آیا آلرژی بهار قابل پیشگیری است؟ | معرفی داروهای موثر آلرژی

برای اطلاع از روش‌های پیشگیری از آلرژی بهار در ادامه این خبر باما همراه باشید.

آیا آلرژی بهار قابل پیشگیری است؟ | معرفی داروهای موثر آلرژی

آیا آلرژی بهار قابل پیشگیری است؟

برای اطلاع از روش‌های پیشگیری از آلرژی بهار در ادامه این خبر باما همراه باشید.

وقتی در مورد آلرژی بهار صحبت می‌کنیم، منظور گرده‌های درختان است. درخت‌ها در بهار شکوفه می‌دهند و به این معناست که افرادی که به گرده‌های درختان حساسیت دارند در این زمان از سال واقعاً آزرده می‌شوند.

رینیت آلرژی (تب یونجه) و آلرژی‌های بینی می‌توانند بر کیفیت زندگی‌تان اثر زیادی داشته باشند. آلرژی بهاری می‌تواند احساس واقعاً بدی به شما بدهد. چشم‌ها می‌خارند و متورم می‌شوند، بینی‌تان می‌گیرد، زیاد عطسه می‌کنید و ریه‌هایتان تحریک می‌شوند. شدت علائم آلرژی می‌تواند ناتوان‌کننده بشود، شاید نتوانید صبح از تختتان بیرون بیایید، شب نتوانید بخوابید و نتوانید روی کار و درستان تمرکز کنید. آیا آلرژی بهاری قابل‌پیشگیری است؟

اگر آلرژی‌تان خفیف باشد پس می‌توانید تحمل کنید. اما اگر آلرژی‌تان شدیدتر باشد پس واقعاً در زندگی‌تان اختلال ایجاد می‌کند. می‌توانید یک یا دو هفته پیش از شروع فصل آلرژی، مصرف اسپری بینی استروئید را شروع کنید. این اسپری‌ها می‌توانند از التهاب بینی پیشگیری کرده و جلوی برخی از علائم بد آلرژی را پیش از شروع بگیرند.

برای بهترین اثر خوب است مصرف اسپری را پیش از شروع فصل آلرژی آغاز کنید، اما حتی اگر هم‌زمان با شروع انتشار گرده‌ها نیز این کار را بکنید مؤثر خواهد بود. هر روز از این اسپری استفاده کنید تا فصل به پایان برسد.

آیا آلرژی باعث سرگیجه می‌شود؟ چگونه علائم آلرژی بهاری را کنترل کنید؟

خیلی از داروهای مؤثر آلرژی در داروخانه‌ها موجودند و در دسته‌های گوناگونی قرار می‌گیرند:

آنتی‌هیستامین‌ها

اولین دسته از داروهای آلرژی آنتی‌هیستامین‌ها هستند که خودشان دو نوع‌اند:

. آنتی‌هیستامین‌های نسل اول: این داروها مانند بنادریل و دیفن‌هیدرامین باعث خواب‌آلودگی و کُندی عکس‌العمل می‌شوند که می‌تواند بر کار و زندگی روزمره اثر بگذارد، خصوصاً اگر با دستگاه و ماشین کار می‌کنید. شاید فکر کنید آنتی‌هیستامین‌ها ازاین‌جهت اثری روی شما ندارند؛ اما این‌طور نیست و عملکردتان آن‌طور که فکر می‌کنید خوب نخواهد بود.

آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم: داروهای جدیدتر مانند لوراتادین، فکسوفنادین و سیتروزین کمتر خواب‌آورند یا اصلاً خواب‌آور نیستند. آنتی‌هیستامین‌های نسل دوم داروهایی هستند که برای علائم اصلی آلرژی مانند خارش چشم و بینی و عطسه و آبریزش بینی ترجیح داده می‌شوند.

اسپری‌های بینی

اگر گرفتگی بینی، ترشحات پشت بینی و فشار سینوسی دارید پس آنتی‌هیستامین‌ها چندان مؤثر نیستند. اما می‌توانید از یک استروئید موضعی بینی مثل فلوتیکازون، رینوکورت، نازونکس و یا نازوکورت استفاده نمایید. این اسپری‌های بینی خواب‌آور نیستند و عوارض جانبی ندارند؛ اما باید هر روز از آنها استفاده کنید تا اثر کنند. این اسپری‌ها استاندارد طلایی برای آلرژی‌های متوسط تا شدیدند و خیلی خوب اثر می‌گذارند، اما یادتان باشد که اثر فوری ندارند.

ضداحتقان‌ها

یک راه دیگر برای درمان گرفتگی بینی، ترشحات پشت بینی و فشار سینوسی، استفاده از سودوافدرین به آنتی‌هیستامین روزانه‌تان است. سودوافدرین یک ضد احتقان است که به رفع گرفتگی بینی‌تان کمک می‌کند؛ اما اگر فشارخون یا مشکلات قلبی دارید، ضد احتقان‌ها به شما توصیه نمی‌شوند و خطراتی در این ارتباط وجود دارد که باید بدانید. سودوافدرین موجود در برخی از داروهای ضد احتقان می‌تواند موجب عوارض جدی شود:

. فشارخون بالا

. تپش قلب

. بزرگ‌شدن پروستات

به‌طورکلی ضد احتقان‌ها برای کسانی که مشکلات قلبی دارند تجویز نمی‌شوند و ضمناً توصیه می‌کنیم افراد بالای 40 سال از داروهای ضد احتقان به طور مرتب استفاده نکنند. اگر شما هم مشکل قلبی دارید در عوض از استروئیدهای موضعی بینی استفاده کنید.

واکسن آلرژی

اگر داروهای مصرفی‌تان نتوانستید کمکی بکنند شاید بهتر باشد واکسن آلرژی بزنید که به این شیوه ایمونوتراپی می‌گویند. ایمونوتراپی آلرژی تنها درمانی است که می‌تواند رینیت آلرژی را کنترل کند. واکسن‌های آلرژی می‌توانند حساسیت شما را به گرده‌ها و دیگر چیزهایی که به آنها آلرژی دارید کاهش دهند. مثلاً اگر به گرده درختان حساسیت دارید باید واکسنی بزنید که از پروتئین گرده درختان ساخته شده است.

روش‌های طبیعی کنترل آلرژی را امتحان کنید

اگر به دنبال روش‌های غیردارویی برای کنترل علائم آلرژی‌تان هستید، سینوس‌شورها و بطری‌های مخصوص شستشوی بینی می‌توانند تا حدودی کمک‌کننده باشند. بیشتر این روش‌ها فقط محلول آب‌نمک را به حفره بینی می‌افشانند و اگر درست استفاده شوند بی‌ضررند. فقط حواستان باشد که از آب مقطر استفاده کنید تا دچار عفونت نشوید و از آب سرد هم استفاده نکنید مگر اینکه مشکلی با فریز شدن مغزتان ندارید.

اگر به گیاهان یا گرده درختان حساسیت دارید، کلاً سراغ راهکارهای گیاهی نروید. داروهای گیاهی می‌توانند شرایط را بدتر کنند.

یادتان باشد صرفاً اینکه دارویی گیاهی است دلیل نمی‌شود به آن آلرژی نداشته باشید.

بهبود میکروبیوم روده می‌تواند عملکرد ایمنی بدن را تقویت کند

داشتن یک میکروبیوم سالم یعنی باکتری‌های مفید (پروبیوتیک‌ها) روده‌تان فراوان باشند. شواهد علمی نشان داده‌اند پروبیوتیک‌ها می‌توانند علائم آلرژی فصلی را کاهش دهند چون می‌توانند واسطه‌های ایمنی مانند سیتوکین‌ها را تنظیم کنند.

بیشتر فیبر مصرف کنید

فیبر غذایی در رژیم غذایی بسیار مهم است؛ زیرا باکتری‌های خوب روده را تغذیه کرده و منجر به میکروبیومی سالم‌تر می‌شود. فیبر غذایی می‌تواند احتمال بروز علائم آلرژیک را از طریق انواع مکانیسم‌ها کاهش دهد، مثلاً با تنظیم ترشح هیستامین‌ها و همچنین تنظیم عملکرد سلول‌های T.

چربی‌های التهاب برانگیز کمتر مصرف کنید

مصرف زیاد چربی‌های التهاب برانگیز منجر به افزایش احتمال علائم آلرژیک می‌شود. زیرا لینولئیک اسید به‌راحتی به پروستاگلاندین تبدیل می‌شود و در نتیجه تولید ایمونوگلوبین E ‌که عامل واکنش‌های آلرژیک است افزایش می‌یابد.

منبع: اقتصاد آنلاین

آلرژی بهار استاندارد   اخبار برگزیده
  

مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان استرئیس سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در سفر به کرمان گفت: ترک تحصیل دانش آموزان چالشی جدی است که مشارکت عمومی ضرورت پیشگیری از آن است.
ایلنا روابط عمومی بازی غنی سازی 

  

نشست صمیمی معلمان درس پژوهنده قم با استاد دانشگاه ژاپننشست صمیمی علمی معلمان فعال در عرصه درس‌پژوهی با محمدرضا سرکار آرانی استاد دانشگاه ناگویای ژاپن در تالار آموزش و فرهنگ خانه معلم قم برگزار شد.
ایلنا قم استان قم زبان فارسی 

  

تسلیت قالیباف به رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هارئیس مجلس شورای اسلامی در گذشت والده رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و مادر شهیدان والا مقام را تسلیت گفت.
فردا مجلس شورای اسلامی خانواده 

  

برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی تجمعاتنایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس گفت: مجلس طرحی 20 ماده ای را با نگاه اطلاع‌محور برای برگزاری تجمعات مردمی آماده کرده است اما در انتظار ارائه لایحه دولت در این زمینه هستیم که با یکدیگر ادغام شده و در قالب یک لایحه با قید فوریت در مجلس به تصویب برسد.
فردا دولت مجلس شورای اسلامی پژوهش 

  

عیدانه رئیسی برای افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید دولت برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیماده 111 تاکید دارد که افزایش حداقل مستمری «نباید» از افزایش حداقل مزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر باشد.
مثلث هیئت دولت دولت سازمان تامین اجتماعی 

  

واکنش معنادار رئیس هیئت فوتبال تهران به حکم برکناری!رئیس هیئت فوتبال استان تهران در خصوص برکناری‌اش از این هیئت توضیحاتی ارائه داد.
خانه فوتبال فوتبال فدراسیون فوتبال تهران 

  

شنانی: نفت مسجد سلیمان را به امان خدا رها کرده‌اند!بازیکن تیم نفت مسجد سلیمان درمورد اتفاقات پس از رویارویی با گل گهر در سیرجان صحبت کرد.
ایلنا نفت مسجد تهران 

  

کنعانی: گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه داردهم در خصوص زندانیان و دیگر مسائل گفتگوها و مذاکرات از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.
فردا وزارت خارجه دولت دیپلماسی 

  

تداوم تنفس هوای «قابل قبول» در تهرانبراساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، هم‌اکنون (22 اسفند) میانگین کیفیت هوای پایتخت در شرایط «قابل قبول» قرار دارد.
ایلنا تنفس تهران پایتخت 

  

زمان و جزئیات قرارداد قلعه نویی با فدراسیون فوتبالاعلام مدت قرارداد سرمربی جدید تیم ملی/ قلعه نویی به دنبال طلسم شکنی
خانه فوتبال وام فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

نیکزاد: تامین اجتماعی ملک خصوصی دولت نیستنایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حقوق کسانی که حق بیمه به تامین اجتماعی می‌پردازند باید رعایت شود گفت: تامین اجتماعی ملک خصوصی هیچ کس نیست. ملک خصوصی دولت هم نیست. باید تلاش کنیم کسانی که حق بیمه می‌پردازند برای دریافت خدمات درمانی به مرکز استان و شهرستان نروند و صاحب مرکز درمانی در منطقه خودشان باشند.
فردا علی نیکزاد سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

سازوکار تأمین کسری منابع یارانه نقدی مشخص شدنمایندگان مجلس، سازمان ‌برنامه‌و‌بودجه کشور را مکلف کردند در‌صورت کسری منابع یارانه نقدی، منابع را از سایر محل‌ها تأمین و به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نماید.
ایلنا وزارت نفت نفت یارانه 

  

باید گام جدی‌تری برای توسعه روابط ایران و آفریقا برداشته شودوزیر راه و شهرسازی گفت: ایران و آفریقا باید با ارائه خدمات و شناسایی نیازمندی‌های مقابل، گام جدی‌تری در توسعه سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بردارند.
ایلنا ایران ایران و آفریقا فرودگاه 

  

آغاز نشست مهم در AFC برای گرفتن طلب سرخابی هااستارت تاج برای گرفتن طلب ایرانی‌ها از AFC
خانه فوتبال ایران خودرو خودرو فدراسیون فوتبال 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار در بازار آزاد نجومی شد؟یک کانال تلگرامی مدعی شد که نرخ دلار در بازار آزاد تهران به بالاترین سطح در سه هفته گذشته رسید.
اعتماد دلار تهران 

  

اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1036 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 29 نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

آیا دولت در افزایش قیمت دلار نقش دارد؟یکی از اتهاماتی که به دولت‌های مختلف با رویکردهای متفاوت وارد است، این گزاره است که افزایش ناگهانی قیمت دلار با تصمیم خود دولت است. اما آیا چنین گزاره‌ای درست است؟ پاسخ به این پرسش را در این گزارش بخوانید.
گسترش دولت صادرات نفت درآمد 

  

نرخ انواع سکه و ارز/ قیمت سکه تمام بهار آزادی ثابت ماندقیمت سکه تمام بهار آزادی در جریان معاملات امروز بازار ارز و سکه، بدون تغییر نسبت به دیروز معامله شد.
اعتماد ارز قیمت بهار 

  

آمار کرونا اوج گرفت/ 1036 بیمار جدید و 29 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 7 فروردین ماه 1402 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1036 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 488 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 586 هزار و 458 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 29 نفر از بیماران کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 145 هزار و 249 رسید. تا…
مهر خبرنگار ماه 

  

اقتصادنیوز: در سال 1401 و در آبان بزرگ‌ترین معامه تاریخ بورس تهران رقم خورد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

قیمت سکه در بازار امروز کولاک کرد | قیمت سکه امروز چند؟قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز هفتم فروردین 1402، 31 میلیون 200 هزار تومان است.
مثلث قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

روز‌های خوب بورس ادامه دارد؛ افزایش 10 هزار واحدی شاخصشاخص بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 10 هزار و 430 واحد همراه شد.
صراط بورس تهران شاخص تهران 

  

اقتصادنیوز: امروز نماد وکغدیر بیشترین ارزش معاملات و بیشترین تقاضای بازار را داشت.
اقتصادنیوز سهام 

  

شروع سبز بورس سال در مرز 2 میلیون واحدیشاخص بورس در جریان معاملات امروز بازار سرمایه با رشد 10هزار واحدی روبرو شد.
گسترش شاخص سرمایه گاز 

  

سکه 200 هزار تومان گران شد | سکه امامی در کانال 31 میلیونی | قیمت سکه و طلا 7 فروردینسکه امامی امروز دوشنبه در سومین روز کاری سال 1402 (تا لحظه تنظیم گزارش) به 31 میلیون و 200 هزار تومان رسید.
فردا سکه و طلا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت دلار بی تغییر ماند | قیمت دلار در بازار امروزقیمت دلار و یورو مرکز مبادله ارز و طلای ایران امروز دوشنبه 7 فروردین ماه به نرخ 40 هزار و 200 تومان اعلام شد که از شنبه بدون تغییر اعلام شد.
مثلث قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

عیدی ایران خودرو برای مشتریان دناپلاس | تحویل دنا پلاس‌های بورسی بزودیایران‌خودرو در اطلاعیه‌ای از صدور فاکتور 95 درصد از خودروهای فروش رفته در بورس کالا خبر داد و بر ایفای مانده تعهدات محصول دناپلاس در فروردین ماه سال 1402 تاکید کرد‌.
فردا ایران خودرو ایران خودرو