ایلنا   |  اقتصادی  |  

ترامپ برای تحقق اهداف سیاسی خود اقتصاد کشورها را هدف گرفته است/ هدف کاخ سفید نابود کردن زیرساخت‌های اقتصادی ایران است/ باید تاب‌آوری اقتصادی خود را تقویت کنید

برنده جایزه نوبل اقتصاد معتقد است که ایران به‌رغم ظرفیت‌های بسیار زیاد در اقتصادش، ساختارهای اقتصادی معیوبی دارد و باید با اصلاح آنها زمینه را برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تقویت کند.

ترامپ برای تحقق اهداف سیاسی خود اقتصاد کشورها را هدف گرفته است/ هدف کاخ سفید نابود کردن زیرساخت‌های اقتصادی ایران است/ باید تاب‌آوری اقتصادی خود را تقویت کنید

برنده جایزه نوبل اقتصاد معتقد است که ایران به‌رغم ظرفیت‌های بسیار زیاد در اقتصادش، ساختارهای اقتصادی معیوبی دارد و باید با اصلاح آنها زمینه را برای جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تقویت کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از گلوگاه‌های اعمال تصمیمات سیاسی دولت‌ها، اقتصاد است و ابزارهایی نظیر اعمال تعرفه‌های گمرکی، اعمال سیاست‌های مالیاتی مضاعف، تحریم خدمات بیمه‌ای و حذف پوشش بیمه‌های خوداتکایی، تحریم‌های کالایی و عدم مبادله با پول کشور مغضوب یا متخاصم، از جمله وسایل تشدید فشار سیاسی بر کشورهاست که از دریچه اقتصاد بر وضعیت سیاسی کشورها تحمیل می‌شوند.

ایران با توجه به قرار گرفتن در ذیل تحریم‌های یکجانبه دولت ایالات متحده امریکا، با فشارهای شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و با این حال، پروفسور جیمز جی هکمن (برنده جایزه نوبل اقتصاد و استاد اقتصاد دانشگاه شیکاگو) معتقد است که ظرفیت‌های اقتصاد ایران بسیار بیشتر از تصور دولتمردان ایالت متحده است.

او در گفت‌وگو با ایلنا از ظرفیت‌های مغفول اقتصاد ایران و البته ضعف‌های ساختاری اقتصاد ایران می‌گوید.

  ایران با افزایش سهم خود از تولید نفت و گاز، امکان تحریم بین‌المللی را از بین ببرد

این عضو آکادمی ملی علوم آمریکا، با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های اقتصادی بسیار گسترده‌ای دارد، مدعی شد: ایران از منابع بسیار گسترده سوخت‌های فسیلی برخوردار است و در حوزه نفت و گاز یک کشور بسیار ثروتمند محسوب می‌شود با این حال، ظرفیت تولید میدان‌های انرژی در ایران بسیار کاهش یافته و نیمه عمر بسیاری از این چاه‌ها کاهش یافته است و دولت ایران باید بتواند با تزریق گاز یا از طریق مسیرهای دیگری به احیای این چاه‌ها کمک کند و با افزایش سهم خود از تولید نفت و گاز، امکان تحریم بین‌المللی را از بین ببرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر تولیدات نفتی ایران به اندازه‌ای نیست که حذف ایران از بازار، دنیا را دچار بحران انرژی کند! ایرانی‌ها باید تکنولوژی تولیدات خود در حوزه نفت و گاز را افزایش دهند و در حوزه میعانات گازی هم باید سرمایه‌گذاری ویژه‌ای کنند.

ایران با سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل، کشورهایی که به دریای آزاد دسترسی ندارند را به خود وابسته کند

روسیه و قطر آسیب کمتری از تحریم دیدند

پروفسور هکمن، در رابطه با پرسشی پیرامون سایر ظرفیت‌های اقتصادی ایران، با اشاره به جمعیت جوان بالا و تحصیلکرده ایران که از مهارت‌های نسبی و دانش مناسبی برخوردارند، خاطرنشان کرد: ایران در مرکزیت جغرافیایی یک بازار بسیار بزرگ در خاورمیانه، آسیای مرکزی، شمال آفریقا و منطقه اوراسیاست که می‌تواند با سرمایه‌گذاری در صنعت حمل‌ونقل ریلی، هوایی و دریایی خود، بسیاری از این کشورها را که به دریای آزاد دسترسی ندارند، به خود وابسته کند و با اتصال به شبکه انرژی (برق و گاز) سایر کشورهای منطقه، علاوه بر تامین نیاز خود در شرایط خاص، کشورهای منطقه را نیز به ساختارهای انرژی خود متصل سازد. این رفتارهای اقتصادی، باعث می‌شود که دست‌کم امکان تحریم ایران از جانب همسایگانش ممکن نباشد.

وی با اشاره به رفتارهای سیاسی نامطلوب روسیه برای اتحادیه اروپا و ایالات متحده، اظهار داشت: حجم روبل (واحد پولی روسیه) در گردش در بازارهای اروپایی با حجم ریال موجود در اقتصاد جهان قابل مقایسه نیست و این یکی از دلایلی است که کشورهای اروپایی و به ویژه انگلستان (به علت سپرده‌های بانکی بالای روس‌ها در بانک‌های انگلیس)، با تحریم روسیه موافق نیستند.

پروفسور هکمن افزود: همچنین روسیه توانسته که با فروش یازده میلیون بشکه نفت در روز و فروش حدود دویست میلیارد متر مکعب گاز طبیعی (در سال)، به اروپا، آن‌ها را به خود وابسته کند و پس از خرید بیش از یک چهارم سهام شرکت‌های توزیع برق در اروپا، راه را بر هرگونه امکان تحریم بسته است.

وی تصریح کرد: قطر هم که مورد تحریم عربستان و محور عربی متحدش بود، به علت سرمایه‌گذاری گسترده در خرید سهام شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی و همچنین با فروش گسترده میعانات گازی به اروپا، چین و ژاپن، توانست از زیر فشارهای تحریمی جان سالم به در ببرد.

پروفسور هکمن تاکید کرد: ساختارهای اقتصادی ایران دچار معایب و ایرادات بسیار زیاد است و ایرانی‌ها باید بتوانند با اصلاح این ساختارها، جذابیت اقتصاد خود برای سرمایه‌گذاری را افزایش دهند.

تحریم‌ها با اهدافی سیاسی دنبال می‌شوند

استاد دانشگاه شیکاگو در پاسخ به پرسشی پیرامون آسیب‌های تحریم به اقتصاد ایران و ظرفیت ایران در مقابله با این تحریم‌ها، با برشمردن اهداف تحریم از ناحیه سیاست و اقتصاد، گفت: دولت ترامپ برای تحقق اهداف سیاسی خود و همینطور برای تحقق وعده‌های انتخاباتی که داده، اقتصاد دولت‌های مختلف را هدف می‌گیرد تا آن‌ها برای مواجه نشدن با اعتراضات عمومی، با خواسته‌های سیاسی ترامپ که شبیه به راهزنی و زورگویی‌ست، موافقت کنند.

پروفسور هکمن ادامه داد: همه دنیا شاهد جنگ تجاری با چین و رفتارهای ترامپ در اعمال تعرفه‌های سنگین بر فولاد و آلومینیوم و کالاهای دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، هند، روسیه، مکزیک، ترکیه بودند. ایران و ونزوئلا هم به دلیل زاویه‌های سیاسی که با آمریکا دارند، تحت فشارهای اقتصادی دولت آمریکا قرار می‌گیرند.

تحریم‌ها به قصد نابود کردن زیرساخت‌های اقتصادی  ایران است

وی تاکید کرد: این تحریم‌ها به قصد نابود کردن زیرساخت‌های اقتصادی کشورهایی همچون ایران است و ترامپ قصد دارد تا زیرساخت‌های گردشگری، سرمایه‌گذاری، انرژی و صنایع و معادن را در ایران نابود کند.

ایران سرمایه‌گذاری‌های خود را تقویت کند

پروفسور هکمن توصیه کرد که ایران سرمایه‌گذاری‌های خود را تقویت کند تا آسیب‌پذیری اقتصادش را کمتر کند و تاب‌آوری اقتصادی خود را تقویت کند.

ترامپ اقتصاد اقتصاد ایران   اخبار برگزیده
  

سخنان رهبر انقلاب درباره مدیریت مصرف سوخت تا ساعتی دیگر منتشر می‌شودحضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در درس خارج فقه امروز خود، سخنانی را درباره مدیریت مصرف سوخت مطرح کرده‌اند.
مثلث رهبر انقلاب مصرف سوخت ماه 

  

روند بازار خودرو پس از تغییر قیمت بنزینبازار خودرو در روزهای آینده احتمالا تغییراتی در قیمت خودروها را شاهد باشد. هر چند دیروز در اولین روز هفته اثر قابل اعتنایی را در بازار شاهد نبودیم. اما پیش بینی می شود که تقاضای خودروهای کم مصرف تر در بازار افزایش پیدا کند.
خودروتک بازار خودرو ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات سهمیه بنزین تاکسی‌های اینترنتی ، درون شهری و برون شهری اعلام شدوکیل زاده جزئیات بسته تکمیلی سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل شهری و بین شهری را تشریح کرد.
خودروتک بنزین تاکسی وزارت کشور 

  

پیش‌بینی آینده بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توسط رئیس‌کل بانک مرکزیاقتصادنیوز: رییس‌کل بانک مرکزی معتقد است: نرخ فعلی ارز تحت تاثیربیش جهش قبلی ناشی از عوامل انتظاری و تداوم تحریم‌ها بوده و از پیشتوانه عوامل بنیادی برخوردار نیست.
اقتصادنیوز ارز افزایش قیمت قیمت 

  

وزیر کشور با اشاره به تجمعات امروز در برخی ‌شهرها گفت: هر اعتراضی در بستر قانونی امکان‌پذیر است.
نامه نیوز تجمعات اعتراضی عبدالرضا رحمانی فضلی شبکه یک سیما 

  

بنزین 3هزارتومنی با دلار 12 هزار تومانی آمدبر اساس تجربه و افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال‌های گذشته مشخص شد افزایش نرخ این حامل‌ها تأثیر آن چنانی بر تورم ندارد اما برای جلوگیری از افزایش قیمت کالاها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار آمادگی کامل دارند و برنامه ریزی کرده‌اند.
مستقل‌آنلاین سهمیه بندی بنزین بنزین بانک مرکزی 

  

واکنش عجیب مجمع تشخیص به گرانی بنزیندر میان واکنش‌های گوناگون نسبت به افزایش بهای بنزین، به نظرم واکنش مجمع تشخیص مصلحت نظام از همه عجیب‌تر باشد.
مستقل‌آنلاین مجمع تشخیص مصلحت نظام گرانی بنزین 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی لغو افزایش نرخ بنزین فردا تقدیم مجلس خواهد شد.
نامه نیوز افزایش قیمت بنزین مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

اولین دادگاه متهمان قاچاق ارز و پولشوییاولین جلسه دادگاه رسیدگی به متهمان قاچاق ارز و پولشویی، امروز 26 آبان، در مجتمع قضایی انقلاب مشهد به
خبرفوری قاچاق ارز قیمت ارز 

  

ای کاش همه مسئولان برای اظهارنظرهای کارشناسی با پشتوانه عملی ارزش قائل می‌شدندعضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس خواستار تصمیم‌گیری مسئولان بر اساس نظر کارشناسان شد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه افزایش قیمت 

  

مردم هر چقدر ارز بخواهند در اختیارشان خواهیم گذاشترییس کل بانک مرکزی اظهار داشت: از مردم خواهشمندم گرفتار سودجویی و سودجویان نشوند تا خسارت نبینند چرا که بازار ارز دوباره به حالت قبل باز خواهد گشت و قیمت‌ها تعدیل خواهد شد و ما مشکلی برای تامین ارز نداریم.
ایلنا تهران ارز قیمت ارز 

  

بنزین ارزان؛ خوب یا بد؟بنزین ارزان خوب است یا بنزین گران؟ پاسخ بدیهی است: هیچکدام، بنزین مجانی از هر دو بهتر است! اما مسأله اصلی آن است که در اقتصاد ناهار مجانی وجود ندارد. به عبارت دقیق‌تر، هر جا کالای مجانی یا ارزان دریافت کردید شک نکنید که هزینه آن را در جایی دیگر با شما حساب خواهند کرد و چه بسا گرانتر!
اقتصادنیوز بنزین دولت مسکن 

  

کارشناسان بر این باورند حتی اگر قیمت خودروهای کم مصرف و ارزان قیمت نیز کاهش قیمت را تجربه کنند، این کاهش قیمت موقتی است و با عادی شدن جو روانی افزایش قیمت بنزین ازاد قیمتها به روال عادی باز می‌گردد.
نامه نیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

امروز فضای ایران، فضای مقاومت و مبارزه با فساد استرئیس قوه قضائیه در دیدار با قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه امروز فضای ایران مملو از حس مقاومت و مبارزه با فساد است، گفت: پرچم مبارزه با فساد مانند پرچم مقاومت در دستان مقام معظم رهبری است و ما نیز به عنوان سربازان ایشان تلاش داریم این دو پرچم را به سرمنزل مقصود برسانیم.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران آستان قدس رضوی