ماجرای خبر دیدار مقام‌های ایران و آمریکا در بغداد چه بود؟

ایرنا نوشت: بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با روند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن متهم کنند...

ماجرای خبر دیدار مقام‌های ایران و آمریکا در بغداد چه بود؟

ایرنا نوشت: بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با روند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن متهم کنند.

کارشناسان ارشد دو اندیشکده آمریکایی مستقر در واشنگتن در توئیت‌های جداگانه ادعا کردند که «ویلیام برنز»  رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ، در عراق با مقامات ایرانی گفتگو کرده است. 

 «باربارا اسلاوین»  مدیر بخش ایران در شورای آتلانتیک در روز سه شنبه گذشته (7 اردیبهشت) با انتشار توئیتی اعلام کرد که یک فرد بلند پایه  به او اطلاع داده که در بغداد پایتخت عراق، دیداری بین رئیس سازمان سیا و «علی شمخانی»  رئیس [ (دبیر) ] شورای عالی امنیت ملی ایران، انجام شده است. 

وی بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار «ویلیام برنز» با «علی شمخانی» ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشت. 

یک روز پیش از این نیز «مایکل روبین»  از اندیشکده «آمریکن اینترپرایز» که بیشتر به جمهوری‌خواهان نزدیک است، در مقاله‌ای نوشته بود که رئیس سازمان سیا طی روزهای اخیر به عراق سفر کرده است. او این مطلب را به نقل از «چندین منبع عراقی» که با او صحبت کرده‌اند، نوشت. 

سازمان سیا بلافاصله پس از انتشار مقاله روبین انجام چنین دیداری را تکذیب کرد و بعد از توییت خانم اسلاوین  نیز  دفتر مطبوعاتی سازمان سیا بار دیگر انجام دیدار با مقام‌های ایرانی را تکذیب کرد. 

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک شایعات مطرح شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر این که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اخیراً در عراق با یکدیگر دیدار کرده‌اند را «مزخرف» خواند. 

 «جویی هود» در سخنرانی خود در وبینار اندیشکده خاورمیانه، در خصوص دیدار ویلیام برنز با علی شمخانی در سفرش به عراق تصریح کرد:  «این گزارش‌ها مزخرف هستند. چنین چیزی اتفاق نیفتاده است.» 

وی در ادامه در جملاتی مبنی بر تایید گفت‌وگوهای برنز با مقامات عراقی گفت: البته  او [ ویلیام برنز ] گفتگوهای بسیار خوبی با مقامات عراقی داشته است. 

در ایران نیز، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه با تکذیب خبر دیدار مقامات ایرانی با رئیس سازمان سیا، آن را «خبرسازی زرد» خواند. 

به اعتقاد ناظران سیاسی، انتشار خبر تکذیب شده «اسلاوین» و «روبین» که از نزدیکان به جمهوری خواهان آمریکا هستند، اهدافی را دنبال می‌کند.  

به اعتقاد آن‌ها اولین هدف آن‌ها مذاکرات هسته‌ای بین ایران و اروپاییان برای بازگشت آمریکا به برجام است زیرا ایران اعلام کرده است که با آمریکا بصورت مستقیم مذاکره نخواهد کرد اما «اسلاوین» و «روبین» با انتشار چنین خبری قصد دارند، اعتماد اروپایی‌ها به ایران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای را کاهش دهند و اینکه القا کنند که ایران در جبهه‌ای دیگر بصورت مستقیم با آمریکا در حال مذاکره است.            

به باور تحلیلگران سیاسی، انتشار چنین خبری می‌تواند در داخل ایران نیز برای عده‌ای ابهام انگیز باشد و موجب ایجاد شک و شبهه برای برخی از نیروهای داخلی و بروز اختلاف بین آن‌ها بر سر چگونگی مذاکره با آمریکا بر سر مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای به وجود آورد و مذاکرات هسته‌ای را تحت تاثیر قرار دهد.     

این عده همچنین معقدند که «مایکل روبین» از افراد نزدیک به جمهوری خواهان در مقاله خود تضعیف دولت «بایدن» که بر آمده از حزب دموکرات به عنوان رقیب جمهوری خواهان است را در افکار عمومی آمریکایی‌ها نشانه رفته است زیرا وی در بخشی از مقاله خود که در خصوص دیدار «شمخانی» و   «ویلیام برنز» در عراق منتشر کرده است،می‌نویسد:  رئیس سازمان سیا،  به جای برگزاری گفتگوها در سفارت آمریکا یا در یک ساختمان دولتی عراقی، در خانه شخصی فواد حسین، وزیر خارجه عراق و سیاستمدار کرد عراقی،  با مقامات ایرانی گفتگو کرده است. 

وی محل این دیدار را در شان دولت و ملت آمریکا ندانسته است و به اعتقاد ناظران سیاسی هدف وی از انتشار این خبر که به تایید هیچیک از طرف‌ها نرسیده است، زیر سوال بردن دولت بایدن در چگونگی مذاکره با طرف‌های خارجی است.  

ناظران سیاسی همچنین معتقدند «روبین» در زمانی ادعای برگزاری چنین دیداری در منزل یک شخصیت عراقی شده است که در روزهای اخیر جمهوری خواهان اقدام به فضاسازی علیه «جان کری» مقام فعلی دولت بایدن و وزیر وقت خارجه آمریکا در زمان اوباما مبنی بر در اختیار قرار دادن اسناد محرمانه به طرف‌های ایرانی در حین انجام مذاکرات هسته‌ای و زمزمه‌هایی برای استیضاح وی از سوی نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا به دلیل یاد شده به گوش می‌رسد.  

به اعتقاد آن‌ها  «ویلیام برنز»  رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)  پیش از این به عنوان یک دیپلمات در تعدادی از سفارتخانه‌های آمریکا کار کرده و در مذاکرات هسته‌ای با ایران در زمان دولت اوباما نیز حضور داشته است بنابر این انتشار چنین خبری می‌تواند به اعتبار دولت بایدن برای حفظ اسناد محرمانه در نزد افکار عمومی آمریکایی‌ها ضربه بزند.    

 «اسلاوین» نیز بدون انتشار نام منبع خود گفته است که در دیدار «ویلیام برنز» با «علی شمخانی» ، یک فرد از عربستان سعودی نیز حضور داشته است. 

تحلیلگران سیاسی معتقدند اسلاوین در خبر خود پای عربستان سعودی را نیز به میان آورده است، درست در زمانی که گزارش‌های دیگری از سوی رسانه‌های غربی درباره دیدارهای مقامات سعودی و ایرانی در عراق منتشر شده است.  

آن‌ها معتقدند که هدف «اسلاوین» از به میان کشیدن پای نماینده عربستان در این نشست این است که همانگونه که جمهوری خواهان آمریکا بارها مدعی شده‌اند، بدون آمریکا اختلاف‌های منطقه‌ای غیر قابل حل است و وی قصد دارد با برجسته کردن این موضوع به ملت‌های منطقه القا کند که کشورهای منطقه بدون واشنگتن نمی‌توانند به تفاهم برسند.      

برخی رسانه‌های فارسی زبان وابسته به کشورهای غربی نیز با انتشار خبر غیر واقعی دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی و رئیس سیا در عراق درصدد ایجاد اختلاف بین نیروهای داخل نظام جمهوری اسلامی بر آمدند و برگزاری چنین دیداری را به وجود اختلاف بین نیروهای نظام و رایزنی‌های پشت پرده برخی جریان‌های داخلی با مقامات آمریکایی تحلیل کردند.  

در مجموع بررسی ریشه انتشار خبر جعلی دیدار یک مقام ایرانی و رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در عراق همزمان با روند رو به جلو مذاکرات هسته ای ایران و 4+1 نشان داد که این دیدار زاییده تخیل دو اندیشکده آمریکایی بود که تلاش داشتند تا از یک سو تهران را به داشتن ارتباط مخفی با واشنگتن با وجود مذاکرات غیر مستقیم در وین متهم کنند و از سوی دیگر دولت بایدن را در افکار عمومی آمریکا تضعیف کنند.

انتهای پیام

برچسب هامذاکره ایران و آمریکا

ایران ایران و آمریکا خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه/سرمایه‌گذاران بورس هنوز بلاتکلیفندیک کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر انتخابات به سمت تخریب رقابتی برود، اثر بسیار منفی بر بازار خواهد گذاشت. چرا که افشاگری‌ها به گونه‌ای می‌شود که خیلی‌ها از اصلاح پذیری ساختار ناامید می‌شوند.
اقتصادنیوز سرمایه 

  

بله میزبان دورهمی های کرونایی !در زمستان 99، در هر 1 دقیقه و 23 ثانیه یک گروه جدید در اپلیکیشن بله تشکیل شد و کاربران در روزهای کرونایی، دورهمی های خود را از این طریق برپا کردند.
شما‌نیوز دورهمی خودرو زمستان 

  

آیا واقعا امکان ابتلای مجدد برای دریافت کنندگان واکسن کرونا وجود دارد؟رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت کردستان گفت: کسانی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند امکان ابتلای مجدد به این ویروس در آنان وجود دارد.
برنا سلامت ویروس 

  

پیش بینی شدت کرونا در بیماران با هوش مصنوعیدر مطالعه پژوهشی جدیدی که در حوزه بین رشته‌ای انجام شده است، محققان موفق به طراحی برنامه‌ای کامپیوتری شده‌اند که تنها با تجزیه و تحلیل عکس اشعه ایکس قفسه سینه بیمار کووید-19، می‌تواند تشدید بیماری در روزهای بعد را پیش بینی کند.
برنا هوش مصنوعی حوزه عکس 

  

تکذیب ورود کرونای برزیلی به کشورمسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
اقتصادنیوز سازمان بنادر و دریانوردی امام خمینی 

  

شهرداری تهران نمی تواند واکسن کرونا خریداری کندمحسن هاشمی، در تذکر پیش از دستور خود درباره مساله واکسیناسیون تاکسیرانان گفت: من این مسئله را در جلسات ستاد ملی کرونا دنبال کردم و مسئولان ستاد گفتند نمی توان تنها درباره کلیه تاکسیرانان تهران صحبت کرد مثل واکسیناسیون پاکبانان که در کل کشور انجام شد.
۵۵ آنلاین تهران اتاق بازرگانی واکسیناسیون 

  

فهرست مراکز تزریق واکسن کرونا در شهر تهرانفهرست مراکز واکسیناسیون واکسن کرونا در شهر تهران اعلام شد.
برنا تهران واکسیناسیون 

  

نحوه ثبت نام واکسن کرونا + جزئیاتدر ادامه این خبر شما را گام به گام راهنمایی خواهیم کرد که چگونه اطلاعات خود را در سایت salamat.gov.ir ثبت نام واکسن کرونا وارد نمایید.
شما‌نیوز درمان رایگان وزارت بهداشت 

  

کاهش15 تا 20 درصدی قیمت خودرویک کارشناس خودرو گفت: بین قیمت کارخانه و شرکت‌ها بین 60 تا 70 درصد اختلاف قیمت وجود دارد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هیچ کس در این کشور نیست که واکسن کرونا نزده باشد!"نائورو" یا "ناورو" اولین کشور جهان است که همه ساکنانش علیه بیماری کرونا، واکسینه شدند.
برنا 

  

فوری/ آیا کرونای برزیلی به کشور وارد شده؟مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بنادر و دریانوردی ویروس