روحانی: رهبری دوگانگی‌ها درمورد کرونا را از بین بردند

رئیس‌جمهور روحانی گفت: ما بی مشکل نبودیم و مسائلی در افکار عمومی مطرح می شد، دوگانه‌هایی که یا خارج‌نشین‌ها درست می‌کردند یا بعضی جاها ممکن بود اختلاف سلیقه و اختلاف نظر باشد. یک دوگانه‌هایی مرتب درست می‌شد اول دوگانه “علم و دین” بود که بسیار هم خطرناک بود...

روحانی: رهبری دوگانگی‌ها درمورد کرونا را از بین بردند

رئیس‌جمهور روحانی گفت: ما بی مشکل نبودیم و مسائلی در افکار عمومی مطرح می شد، دوگانه‌هایی که یا خارج‌نشین‌ها درست می‌کردند یا بعضی جاها ممکن بود اختلاف سلیقه و اختلاف نظر باشد. یک دوگانه‌هایی مرتب درست می‌شد اول دوگانه “علم و دین” بود که بسیار هم خطرناک بود. در رفع این دوگانگی بیان مقام معظم رهبری و عمل ایشان کمک کرد، هم ایشان بیان کرد و کمک کرد، ایشان ستاد و مصوبات ستاد را تایید کرد، ایشان مردم را تشویق می‌کرد، حتی خودِ ایشان می‌گفت من تابع مصوبات هستم هرچه مصوبه باشد من همان را اجرا می‌کنم در عمل هم ایشان همین‌ کار را می‌کرد اگر روضه‌ای بود، برنامه‌ای داشت، جلسه‌ای داشت همه جا ایشان پروتکل‌ها را مراعات می‌کرد و ایشان هم با زبان و هم با عمل این دوگانگی را از بین برد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، متن کامل سخنان روحانی در جلسه‌ی ستاد ملی مقابله با کرونا به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

امروز که روز میلاد با سعادت امام هفتم حضرت موسی‌بن جعفر(ع) است، هفتاد و هشتمین و آخرین جلسه کرونا در دولت دوازدهم بود. انشاءالله از برکت روح بلند پیامبر(ص) و ائمه هدی(ع) مردم ما در مسیر صحت و سلامت قرار بگیرند و شر این ویروس به زودی از سر مردم ما و همه مردم جهان کوتاه شود.

به طور منظم تقریبا همه هفته‌ها به استثنای یکی دو هفته خاص، از آغاز داستان که پایان سال 98 بود ستاد ملی کرونا شروع شد و هر هفته جلسات منظم داشتیم و خدا توفیق داد که در این جلسات مباحثی که قبلا در کمیته‌های تخصصی محل بحث و بررسی قرار گرفته بود مطرح و تصمیم‌گیری شود.

این جلسه با جلسات ستاد استانی متصل بود و همه استاندارهای محترم و همه روسای دانشگاههای علوم پزشکی و هم برخط در این جلسه حضور داشتند و این خیلی به ما کمک کرد، یعنی اگر این اتصال نبود ایجاد هماهنگی در سراسر کشور ساده نبود.

چون بالاترین مرجع تصمیم‌گیر مقابله با کرونا، ستاد ملی بود و در ستاد ملی هم در واقع از طریق ویدئو کنفرانس همه استاندارهای محترم، روسای دانشگاههای علوم پزشکی حضور داشتند و گاهی هم ضرورت داشت نکاتی که مورد نظر آنها بود مطرح می‌کردند و ما استفاده می‌کردیم. این اتصال و هماهنگی بسیار ما را برای اهداف‌مان یاری و کمک کرد.

ما در در این جلسه هر هفته تصمیماتی که احساس می‌کردیم ضروری هست اتخاذ می‌کردیم، مردم عزیز ما بدانند مجموعا در این هفتاد و هشت جلسه، 573 مصوبه را گذراندیم این مصوبات همگی ابلاغ و اجرا شده و اهتمام بر این بوده که دقیقا مصوباتی که در اینجا تصویب شده اجرایی و عملیاتی شود.

این جلسه در واقع جزو نهادسازی‌های نظام بود یعنی نظام از آغاز درگیری با این ویروس احساس کرد که یک نهادی را نیاز دارد برای اینکه بتواند با این ویروس مقابله کند، این نهاد از طریق شورای عالی امنیت ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، تصویب شد، مقام معظم رهبری آن را تایید کردند و اختیارات این جلسه را مساوی اختیارات شورای عالی امنیت ملی قرار دادند.

لااقل کمتر اتفاق می‌افتد البته ما مواردی داشتیم مثلا در ماجرای عراق داشتیم که شورای عالی امنیت ملی یک جلسه را در دبیرخانه تشکیل و مصوبات آن را مساوی شورای عالی امنیت ملی تلقی کرد. در آن مقطع در سال 2003، داشتیم اما مواردی محدود بوده است.

این مورد جزو آن موارد بود و در طول یک سال و نیم این جلسات تشکیل شد و این جلسه، جلسه‌ای بود که هم نیروهای مسلح و هم قوای دیگر حضور داشتند یعنی این جلسه تنها جلسه ی قوه اجرایی و دولت نبود، هم قوه اجراییه بود، هم نیروهای مسلح بودند، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده ناجا شرکت می‌کردند و همچنین از طرف قوه قضاییه دادستان کل شرکت می‌کردند و از طرف مجلس شورای اسلامی نماینده مجلس که آن زمان نایب رئیس مجلس هم بودند در این جلسه شرکت می‌کردند.

از صدا و سیما هم در همه جلسات رئیس صدا و سیما حضور داشت و این هماهنگی و همفکری که بین سه قوه و بین مقامات لشکری و کشوری تقریبا یک چیزی شبیه ترکیب خودِ شورای عالی امنیت ملی وجود داشت در یک سطح که بسیار نهادسازی درست و به موقع، دقیق و سریع انجام شد چون روشن شد که کرونا در روز آخر بهمن سال 98 وارد ایران شده است، مصوبه شورای عالی امنیت ملی شنبه سوم اسفند است بنابراین فوری این تصمیمات اتخاذ و تکمیل شد.

در کنار این ستادها کمیته‌های مختلفی تشکیل شد، روسای کمیته‌ها در بخش های تلاش و فعالیت کردند و مصوبات را داشتند، آنها خودشان جلسات متعددی داشتند البته ما هفتاد و هشت جلسه ستاد ملی داشتیم و تقریبا یک هفتاد و هشت جلسه هم از روسای کمیته‌ها داشتیم اما در عین حال خودِ کمیته‌ها به ویژه جلسه داشتند و مصوبات در بخشهای مختلف داشتند.

وزارت بهداشت و درمان جای خود دارد که در خط مقدم بود و خودِ وزیر محترم و معاونین محترم مخصوصا معاون بهداشت که سخنگوی این ستاد هم بود بسیار زحمت کشیدند، معاون درمان و همینطور سایر معاونین و مقامات در وزارت بهداشت و درمان و در کنار آن هم وزارت کشور که مخصوصا از زمانی که قرارگاه عملیاتی در این 9 ماه اخیر تشکیل شد و وزیر کشور فرمانده این قرارگاه عملیاتی شد، اینها در این امر بسیار مهم بسیار یاری و کمک کردند .

تصمیمات ما همواره بر پایه خرد جمعی بوده یعنی نشستیم، بحث کردیم، بررسی و تصمیم‌‌گیری کردیم چه در کمیته‌ها و چه در روسای کمیته‌ها، بنابراین می شود گفت حداقل در سه چهار رده این تصمیمات پخته می‌شده، در کمیته‌ها بحث می‌شده، در خودِ وزارت بهداشت و درمان بحث می‌شده، در قرارگاه عملیات رفته و دوباره بحث می‌شده، در روسای کمیته‌ها دومرتبه بحث می‌شده و می آمد در ستاد. در چندین مرحله این تصمیات مورد بحث و بررسی و دقت نظر قرار می‌گرفت و الحمدالله تصمیمات پخته‌ای بوده است.

اگر برگردیم و همه تصمیمات را نگاه کنیم، تصمیمی نمی‌بینیم که بر خلاف اصول علمی یا روندی که حتی امروز در جهان وجود دارد، تصمیم ما برخلاف آنها باشد. در همان مسیر بوده و در همان مسیر حرکت کرده ایم البته از تجربه جهانی هم استفاده کردیم، خودِ دانشمندان ما هم در اینجا پژوهش‌های مختلفی داشتند و در سطح جهان ارائه کردند.

از آغاز چاره‌ای نداشتیم که بر توان داخلی خودمان تکیه کنیم چون در اوایل هیچ‌کس به هیچ‌کس کمک نمی‌کرد ما که تحریم بودیم بماند، برای ماسک هم کسی به کسی کمک نمی‌کرد حتی در هوا ماسک را می‌قاپیدند تا از این کشور به آن کشور نرسد، در دارو همینطور بود و کسی حاضر نبود ما را یاری کند، در ماسک‌های ویژه‌ای مثل ان.95 اصلا کسی نبود به ما بدهد، تجهیزات پزشکی که نیاز داشتیم، ونتیلاتورهایی که نیاز داشتیم، تخت‌های ویژه‌ای که نیاز داشتیم، اکسیژن‌سازهایی که نیاز داشتیم، کسی حاضر به کمک نبود.

در همه موارد بر توان و امکانات داخلی خودمان تکیه کردیم و الحمدالله هم موفق بودیم یعنی در زمینه پروتکل بهداشتی که در راس آن مواد شوینده بود، هیچ‌وقت در مواد شوینده کمبود نداشتیم، در ماسک هم خیلی سریع در یک سطح بسیار وسیع رسیدیم با قیمت مناسب در اختیار مردم گذاشته شد پس در زمینه‌ های پروتکلی آن را که نیاز لجستیک داشت تامین شد.

وزارت صمت، شرکت‌های دانش‌بنیان همه وارد عمل شدند، خودِ وزارت بهداشت و درمان همه تلاش کردند الحمدالله به نتیجه رسیدیم، جاهایی هم که نیاز به مسائل مالی و ارز داشت، علیرغم تحریم و پیچیدگی‌هایی که بود ولی بانک مرکزی و بانکهای دیگر همه یاری و کمک کردند، خودِ وزارت خارجه در این زمینه فعال بود و کمک می‌کرد.

در کل، نهادهای نیروهای مسلح انصافا با همه توان از همان روز اول به صحنه آمدند. ستاد کل به صحنه آمد و قرارگاه ویژه‌ای را تشکیل دادند، قرارگاه امام رضا(ع)، سپاه، ارتش، بسیج و ناجا که دائم در این مسیر حضور داشت و برای اجرای مصوبات بار سنگینی بر دوش داشت، قوه قضاییه ما را یاری و کمک کرد و مجلس شورای اسلامی همه یاری و کمک کردند و اگر این یاری و کمک همه با هم نبود به این نقطه نمی‌رسیدیم.

صدا و سیما نقش زیادی داشت، هم می‌بایست آنچه تصمیم گرفتیم اعلام کند هم می‌بایست تبیین کند هم می‌بایست تشویق کند و هم می‌بایست حرفهای ناروایی که خارج‌نشین‌ها می‌گفتند و ذهن مردم را مشوش می‌کردند آنها را پاسخ دهد، صدا و سیما وظیفه سنگینی داشت و با همه توان هم واقعا وارد عمل شد و تلاش و کوشش کرد و این کار برای اینکه بتوانیم به اهداف‌مان دست پیدا کنیم بسیار موثر بود..

البته ما بی مشکل نبودیم و مسائلی در افکار عمومی مطرح می شد، دوگانه‌هایی که یا خارج‌نشین‌ها درست می‌کردند یا بعضی جاها ممکن بود اختلاف سلیقه و اختلاف نظر باشد. یک دوگانه‌هایی مرتب درست می‌شد اول دوگانه “علم و دین” بود که بسیار هم خطرناک بود البته عدد آنها زیاد نبود ولی عده‌ای گوشه‌و کنار درست کردند که مثلا آیا علم و یا پزشکی که وزارت بهداشت و درمان می‌گوید یا نه جای آن دعا و توسل و متکی شدن به ارواح طیبه بزرگان وحی و دین و این دوگانه کاملا نادرستی بود.

این دو اصلا در کنار هم هستند یعنی علم در کنار دین است، وحی در کنار یافته‌های علمی یقینی بشری است و در این زمینه همیشه هم توسل داریم هم اتکای ما به خداوند است و هم توسل ما به ائمه هدی(ع) است و همه هم باید از همه امکانات علمی استفاده و بهره‌برداری کنیم.

یک دوگانه بسیار خطرناکی بود که در رفع این دوگانگی بیان مقام معظم رهبری و عمل ایشان کمک کرد، هم ایشان بیان کرد و کمک کرد، ایشان ستاد و مصوبات ستاد را تایید کرد، ایشان مردم را تشویق می‌کرد، حتی خودِ ایشان می‌گفت من تابع مصوبات هستم هرچه مصوبه باشد من همان را اجرا می‌کنم در عمل هم ایشان همین‌ کار را می‌کرد اگر روضه‌ای بود، برنامه‌ای داشت، جلسه‌ای داشت همه جا ایشان پروتکل‌ها را مراعات می‌کرد و ایشان هم با زبان و هم با عمل این دوگانگی را از بین برد.

مراجع عظام و بزرگان حوزه و دانشمندان و فرهیختگان، آنها هم به صحنه آمدند یعنی یک مرجع نبود یک عالم بزرگ نبود و یک مدرس عالی مقام نبود که بخواهد این دوگانگی را ایجاد کند، عده‌ای در سطوح پایین حرف‌هایی می‌زدند ولی بحمدالله نگذاشتیم این دوگانگی شکل بگیرد.

یک دوگانگی بزرگ دیگر درست شد که دوگانگی سلامت و معیشت بود، که آیا باید پروتکل حفظ شود، آیا باید مغازه‌ها و مشاغل باز باشد که به هر حال یک راه بینابینی تصمیم‌گیری شد، سلامت در اولویت بود اما در عین حال معیشت هم مهم است. تمام تولیدگرهای ما کار تولید خود را انجام دادند یک روز هم تعطیل نکردیم، کارخانه‌های بزرگ ما، همه تولیدگرهایی که مواد غذایی، مواد مورد نیاز جامعه را تولید می‌کردند یک روز هم تعطیل نشد البته بحمدالله پروتکل‌ها را مراعات می‌کردند.

خدمات هم همینطور، تمام خدماتی که باید برای مردم داده شود و همه خدمات انجام می‌گرفت از حمل و نقل، انرژی، آب و برق گرفته هر چه که بود همه خدمات در کشور انجام می‌گرفت منتها در چارچوب پروتکل‌ها، گاهی هم لازم می‌شد مثلا یک هفته یا دو هفته‌ای مغازه‌ها بسته می‌شد یا مشاغل خاصی تعطیل می‌شد، سفرهایی تعطیل می‌شد آن یک شرایط ویژه بود ولی این دوگانگی را هم نگذاشتیم باشد و با مراعات پروتکل این دو را در کنار هم قرار دادیم و از این مسائل عبور کردیم.

بعض ها خواستند از آیین‌های دینی و مذهبی دوگانه درست کنند این را همیشه تاکید کردیم که آیین‌های دینی و مذهبی در ماه رمضان، محرم خواهد بود و تعطیل نخواهد شد اما در عین حال آنها باید بیش از دیگران پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند چون این پروتکل‌ها جنبه الزامی و واجب دارد ولی آن مناسک جنبه مستحب دارد و این مستحب و واجب باید در کنار هم تلفیق و ضمیمه شوند.

در بحث آموزش خیلی بحث بود که باید آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها تعطیل باشد، باز باشد چه کار کنند؟ کلاً علم و آموزش علمی نتوانیم انجام دهیم، به هر حال بتوانیم، این را هم فضای مجازی و سیستم ارتباطات، فضای سایبری، صدا و سیما کمک کرد و دیدیم در آموزش و پرورش، آموزش میلیون‌ها دانش آموز و میلیون‌ها دانشجو در سراسر کشور انجام گرفت و انصافا فضای مجازی در این زمینه و ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات بسیار ما را یاری کرد و همچنین صدا و سیما که البته عمدتا آموزش غیرحضوری جز موارد استثنایی بود ولی آموزش حفظ شد.

در واکسن یک دوگانگی درست شد که واکسن داخلی یا خارجی، اصلا واکسن بخریم یا نخریم؟ خیلی بحث‌ها بود در این زمینه هم دوگانه آن را برداشتیم و گفتیم ما باید واکسن خارجی هر جا اطمینان کردیم بخریم و مرجع ما هم وزارت بهداشت و درمان است، اگر گفت این واکسن قابل تایید من است باید خریداری کنیم، بیاوریم و در داخل هم باید با همه توان کمک کنیم که بسازیم و تولید کنیم.

کار بسیار درستی بود، واکسن داخلی ما هم خیلی از واکسن دنیا عقب نبود مثلا فرض کنید 6، 7 ماه فاصله کمی داشت. واکسن ساختن کار 6 ماه و یک سال و دو سال نیست واکسن سالها زمان می‌برد تا به آن نقطه مطلوب برسد. گاهی وقت‌ها واکسن‌هایی بوده اند که 12 سال گاهی 15 سال طول می‌کشید تا به آن نقطه نهایی برسد ولی اینجا اضطرار بود چاره نبود باید در یک زمان کوتاهی ساخت، دنیا هم به این نتیجه رسید که به صورت اضطرار و سریع بتواند از این واکسن‌ها استفاده کند.

ممکن است یک واکسن نقص و عیبی هم داشته باشد ولی سرجمع واکسن زدن با نزدن قابل مقایسه نیست اگر هم واکسن مشکلی داشته باشد نزدن آن خیلی مشکل ایجاد می‌کند و الان یکی از موفقیت‌های ما در کل در دولت دوازدهم مساله واکسن است یعنی اگر الان بخواهیم بگوییم موفقیت ما چه بوده، یکی از موارد مهم واکسن است یکی از موارد مهم نوع مدیریت این داستان است و جلوگیری از این دوگانگی‌هاست.

البته بهداشت و درمان و مدافعین سلامت حساب‌شان جداست آنها خط مقدم بودند، فداکاری و ایثار کردند و شهید دادند به هر حال آنها کار بزرگی انجام دادند اما همه حضور پیدا کردند خوبی آن این است که هیچ‌کس عقب نرفت و اختلاف و دو دستگی ایجاد نشد، چیزهایی گفته می‌شد ولی همه واقعا در یک مسیر حرکت کردند، فرهیختگان دانشگاهی، فرهیختگان حوزه تقریبا صدا واحد بود حالا احزاب و جناح‌های مختلف هم ممکن است سلیقه‌های مختلف داشتند اما در این داستان همه همصدا بودند و همه یاری کردند و به صحنه آمدند تا بتوانیم با این ویروس بسیار خطرناک مقابله و مبارزه کنیم.

الان خیلی خوشحالم که در طول این یک سال و نیم علاوه بر تخت‌های بیمارستانی که قبلا آماده کرده بودیم مخصوصا در این هشت سال، در بخش سلامت کار عظیم و بی نظیری انجام شد، حتما باید روی این کلمه تاکید کنم در این هشت سال در بهداشت و درمان کار بی نظیری در تاریخ ایران انجام گرفت، قبل و بعد از انقلاب فرق نمی‌کند از نظر نیروی انسانی، از لحاظ تجهیزات، از لحاظ تخت‌های بیمارستانی، از لحاظ خودِ بیمارستان‌ها. اینکه ما در این یک سال و نیم موفق شدیم 13 هزار تخت بیمارستانی و تخت ویژه را اضافه کنیم 13 هزار تخت در کمتر از دو سال اضافه شده، یک رقم بسیار عظیم و بالایی است. همین امروز بعدازظهر شاید نزدیک 2 هزار تخت بیمارستانی، الان رقم دقیق آن یادم نیست ولی نزدیک 2 هزار تخت بیمارستانی همین امروز افتتاح می‌کنیم و یک بیمارستان عظیم هزار تختخوابی که مراحل نهایی آن است و احتمالا بتواند همین روزها بیمار بپذیرد، این به عهده وزارت بهداشت و درمان است البته تکمیل نهایی آن شاید یک مقدار بعضی‌ جاها کار داشته باشد ولی این هم آماده است برای اینکه بیمار بپذیرد و در این شرایط فعلی کرونایی واقعا این بیمارستان الان آمادگی دارد که بیمار کرونایی را بپذیرد.

می‌شود گفت بزرگترین بیمارستان تاریخ ایران است بعد از انقلاب که چنین چیزی نداشتیم قبل از انقلاب هم یک جا هزار و خورده‌ای تخت در یک جا با این تجهیزات و امکانات هیچ‌وقت نداشتیم. بزرگترین و مجهزترین بیمارستان ما آماده افتتاح است. فکر کنم چند هفته دیگر آماده افتتاح می‌شود، مراحل نهایی آن است، حتی بعضی از دوستان معتقد بودند امروز افتتاح کنیم من گفتم نه، خواستند بیمار را بپذیرند اگر نظر وزارت بهداشت و درمان است افتتاح را برای چند هفته دیگر بگذاریم یا یکی دو ماه دیگر که همه چیز آن کامل و نهایی شود. این یکی از افتخارات بزرگ ماست.

واکسن یکی از افتخارات بزرگ ماست، از پیش‌بینی‌ای که برای واکسن می‌کردیم الان یک قدم جلوتر هستیم علیرغم اینکه آنهایی که می‌خواستند به ما واکسن بفروشند به دلایل مختلف نشد که به زمان و به موقع به ما بدهند مثلا کوواکس خیلی تخلف کرد و به موقع به ما نداد ما در دادن ارز و پول یک مشکلاتی داشتیم اما در عین حال امروز می‌بینید در کل جلو هستیم.

قرار ما این بود که تا پایان این دولت 65 ساله‌ها و آنهایی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند واکسینه شوند الان از 65 بحث 55 سال است در بعضی از استانها 50 ساله به بالا واکسینه می‌شوند در بعضی از جاها مثل جزایر و عشایر، 18 ساله به بالا هم واکسینه شدند بنابراین یک قدم از آن چیزی که قول داده بودیم جلوتر هستیم انشاءالله تا پایان این دولت که چند روز آینده هست آن قولی که دادیم در زمینه افراد مسن و افرادی که پرریسک بودند واکسیناسیون آنها انجام گرفته و حتی مشاغلی که یک مقدار پرخطر هستند الان شروع شده است.

بحث آموزش و پرورش، معلمین، اساتید دانشگاه، در بخش حمل و نقل، اینها هم آغاز و شروع شده انشاءالله این روند ادامه پیدا می‌کند و خوشحالم در کنار واکسن خارجی که الان به وفور در اختیار ما قرار می‌گیرد، واکسن داخلی ما هم انشاءالله به وفور به بازار می‌آید و در عرصه تزریق قرار می‌گیرد.

مجموعاً می‌توانیم بگوییم در این دو زمینه یعنی تخت‌های بیمارستانی، تخت‌های ویژه، اکسیژن‌سازها، ونتیلاتورها، تجهیزات، دارو، امکانات و در کنار آن واکسن، کار ما کار قابل قبولی در دنیا است و تلاش بسیار زیادی شده و الحمدالله هیچ‌وقت تا امروز مشکل اینکه تخت بیمارستانی نداشته باشیم و مردم در گرفتاری تخت قرار بگیرند وجود نداشت هاست.

گرچه الان در این پیک پنجم روزهای بسیار سختی را می‌گذرانیم انشاءالله امیدواریم این افتخار هم تا آخر حفظ شود که بیماری بدون تخت، بدون دارو، بدون مراقب نماند و انصافاً مدافعین سلامت ما فداکاری بسیار عظیم و بزرگی را در این شرایط بسیار سخت در این مدت انجام دادند.

اگر بخواهم تشکر کنم قبل از هر چیز باید از ملت ایران تشکر کنم که آنها با ما، با توصیه‌های پزشکی، با آنچه وزارت بهداشت و درمان و قرارگاه ستاد درخواست می‌کرد همکاری و کمک کردند اگر مردم همراهی نمی‌کردند هیچ موفقیتی نداشتیم. هم کمک کردند هم در تولید حضور پیدا کردند و هم الحمدالله صف خرید برای امکانات بهداشتی، برای مواد غذایی این طور که بعضی از کشورها هفته‌ها گرفتار بودند ما نداشتیم و این در سایه این بود که همه مردم و همه بخشها حضور فعال در نهادها پیدا کردند و همه مسوولین هم الحمدالله در این زمینه حرکت بسیار خوبی داشتند که به این نکته رسیدیم.

در پایان همه عرایضم ضمن اینکه باید از همه اندیشمندان و دانشمندان و بخش تولید و فعالان و بخش بهداشت و درمان و نیروهای مسلح و همه آنها و صدا و سیما تشکر کنیم دو سه نکته را می‌خواهم تاکید مجدد کنم یکی اینکه ایستادگی مدافعان سلامت ما به عنوان یک نقطه بارز در تاریخ ما ثبت شده و ثبت خواهد شد که در شرایط سخت نه یک روز نه دو روز که یک سال و نیم پشت سر هم آمدند و پذیرای بیماران بودند و فداکاری و ایثار کردند همه بخش‌ها از پزشک و پرستار و همه بخشهای مختلف آمدند و در این زمینه فداکاری کردند.

نکته دوم همبستگی همه نیروها و نهادها و مردم در این زمینه بود، مساله سوم هم واکسن بود که به خوبی به آن دسترسی پیدا کردیم هم واکسن خارجی و هم داخلی و آخرین نکته اینکه مردم عزیز ما همچنان بدانند عامل اصلی حفاظت در برابر این بیماری اجرای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های پیشگیری است حتی اگر واکسن زده باشند حتی اگر فاز اول و دوم واکسن تزریق شده باشد باز هم باید اصول بهداشتی را مراعات کنند تا زمانی که اکثریت قاطع، 70 درصد، 75 درصد جامعه ما واکسن گرفته باشند و در دنیا هم یک اطمینانی حاصل شود و کشورهای دیگر هم واکسن به اندازه کافی گرفته باشند والا ممکن است همه ما واکسن بزنیم کشورهای همسایه و کشورهای دیگرانی که با آنها رفت و آمد داریم آنها واکسن نزده باشند آنها با یک ویروس خطرناک‌تر از دلتا دومرتبه این ویروس را وارد کشور کنند و مشکلات را باز برای مردم به وجود بیاورند.

من از کمک‌های مومنانه هم بسیار متشکرم که در مقاطع مختلف حمایت کردند چه آنهایی که در خانه‌ها قرنطینه بودند چه آنهایی که نیازمند بودند. دولت هم از لحاظ اقتصادی و مالی در حد توان خود کمک کرد حالا بنا بود وام بدهد، استمهال اگر نیاز بود امهال کردیم مواردی که لازم بوده، در مساله مستاجرین کمک کردیم، همه جا آنجایی که در توان و امکان دولت بوده کمک کرده و این هم بسیار تاثیرگذار بوده است .

ما در دو مقطع بسته‌های ویژه‌ای را هم برای عده‌ای از عزیزان و برای 34 میلیونی که در این بسته دومی که قرار دادیم برای 34 میلیونی که گرفتار بودند حدود 4 ماه ادامه دادیم به هر نفر ماهانه 100 هزار تومان دادیم به هر حال دولت هم با کمک خود در حد توان خود توانست مقداری بر آلام و مشکلات مردم تخفیفی ایجاد کند.

خداوند انشاءالله این خدمت و تلاش را مورد قبول خود قرار دهد. مردم عزیز ما بدانند آنچه در توان داشتیم برای مقابله با کرونا انجام دادیم. همه تلاش و کوشش کردیم و فکر می‌کنم مسوولین و مردم در کنار یکدیگر توانستند در برابر این بیماری به وظیفه خودشان به خوبی در این مدت عمل کنند انشاءالله همین روند در دولت سیزدهم هم ادامه پیدا می‌کند.

مسوولین دولت سیزدهم هم تلاش خواهند کرد انشاءالله این ستاد هم تعطیل نخواهد شد، ستاد هم باید فعالیت خود را ادامه دهد. تا امروز هفتاد و هشت جلسه در دولت دوازدهم بود جلسه بعدی در دولت سیزدهم خواهد بود انشاءالله کار خود را ادامه می‌دهد.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

انتهای پیام

برچسب هاحسن روحانی کرونا

نیروهای مسلح ایران مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

خارجی‌ها دیدند واکسن داخلی سر زبان‌ها افتاده گفتند واکسن بدهیم تا خودکفا نشوندمجلس هیچ‌وقت مخالف واردات واکسن نبوده است. البته ما الان هم می‌گوییم که واکسن از انگلیس و آمریکا وارد نمی‌کنیم چون به انگلیس و آمریکا اعتماد نداریم. درواقع همان اعتمادی که به فرانسه کردیم برای ما کافی است. فرانسه کلی خون آلوده وارد کشور ما کرد و موجب شد بسیاری از جوانان ما دچار ایدز شوند.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی زمستان مجلس شورای اسلامی 

  

تغییر موضع و دوگانگی رفتاری در اصولگرایان از نگاه عباس عبدیعباس عبدی در یادداشتی نوشت: دوگانگی‌های رفتاری در سیاست و رقابت‌های سیاسی در همه جا معمول است، ولی نه تا این حدی که در ایران می‌بینیم. به ویژه در مسائل مهم مثل برجام و واکسن که با جان و زندگی مردم در ارتباط است نباید تا این حد غیرمسوولانه رفتار کرد.
نامه نیوز روزنامه اصولگرایان دولت 

  

چرا رئیسی در انتخابات، خود را «مستقل» اعلام کرد؟اگر صفحه شطرنج سیاست ایرانی را مورد کنکاش و واکاوی قرار دهیم، با روایت‌ها و گزاره‌هایی متفاوت روبرو می‌شویم که نه‌تنها از استیلای این یا آن جناح معروف و شاخص سیاسی حکایت نمی‌کند، بلکه بر این باور است که دوره اقتدار این دو جناح سنتی سرآمده.
فردا اصولگرایان شطرنج شاخص 

  

افزایش قیمت ارز موقتی خواهد بود/ درخواست ما از دولت اجرای برنامه کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت معیشت مردم استنماینده مجلس یازدهم در با اشاره به اقدامات مجلس سیزدهم تصریح کرد که با همراهی دولت وضعیت اقتصادی و معیشت مردم رو به بهبود خواهد رفت و افزایش قیمت ارز قطعاً موقتی خواهد بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت ارز قیمت 

  

احتمال شکست مرز حساس قیمت سکه/ زنگ خطر برای ریزش در بازارامروز بازار جهانی طلا تعطیل است و در صورتی که قیمت دلار نتواند به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برگردد، قیمت سکه امامی به کانال 11 میلیون و 700 هزار تومان ریزش خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت بازار جهانی طلا دلار 

  

بازگشت رنگ آبی به نقشه کرونایی | اخبار خوش درباره تمامی استان‌های کشوربا روند نزولی شدن مراجعان سرپایی و بستری به مراکز درمانی و بنا بر اعلام اپلیکیشن ماسک، تمامی استان‌های کشور از قله خیز پنجم کرونا عبور کردند.
۵۵ آنلاین رنگ استان آذربایجان غربی واکسیناسیون 

  

اسمش طرح صیانت است اما هدفش رانت و درآمدهای نجومی برای خواص!از سویی دیگر حمایت‌های میلیاردی در انتظار اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملی است که رانت خوبی برای حمایت از این طرح است. البته که درآمدهای نجومی برای دورزدن این محدودیت‌ها را نیز نباید فراموش کرد؛ مانند درآمد حاصل از فروش فیلترشکن‌ها که در سال‌های اعمال فیلترینگ قابل چشم‌پوشی نیست.
مستقل‌آنلاین روزنامه اصولگرایان قانون 

  

کسانی که در قدرت نیستند هم دیدگاه‌هایشان را برای پیشرفت کشور ارائه دهند/ اصلاح‌طلبان باید پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کنندیک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: حاکمیت نسبت به اصلاح‌طلبان بی‌اعتماد شده است و این اعتماد باید بازسازی شود بنابراین اصلاح‌طلبان باید بتوانند پل ارتباطی با حاکمیت ایجاد کرده و این اعتماد را بازسازی کنند.
ایلنا ترامپ شورای نگهبان اصلاح طلبان 

  

پیام‌های ارسال محموله سوخت ایران به لبنانجام جم/ ارسال محموله سوخت ایران به لبنان، چه تاثیری بر مناسبات قدرت در منطقه غرب آسیا خواهد گذاشت و در چه بستر و فرامتنی قابل تحلیل و بررسی است؟
مثلث ایران بهاره رهنما لبنان 

  

کیهان برای مشروعیت دادن به طالبان به امام خمینی متوسل شد!کیهان نوشت: در طول دو دهه گذشته، طالبان برای جلب نظر ایران به فراخوان حضرت امام خمینی مبنی بر حرکت مسلمان‌ها به سمت تشکیل حکومت‌های مستقل از قدرت‌های سلطه‌طلب خارجی و نیز مقابله با مفسدین داخلی استناد کرده است.
مستقل‌آنلاین روزنامه کیهان طالبان امام خمینی 

  

تجمع هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش| حمایت هواداران از مجیدیشماری از هواداران تیم فوتبال استقلال از صبح امروز مقابل وزارت ورزش و جوانان به حمایت از فرهاد مجیدی تجمع کردند.
خانه فوتبال باشگاه استقلال استقلال وزارت ورزش و جوانان 

  

دستور لغو اجرای سند 2030 صادر شددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: هفت مصوبه مهم این شورا که مدت‌ها بر زمین مانده بود،از سوی رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد...
مستقل‌آنلاین شورای عالی انقلاب فرهنگی زمین رئیس جمهور 

  

مدیرکل آژانس آمد و رفت، ما از توافق صورت گرفته بی‌اطلاعیم/ اسلامی فردا به نمایندگان ملت توضیح دهدنماینده قم در مجلس در تذکر شفاهی خواستار دعوت و توضیح رئیس سازمان انرژی اتمی درخصوص توافق صورت گرفته با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شد.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی مجلس شورای اسلامی قانون 

  

اعتراف خبرنگار عربستانی بعد از بازی: استقلال غول آسیاستخبرنگار عربستانی در تحلیل بازی الهلال و استقلال، گفت: الهلال به خاطر بازی در زمین بی طرف شانس زیادی آورد.
خانه فوتبال خبرنگار بازی استقلال 

  

طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص مدیریت مقابله با کرونا در دولت روحانیفارس/ 40 نفر از نمایندگان در طرح خود برای تحقیق و تفحص از ستاد ملی مقابله با کرونا، مدعی شدند که دلایل سوء مدیریت کرونایی دولت روحانی، علت تغییر در پروتکل درمانی و داروها، تخصیص ارز واردات دارو و علت تاخیر در واکسیناسیون باید بررسی شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت دولت دوازدهم 

  اخبار داغ
  

فاجعه کرونا در آمریکا؛ چرا کووید 19 بدتر از آنفلوانزای اسپانیایی سال 1918 است؟نشنال اینترست در گزارشی به موضوع کرونا پرداخت. نویسنده تاکید دارد که امواج همه گیری کرونا را می توان
خبرفوری نویسنده نیویورک ویروس 

  

هسته سخت قیمت دلار/ اتهام بورسی وزیر اقتصاد در بازار ارزدر بازار ارز شایعه شده است وزیر اقتصاد برای حمایت از بورس خواهان بالا نگه داشتن قیمت دلار است.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

پیش بینی زمان پایان کرونا در جهان توسط مدیر عامل مدرنامدیرعامل Moderna پیش بینی کرد که همه گیری COVID تا 12 تا 18 ماه دیگر مانع زندگی عادی می شود.
برنا ماه 

  

تحلیل بورس 4 مهر 1400/ناهمسازی شاخص ها در بورساقتصادنیوز: معاملات روز یکشنبه بازار سهام در یک دامنه نوسان محدود متعادل به پایان رسید. حقیقی ها و حقوقی ها دو رفتار متفاوت از خود نشان دادند.
اقتصادنیوز شاخص سهام 

  

علائم مرگ کرونا در بازار نفت + فیلمقیمت نفت به اوج خود پس از اکتبر 2018 رسیده، دلایل رشد قیمت نفت چیست؟
اقتصادنیوز مرگ نفت قیمت نفت 

  

آیا می‌توان واکسن کرونا و آنفلوانزا را با هم ترکیب کرد؟فصل آنفلوانزا به سرعت نزدیک می‌شود، به این معنی که وقت آن رسیده است که برای گرفتن این واکسن سالانه وقت بگذارید.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت نویسنده ویروس 

  

قیمت خودروهای لاکچری در بازار آزاددر جدول زیر قیمت روز خودروهای لاکچری در بازار آزاد را مشاهده می‌کنید:
فردا قیمت جدول اقتصاد 

  

شایعه حمایت از بورس با قیمت دلار + فیلمامروز بازار ارز با کمی افزایش نرخ باز شد. اما سرعت حرکت نرخ کند بود، یعنی نرخ بین 27600 تا 700 تومان بازی کرده و هنوز نتوانسته 27800 تومان را بشکند.
اقتصادنیوز بازی قیمت دلار 

  

آیا واقعا محموله جدید واکسن کرونای سینوفارم تفاوتی با واکسن‌های قبلی دارد؟مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: محموله جدید واکسن‌های وارداتی کرونا همچون محموله‌های قبلی سینوفارم چین است که رده سنی خاصی ندارد و دو دُز باید تزریق شود.
برنا دارو چین 

  

پیش بینی رئیس شرکت فایزر در مورد پایان کرونااقتصادنیوز: رئیس شرکت فایزر پیش بینی کرد که همه گیری بیماری کرونا تا یک سال دیگر به پایان خواهد رسید.
اقتصادنیوز 

  

آیا واقعا لازم است پس از واکسن کرونا زدن آزمایش آنتی‌بادی انجام دهم؟بسیاری از افرادی که واکسن کرونا می‌زنند، کنجکاو هستند که آیا دستگاه ایمنی‌شان به قدر کافی فعال شده است که از آنها در برابر این ویروس محافظت کند یا نه.
برنا ویروس 

  

آرزوهای سیامک اطلسی با کرونا بر باد رفتسیامک اطلسی از معدود بازیگرانی بود که با هر نقشی در قاب شیشه‌یی تلویزیون ظاهر نمی‌شد و به اعتقاد خود
خبرفوری بازی خبرنگار سازمان صدا و سیما 

  

حال خوش بورس تثبیت می شود؟بازار سرمایه امروز روند صعودی دیروز را حفظ کرد و با حدود 2600 واحد رشد، در سطح 1 میلیون و 424 هزار واحدی قرار گرفت. دلار در بازار آزاد با افزایش به 27620 تومان رسید.
گسترش سرمایه بیت کوین اکو 

  

خبری مهم درباره سهام عدالت، خودرو، کرونا، طلا و دلارمردم هر روز پیگیر اخبار قیمت طلا، قیمت دلار و سهام عدالت هستند. در این میان امروز یکشنبه مراسم قرعه کشی فروش فوق العاده رانا پلاس برگزار شد.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام خودرو