اشتباهات وزرای پیشین گریبانگیر دژپسند شده است

چندیست که در مجلس شورای اسلامی و برخی رسانه ها صحبت از مشکلات به وجود آمده در برخی خصوصی سازی های دولت خبر ساز شده است.

اشتباهات وزرای پیشین گریبانگیر دژپسند شده است

تا جایی که نمایندگان در این مورد از وزیر اقتصاد و دارایی سوال نموده و از پاسخ ایشان نیز قانع نگردیدند!!! حال سوال اینجاست که این هجمه ها و فریاد های به ظاهر عدالتخواهانه واقعا به چه دلیل به تیم فعلی این وزارتخانه تحمیل می گردد و فرهاد دژپسند که امروز می بایست در مقابل این هجمه های ناروا ایستادگی کند آیا واقعا هیچ سهمی از این مشکلات به وجود آمده داشته است ؟؟؟ و در انتها باید به دنبال آسیبشناسی این مشکلات و راه حل برون رفت و جلوگیری از پیشامد دوباره ی آن باشیم.

در ابتدا به واکاوی رفتار مجلس شورای اسلامی در مورد مطرح کردن سوال از وزیر اقتصاد در خصوص خصوصی سازی هفت تپه و قانع نشدن ایشان و جمع آوری 102 امضا برای طرح استیضاح در پی آن میپردازیم. جلسه ای که در طی آن جناب آقای نادری و دوستان در پی آن بودند که در حاشیه هفت تپه کلیت خصوصی سازی که رهبری بار ها بر آن تاکید داشته و دارند را زیر سوال ببرند. ایشان در جلسه ی کذا از وزیر پرسیدند اگر هفت تپه مال خودت هم بود اینگونه میفروختی؟؟؟ یا در مورد اهلیت داشتن یا نداشتن خریداران مجوعه دژپسند را مورد استحضا قراردادند و .... در صورتی که نگارنده به هیچ وجه نمیتواند باور کند که ایشان خبر نداشتند که هیچ گونه از این دست خصوصی سازی های حاشیه دار در زمان وزیر فعلی و تیم ایشان نبوده است!!!

در پاسخ به ایشان فقط یک جمله کافی است:  گنه کرد در  بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری...

به جرات می توان گفت در زمان تصدی فرهاد دژپسند تنها دورانی از وزارت اقتصاد بود که خصوصی سازی طبق منویات مقام معظم رهبری به معنی واقعی کلمه به مردمی شدن اقتصاد انجامید؛ زیرا در این دوره خصوصی سازی ها صرفا از طریق بورس اوراق بهادار و با شفافیت کامل انجام شد که هرچند کارشکنی های زیادی در مورد فروش پالایشی ها و ... در بورس انجام شد و عده ای قصد داشتند همچون دوره های پیشین خصوصی سازی در حلقه ی بسته ی سرمایه داران بماند ایشان با ایستادگی کامل پای مردمی شدن خصوصی سازی شرکت های دولتی تمام قد ایستاد.

در عین حال لازم است به آمار و ارقام واگذاری ها از ابتدای شکل گیری سازمان خصوصی سازی نگاهی بیندازیم و در قالب آمار و ارقام تحلیل نماییم که آیا این سازوکار آنگونه که عده ای سیاه نمایی میکنندبوده یا خیر.

از سال 80 که که یازمان خصوصی سازی شکل گرفته است تا به امروز 887 بنگاه شامل این واگذاری ها بوده که مبلغ این واگذاری ها 1.906.219 میلیارد ریال بوده است، که از این مجموع صرفا 11 شرکت به ارزش 53.782 میلیارد ریال دارای چالش قانونی بوده است. در واقع تنها 1 درصد از شرکت های واگذار شده و 3 درصد ارزش کل خصوصی سازی های انجام شده پس از فرایند خصوصی سازی دچار بحران شده است.

تعداد بنگاه ها

ارزش (میلیارد ریال)

عنوان

887

1.906.219

کل واگذاری ها

11

53.782

واگذاری های چالشی

1%

3%

نسبت چالشی ها به کل واگذاری

پ.ن:شرکت هایی که واگذاری آنها با چالش مواجه بوده عبارت است از: کشت و صنعت و دام پروری مغان- تولید تجهیزات سنگین(هپکو)- ماشین سازی تبریز و ریخته گری ماشین سازی تبریز- کشت و صنعت نیشکر هفت تپه- پالایش نفت کرمانشاه- بین المللی مهندسی ایران(ایریتک)- پتروشیمی بیستون- ایران ایرتور- حمل و نقل بین المللی خلیج فارس- آب و خاک پارس- تراورس

در واقع اینجا به تفکیک آمار مشاهده می نماییم که این سیاست در طی دو دهه با موفقت 97 درصدی در کشور انجام شده است که درصد موفقیت بسیار بالایی است و بسیار فراتر از استاندارد های ایران و حتی بین المللی می باشد (هرچند که حتی 1 درصد عدم موفقیت نیز مطلوب ما نمی باشد)؛ لکن در این بین رفتار برخی اشخاص،گروه ها و جریانات سیاسی-رسانه ای درخور توجه است که به چه دلیلی سیاستی که با 97 درصد موفیت رو به رو بوده است را هر روزه به چالش میکشند!!!

نگارنده اینگونه رفتار و فشارها را نه از سر خیر خواهی که کاملا سیاسی، عامدانه و هدایت شده میداند و بر این اعتقاد است که مجلس در چالش با دولت به دنبال یک قربانی میگردد و در شرایط تحریم و فشار حداکثری غرب که تاثیر مستقیم بر اقتصاد خانوار ها و بنگاه های اقتصادی داشته چه قربانی بهتر و عوام فریبانه تر از وزیر اقتصاد...

با نگاهی گذرا به رویکرد مجلس در ماه های پایانی دولت ها (دولت هاشمی رفسنجانی-خاتمی-احمدی نژاد) به یک سناریوی واحد و تکرار شونده خواهیم رسید که طی آن دو جناح موافق و مخالف هرکدام از موضوع خود به آسیب پذیرترین نقاط دولت وقت حمله ور می شدند.

دلیل این موضوع این است که جناح مخالف در صدد اطمینان از حذف کامل جناح مقابل از دولت، شوراهای اسلامی و در نهایت مجلس آتی است که با سنگین تر کردن آتش توپخانه رسانه ای علیه دولت در ماه های پایانی در پی این است که عناصر دولت فعلی به هیچ وجه در دولت بعدی و شوراها سهمی نگیرند.

جناح خودی نیز که قافیه را باخته میبینند و همچنین در اقلیت هستند در آخرین تلاش ها میکوشند تا خود را از منتقدین دولت جلوه دهند به این امید که در پهنه ی آینده ی سیاسی نقشی داشته باشند.

حال سوال اینجاست که چرا در ماه های اخیر حملات به وزارت اقتصاد شدت یافته که بدون شک بازهم افزایش خواهد داشت؟؟؟

در پاسخ باید گفت از آنجایی که زنجیر از ضعیف ترین حلقه پاره می شود، در حال حاضر که به دلیل تحریم های ظالمانه بیشترین فشار بر بخش های اقتصادی دولت وارد می شود و دشمن معیشت توده ها را هدف گرفته همچنین سرخوردگی مردم که در دور دوم ریاست جمهوری با امید به گشایش اقتصادی وارد صحنه شده بودند پس در حال حاضر وزارت امور اقتصاد و دارایی بهترین مکان برای تاخت و تاز های پوپولیستی هردو جناح می باشد.

 

 

دیاکتیک و خصوصی سازی

ما همواره باید این نکته را در نظر داشته باشیم که "خصوصی سازی" صرفا یک سازمان نیست، بلکه یک طرز تفکر اقتصادی است.برای بررسی مشکلات معدود پیش آمده  در این خصوص باید به خصوصی سازی یک نگاه دیالکتیکی داشت و در قالب "فلسفه روابط درونی" اجزای آن را با توجه به مولفه های مختلف و تاثیر گذار اقتصادی نگریست؛ در غیر این صورت و با یک نگاه تک بعدی به مقوله ی خصوصی سازی دچار اشتباهی خواهیم شد که اهل فلسفه آن را "پدیده ی  هارپتی مارپتی"(نام یکی از شخصیت های رمان آلیس در سرزمین عجایب) می نامند که در آن فرد سعی دارد قطعات یک پازل را بدون توجه به نقش کلی آن پازل و صرفا از روی اشکال اجزا ی پازل درکنار هم قرار دهد.

برای مثال ما در بحث خصوصی سازی نیروگاه های کشور که در سال آتی با آن مواجه خواهیم بود چالش هایی مثل نرخ دستوری برق، عدم تصویه به موقع دولت با نیروگاه های بخش خصوصی و صادرات برق و ... را در نظر داریم و با توجه به این که بخش خصوصی کاملا انتفاعی بوده و به دنبال منافع شخصی می باشد اگر زیر ساخت ها فراهم نشود و نفع بخش خصوصی در آن دیده نشود لاجرم شاهد افراد و بنگاه هایی خواهیم بود که برای مقاصدی غیر از کار تولیدی به سراغ این بنگاه ها می آیند و در نهایت به ورطه ی ورشکستی و ... دچار خواهند شد.

در نهایت نگارنده معتقد است که امروزه کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی به سر میبرد مانند روزهای پرشکوه جنگ تحمیلی باید همگی جناح ها در کنار مردم ایستاده و همگی از فرماندهان اقتصادی کشور همدلانه دفاع نماییم و بدانیم که این روزها که بخش خصوصی و بنگاه های اقتصادی در شرایط تحریم ظالمانه به سر میبرند هرگونه تخریبسنگر های اقتصادی کشور معنایی جز خیانت نخواهد داشت.

 

سجاد شهری زاده

کارشناس اقتصاد سیاسی

 

 

 

 

استیضاح ریاست جمهوری استاندارد   اخبار برگزیده
  

حمله موشکی به پایتخت عربستان صحت دارد؟برخی منابع از حمله موشکی به ریاض خبر دادند. بنا به گزارش برخی رسانه‌ها، صدای انفجار در پایتخت عربستان به گوش رسیده است.
اقتصادنیوز پایتخت عربستان ریاض 

  

مدیر شبکه چهار تکذیب کرد؛ مجری برنامه ای که مهمانش به روحانی توهین کرد، اخراج نشدهمدیر شبکه چهار سیما، اخراج حبیب رحیم‌ پورازغدی سردبیر و مجری برنامه «زاویه» را تکذیب کرد.
۵۵ آنلاین شبکه چهار سیما 

  

اظهرات تخت روانچی درباره مذاکره با آمریکاتخت روانچی نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در گفتگوی اختصاصی با NBCNEWS آمریکا گفت :توپ در زمین آمریکا است.
مثلث بانک جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

الیاس حضرتی، مدیرمسئول مجموعه اعتماد دیدار خود با سیدمحمد خاتمی، رئیس دولت اصلاحات را تکذیب کرد.
نامه نیوز الیاس حضرتی دولت اصلاحات دولت 

  

تاکید لاوروف بر نجات برجاموزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود خواهان تداوم برجام شد.
ایلنا سرگئی لاوروف روسیه ایران و روسیه 

  

اظهار امیدواری به تولید واکسن ایرانی کرونا + فیلمربیعی: اواخر بهار یا تابستان سال آینده واکسن ایرانی کاملا در دسترس عموم خواهد بود
گسترش بهار تولید بنیاد برکت 

  

کارایی واکسن «مدرنا» در برابر کرونای جهش‌یافته در بریتانیا و آفریقای جنوبیشرکت داروسازی «مدرنا» اعلام کرد که واکسن تولیدی این شرکت در برابر انواعی از ویروس کرونا که در بریتانیا و آفریقای جنوبی شیوع یافته است کارایی دارد.
مملکت‌آنلاین بریتانیا آفریقای جنوبی ویروس 

  

خودروی زیبای ایتالیایی در راه بازار ایران | تصاویرشرکت پارسیان موتور در نظر دارد خودروی فیات تیپو را در آینده‌ای نزدیک به بازار کشورمان عرضه کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

قرعه کشی خودرو به زودی برچیده می شود؟امسال دو اتفاق در مسیر فروش خودرو در کارخانه رخ داد. یکی افزایش فصلی قیمت کارخانه خودرو و دیگری فروش خودرو از طریق قرعه کشی. روند افزایش قیمت کارخانه به صورت فصلی و با توجه به میزان تورم بخش تولید خودرو در آستانه اعلام قیمت فصل زمستان متوقف شد.
خودروتک خودرو خودروسازان افزایش قیمت 

  

ماجرای قهر آیت الله طالقانی از زبان فرزندشه مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب و بازخوانی وقایع ابتدای انقلاب به سراغ فرزند آیت‌الله طالقانی رفتیم. حضور آیت‌الله طالقانی در انقلاب هر چند به دهه 60 و تنش‌های پس از آن نرسید اما در همان چند ماه پس از انقلاب که ایشان در قید حیات بودند نقش موثری در کمک به مدیریت انقلاب و دوری از تحجر داشتند.
مستقل‌آنلاین مدرسه ماه خانواده 

  

زمان پایان انتقال کرونا در ایران اعلام شد + جزئیات​مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تا شهریور ماه سال آینده کمبود واکسن کرونا نداریم و تا پایان سال آینده می توانیم زنجیره انتقال کرونا را قطع کنیم.
مستقل‌آنلاین ایران کوبا ماه 

  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  اخبار داغ
  

حضور پرتعداد مسافران در کیش در ایام کرونا، ظاهری جذاب و باطنی خطرناکجزیره کیش مملو از گردشگران شده و بازارها و مراکز خرید جزیره خارج از حد معمول ایام کرونایی با ازدحام جمعیت مواجه شده است.
ایلنا جزیره کیش روزنامه نوروز 

  

دهنوی، رئیس جدید سازمان بورس کیست؟سکانداری سازمان بورس و اوراق بهادار، به علی دهقان دهنوی، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
اقتصادنیوز سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دهقان دهنوی به عنوان رییس سازمان بورس انتخاب شددر جلسه امروز شورای عالی بورس«محمدعلی دهقان دهنوی» به عنوان رییس بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
اعتماد تجمعات اعتراضی ماه سرمایه 

  

شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونای برزیلی در ایالات متحدهاولین مورد ابتلا به کروناویروس برزیلی در ایالات متحده شناسایی شد.
خبرفوری برزیل سلامت سفر 

  

ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، به معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
نامه نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار سکه و طلا خودرو 

  

تاثیر طرح جدید بر بورسروز گذشته مدیرعامل بورس تهران طی توئیتی خبر از اجرای طرح مارکت ایمپکت در بازار سرمایه داد و نوشت که این طرح به زودی اجرا خواهد شد. مارکت ایمپکت چیست و چه تاثیری بر بورس خواهد داشت؟ حمید میرمعینی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار نبض بورس به این پرسش‌ها پاسخ داد.
گسترش خبرنگار بورس تهران تهران 

  

«نیوشا ضیغمی» به کرونا مبتلا شدنیوشا ضیغمی بازیگر سینما و تلویزیون در صفحه شخصی خود اعلام کرد که به کرونا مبتلا شده است.
اعتماد سینما تلویزیون تئاتر 

  

رئیس جدید سازمان بورس منصوب شدروابط عمومی سازمان بورس اعلام کرد: ‏محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار شد.
خبرفوری سازمان بورس و اوراق بهادار روابط عمومی بانک 

  

«عباس صفاری» در پی ابتلا به کرونا درگذشتعباس صفاری در پی ابتلا به کرونا و در سن 69سالگی در کالیفرنیا درگذشت.
اعتماد ازدواج نویسنده خانواده 

  

آمار بیماران سرپایی و حتی بستری شدگان کرونایی در پایتخت در حال افزایش استپیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در یک برنامه تلویزیونی از افزایش بیماران سرپایی و بستری کرونا در تهران خبر داد.
برنا پایتخت بیمارستان تهران 

  

«دهقان دهنوی» رییس سازمان بورس شددر جلسه امروز شورای عالی بورس«محمدعلی دهقان دهنوی» به عنوان رییس بورس و اوراق بهادار انتخاب شد.
ایلنا تجمعات اعتراضی ماه سرمایه 

  

کرونا جان وزیر دفاع کلمبیا را گرفتوزیر دفاع کلمبیا به خاطر ابتلا به کروناویروس امروز (سه شنبه) فوت کرد.
خبرفوری کلمبیا مرگ آموزش 

  

فوری / رئیس سازمان بورس مشخص شدریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، به معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی رسید.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار وزارت امور اقتصادی و دارایی آموزش