گسترش   |  اقتصادی  |  

شرایط بحرانی در بورس!

پس از ریزش دور قبل بورس، دولت بازارگردان ها را فعال کرد اما نه برای جلوگیری از ریزش بیشتر بلکه تنها با هدف نقدشوندگی؛ حالا هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.

شرایط بحرانی در بورس!

وضعیت بازار سرمایه در یک هفت گذشته باعث کم شدن امید سهامداران به بازگشت بازار بورس به روال طبیعی شده است، زیرا فشار عرضه شدید و فروش به هر قیمتی نشان می دهد که کف های پایین تر در سر مدیران شرکت های حقوقی وجود داشت و این روند در نهایت منجر به خروج سرمایه های حقیقی از بازار شده است، به طوری که تنها در روز چهارشنبه 1900 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در یک هفته گذشته ارزش روزانه معاملات بازار سرمایه بین 8 تا 11 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به دور قبلِ ریزش ها، ارزشی بالاتر است؛ اما تقریبا نصف ارزش معاملات در بهار 99 است. این موضوع حاکی از این است که برنامه دولت برای فعالسازی بازارگردان ها برای جلوگیری از ریزش بورس نبوده و تنها مانع از تشکیل صف ها فروش شده و هر یک از سهامداران خرد به راحتی می توانند سرمایه خود را با ارزش پایین تر نقد کنند و همین مساله بازگشت بورس را در ابهام بیشتر قرار داده است.

همچنین تفاوت ریزش این دوره با دوره قبل در این است که اینبار زودتر نمادها به کف های قبلی خود رسیده اند و خبری از صف های طولانی یا قیمت پایانی با منفی نیست.  از طرف دیگر دور قبل بیشتر نمادهای کوچک افت داشتند و نمادهای بزرگ که رشد های چشمگیری کرده بودند، معاملات متعادلی انجام می دادند و حتی نمادهای مانند فولاد، فملی، کگل، کچاد و... به سقف های قبلی خود نزدیک شده بودند، اما در این دوره بیشتر نمادهای بزرگ اصلاح داشته اند، برای نمونه نماد فارس با وجود اینکه چندین عرضه اولیه با سودسازی بالا داشته و از طرف دیگر افزایش سرمایه هم داده است اما می بینیم که کف قبلی خود را رو به پایین شکسته است.

شرایط بحرانی در بورس

در شرایط کنونی که شاخص کل بورس به یک میلیون و 290 هزار واحد رسیده، شرایط بحرانی شده است؛ چرا که سهامداران حقیقی در حال خروج از بازار هستند و این یعنی محرک اصلی رشد بازار دیگر وجود ندارد.

 مساله دیگر نیز این است که شاخص کل و شاخص هم وزن به قوی ترین سطح حمایتی خود رسیده اند و اگر رو به سطح ها پایین شکسته شوند عملا بازار از دست خواهد رفت، زیرا کف بعدی شاخص 900 هزار واحد خواهد بود که فاصله زیادی با سطح کنونی شاخص کل دارد و این به معنای این است که بورس 30 درصد دیگر اصلاح داشته باشد که البته بسیار خطرناک است؛ زیرا در شرایط کنونی هم بیشتر نمادها بازدهی 6 ماهه منفی 30 و بالاتر دارند.

بازار روز چهارشنبه سراسر عرضه بود و حقوقی ها هوشمندانه در بازه منفی و حتی کمترین قیمت روز در حال خرید بودند و تنها شستا و چند نماد زیر مجموعه آن بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در اواخر بازار هم تعدادی از سهام بخصوص خودرویی ها رنج مثبت خوبی داشتند که نوید بازاری مثبت در روزهای آینده در این گروه را می داد و از آنجایی که قیمت سهام بسیاری از شرکت ها به کف کانال رسیده به نظر می رسد با دید بلند مدت سرمایه گذاری در آنها ریسک چندانی نداشته باشد.

وضعیت معاملات در بورس

شاخص کل بورس در حال حاضر روی عدد 1.229 میلیون واحد و شاخص هم وزن بورس روی عدد 454 هزار واحد قرار گرفته است، شاخص کل فرابورس هم با افت زیادی روبرو شد و به 18320 واحد رسیده و به نظر می رسد در ادامه افت بازار تاثیر منفی بیشتری بر شاخص کل فرابورس داشته باشد.

مجموع ارزش معاملات کل بازار بورس و فرابورس در روز چهارشنبه 24 دیماه حدود 251563 میلیارد ریال بوده که نسبت به روز قبل تر آن تفاوت چندانی نداشت و ارزش معاملات خرد هم بیش از 13358 میلیارد تومان بوده که حدود 2103 میلیارد تومان خروج  پول حقیقی داشته است و سیگنال مثبتی برای این سطح از شاخص کل نیست.

در هفته گذشته به طور کلی از نظر ارزش معاملات 7 صنعت برتر شامل خودرو، فلزات اساسی، چندرشته‌ای صنعتی،  فرآورده های نفتی، بانک ها، شیمیایی ها و دارویی ها بوده اند. 

در حال حاضر امید سهامداران خرد با معاملات روز شنبه و یک شنبه گره خورده است و اگر شاخص کل منفی باشد می تواند آخرین امیدها را نیز از بین ببرد.

منبع: موج

خودرو دولت سهام   اخبار برگزیده
  

افت 8 هزار واحدی شاخص بورس/ سه سهام سبز امروزشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 8 هزار و 300 واحدی در سطح یک میلیون و 177 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام 

  

فوری/خبری مهم از اولین جلسه حقوق کارگراندر نخستین جلسه دستمزد شورای عالی کار پیشنهاد کارفرمایان برای تعیین مزد منطقه ای پذیرفته نشد و مقرر شد که برای سال 1400 تعیین مزد ملی همچون روال سالهای قبل در دستور کار قرار گیرد.
گسترش سازمان تامین اجتماعی دستمزد حداقل دستمزد 

  

اولین واکنش بازار سکه وطلا به تعویق FATFبازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح جدید 50 هزار تومان گران شد
فردا تهران تجارت ارز 

  

احتمال تشدید برخورد با تخلفات کرونایی خودروها/ ممکن است علاوه بر جریمه خودروها توقیف شوندرئیس پلیس راهور ناجا گفت: در صورت تشدید وضعیت بیماری علاوه بر اینکه خودروهای متخلف جریمه می‌شوند، ممکن است توقیف این خودروها نیز در دستور کار قرار بگیرد.
ایلنا خبرنگار پلیس راهور پلیس 

  

قرعه کشی خودرو از سیستم فروش خودروسازان حذف می شود؟10 ماه از آغاز قرعه‌کشی متقاضیان خرید خودروی صفر با هدف توزیع عادلانه خودرو می‌گذرد. اما شنیده‌ها حکایت از ناخشنودی دولت نسبت به این رویه دارد.
خودروتک خودرو خودروسازان ماه 

  

کیهان: مخالفت با FATF در «مجمع» بیشتر نشده باشد، کمتر نشدهدر حالی که هیچ تغییری در رویکرد ضدایرانی گردانندگان FATF رخ نداده، نشریات زنجیره‌ای، در یک عملیات روانی هماهنگ ادعا کردند نظر مخالفان FATF در «مجمع تشخیص مصلحت نظام» تغییر کرده و احتمال تصویب دو لایحه مربوط به آن افزایش یافته است!.
مثلث خودرو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران 

  

شرط جنجالی فرهاد مجیدی برای بازگشت به استقلال ؛ او نباشد !فرهاد مجیدی یک استوری را در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت : آفرین بر حسد ! چقدر عدالت پیشه است ،نخست به سراغ صاحبش می رود و او را می کشد.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی استقلال اینستاگرام 

  

تصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت| تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال استتصویر عجیب از سفر احمدی نژاد به سی‌سخت در رسانه ها منتشر شد. تیم حفاظتی احمدی نژاد فعال است. اصلاحات نیز در این تصویر از احمدی نژاد مورد خاصی را فاش کرد.
۵۵ آنلاین سفر احمدی نژاد رسانه 

  

رئیس جمهور در جلسه هیات دولت با بیان اینکه باید بدانیم وقتی لوایح FATF اجرا نمی‌شود یعنی برای نقل و انتقال پول باید پول بیشتری از جیب مردم بدهیم، گفت: الان مجمع تشخیص باید قدرت خود را برای حل معضلات مالی مردم نشان دهد.
نامه نیوز رئیس جمهور سازمان ملل حسن روحانی 

  

فوری و مهم / 9 خدمه کشتی سانچی زنده اند!؟ + فیلم و جزئیاتگواهی فوت 9 نفر از خدمه کشتی سانچی در حالی صادر شد که هنوز برخی خانواده ها فوت آنها را باور ندارند و با توجه به اینکه از صدور این گواهی هم مطلع شده اند هیچ اعتراضی در این زمینه نداشته اند.
مستقل‌آنلاین سازمان ثبت احوال رئیس جمهور وام 

  

آغاز فروش فوق العاده دنا پلاس توربو اتومات با قیمت دولتی از امروزچهاردهمین مرحله از فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی از امروز آغاز می شود که قیمت مصوب دولتی احتمالا تقاضای زیادی را وارد چرخه ثبت نام این خودرو خواهد کرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو ایران 

  

پیش بینی جهانگیری از رفع تحریم ها در آینده نزدیکمعاول اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط سخت که آمریکایی ها قصد زمین گیر کردن تولید و صنعت کشور را داشتند اما یک عده ایستادند و تولید کشور را سرپا نگه داشتند.
مستقل‌آنلاین اسحاق جهانگیری رئیس جمهور زمین 

  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  اخبار داغ
  

رونمایی از«انتخاب آزاد» و انتخاب دستوری پول ها در بورساقتصادنیوز: با توجه به اینکه حقوقی‌ها برای حمایت از بازار تحت فشار هستند، می‌توان ورود پول حقوقی را دستوری نامید ولی حقیقی‌ها که این فشار را ندارند می‌توان ورود پول حقیقی را انتخاب آزاد آن‌ها تلقی کرد. در نتیجه می‌توان نشان داد که مسیر آزاد پول‌ها در بازار سهام کدام است و مسیر دستوری آ ن کدام است.
اقتصادنیوز پول سهام 

  

بررسی نوسانات قیمت دلار در هفته گذشتهقیمت ارز صرافی ملی در دومین هفته ماه اسفند با افت نسبی روبرو شد که قیمت دلار پس از کاهش 152 تومانی به رقم 24 هزار و 660 تومان رسید.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

تصاویری دردناک از نوزاد مبتلا به کرونا در اهوازبخش کودکان مبتلا به کرونا بیمارستان ابوذر اهواز
فردا اهواز نوزاد کودکان 

  

توضیحات رئیس سازمان بورس درباره آخرین مسائل مربوط به سهام عدالترئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در یک برنامه زنده تلویزیونی در خصوص آخرین مسائل مربوط به سهام عدالت صحبت خواهد کرد.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سهام عدالت سهام 

  

کدام کشورها از بحران اقتصادی کرونا گذشتند؟اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به وضعیت اقتصادی کشورهای توسعه یافته جهان در فصل سوم و چهارم سال 2020 پس از شیوع ویروس کرونا پرداخت است.
گسترش اتاق بازرگانی رشد اقتصادی تهران 

  

حمایت از سهامداران خرد در بورسقاضی زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس در توئیتی به دیدار با آیت‌الله رئیسی درباره تخلفات بازار سرمایه اشاره کرد.
گسترش سرمایه 

  

توجه ویژه یک جشنواره آنلاین به تعزیه در دوران کروناکارگردان «مجلس‌نامه شهادت امیرکبیر» با بیان اینکه جشنواره «هنر زنده است» با درنظرگیری آثار نمایشی تع
خبرفوری تعزیه امیرکبیر موسیقی 

  

دو سناریوی ستاد کرونا برای سفرهای نوروزیاقتصادنیوز :‌ رییس ستاد ملی خدمات سفر کشور گفته است شهرهای مسافرپذیر دارای وضعیت زرد از نظر شیوع کرونا همچون مشهد، اصفهان، کیش و دیگر شهرها در ایام نوروز نباید مشمول تبصره بندی و محدودیتهای سفر شوند این درحالی است که وزیربهداشت با هر سفر نوروزی مخالف است .
اقتصادنیوز سفر مشهد اصفهان 

  

این کشورها بحران اقتصادی کرونا را پشت سر گذاشتنداقتصادنیوز :‌اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به وضعیت اقتصادی کشورهای توسعه یافته جهان در فصل سوم و چهارم سال 2020 پس از شیوع ویروس کرونا پرداخت است.
اقتصادنیوز تهران اتاق بازرگانی ویروس