تغییر مسیر ایران بسوی توافق بزرگ

به جهت بررسی مذاکرات وین گفتگو کردیم با مهدی مطهرنیا، کارشناس روابط بین الملل که مشروح آن را می‌خوانیم:

تغییر مسیر ایران بسوی توافق بزرگ

گویا دور جدید مذاکرات وین به سمت مثبتی حرکت می‌کند، آیا این احتمال وجود دارد که تا انتخابات مذاکرات وین هم به نتیجه برسد و تاثیری بر فضای سیاسی بگذارد؟

احتمال رسیدن به توافق و بازگشت به برجام و بازگشت ایران و آمریکا به توافقات یک امر محتمل است و اثرگذاری آن نیز بر انتخابات یک امر نسبی است چرا که این بازگشت از منظر سیاسی می‌تواند پیامد روانی داشته باشد و زنگ تفریحی برای اقتصاد در بحران ایران را فراهم کند، اما در عمل با توجه به اینکه بازگشت ایران به برجام و قبول برداشتن تحریم‌ها از سوی ایالات متحده آمریکا به وضعیت پیشاخروج برجام می‌تواند دربرگیرنده‌ی این معنا باشد که ایران نیز در پذیرش درخواست‌های فرابرجامی آمریکا گام‌هایی را برداشته است.

به این معنا که آمریکا به هیچ وجه برای بازگشت به برجام با محتوا و جهت‌گیری‌های قدیمی آن وارد عمل نخواهد شد و تحریم ها را کاهش نخواهد داد. برداشتن تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به 1+5 در جهت بازنگری در برجام و رسیدن به برجام پلاس می‌باشد و به تبع باید گفت اگرچه ایران در پی برداشتن تحریم‌های آمریکا به برجام بازمی‌گردد اما در همان حال بر این نکته باید تاکید نمود که بازگشت ایران به برجام نمی‌تواند منوط به قبول برجام پیشین باشد و لذا شواهد نشان می‌دهد که ایران به یک شیفت پارادایم رو کرده است، پارادایم نه جنگ نه مذاکره اکنون تبدیل به مذاکره فعال در جهت گریز از وضعیت کنونی است که فشارهای تحریم‌های حداکثری توانسته است از جهت‌های گوناگون تاثیر گذارد. برجام جدید مواد مربوط به فعالیت‌ها، بازرسی هسته‌ای، فعالیت موشکی و اضافه شدن پرونده‌ی حرکت‌های منطقه‌ای ایران به علاوه حقوق بشر در دستور کار قرار دارد و به‌نظر می‌رسد تیم بایدن در پی آن است که به تحدید ایران با مذاکره روی آورده و به تبع دیپلماسی فعال آمریکا را در جهت پیاده سازی محدودیت‌ها به کار برد و به این ترتیب دیگر اعضا 1+5 را نیز با این ایده همراه و از طریق دیپلماسی فشارهای موجود بر ایران را به یک مرحله‌ی سیاسی جدید به سوی عقب نشینی وادار کند. آنچه مسلم است ایران برای گریز از این وضعیت نیازمند شیفت پارادایم است و در مجموع تغییر و تحول در این مسیر می‌تواند به نفع تهران تمام شود زیرا ایران می‌پذیرد با 1+5 مذاکره و برای حل مشکلات از یک موضع انقلابی به موضع یک کشور دارای وضعیت متعادل از منظر نظام بین الملل وارد شده و به این ترتیب ایران از یک وضعیت ویژه تحت تحریم‌های متعدد آرام آرام خارج شود و این آرام آرام را یک پروسه ده ساله را می‌تواند شامل شود و با برداشتن تحریم‌ها اگر چه در آغاز سخن گفتم یک گشایش روانی ایجاد خواهد شد، اما در عرصه‌ی عمل این فرایندی طولانی را در برمی‌گیرد و پذیرفتن مذاکره برای بازگشت به برجام نیز دارای فراز و نشیب‌های خاصی است که در بیانات متعدد مذاکره کنندگان ارشد و آمریکا بازتاب پیدا می‌کند.

در مجموع این احتمال قوی شده که امیدواری‌هایی را وارد اقتصاد ایران کرده است اما اگر این امیدواری‌ها در چارچوب واقعیت‌های اثرگذاری آن ارزیابی نشود می‌تواند پس از گذار از این نسیم صبح‌گاهی گرمای شدید روز را برای بازار اقتصاد ایران فراهم سازد از این رو موفقت مذاکرات را باید (در قالب) احتمال دید و سپس نسبی ارزیابی کرد.

در نتیجه ما به یک قرارداد رسمی دست پیدا می‌کنیم یا صرفا یک تفاهم نامه؟ یعنی اگر رئیس جمهور بعد از بایدن توافق را نپذیرفت دوباره به سرنوشت برجام دوران ترامپ دچار می‌شود؟

امکان دستیابی به یک تعهدنامه متقابل در ارتباط با برجام وجود دارد اما بسیار پایین است. چرا که کنگره آمریکا علی‌رغم اکثریت دموکرات چندان با حرکت مثبت دولت بایدن در مذاکرات نیست و احتمال بسیار بالا با انتخابات میان دوره‌ای کنگره رو به رو و با ضعف دولت بایدن احتمال از دست رفتن اکثریت دموکرات در کنگره وجود دارد و این امر اگرچه محتمل است اما دور از دسترس است.

بنظر شما در صورت تعویض طیف دولت بعد در ایران رویه آمریکا نسبت به مذاکرات با ایران تغییر می‌کند یا آمریکا صرفا با حاکمیت ایران مذاکره می‌کند و دولت ‌ها تفاوتی برای آن‌ها ندارند؟

بستگی به عملکرد حاکمیت پس از بازگشت آمریکا به برجام دارد. هر گاه آمریکایی‌ها عقب نشینی کرده‌اند پس از مدتی ایران در مسیر حرکت خود با توجه به نظرات تجدید نظرطلبانه نسبت به نظام بین الملل تلاش خود را در مسیر گذاشته‌اند که بتوانند جهت گیری‌های آمریکا را در منطقه و نظام بین الملل با مشکلات جدی رو به رو سازند. اگر این روند ادامه داشته باشد باید گفت این کشمکش‌ها ادامه خواهد یافت.

نظر شما درباره محتوا و انتشار فایل صوتی آقای ظریف چیست؟ آیا این اتفاق می‌تواند بر روند مذاکرات تاثیری بگذارد؟

به هر ترتیب هیچ پدیده‌ای در عالم سیاست بی‌اثر نیست اما انتشار فایل صوتی ظریف، می‌تواند جایگاه ظریف را در سیاست با لغزندگی رو به رو سازد و دیپلماسی اگرچه نگاه‌های متفاوتی ممکن است از چهره ظریف نشان دهد اما در عمل تا زمانی‌که او وزیر خارجه است طبیعتا به عنوان یک مقام رسمی و سرتیم مذاکره کنندگان به عنوان نماینده تهران در عرصه دیپلماتیک جایگاه خود را خواهد داشت. به تبع تضعیف او در داخل کشور می‌تواند اثرات منفی بر روی شخص وی و حرکت او در مسیر انجام ماموریت او باشد و این نقصانی است که باید در جهت رفع آن به آنچه که دقیق رخ داده است مورد توجه واقع شود.

پیرو روند مذاکرات آیا دخالت‌های خارجی و خرابکاری مخصوصا از سوی رژیم صهیونیستی ممکن است صورت گیرد؟

تعهدات بین المللی در صورت قطعیت هم لرزان هستند و هر لحظه ممکن است با یک واقعه و حرکتی جدی از سوی کنشگران و کنش ورزان متفاوت با تهدید رو به رو شوند، برای جلوگیری از این احتمال باید در سیاستگذاران در بزنگاه‌های تاریخی ادراک درستی از صحنه عمل و انجام اقدامات موثر و عملگرایانه‌ای داشته باشد که بتواند زمینه‌های بهره‌وری از این تهدیدها را به صورت فرصت تبدیل کند و لذا این احتمال بسیار بالاست و در عین حال در برخورد با این احتمال باید سناریوهای بدیل در جهت مدیریت آن به نفع این جریان آمادگی داشت که آیا ایران سناریو‌هایی در ارتباط با این معنا را در نظر دارد یا خیر.

به هر ترتیب باید منتظر باشیم تا ببینیم چگونه عمل خواهد شد اما این حتمی است که در مسیر انجام مذاکره با تهران،‌اسراییل مخالف است و حتی کشورهای منطقه که در مسیر موافقت نسبی با آن قرار گرفته‌اند خواهان محدودیت‌های جدی بر تهران هستند که اگر به این تضمین دست پیدا نکنند علی‌رغم آنکه در سطح رویین و اعلام مواضع آشکار نسبت به گذشته و در زمان دولت ترامپ محافظه‌کارانه‌تر و همگراتر سخن بگویند اما باید در عمل در مسیر ایجاد همگرایی با اسراییل علیه ایران باز خواهند گشت.

 

ایران ایران و آمریکا اقتصاد ایران   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

تغییرات جشنواره جهانی فیلم فجر برای کرونا چیست؟سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.
اعتماد سینما استاندارد وزارت بهداشت 

  

جزئیات تزریق واکسن کرونا برای جانبازان و خانواده‌های شهدامسئول امور تزریق واکسن کرونا در بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه توضیحاتی درباره واکسیانسیون جانبازان و خانواده های شهدا گفت: در مکاتباتی با وزارت بهداشت در خواست کردیم تا 200 هزار نفر از جانبازان 25 تا 50 درصد در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند.
برنا وزارت بهداشت بنیاد شهید و امور ایثارگران خانواده 

  

فوت 202 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 10145 بیمار جدیداقتصادنیوز : آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
اقتصادنیوز 

  

202 فوتی و 10145 بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشتهآخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

اعتراف تلخ سازمان بورستصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت 5 تا منفی 5، می تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند. اما نکته اصلی در این زمینه را می توان ضربه خورد اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
گسترش ماه پول دولت 

  

آینده ای روشن در انتظار بورسعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران فضای مجازی 

  

راه تنظیم بهینه بازارها، بورس کالاست / کنترل دستوری قیمت ها سرابی بیش نیستیحیی آل اسحاق که مدیریت وزارت بازرگانی در دولت های پنجم و ششم و همچنین ریاست اتاق بازرگانی تهران را درکارنامه خود دارد، معتقد است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بهینه بازار براساس مولفه های اقتصادی، سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالاست که طی سال های گذشته با شفافیت مبادلات و فعالیت برمبنای عرضه و تقاضا، آثار مثبتی برای اقتصاد و تولید کشور به همراه داشته است.
شما‌نیوز تنظیم بازار بورس کالا قیمت 

  

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قواعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقتصادنیوز نقدینگی 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودروهابازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو 

  

بهترین واکسن کرونا کدام است؟فارس/ دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19 با اشاره به شعار who، گفت: بهترین واکسن همان است که در دسترس قرار دارد.
مثلث زیبایی سازمان بهداشت جهانی درمان