ایلنا   |  گوناگون  |  

خطرِ محرومیت فرزندان صیادان گیلانی از حق تحصیل/ بیکاری 4 هزار نفر را تهدید می‌کند/ فریادرسی برای ما وجود ندارد

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان توضیح داد: مشکلات متعددی دامن‌گیر صیادان استان شده است اما هیچ فریادرسی برای ما وجود ندارد.

خطرِ محرومیت فرزندان صیادان گیلانی از حق تحصیل/ بیکاری 4 هزار نفر را تهدید می‌کند/ فریادرسی برای ما وجود ندارد

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان توضیح داد: مشکلات متعددی دامن‌گیر صیادان استان شده است اما هیچ فریادرسی برای ما وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حدود 10 هزار صیاد در دریای کاسپین به صید پره و کیلکا اشتغال دارند. در شش ماهه دوم سال یعنی فصل‌های پاییز و زمستان، صیادان پره روی دریا می‌روند و صیادان کیلکایی نیز در 10 ماه از سال کار می‌کنند. اگرچه دولت با سیاست‌های خود تعداد صیادان پره را کاهش داده اما این شیوه توجیه اقتصادی ندارد و درآمد این روزهای صیادان پره به هیچ وجه پاسخگوی تامین نیازهای زندگی آن‌ها نیست. در این میان صیادان کیلکا وضعیت بهتری نسبت به صیادان پره دارند اما حتی آن‌ها هم در تامین معیشت خود ناتوان هستند. خطر بیکاری برای 20 هزار نفر به جهت کاهش صید ماهی در این استان شمالی وجود دارد. 

صید ماهی در استان گیلان حدود 40 درصد کاهش یافته و به تبع این موضوع سفره‌های خالی صیادان در این خطه، تهی‌تر از همیشه شده است. اگرچه از آغاز فصل صیادی چند صباحی می‌گذرد اما عوامل مختلف دست به دست یکدیگر داده‌اند تا روزگار این گروه شغلی به سختی سپری شود و صدای آن‌ها به گوش مسئولان نرسد. 

به گفته صیادان، افزایش بی‌رویه صیدهای غیرقانونی، از بین رفتن بچه ماهی‌ها، نادیده گرفتن نظرات جامعه بهره‌بردار و بی‌توجهی مسئولان محلی از دلایل کاهش صید ماهی هستند و شرایط کاری آن‌ها سال به سال بحرانی‌تر می‌شود. 

مشکلات ما انگشت‌شمار نیست

رحمت محمدی توضیح داد: وضعیت زندگیِ بحرانی صیادان وصف شدنی نیست و شرایط معیشتی آن‌ها، سال به سال بدتر می‌شود. دلایل بی‌شماری در ایجاد این وضع نامطلوب دخیل هستند که نارضایتی جامعه صیادی گیلان را به همراه داشته است. اگر بخواهم نمونه‌هایی از مشکلات را یادآوری کنم، حق مطلب به درستی ادا نمی‌شود و بخش عظیمی از مشکلات ما نادیده گرفته می‌شود. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان ادامه داد: شرایط صیادان گیلانی آنچنان بحرانی شده که به کارگروهی متشکل از نخبگان جامعه بهره‌بردار، اتحادیه‌ها، پیشکسوتان صیادی و مسئولان محلی استان نیاز دارد تا با همفکری در کنار یکدیگر برای بهبود معضلات به نتیجه برسند. مشکلات باید از منظر کارشناسی ارزیابی شود تا گرهی از کار این گروه شغلی بازشود. 

وی افزود: در ظاهر به نظر می‌رسد، مرتفع شدن مشکلات نیاز به منابع مالی فراوان دارد ولی این احتمال را درنظر بگیریم که دیدگاه‌های کارشناسانه نظری دیگری هم وجود دارند؛ یعنی اینکه نیازی نیست گاه هزینه‌های هنگفتی بر کشور تحمیل شود بلکه می‌توان با منابع مالی محدود معضلات را برطرف کرد.

"درآمد" نصف حداقل دستمزد قانونی

سال‌های نه چندان دور، وضعیت معیشتی این گروه مساعد بود و از طریق دریا معیشت آن‌ها تامین می‌شد اما امروز صیادان مجبور هستند برای صید ماهی به بخش‌های عمیق‌تر دریا بروند تا تعداد ماهی محدودی نصیب آن‌ها شود. میانگینِ درآمدی ماهیگیران بیش از 800 هزار تومان نیست، زیرا صید قابل پیش‌بینی نیست گاهی تورها آنقدر سنگین است که نمی‌توان آن‌ها را بالا کشید و گاهی هم تور آنقدر خالی است که انگیزه‌ای برای بالا آوردن آن وجود ندارد، بسیاری از صیادان درآمد خود را با یارانه‌ای که می‌گیرند، تنظیم می‌کنند تا هزینه‌های خانواده را در طول ماه بپردازند. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان در ارتباط با تامین معیشت از طریق دریا گفت: درآمد این گروه شغلی ناچیز است و نصف حداقل دستمزد تعیین شده در شورایعالی کار هم نمی‌شود. بسیاری از صیادان به دلیل کم بودن درآمد خود از این شغل دست کشیده‌اند و به کارهای دیگر روی آورده‌اند. 

محمدی اظهار داشت: خروج صیادان واقعی از این شغل سبب ورود افراد غیرمتخصص به چرخه صید کشور شده است. برخی مسئولان شرکت‌های صیادی برای پیشبرد اهداف خود و سرپا نگه‌داشتن مجموعه تحت مدیریت خود، برخی کارتن‌خواب‌ها و افراد طرد شده از سوی خانواده به دلیل اعتیاد را استخدام می‌کنند که این موضوع نه تنها فاجعه‌ای انسانی بلکه یک فاجعه شغلی نیز محسوب می‌شود. 

وی درباره مشکلات روزافزون این گروه توضیح داد: در گذشته، ساحل‌نشینان زندگی خوبی داشتند و فرزندان آن‌ها از حق تحصیل برخوردار بودند اما این روزها حق تحصیل و آموزش فرزندان آن‌ها به دست فراموشی سپرده شده است زیرا درآمد یک صیاد آنچنان کم است که توانایی تامین هزینه‌های تحصیلی و آموزشی فرزندان خود را ندارد. 

تصمیمات نادرست رونق سفره‌ها را گرفت

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان با اشاره به تاثیر تصمیمات نادرست سازمان شیلات کشور تصریح کرد: مدیران اسبق تصمیمات نادرستی در ارتباط با این شغل می‌گرفتند و در اجرای این موارد هم بسیار پافشاری می‌کردند. همین تصمیمات نادرست، رونق سفره‌ها را گرفت و صیادان را در دام مشکلات متعدد اسیر کرد. وضعیت بد معیشتی هم به تبع افزایش نرخ تورم دوچندان شد و به همین دلیل، جمعیت کثیری از صیادان برای کسب روزی خود روی به صید با روش دام‌گستر آوردند. 

محمدی ادامه داد: تمامی ماهی‌های دریای کاسپین به جز گونه‌های کفال و کیلکا در آب شیرین تخم‌گذاری می‌کنند. ماهی‌ها برای تخم‌گذاری به رودهای مادر مثل «سپید رود» می‌روند، در حالی که تعداد دام‌های نامحدود نامرئی به نام «مونوفیلامنت» در مسیرشان وجود دارد. اگرچه تعداد این دام‌ها در کشور ما روند صعودی دارد اما کشورهای پیشرفته استفاده از این تورها را قدغن کرده‌اند. افزایش این دام‌ها باعث می‌شود خطر انقراض ماهی‌ها را تهدید کند. عملکرد این تورها به گونه‌ای است که از هر هزار ماهی، یک ماهی برای تخم‌گذاری به رودخانه می‌رسد. 

رئیس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های صیادی پره استان گیلان افزود: شیلات برای بازسازی ذخایر دریا رودخانه سپید رود را مدنظر قرار داده و تعدادی صیاد را استخدام می‌کند. در فصل بهار، قریب 100 هزار ماهی از این روخانه برداشت می‌شود و از این تعداد، پنج تا 10 هزار ماهی مولد می‌تواند خود را از میان دام‌های قاچاق به رودخانه برساند تا عمل‌زاد و ولد را انجام دهند. 

او ادامه داد: پس از تولد بچه ماهی‌ها، شیلات به دلیل کمبود منابع در دست خود، آن‌ها را در مصب رودها رها می‌کند. در این زمان، وزن سه بچه ماهی معادل یک گرم است. 95 درصد از این ماهی‌ها توسط حیوانات دیگر شکار می‌شوند یا توسط عوامل دیگر از بین می‌روند و تنها پنج درصد از این بچه ماهی‌ها زنده می‌مانند. 

برای حل مشکلات خوان‌های زیادی پیش‌رو داریم

این کارشناس صیادی توضیح داد: به دلیل اینکه کشورهای دیگر از نظرات جامعه بهره‌بردار در امور اجرایی خود استفاده می‌کنند، این گروه شغلی وضعیت مناسبی دارند. اما در کشور ما؛ مدیران اهمیتی برای حرف‌های ما قائل نیستند و توجهی به نیازهای ما نمی‌کنند. یکی دیگر از مشکلات ما، قوانین سختگیرانه‌ای است که از سوی سازمان شیلات تعریف می‌شود. اگر خواهان استفاده از شیوه‌های نوین صیادی باشیم باید خوان‌های بسیاری را پشت سربگذاریم که هر کدام از این موارد، از هفت خوان رستم سخت‌تر است.

محمدی تصریح کرد: پرورش ماهی در قفس یکی از صنایع نوپایی است که در گیلان برنامه ریزی و اجرا شده است اما تنها یک شرکت موفق شده‌است، قوانین سخت را با موفقیت پشت سربگذارد و مجوز قفس‌گذاری در دریا را خذ کند. اگرچه نتایج حاصله برای این شرکت‌ نیز مطلوب نیست و قفس‌گذاری به محرله عملی نرسیده است. 

این کارشناس ادامه داد: شرکت‌های صیادی نیازمند منابع مالی هستند و درگیر اخذ وام می‌شوند. دریافت وام بانکی برای آنها پیچیده و سخت است اما برخی از مدیران بازنشسته شیلات با استفاده ابزاری از «صیادی» به راحتی وام بانکی می‌گیرند ولی آن را صرف امور دیگر می‌کنند. 

وی ادامه داد: اگر شیلات به برخی سیاست‌های خود ادامه دهد به طور قطع و یقین، از بین رفتن شغل صیادی را در گیلان مشاهده خواهیم کرد و از بین رفتن این شغل، به معنای بیکار شدن 4هزار نفر ماهیگیر رسمی است. شرایط به گونه‌ای است که صید قاچاقی صرفه اقتصادی ندارد. 

وضعیت صیادی در مازندران مناسب‌تر است

او با اشاره به وضعیت بهتر صیادان مازندرانی توضیح داد: حدود دوازده سال است؛ بهره‌برداران واقعی با حمایت مسئولان استان مازندران، استخرهایی300 تا 500 متری در ساحل دریا احداث کرده‌اند که در هرکدام 150 ماهی ماده و 300 نر رها می‌کنند و قریب به 1 میلیون بچه ماهی5 گرمی در هر کدام از این استخرها متولد می‌شوند. همین راهکار سبب می‌شود که صیادان مازندرانی وضعیت بهتری نسبت به ما داشته باشند. 

محمدی ادامه داد: شیلات به بهانه غیرطبیعی بودن تولید مثل، مخالف این روش است. دو شرکت یادگار امام در دستک و شهدای انزلی در رودسر به صورت آزمایشی اقدام به تکثیر ذخایر ماهیان کرد که این تعداد به 12 مجموعه در سال 99 رسیده است. 

مسئولان صدای ما را بشنوند

محمدی در ارتباط با نادیده گرفته شدن این گروه شغلی از سوی مسئولان گفت: رئیس قوه قضاییه در سفر استانی خود تصمیم داشت با اتحادیه صیادی، پیله‌داران، چایکاران و برنج‌کاران دیدار کند. اگرچه هماهنگی‌های لازم برای دیدار ما انجام شده بود اما ما اجازه دیدار با آقای رئیسی را نداشتیم. مسئولان حرف دل ما را نمی‌شنوند و ما سردرگم هستیم. 

او سپس توضیح داد: مرداب انزلی، زایشگاهی انبوه برای ماهی‌ها تلقی می‌شود ولی وسعت این مکان، روز به روز کوچک‌تر می‌شود. کدام نهاد یا سازمان متولی رسیدگی به این زیستگاه است؟ مرداب در حال خشک شدن است و تصرف در مناطق مرداب انزلی روندی صعودی دارد. 

در واقع ساماندهی و بهبود وضعیت صید و صیادی، نیازمند همراهی و تعامل دستگاه‌ها و صیادان است. همراهی این دو گروه در کنار یکدیگر نه تنها سبب بهبود شرایط می‌شود بلکه از صید غیرمجاز هم جلوگیری می‌کند. وضعیت درآمدی صیادان به هیچ وجه مناسب نیست و آن‌ها جزو دهک‌هایی پایین جامعه یعنی یک و دو هستند. شغلی که باتوجه به سختی‌های بسیار و حوادث ناگوار و تلخ، درکنارِ بی‌توجهی مسئولان هنوز به سفره‌ها خود نانی اندک می‌آورند و چشم امید به تصمیم مدیران کشور دارند. مسئولان باید با تصمیمی قاطع از بیکار شدن جمعیت کثیری جلوگیری کنند تا در آینده نزدیک از بحران‌های ناگوار ناشی از این امر جلوگیری کنند.

استان مازندران بیکاری یارانه   اخبار برگزیده
  

دفاع قالیباف از کاهش اعتبار بند (و) تبصره 2 لایحه بودجه/ دولت موجب شده حق بازنشستگان کارگری ضایع شود/ نمی‌خواهیم حقوق بازنشستگان را کاهش دهیم!رئیس مجلس در اظهاراتی از سیاست‌های دولت در قبال صندوق ها انتقاد کرد و گفت باید مراقب تورم و نقدینگی باشیم.
ایلنا بازنشستگی تورم بودجه 

  

واکنش کارگران و نمایندگان کارگری به اظهارات وزیر کار/ دستمزد باید تمام سبد خانوار را پوشش دهد نه فقط بخشی از آن را!نمایندگان کارگری می‌گویند: در صورتی که دولت با کارگران راه بیاید و به قانون تمکین کند، امکان افزایش عادلانه حقوق قبل از پایان اسفند فراهم می‌شود.
ایلنا دولت قانون قانون کار 

  

جهانپور: واکسن اختصاصی کرونا نخواهیم داشتبا اعلام کیانوش جهانپور، هیچ تغییری در برنامه جامع واکسیناسیون کرونا اعمال نخواهد شد.
گسترش وزارت بهداشت درمان واکسیناسیون 

  

محمد بن‌سلمان قاتل خاشقجی | بایدن متهم می‌کنددولت آمریکا روز جمعه 8 اسفندماه بخشی از گزارش نهادهای اطلاعاتی این کشور پیرامون قتل خاشقجی را از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد. بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان طرح ربودن یا قتل خاشقجی را تایید کرده است. این گزارش یک روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده با پادشاه و ولیعهد عربستان از رده‌بندی محرمانه خارج شد...
۵۵ آنلاین محمد بن سلمان دولت روزنامه 

  

مجید انصاری، یکی از موافقان لوایح FATF درباره جزییات چهارمین نشست کمیسیون مشترک درباره این لوایح گفته است: «پس از ارجاع نامه آقای رییس‌جمهوری از سوی مقام معظم رهبری به مجمع مبتنی بر موافقت با تمدید وقت رسیدگی در مجمع، مساله به کمیسیون مشترک ارجاع شد...
نامه نیوز ایران سایپا مجلس شورای اسلامی 

  

عقب نشینی 3 هزار واحدی شاخص بورس/ عرضه ها افزایش یافتشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با ریزش 3300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

پشت پرده دعوای عجیب مهدی قائدی و استقلال!مشکل از زمانی شروع شد که مهدی قائدی فهمید باشگاه استقلال قرارداد وریا غفوری کاپیتان این تیم را فسخ و قراردادی جدید با او امضا کرده است.
خانه فوتبال مهدی قائدی ایران خودرو یورو 

  

آغاز پیش فروش رانا پلاس و 6 محصول دیگر ایران خودروایران‌خودرو از امروز دهم اسفند پیش فروش محصولات خود را آغاز می کند که تا سه روز ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو خودرو پژو 

  

تخت‌روانچی راه آسان بازگشت آمریکا به برجام را نشان دادنماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دولت فعلی آمریکا را همچنان ناقض قطعنامه 2231 و برجام دانست و گفت راه آسان آمریکا برای بازگشت به برجام، اجرای کامل تعهدات آن در این توافق است.
مثلث مجید تخت روانچی ایران و آمریکا ایران خودرو 

  

آیا خاتمی در انتخابات 1400 کاندید می‌شود!؟این‌که توقع داشته باشیم ایشان بر نظام باشد و در برابر نظام یا دولت بایستد، شخصا قبول ندارم و ایشان هم این کار را نمی‌کند اما قطعا ایشان تمام سیاست‌های دولت یا حاکمیت را قبول ندارد و طبیعی است که قبول نداشته باشد
فردا حوزه علمیه رئیس جمهور روزنامه 

  

این محصولات ایران خودرو با گیربکس 6 دنده می آیندایران خودرو به طور رسمی فرآیند تولید گیربکس شش سرعته یا همان شش دنده را آغاز کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ورود خودروهای شخصی به این شهر کشور ممنوع شد + جزئیاترئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا گفت: ورود خودروهای شخصی به جزیره کیش با محدودیت و ممنوعیت همراه است.
مستقل‌آنلاین خبرآنلاین استان خوزستان خودکشی 

  

واکنش باقری کنی به اظهارات مقامات سه کشور غربی درباره وضعیت حقوق بشر در ایراندبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران به اظهارات مقامات سه کشور غربی در نشست شورای حقوق بشر، واکنش نشان داد.
مملکت‌آنلاین حقوق بشر ستاد حقوق بشر ایران 

  

خبر مهم درباره پرداخت یارانه ها در سال 1400 + جزئیاتدر جلسه علنی صبح امروز (شنبه) و در جریان بررسی بندی از جزئیات لایحه بودجه 1400 در بخش درآمدی پیشنهادی برای حذف بندی از لایحه بودجه در تبصره 14 مطرح شد.
مستقل‌آنلاین یارانه بودجه دولت 

  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  اخبار داغ
  

قاتلان ژاپنی ویروس کرونا را بشناسیدکارشناسان تغذیه ژاپن شش ماده غذایی را نام بردند که می تواند در برابر کرونا‌ویروس مفید باشند.
برنا ویروس تغذیه ژاپن 

  

بیشترین میزان بستری های کرونایی در پیک سوم اتفاق افتاد سید فرشاد علامه در گفتگو با خبرنگار مهر، به میزان میزان مراجعات بیماران کرونا به بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد و گفت: در سال گذشته توانستیم 26 درصد بخش‌های غیر دانشگاهی و 74 درصد ظرفیت دانشگاهی را برای درمان بیماران کرونایی فعال کنیم. وی، میزان مراجعات کلی بیمارستان‌ها در پاندمی کرونا را 247 هزار و 247 بیمار سرپایی و بستری اعلام کرد و افزود: این آمار…
مهر درمان خبرنگار بیمارستان 

  

روش های تشخیص کرونای انگلیسییک متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری درباره تشخیص کرونای انگلیسی گفت: درمورد این نوع کرونا اگر تست‌های مولکولی بر پایه ژن s باشد، ممکن است به اشتباه منفی کاذب گزارش شود، اما اکثر کیت‌ها بر اساس دو ژن هستند و قابلیت تشخیص نوع انگلیسی ویروس را دارند.
گسترش ویروس ژن ماه 

  

احتمال بحرانی شدن شرایط کرونایی کشور/ اطلاعات غلط به مردم ندهیم به گزارش خبرگزاری مهر، حمید سوری، با اشاره به اینکه خستگی ناشی از طولانی شدن اپیدمی‌ها موضوعی شناخته شده در دنیا است، اظهار کرد: این موضوع در اپیدمی‌های پیش رونده، زمانبر و دارای نوسان و کاملاً طبیعی است. وی با بیان اینکه در پاندمی همانند کرونا مردم در هیچ نقطه‌ای در امان نیستند، افزود: ممکن است بسیاری از افراد جامعه به دلیل اجباری شدن استفاده از ماسک، شستشوی مدام دست‌ها، ضدعفونی…
مهر نماز درمان سلامت روان 

  

آخرین خبر از وضعیت ابتلا به کرونای انگلیسی در تهرانطبق اعلام یک متخصص گزارش‌هایی از بیمارستان‌ها مبنی بر بستری مواردی از ابتلا به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی بوده، اما تعدادش خیلی زیاد نیست.
اقتصادنیوز تهران بیمارستان ویروس 

  

حاشیه‌های بورس 10 اسفند/ فیلمدر پایان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 0٫72 درصدی به روند نزولی چند روز اخیر خود ادامه داد. ارزش معاملات خرد نیز به کمتر از 2 هزار میلیارد تومان رسید.
گسترش بورس تهران سهام شاخص 

  

سیگنال روحانی به قیمت دلارسطح 25 هزار و 500 تومانی دلار از دست رفت. روز یکشنبه، اسکناس آمریکایی 320تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 25 هزار و 200 تومان رسید.
گسترش حسن روحانی قیمت ارز قیمت 

  

زجرکش بورس یا شوک‌درمانی؟بورس تهران در حالی برای دهمین روز متوالی با افت نماگر اصلی خود مواجه شد که یکی از رکودی‌ترین روزهای سال 99 را نیز پشت سر گذاشت.
گسترش بورس تهران تهران ایران 

  

سه بار کرونا گرفتم و با مصرف داروی امام رضا شفا یافتم + ویدئودر ویدئویی که از سوی اعضای دفتر خسروپناه امام جمعه موقت دزفول استان خوزستان منتشر شده، او می‌گوید سه‌بار کرونا گرفته و با مصرف داروی امام کاظم و امام رضا بهبود یافته و به دیگران هم این دارو را توصیه کرده است.
۵۵ آنلاین استان خوزستان دارو 

  

برداشت نادرست بورس‌بازان از اوراق بدهیبا تداوم روند اصلاحی قیمت سهام و از آن بدتر کاهش نقدشوندگی سهام و قفل شدن سرمایه‌های در صف فروش، باز هم بازار بهانه‌جویی‌ها درخصوص دلایل متوقف نشدن این روند نزولی داغ شده است و این‌بار گویا صاحبان تریبون‌های مجازی، دیواری کوتاه‌تر از اوراق دولتی نیافته‌اند؛ به اصطلاح کارشناسانی که قصد دارند عرضه‌ اوراق دولتی را به‌عنوان مقصر اصلی روزهای منفی بورس تهران معرفی کنند...
گسترش بورس تهران سازمان برنامه و بودجه بازنشستگی 

  

مرغ دولتی بگیریم یا کرونا!اختلاف قیمت 10 هزار تومانی مرغ در بازار آزاد با نرخ دولتی 20400 تومانی باعث ایجاد صف‌های طولانی برای خرید این محصول در مراکزی شده که اقدام به تویع با نرخ مصوب می‌کنند.
۵۵ آنلاین قیمت 

  

ریزش قیمت خودرومجلس شورای اسلامی روز گذشته در حین بررسی لایحه بودجه 1400، در شرایطی تعرفه 86 درصدی ورود خودرو به کشور را تصویب کرد که توقف واردات خودرو به چهارمین سال خود نزدیک می‌شود. با این حال، اقدام نمایندگان می‌تواند سیگنالی در راستای آزادسازی واردات خودرو در سال آینده باشد. در طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو؛ «واردات مشروط» پیش‌بینی شده است.
گسترش قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

مصرف شیرینی جات و فست فود زمینه ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا/ آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کندپانته آ ناظری با اشاره به لزوم مصرف شیر برای کاهش جذب آلاینده‌های محیطی گفت: سیستم ایمنی بدن باید برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی هوا قوی شود، چون آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند.
برنا آلودگی هوا ویروس شیر 

  

معرفی عرضه اولیه این هفته بورس+ جزئیاتطبق اعلام فرابورس ایران عرضه اولیه نماد حآفرین در تاریخ سیزدهم اسفندماه انجام می شود.
اقتصادنیوز ایران 

  

دو سناریو از روزهای آینده بورس/ تزریق فوری پول به بورساقتصادنیوز: بورس بازان برای روزهای آینده بازار دو سناریو مطرح کرده‌اند که البته موافقان و مخالفان آن دلایل متعددی برای آن مطرح می‌کنند. به راستی بورس در روزهای پایانی سال چه واکنشی از خود نشان می‌دهد؟
اقتصادنیوز پول