اعتماد   |  ورزشی  |  

هنوز به نبود آیدین عادت نکرده‌ام/ چیزی نمی‌تواند من را از تمرکز برای توکیو دور کند

صمد نیکخواه بهرامی، پرچمدار کاروان المپیکی ایران درباره شایعه حداحافظی پس از المپیک گفت: هنوز تصمیمی ندارم. خداحافظی حرف من نیست. فعلاً تنها خبری که به نظرم صحت دارد، رقابت در المپیک توکیوست.

هنوز به نبود آیدین عادت نکرده‌ام/ چیزی نمی‌تواند من را از تمرکز برای توکیو دور کند

اعتمادآنلاین| پای صحبتش که می‌نشینی، انگار آیدین هیچ‌وقت نرفته، همان‌طور با قامتی بلند، در آستانه چهل سالگی‌ شبیه همان روزهای درخشانش، خشنود از المپیکی شدن بسکتبال ایران و این قرعه نیک به نام برادرش. یک قیچی برداشته و از سبد تور می‌چیند.

به گزارش خبرآنلاین، فارغ از شوق ثبت نام‌ها و کسب نشان‌ها که رؤیایی‌ست با امکان تحقق محدود، صِرف حضور در المپیک، یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای مشترک ورزشکاران از هر نژاد و ملتی‌ست. این‌که پس از سال‌ها تلاش، تمرین و تاب‌آوری دشواری‌های ورزش قهرمانی، با جواز حضور، به رژه مراسم افتتاحیه المپیک رسیده باشید، یعنی یک گام بلند.

 

و حالا تصور کنید، بعد از بیست سال پوشیدن لباس تیم ملی، فراز و فرود در ورزش، بردها و باخت‌ها قرعه‌ی افتخار حمل پرچم سرزمین مادری به نام‌ شما بیفتد و بشوید هفدهمین پرچمدار ایران در المپیکی که جهان، این‌بار، پنج سال به انتظارش نشسته‌ است. در فاصله بسیار کوتاه اردوهای تدارکاتی ژاپن و اسپانیا با صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال گفت‌وگو کردیم.

*یک ارزیابی مختصر از آغاز تا امروز و تدارک برای دومین المپیک زندگی‌ات. چقدر به انتظاراتی که از خودت داشتی، نزدیک شده‌ای؟

به نظرم دور نیستم. علاقه به بسکتبال در خانواده ما موروثی بود. پدر و مادرم در دانشگاه بازی می‌کردند. بعد هم من و آیدین. از وقتی خودم را شناختم توپ و تور بوده و بسکتبال در زندگی‌ام جریان داشته. از همان 9 سالگی و اولین کلاس‌ تابستانی در دوره کودکی تا امروز. من بلند پرواز بودم و همیشه برای رسیدن به بهترین‌ها، بیشترین تلاشم را کرده‌ام بنابراین تقریباً راضی هستم. 

 

*حدس می‌زدی پرچمدار این المپیک باشی؟ 

جایگاه قهرمانان و ملی‌پوشانی که تا به حال پرچمدار ایران بوده‌اند، طوری بوده که اصلا فکر نمی‌کردم روزی این افتخار نصیبم شود. از این انتخاب بسیار سپاسگزارم. امیدوارم لیاقت آن را داشته باشم و سایرین هم مرا به عنوان برادر کوچک‌تر خودشان بپذیرند.

 

*بیشتر از بیست و چند سال را با آیدین مشترک بودید. به نظرت اگر این روزها حضور داشت...

به نبودنش عادت نکرده‌ام. ما مسیری را با هم آغاز کردیم که در زندگی من هنوز ادامه دارد. فاصله سنی کم ما، در کارها و تصمیمات‌مان شباهت بسیاری ایجاد می‌کرد. روی دلگرمی حضور همیشگی آیدین، ناخودآگاه حساب کرده بودم.

 

با رفتنش واقعا یک تکیه‌گاه امن را از دست دادم. به نظرم اگر بود، موفق‌تر بودیم و خیلی اتفاقات هم نمی‌افتاد. هیچ‌وقت از خاطرم نمی‌رود اما خداوند یاری‌سان است و ظرفیتی در وجود انسان‌ها قرار می‌دهد که بر دشواری آن‌چه از دست می‌دهیم، صبور باشیم.

 

*چیزی به المپیک نمانده و کلاف حواشی و واقعیت گاهی در مقاطع حساس به هم می‌پیچد.

بله اما باید از حاشیه به اصل برویم. این روزها بزرگ‌ترین انگیزه‌ام در ورزش، حضور در المپیک است. فعلاً چیزی نمی‌تواند من را از تمرکز برای توکیو دور کند. این یک زندگی حرفه‌ای است.

 

*مصائب این زندگی هم انگار کم نیست و باید از خیلی چیزها برای آن گذشت.

خانواده اصولاً اولویت اول و مهمی‌ست اما در ورزش حرفه‌ای مثلاً همین بسکتبال، اولویت‌ها به ناچار تغییر می‌کنند. حتی همراهی خانواده گاهی می‌شود انحراف از هدف. خب گذشتن از این‌ها آسان نیست. ناخودآگاه برنامه خواب، خوراک و فراغت متفاوت می‌شود.

 

مدام در تلاشی با حداقل امکان مسیرت را هموار کنی. البته هر مقطعی هم همت خاص خودش را می‌طلبد یک زمان باید از هر چه که تو را از رسیدن به تیم ملی دور می‌کند، عبور کنی. یک وقت هم تمام تمرکزت بر قهرمانی در یک قاره‌ باشی، بعد دنبال سهمیه المپیک و ...

 

*در مورد نتایج اردوی ژاپن نظرات مختلفی مطرح شد.

کرونا شرایط را نه تنها برای تمرینات و برگزاری مسابقات سخت کرد، بلکه به دلیل رعایت پروتکل‌ها بسیاری از کشورها دیدار تدارکاتی برگزار نمی‌کنند. این‌ها در مسیر آمادگی محدودیت‌های بسیاری ایجاد کرده است.

 

در چنین شرایطی، فراهم کردن چنین فرصت‌هایی توسط کمیته ملی المپیک و فدراسیون جای تشکر دارد. البته ژاپن به دلیل میزبانی از پنج سال پیش برنامه‌ریزی و تغییر داشته.

 

بازیکنان دو رگه هم به ترکیبش اضافه کرده است. حضور در ژاپن صرفاً امکانی تدارکاتی برای ما و کادر فنی به حساب می‌آمد. اردوی چند روزه تا پانزدهم تیر و دو بازی با تیم ملی اسپانیا عنوان قهرمان جهان هم دارد، بسیار کمک‌کننده است. با ادامه تمرینات در بازگشت، ان‌شاالله به هماهنگی و اوج آمادگی لازم می‌رسیم.

 

*به نظرت، چه نتیجه‌ای برای تیم ملی در توکیو قابل قبول است؟

صعود از گروه سخت است. سال 2008 ما در دو گروه شش تیمی بودیم. حالا سه گروه چهار تیمی داریم. هم‌گروهی با آمریکا قهرمان ادوار مختلف المپیک با ستاره‌های NBA، تیم‌های قدرتمند فرانسه و احتمالاً کانادا، در مرحله مقدماتی قرعه سختی‌ست که ابتدای کار به نام ایران درآمد. این یک واقعیت است که آن‌ها به واسطه رقابت‌های مختلف و سطح بالا در اروپا و آمریکا آمادگی خوبی دارند.

 

ما در سطح آسیا، همیشه به دیدارهای مختلف تدارکاتی نیاز داریم که این‌بار محدودیت‌های کرونا هم به دشواری ماجرا افزوده است. اما یقین بدانید ما همه تلاش خود را برای ارائه بهترین عملکرد خواهیم کرد.

 

البته فراموش نکنیم در المپیک بسکتبال، فقط 12 تیم جواز حضور دارند؛ بهترین‌ها. یک نگاه به نام تیم‌هایی که با شرایط بهتر و امکانات بیشتر از ما، نتوانستند سهمیه بگیرند ارزش جایگاه ما را، همین حالا پیش از المپیک نشان می‌دهد.

 

*و در پایان، این زمزمه‌های خداحافظی بعد المپیک چقدر صحت دارد؟

هنوز تصمیمی ندارم. خداحافظی حرف من نیست. فعلاً تنها خبری که به نظرم صحت دارد، رقابت در المپیک توکیوست.

 

ایران فرانسه خوراک   اخبار برگزیده
  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  

ایزدی: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زدیک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه یکی از دلایلی که برجام مشکل پیدا کرد، سخنان روحانی در طول این سال‌ها است، گفت: روحانی به تیم مذاکره کننده ضربه زد.
فردا فواد ایزدی غنی سازی قانون 

  

خودروهایی که معاینه فنی ندارند در تعطیلات جریمه نمی شوندرئیس پلیس راهور تهران بزرگ ضمن اعلام اینکه در تعطیلات شش روزه دوربین‌های محدوده طرح ترافیک شهر تهران، خودروهای فاقد معاینه فنی را جریمه نمی‌کنند گفت: ممنوعیت شبانه برقرار است.
خودروتک معاینه فنی تعطیلات پلیس راهور 

  

شکار بزرگ رقیب استقلال برای قهرمانی در آسیاخیز رقیب استقلال برای شکار 170 میلیارد تومانی
خانه فوتبال شکار استقلال آسیا 

  

مردم خوزستان را دریابیم/ یک لحظه تعلل هم دیر استهمایون شجریان طی انتشار متنی در صفحه شخصی از مردم خواست اهالی خوزستان را در بحران بی‌آبی دریابند.
ایلنا استان خوزستان همایون شجریان خبرنگار 

  

ادعاهای بی‌اساس رژیم صهیونیستی علیه ایرانمقام صهیونیستی به بیان ادعاهای بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران لبنان 

  

تکذیب ارسال نامه از طرف بایدن به ایران/ آخرین وضعیت تبادل 10 زندانی بین ایران و آمریکاسخنگوی دولت درباره شایعاتی مبنی بر ارسال نامه ای توسط بایدن برای ایران، گفت: این خبر در حد گمانه زنی رسانه ای است و مراجع رسمی چنین چیزی را تایید نمی کنند.
نامه نیوز سازمان برنامه و بودجه دولت دوازدهم بازنشستگی 

  

شرایط فروش فردا 511 با قیمت قطعیشرکت خودرو سازی فردا شرایط فروش سدان جدید خود را اعلام کرد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فقط مردم قربانی بازی‌های سیاسی آقایان شده‌اندنکته بسیار تأسفبار اینست که زیان‌های تأخیر احیاء برجام متوجه مردم شده آنهم به قیمت ثبت آن به نام حضرات کارشکنان! هرچند برآورد رسمی روشنی از خسارات تأخیر در رفع تحریم‌ها در دست نیست ولی افراد صاحبنظر گفته‌اند ادامه تحریم‌ها هر روز حدود 150 میلیون دلار به کشورمان زیان وارد می‌کند. این زیان را مردم در سفره‌های خودشان حس می‌کنند هرچند کاسبان تحریم آن را به حساب دولت می‌گذارند.
مستقل‌آنلاین بازی اقتصاد سلامت 

  

روحانی اصلاح‌طلبان را زمین زداز نماینده اصلاح‌طلب سه دوره مجلس درباره دولت آینده و همچنین موقعیت متزلزل اصلاح‌طلبان در انتخابات سوال کردیم تا ببینیم اصلاحات در کدام سوی میدان ایستاده است. گفتگوی ما با شهاب الدین بی مقدار نماینده ادوار مجلس است که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان زمین فضای مجازی 

  

اظهارات نماینده مجلس خبرگان درباره اتفاقات اخیر خوزستانفارس/ نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با تکید بر مطالبه برحق مردم، گفت: نیروهای مردمی و مطالبه‌گر باید با دقت، بصیرت و هوشیاری قدم بردارند تا هیچ گونه زمینه‌ای برای سوءاستفاده دشمن ایجاد نکنند.
مثلث مجلس خبرگان بازی خانواده 

  

چند مدیر وزات نفت خود را برای ماموریت خارجی آماده کرده‌اند/ وزارت نفت قصد خارج کردن تعدادی از مدیران پرحاشیه از کشور را داردنماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: همانطور که نورچشمی‌ها در ماه‌های پایانی دولت به سفارت برگزیده می‌شوند، برخی مدیران وزارت نفت هم خود را برای عزام به ماموریت‌های خارجی آماده کرده‌اند.
ایلنا وزارت نفت نفت مجلس شورای اسلامی 

  

فیلترینگ در دستور کار مجلس نیستعضو کمیسون فرهنگی مجلس گفت: طرح اولیه مجلس تقویت پلتفرم داخلی، تسهیل فعالیت کاربران و ارزان‌سازی اینترنت است.
ایلنا فیلترینگ کار کمیسیون فرهنگی مجلس