گسترش   |  اقتصادی  |  

شرایط به نفع این سهامداران بورسی تغییر کرد

یک کارشناس بازار سرمایه، گفت: دولت در راستای حمایت‌های خود برای کاهش ریسک‌های هیجانی در بازار سرمایه باید درصدد افزایش سطح فرهنگ و آشنایی مردم با بورس باشد تا تازه وارد‌ها از چگونگی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه آگاهی کامل داشته باشند، در غیر این صورت سود و زیان‌های احتمالی در این بازار می‌تواند به شوک بزرگی برای اقتصاد و سهامداران تبدیل شود.

شرایط به نفع این سهامداران بورسی تغییر کرد

امروز مردم به خرید و فروش سهام در بورس تنها به چشم سودآوری نگاه می‌کنند و تصورشان از این بازار کسب سود‌های نجومی است، اما شرایط بازار سرمایه همواره به یک حالت نیست و احتمال هر تغییری در آن می‌رود.

بازار سرمایه در سال گذشته رشد 180 درصدی را تجربه کرد، این در حالی بود که رشد در سایر بازار‌های موازی مانند ارز‌های خارجی و طلا کمتر از 30 درصد بود. این روند رو به رشد در امسال نیز تداوم یافته و عموم مردم و کارشناسان اقتصادی را نسبت به بورس حساس‌تر کرد.

با توجه به افزایش شدید رشد شاخص بورس و تعداد افراد دارای کد بورسی و با توجه به تغییرات عمده بازار سرمایه نسبت به سال‌های گذشته و این‌که بیش از 15 سال از آخرین بازبینی قانون بورس اوراق بهادار می‌گذرد هجوم نقدینگی و شتاب غیر عادی این رشد نگرانی‌هایی را برای سهامداران به وجود آورده است.

هرچند بازار سرمایه با بازدهی بیش از 300 درصد از ابتدای سال تا به امروز، با فاصله از سایر بازار‌های موازی و رقیب، در صدر جدول جذب سرمایه قرار دارد، اما هیجانات ایجاد شده دراین بازار باعث ریزش سهام‌ها به ویژه طی هفته گذشته شد.

در حالی که در کل سال گذشته فقط 823 هزار کد بورسی صادر شد، امسال صدور کد بورسی در روز حتی به 150 هزار کد هم رسید و بنا بر گزارش‌های رسمی فقط در دو ماه اول سال، بیش از یک میلیون و 600 هزار کد برای تازه‌واردان به بورس صادر شد که البته این اعداد بدون احتساب صدور کد بورسی برای مشمولان سهام عدالت است.

حالا با این وضعیت چه رویکردی برای حفظ بازار سرمایه باید اتخاذ کرد و چگونه دولت قصد دارد از منافع ملی و منابع مردم محافظت کند؟

سهام کدام گروه‌های بورسی رشد داشته‌اند؟

بهادر شمس، کارشناس بازار سرمایه در همین رابطه، گفت: درحال‌حاضر بازار با موضوع افت هیجانی قابل توجهی روبه‌روست و این شرایط با تاست؟وجه به نیاز بازار به ورود نقدینگی باید با احتیاط عبور کند.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، اما طی چند روز گذشته بیشتر سرمایه‌گذاران سهام‌هایی را خریداری می‌کنند که صادراتی هستند مثل گروه فلزی، پتروشیمی‌ها و معدنی‌ها که در واقع قیمت این‌ها طی یک هفته گذشته افزایش داشته و در مسیر رشد قرار گرفته است و وضعیت به نفع این سهامداران تغییر کرده است.

چرا شاخص بورس مثبت شد؟

این مدیرعامل شرکت کارگزاری در ادامه گفت: اینکه امروز این بازار شاهد شاخص مثبت بورس هست، ناشی از تحرک در این گروه است. شرکت‌هایی که صادراتی هستند یا به تعبیری به این‌ها دلاری گفته می‌شود، این‌ها باعث شدند وضعیت بازار تغییر پیدا کند و از طرفی بازار عرضه هم رو به رشد است که این نشانه مثبتی برای این گروه است.

به گفته شمس، اما قابل توجه است که قبل از ایجاد شرایط فعلی بازار سرمایه ما شاهد سهم‌هایی بودیم که در واقع بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داشتند. درحال‌حاضر سهم این شرکت‌ها کمتر مورد اقبال بازار است و بیشتر شرکت‌های صادرات محور مورد توجه بازار قرار گرفته‌اند و اتفاقات مثبتی در این گروه ایجاد می‌شود.

رشد شاخص بورس از نیمه مهر ماه

این فعال در بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آینده بازار سرمایه را چگونه پیش‌بینی می‌کند؟ گفت: به نظر من آینده بازار در واقع از آنجایی که اتفاق خاصی نیفتاده است و متغیر‌های بنیادی تغییر نکردند همان روند صعودی گذشته را ادامه می‌دهد، منتهی شاید از نیمه‌ مهر ماه شدت این روند شدیدتر باشد.

شمس گفت: احتیاط در ادامه فعالیت و رشد بازار سرمایه همچنان باید ادامه داشته باشد، اما یقیناً اگر بازار همچنان مورد حمایت‌های دولت قرار بگیرد انتظارات خوبی را می‌توان از این بازار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه پیشنهادی برای خارج نشدن نقدینگی‌ تازه واردهای بورس دارید؟ گفت: بخش قابل توجهی از این نقدینگی‌ها که از بازار خارج شد مربوط به آن روز‌هایی بود که شاهد ریزش قابل توجه شاخص بورس بودیم، حتی یک روز بود که حدود 8 هزار میلیارد تومان نقدینگی این گروه از بازار خارج شد. این اتفاق متأسفانه به دلیل عدم فرهنگ‌سازی برای ورود و حفظ منابع در این بازار صورت گرفت.

وی تصریح کرد: مردم بدون دانش و اطلاع وارد این بازار شدند، لذا عده‌ای سود کردند و عده‌ای متضرر شدند و در واقع هیجانی آمدند و هیجانی هم خارج شدند که از نظر من این اتفاق مثبتی نبود و بیشتر باید فرهنگ‌سازی شود و مردم بیشتر باید بازار بورس را به عنوان یکی از بازار‌های مالی بشناسند و اینکه چگونه می‌توانند در این بازار فعالیت موفقی داشته باشند و کسب سود کنند. کسی که دانش سرمایه‌گذاری در بازار بورس را ندارد طبیعتا بهتر است بیشتر منابع خود را متوجه صندوق‌های سرمایه‌گذاری کند یا در واقع اگر علاقه‌مند به فعالیت در این بازار است باید آموزش‌های لازم را ببیند نه اینکه هیجانی هر سهمی که دیگران خریدند یا جریان نقدینگی به سمت آن وجود داشت برای خرید آن هجوم ببرد.

مدیرعامل شرکت کارگزاری یادآور شد: از این رو امروز اگر هم شاهد خروج سرمایه‌های تازه وارد‌ها به بورس هستیم قطعاً این عده زیان‌های سنگینی را به دلیل خارج شدن از بازار متحمل خواهند شد و این نه به صلاح سرمایه‌گذاران و سهامداران است نه بازار سرمایه.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: دولت در راستای حمایت‌های خود برای کاهش ریسک‌های هیجانی در بازار سرمایه باید درصدد افزایش سطح فرهنگ و آشنایی مردم با بورس باشد تا تازه وارد‌ها از چگونگی سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه آگاهی کامل داشته باشند، در غیر این صورت سود و زیان‌های احتمالی در این بازار می‌تواند به شوک بزرگی برای اقتصاد و سهامداران تبدیل شود.

منبع: اقتصاد 24

سرمایه دولت آموزش   اخبار برگزیده
  

در اولین مناظره انتخاباتی آمریکا بایدن خطاب به ترامپ گفت: کی «انشالله» مدارک مالیاتی ات را نشان می‌دهی؟
رویداد۲۴ دونالد ترامپ ترامپ دموکرات 

  

رئیس دفتر رئیس جمهوری، شایعات مطرح شده در برخی رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی مبنی بر ارسال کمک از سوی ایران به ارمنستان در مناقشه باکو - ایروان را تکذیب کرد و گفت: این شایعات کاملا بی اساس بوده و با هدف برهم زدن روابط خوب ایران و آذربایجان مطرح می‌شود.
رویداد۲۴ ایران جمهوری اسلامی ایران ارمنستان 

  

جزئیات فروش ماهانه خودرو با قیمت فصلیطبق مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دو خودروساز بزرگ کشور باید طی نیمه دوم امسال، هر ماه در مجموع 25 هزار دستگاه محصول را در قالب فروش فوق‌العاده عرضه کنند؛ آن هم در شرایطی که شورای رقابت هر سه ماه یکبار نسبت به بازنگری قیمت‌ها اقدام می‌کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

روحانی‌: پنجشنبه‌ ها جواب منتقدان را می ‌دهم + فیلمرئیس جمهور: می‌گویند نگاه این دولت به بیرون است.
گسترش رئیس جمهور دولت 

  

جنجال حضور نظامی‌ها درانتخابات 1400/ممنوعه‌های دولت 1400/بدو میلیون تومان حقوق یک ماه 40 میلیون ایرانی است!اقتصادنیوز: بررسی روزنامه‌های امروز چهارشنبه 9 مهر 1399 رابا مرور مطالب اصلی صفحه اول روزنامه‌ها آغاز می‌کنیم.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام کالاهای اساسی 

  

نظرسنجی سی‌ان‌ان درباره برنده اولین مناظره آمریکانظرسنجی شبکه سی‌ان‌ان از مردم آمریکا در خصوص برنده اولین مناظره را مشاهده می‌کنید. قبل از مناظره: بایدن 56 درصد و ترامپ 43 درصد / بعد از مناظره: بایدن 60 درصد و ترامپ 28 درصد
۵۵ آنلاین سی ان ان ترامپ 

  

وعده کاهش قیمت خودروبدلیل تقاضای کاذب تنها 20 درصد خریداران مصرف‌کننده واقعی هستند، مابقی خودرو را در خانه‌های خود نگهداری تا مجددا در زمان گرانی آن را معامله کنند. همین امر موجب شده تا تقاضای کاذب در بازار به وجود بیاید که خود بیشترین دلیل گرانی نیز محسوب می‌شود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقای رئیس‌جمهور، مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند!نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صمت دیروز در مجلس خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور که خودت را مخفی کردی آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟! وزیری پیشنهاد شده است که دو دهه در خارج از کشور زندگی می‌کرده است.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور بهاره رهنما ترکیه 

  

آمریکا با ایران وارد مذاکره می‌شودچیزی به انتخابات 2020 ریاست‌جمهوری آمریکا نمانده است؛ انتخاباتی که بیش از هر دوره دیگری هم‌زمان بر سرنوشت مردم آمریکا و خاورمیانه تأثیرگذار است؛ دو کاندیدای رئیس‌جمهوری، ترامپ و بایدن، با دو رویکرد متفاوت.
مثلث اصلاح طلبان ایران ایران و چین 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آقای جلیلی نمی آید، افزود: البته آیت الله رئیسی منصوب رهبر معظم انقلاب در ریاست قوه قضائیه هستند و حتما باید اجازه رهبر انقلاب را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.
نامه نیوز سیدابراهیم رئیسی اصولگرایان خودرو 

  

جزئیات کامل پرداخت یارانه 60 هزارتومانیکالابرگ معیشتی در مجلس تصویب شد و خانواده‌های ایرانی از این پس به ازای هر نفر 60 هزار تومان کمک خرید غذا دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

تنها راه تشخیص کرونا از آنفلوآنزاپزشکان آمریکایی معتقدند که تشخیص ویروس کرونا از آنفلوآنزا به دلیل شباهت زیاد علایم بدون انجام تست غیرممکن است.
مملکت‌آنلاین ویروس درمان پزشک 

  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

آیا واقعا کرونا بر روی کوتاهی قد نیز تاثیر دارد؟مطالعات علمی انجام شده نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از بچه‌ها قد مناسبی ندارند در حالی که با رژیم غذایی و سبک زندگی متفاوت می توانند قد بلندتری داشته باشند.
برنا رژیم غذایی سبک زندگی 

  

پیش‌بینی بورس در هفته بعد / آخرین نشانه‌های برگشت شاخص بازاردر پایان معاملات این هفته بورس، شاخص کل بورس 6٫7 درصد دیگر افت کرد ولی در آخرین روز توانست کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی را پس بگیرد. آیا در هفته آینده روند مثبت روز چهارشنبه ادامه خواهد یافت؟
خودروتک سازمان بورس و اوراق بهادار شاخص رئیس جمهور 

  

تداوم روند افزایش مبتلایان روزانه کرونا در اروپاجدیدترین اخبار کرونایی در اروپا از ادامه روند تشدید محدودیت‌ها بر اثر افزایش چشمگیر آمار مبتلایان جدید در کشور‌ها خبر می‌دهد و ایتالیا هم تمدید وضعیت فوق العاده کرونایی تا پایان ژانویه را در دستور کار قرار می‌دهد.
رویداد۲۴ مادرید بازار کار مهاجرت 

  

وزارت ارشاد | کرونا 60 تا 80 درصد به اصحاب هنر خسارت زدوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه جلسه «شورای هنر» از خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اصحاب هنر سخن گفت. او گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.
۵۵ آنلاین وزارت علوم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هنرمندان 

  

مولکولی جادویی که کرونا را درمان می کند!انستتیو فرانسه از کشف یک مولکول برای درمان کرونا خبر داد. محققان در حال انجام آزمایشاتی برای استفاده نهایی و عرضه این دارو به بازار هستند.
گسترش فرانسه درمان دارو 

  

خوشگذرانی صدها میلیون چینی در اولین تعطیلات بزرگ پس از شیوع کرونا و قرنطینهصدها میلیون چینی در حالی که مردم جهان در حال مبارزه با ویروس کشنده کرونا هستند در اولین تعطیلات بزرگ در صف‌های شلوغ دیوار چین و دیزنی لند شانگهای مشغول خوش گذراندن هستند.
۵۵ آنلاین تعطیلات ویروس شانگهای 

  

خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اهالی هنروزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه خسارت های ایام کرونا در برخی موارد به اصحاب هنر بین 60 تا 80 درصد بوده است، گفت: البته دولت اقداماتی را در این زمینه داشته است ولی طبیعتا نیازمند توجه مضاعف هستیم.
اقتصادنیوز هنرمندان هنرهای سنتی شورای عالی انقلاب فرهنگی 

  

آماده‌ترین نیروی مسلح منطقه را داریم/ ویروس کرونا مانع فعالیت‌های ما نشده استامیر سرتیپ دوم سید کمال پیمبری با حضور در غرفه مشترک وزارت ورزش و بسیج ورزشکاران در نمایشگاه گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس گفت آمادگی جسمانی نیروهای مسلح جزو مولفه های اثرگذاریست که از دوران دفاع مقدس تا امروز به آن توجه ویژه شده است.
برنا نیروهای مسلح ویروس ورزش 

  

اقتصاد عربستان در سه ماهه دوم تحت تاثیر دوگانه پاندمی کرونا و سقوط قیمت نفت، ضربه سختی خورد و نرخ بیکاری رکورد زد.
صراط اقتصاد عربستان تولید 

  

تولد میلیاردرهای جدید در عصر کرونااستارتاپ های خلاقانه‌ای در عصر شیوع کرونا به سوی میلیاردی شدن پیش می‌روند و آینده درخشانی را در برابر خود می‌بینند و به دنبال توسعه هر چه بیشتر خود هستند.
اقتصادنیوز درمان درآمد مایکروسافت 

  

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، در بازار آزاد تهران امروز پنجشنبه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید.
صراط قیمت تهران بهار 

  

با تصمیم فدراسیون فوتبال ترکیه مقرر شد تا تمامی مسابقات رده‌های سنی پایه، فوتبال زنان و فوتسال تا پایان سال جاری میلادی تعطیل باقی بمانند.
ورزش۳ فوتبال فدراسیون فوتبال زنان 

  

ربیعی: کرونا یک و نیم میلیون ایرانی را بیکار کردعلی ربیعی در حاشیه افتتاح یک واحد پذیرایی در شهرستان نوشهر در گفتگو با خبرنگاران گفت: در شوک نخست کرونا دستکم یک میلیون و 600 هزار شغل دچار آسیب شد و در نتیجه یک میلیون و 300 هزار شغل در معرض تهدید قرار گرفت و در پی آن یک میلیون و 500 هزار نفر هم از کار بیکار شدند.
رویداد۲۴ علی ربیعی بیمه بیکاری بیکاری