص شد.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شد حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد 1399 را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد پرداخت کند.
نامه نیوز کار وام خودرو 

  

سخنگوی وزارت امورخارجه: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامیاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین گفت:نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات.
اقتصادنیوز سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان جهانی بهداشت: مسئله انتقال کرونا از طریق هوا هنوز قطعی نیستسازمان جهانی بهداشت می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد اما این مسئله هنوز قطعی نیست.
مملکت‌آنلاین زمین ویروس تنفس 

  

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
۵۵ آنلاین ماسک نیویورک وزارت بهداشت 

  

نتایج قابل توجهی درباره علت حادثه نطنز حاصل شده استابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز (سه‌شنبه) گفت: کمیسیون امنیت ملی در ادامه جلسات خود برای بررسی حادثه نطنز، عصر امروز جلسه‌ای با حضور آقای علوی وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار کرد.
اعتماد سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

اعضای تیم فوتبال استقلال تست کرونا دادندبرخی از اعضای تیم فوتبال استقلال که پیش از این نتیجه تست شان منفی شده بود، مجددا تست کرونا دادند.
خبرفوری فوتبال استقلال پارس جنوبی 

  

دستاورد کنترل کرونا را ساده از دست دادیم به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، عصر چهارشنبه در جلسه اضطراری ستاد فرماندهی و مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، با اشاره به اینکه در ابتدای شیوع کرونا در کشور با اتکا به همدلی و وفاق ملی کاستی‌ها را جبران کردیم و دفاع خوب در مقابل این بیماری باعث حیرت جهانی شد، اظهار داشت: ما موفق ترین برنامه را در عرصه جهانی در فاز اول داشتیم، به همین دلیل رسانه‌های اپوزیسون ساکت شدند. وی در…
مهر تهران خبرنگار درمان 

  

شرایط پرداخت وام کرونا به متقاضیان فاقد بیمه + جزئیاتوزارت کار شیوه نامه پرداخت تسهیلات کرونا به کسب و کارهای فاقد بیمه را با هدف حفظ اشتغال فعالان اقتصادی و بنگاه‌هایی که فاقد پرونده بیمه ای یا کد کارگاهی در سازمان تامین اجتماعی هستند اما از شیوع کرونا به شدت آسیب دیده اند، اعلام کرد.
شما‌نیوز وام بهزیستی بیمه 

  

در شرایط ویژه و شدت موج شیوع کرونا ویروس، پیش‌پرداخت کارمزد 70 نماینده برتر بیمه معلمشرکت بیمه معلم در راستای حمایت از شبکه فروش در بحران کرونا، پرداخت علی‌الحساب کارمزد 70 نماینده برتر را در دستورکار قرار داد.
شما‌نیوز وام ویروس روابط عمومی