اعتماد   |  سیاسی  |  

مذاکره با آمریکا با اجازه رهبری ممکن است

تصمیم‌گیری درباره مذاکرات ایران و آمریکا در اختیار مقام معظم رهبری است و رئیس‌جمهور درباره انجام مذاکرات شخصا اقدام نخواهد کرد. اما اصل مذاکره در برجام فراتر از نهادهای حاکمیتی است و باید نظام به یک نتیجه منطقی درباره مذاکره برسد.

مذاکره با آمریکا با اجازه رهبری ممکن است

اعتمادآنلاین| پروانه سلحشوری در گفت‌وگویی گفت: 

 

بــاتوجه به اینکه تــاپایان دولت زمان زیادی باقی نمانده است، فکر می‌کنید این دولت می‌تواند با جوبایدن رئیس‌جمهور منتخب مردم آمریکا وارد گفت وگو شود؟

 

تصمیم‌گیری درباره مذاکرات ایران و آمریکا در اختیار مقام معظم رهبری است و رئیس‌جمهور درباره انجام مذاکرات شخصا اقدام نخواهد کرد. اما اصل مذاکره در برجام فراتر از نهادهای حاکمیتی است و باید نظام به یک نتیجه منطقی درباره مذاکره برسد.

 

اینکه ما از امروز اعلام کنیم طرف مذاکرات دوباره با آمریکایی‌ها دولت آقای روحانی است هنوز مشخص نیست. یکی از اصولگرایان در توئیتی اعلام کرده بودند که طرف مذاکرات جدید ایران و آمریکا باید از اصولگرایان باشد و اصلاح‌طلبان با دولت جدید آمریکا مذاکره نکنند. این به آن معنا است که دولت آقای روحانی باید شرایط فعلی را تحمل کند و دولت آینده که احتمالا از اصولگرایان می‌باشد با رئیس‌جمهور جدید آمریکا در قبال برجام وارد مذاکره شود. به‌نظر مسئولان نظام باید تصمیم بگیرند که در آینده درباره مذاکرات برجام با دولت جدید آمریکا مذاکره کنند یا فعلا از مذاکره‌کردن با دولت جدید آمریکا خودداری کنند.

 

برای ایران مذاکره با جوبایدن بسیار راحت تر از مذاکره با دونالد ترامپ است، به این دلیل که ترامپ به‌دنبال تنش و درگیری با نظام ایران بود، اما به‌نظر می‌رسد بایدن از تنش در قبال ایران دوری می‌کند. اما اینکه مذاکرات برجام توسط کدام دولت انجام شود به سیاست‌های کلی نظام بستگی دارد.

 

با توجه به اینکه دولت آینده ایران احتمالا از اصولگرایان باشد، شرایط مذاکره ایران و آمریکا را در دولت بعدی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 

در این اتفاقاتی که در مدت اخیر رخ داده است، اصولگرایان انتظار کشیده‌اند تا با آمدن بر سر قدرت بتوانند با آمریکا وارد مذاکره شوند. اگر دولت هم به‌صورت بسیار جدی نتواند با دولت جدید آمریکا وارد مذاکره شود اما همین تغییر رئیس‌جمهور آمریکا هم تاثیرات مثبتی در اقتصاد ایران خواهد داشت. مشکلات کشور ما در حال حاضر بیشتر از اینکه به مسائل سیاسی مربوط باشد، مبنای اقتصادی دارد و مردم ما از مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود دارد، بسیار رنج برده‌اند. شما نگاه کنید از سال 96 که ما شاهد اعتراضاتی بودیم مردم بیشتر از مشکلات سیاسی به خاطر مسائل اقتصادی به خیابان‌ها آمده بودند. کاملا مشهود است که در سال 98 هم ما باچنین مشکلاتی روبه‌رو بودیم که مردم نسبت به مشکلات اقتصادی ناراحت باشند.

 

راه‌های گذر از این شرایط موجود مذاکره با دولت‌های 6 قدرت جهانی است. دولت آقای روحانی نشان داده که در سال‌های اخیر در انجام مذاکرات برجام بسیار هوشمندانه رفتار کرده است، اما این مسأله در زمان مذاکرات آقای جلیلی به خوبی انجام نشد و او نتوانست مذاکرات خوبی را با آمریکایی‌ها داشته باشد. سیاست دولت دکتر روحانی این است که با تمام دنیا بتواند تعامل خوبی داشته باشد، در این بین علاوه بر دولت ایران و آمریکا یکی از حامیان جدی مذاکره با برجام کشورهای اروپایی هستند که برای حفظ و صلح جهانی نسبت به روابطی که با ایران دارد حتما ترجیح می‌دهد که شرایط برجام به قبل از تحریم‌های شدید ایالات متحده برگردد.

 

منبع: آرمان ملی

اصلاح طلبان ایران و آمریکا ایران   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

سمینار مجازی تحریم‌های یک‌جانبه و همه‌گیری کرونا در وین برگزار می‌شودسفیر و‌ نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد‌ سازمان‌های بین‌المللی در وین، از برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و تاثیرات آنها در پرتو همه‌گیری کرونا در وین خبر داد.
اعتماد جمهوری اسلامی ایران ونزوئلا وین 

  

اس ام اس و پیامک تسلیت در این روزهای کروناییدر ادامه این مطلب اس ام اس ها و متن هایی را برای تسلیت گفتن در این روزهای کرونایی آماده کرده ایم.
شما‌نیوز خواستگاری پیامک خانواده 

  

برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و همه‌گیری کرونا در وینسفیر و‌ نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل از برگزاری سمینار مجازی تحریم‌های یکجانبه و تاثیرات آن در پرتو همه‌گیری کرونا، دهم آذر ماه و در وین خبر داد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران ونزوئلا وین 

  

تمدید اعتبار وکالت‌نامه‌های خرید و فروش خودرو به دلیل شیوع کرونارئیس پلیس راهور ناجا از تمدید وکالت‌نامه‌های خرید و فروش خودرو که اعتبار آنها از اول آذر تا پایان آخرین روز محدودیتهای کرونایی، منقضی شود، خبر داد.
اقتصادنیوز وکالت پلیس راهور خودرو 

  

در این صورت وارد موج چهارم کرونا می‌شویمرئیس بیمارستان امام خمینی گفت: اگر محدودیت‌ها هدفمند باشد و مردم هم رعایت کنند، آذر و زمستان را می‌ت
خبرفوری امام خمینی بیمارستان پوشش 

  

ارتباط بورس با بازارهای موازی چیست؟یک کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: برآیند کلی بورس رابطه مستقیمی با وضعیت بازارهای موازی دارد و قیمت ارز در مقابل پول ملی روند نزولی گرفته و در بازارهای طلا، خودرو و مسکن قیمت‌ها به سمت کاهشی شدن در حرکت هستند که بازار در چنین وضعیتی از پتانسیل مناسبی برای رشد برخوردار است اما منوط بر اینکه مسئولان با شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ناگهانی آرامش بازار را به‌ هم نریزند.
گسترش بورس تهران سرمایه خودرو 

  

بورس تا شاخص 2 میلیون واحد صعود می کند؟همایون دارابی، کارشناس بازار سهام درمورد وضعیت روند مثبت این روزهای بازار است معتقد است این روند می تواند پرقدرت تر ادامه دار باشد.
گسترش شاخص پتروشیمی بازار خودرو 

  

ارسال بیش از 219 هزار پیامک برای رانندگان خاطی در محدودیت‌های کرونامعاونت عملیات ناجا اعلام کرد: در 6 روز گذشته با اجرای طرح کاهش زنجیره انتقال بیماری کرونا 219 هزار و 792 راننده خاطی پیامک دریافت کردند.
برنا پیامک