ایلنا   |  سیاسی  |  

تجربه «دولت ائتلافی» نباید توسط رئیسی تکرار شود/شعارهایی مانند «دولت فراجناحی» در فرهنگ سیاسی ما جواب نمی‌دهد/ هزینه و فایده حضور نمایندگان در مناصب اجرایی باید به دقت بررسی شود

نماینده تبریز در مجلس، گفت: دولت رئیسی نباید تجربه دولت ائتلافی روحانی را تکرار کند، شعارهایی مانند «فراجناحی» یا مانند این عملاً در فرهنگ سیاسی کشور ما نمی‌تواند جواب بدهد.

تجربه «دولت ائتلافی» نباید توسط رئیسی تکرار شود/شعارهایی مانند «دولت فراجناحی» در فرهنگ سیاسی ما جواب نمی‌دهد/ هزینه و فایده حضور نمایندگان در مناصب اجرایی باید به دقت بررسی شود

نماینده تبریز در مجلس، گفت: دولت رئیسی نباید تجربه دولت ائتلافی روحانی را تکرار کند، شعارهایی مانند «فراجناحی» یا مانند این عملاً در فرهنگ سیاسی کشور ما نمی‌تواند جواب بدهد.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با بحث حضور نمایندگان در دولت و تلاش‌هایی که در این زمینه وجود دارد، گفت: علت اصلی اینکه در کشور ما چنین اشکالاتی به‌وجود می‌آید از این جهت است که به دلیل نبود نظام حزبی دقیق و قوی، حوزه‌ها باهم مخلوط می‌شود. مثلا از درون مجلس 230 نفر نماینده از آقای رئیسی دعوت می‌کنند که وارد انتخابات شود، خب این‌ها نه به عنوان نمایندگان مجلس بلکه به عنوان اعضای یک حزب از وی دعوت می‌کنند چرا که نمایندگان قوه ناظر بر دولت به شمار می‌روند. این موضوع از جمله نقص‌هایی است که وجود دارد و به تدریج با گذشت زمان و پختگی بیشتر نظام حزبی می‌تواند به سمت برطرف شدن حرکت کند.

وی ادامه داد: اکنون نمایندگان یک پیمانی با مردم دارند که مردم حوزه انتخابیه آن‌ها را انتخاب کردند و باید براساس تعهدات و وظایف خود نسبت به مردم به عنوان موکلان خودشان عمل کنند. مگر اینکه شرایط حادی به وجود بیاید و بگویند که مثلا یک فردی اگر در این جایگاه حضور داشته باشد، فایده و اثرات مثبتش بزرگتر و عمومی‌تر برای همه مردم کشور خواهد بود که این هم به تشخیص دولت برمی‌گردد اما به صورت مطلق نمی‌شود در این زمینه نظر داد که خوب یا بد است؛ محدودیت‌ها و مزیت‌ها باید سنجیده شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین بیان کرد: در شرایطی که یک نماینده برود در یک جایگاه و منصبی مشغول شود، مردم کل کشور از خدمات وی بهره می‌برند، طبیعتا مردم آن حوزه انتخابیه هم از خدمات او استفاده خواهند کرد. ما در دوره‌های گذشته مجلس هم داشتیم افرادی که از مجلس جدا شده و به دولت پیوستند، در برخی موارد مردم حوزه انتخابیه بسیار خوشحال شدند و استقبال کردند که فرد منتخب آن‌ها در جایگاهی در دولت به کل کشور خدمت می‌کند اما در پاره‌ای از موارد مردم این اقدام را جفاکاری در حق خودشان تلقی کردند.

این نماینده مجلس یازدهم در پاسخ به سوالی در رابطه با «نقش و سهم طیف‌های مختلف سیاسی اصولگرایان در پیروزی رئیسی که باعث شده اکنون به حضور در کابینه و داشتن سهمیه در دولت فکر کنند» نیز اظهار داشت: این مساله هم به موضوع فقدان پختگی نظام حزبی در کشور برمی‌گردد، وقتی حزب قوی و توانمند نیست، دولت‌ها از ائتلاف گروه‌های سیاسی با شناسنامه یا بی‌شناسنامه تشکیل می‌شوند و طبیعتا دولتی که مولود ائتلاف است باید سهم ائتلاف کنندگان خودش را پرداخت کند.

علیرضابیگی با اشاره به روند تشکیل دولت تدبیر و امید و ائتلافی دانستن آن، گفت: مشابه این قضیه را در دولت‌های آقای روحانی مشاهده کردید که اصلاح‌طلب‌ها با ایشان ائتلاف کردند و بسیاری از مناصب و مسئولیت‌های مهم دولت در اختیار اصلاح‌طلبان قرار گرفت! اما در عین حال بعضاً دیده می‌شد به واسطه اینکه هرکدام از افراد اصلاح طلب حاضر در دولت یک ایده و نظر مخصوص به خود را دنبال می‌کردند در مواردی با سیاستگذاری و استراتژی شخص روحانی به اختلاف می‌رسیدند.

وی در ادامه تصریح کرد: این به واسطه آن بود که دولت آقای روحانی نتوانست یک استراتژی مشخص را تعیین کرده و براساس آن افراد را انتخاب کند و ترجیح داد تنها سهم ائتلاف‌کنندگان را پرداخت کند؛ لذا نتیجه این روند چنین شد که با وجود اینکه اعضای کابینه افراد با تجربه‌ای هم بودند اما خروجی موفقی نداشته باشد. به همین خاطر اصلاح‌طلبان هم آن اندازه که سهم داشتند حاضر نشدند مسئولیت عملکرد دولت را برعهده بگیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در پایان اظهار داشت: اکنون هم دولت آقای رئیسی آن تجربه دولت ائتلافی آقای روحانی را نباید تکرار کند، شعارهایی مانند «دولت فراجناحی» یا مانند این عملاً در فرهنگ سیاسی کشور ما نمی‌تواند جواب بدهد. باید در دولت یک به هم پیوستگی حزبی وجود داشته باشد که همه حول یک محور متفق القول باشند و همه از یک هدف تبعیت کنند چراکه اگر هرکسی یک هدف جداگانه برای خود تعریف کند، به نتیجه رسیدن دولت سخت خواهد.

انتهای پیام/

دولت فرهنگ سیاسی هزینه   اخبار برگزیده
  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  

شرایط تهران وخیم است/ عقب افتادگی 14 روزه واکسیناسیون باید جبران شود/ پاسخ به ادعای بی‌تاثیر بودن ماسک در برابر دلتا/ احتمال ابتلای 30 درصد واکسینه شده‌ها به کرونافرمانده قرارگاه ستاد کرونای استان تهران گفت: امکان دارد 30 درصد افرادی که واکسینه شدند، به بیماری مبتلا شوند، بنابراین به افرادی که در اماکن پرخطر تردد دارند، توصیه می‌شود از دو ماسک استفاده کنند.
ایلنا تهران دانشگاه تهران واکسیناسیون 

  

ده سال پیش خشکی هورالعظیم را پیش‌بینی کردیم/ چگونه پراب‌ترین استان ایران خشکید؟!محمدرضا فرطوسی می‌گوید: مستند «ایران، جنوب غربی» در آن سال‌ها کمتر دیده شد، زیرا ما در فیلم چند موضوع را مطرح می‌کنیم مثلا اشاره می‌کنیم بحران گرد و غباری که خوزستان را گرفته بود منشاء آن خشک شدن هورالعظیم است درحالیکه در آن زمان به این‌ها می‌گفتند ریزگردهای عربی و معتقد بودند که از کربلا و عراق می‌آید.
ایلنا ایران تهران شیراز 

  

دفاع اصولگرایان از بیت کوین/ به این روش،تحریم ها را دور می زنیمسایت اصولگرای مشرق نوشت: تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا ایران را در شرایطی قرار داده است که امکان تبادلات مالی را برای اشخاص، نهادها و شرکت های مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان سخت و پیچیده کرده است.
اقتصادنیوز اصولگرایان بیت کوین ایران 

  

عرضه 3 خودرو از سوی سایپا / جانشین خودرو تیبا مشخص شدامسال برای بازار خودروهای داخلی سال بهتری نسبت به دو سال گذشته خواهد بود و ایران خودرو و سایپا محصولات جدید خود را به بازار می فرستند.
خودروتک ایران خودرو خودرو سایپا 

  

خیلی فوری : قرار شد آب در این مناطق تهران جیره‌ بندی شود ؟مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: جیره بندی آب در تهران بستگی به میزان مصرف ساکنان این منطقه دارد.
مستقل‌آنلاین درمان تهران موفقیت 

  

رهبر انقلاب درباره خوزستان چه گفته بودند؟نگاهی به تاکیدات چندباره رهبر انقلاب به مسئولان اجرایی درخصوص مشکلات و نیازهای خوزستان که در چند مقطع در 25 سال اخیر مطرح شده، این سوال را پیش می‌آورد که چه کسانی با بی‌توجهی به این تذکرات، مسبب وضعیت امروز این استان شده‌اند؟
مثلث رهبر انقلاب استان خوزستان اهواز 

  

احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان در آینده نزدیکیک منبع آگاه با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی پیش از نیمه مرداد گفت: ایران از عربستان برای حضور در این مراسم دعوت کرده است و به نظر می‌رسد سعودی‌ها هم نظر موافق خود را اعلام کرده باشند.
نامه نیوز ایران ایران و عربستان نوید محمدزاده 

  

اگر آقایان مخالفت نمی‌کردند تحریم‌ها برداشته شده بودرئیس جمهوری در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی نفت گغت: اگر قانون مجلس نبود تحریم ها قبل از عید برداشته شده بود. قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی دولت یازدهم نفت 

  

شرایط جدید تبدیل حواله های ایران خودرو منتشر شدشرایط طرح تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات مرداد 1400 اعلام شد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

تنش ها بین ایران و عربستان سعودی | ایران بر اساس مواضع ضد امپریالیستی خود قصد دارد امریکا را از خاورمیانه اخراج کندبسیاری در ایالات متحده معتقدند که به دلیل در اختیار داشتن نفت و گاز شیل، برای واشنگتن اهمیتی ندارد که چه اتفاقی در خلیج فارس می افتد. اما این یک خیال خام است. ایالات متحده به یک بازار جهانی انرژی قابل اعتماد نیاز دارد. این امنیت نیز به نوبه خود به ثبات در منطقه خلیج فارس بستگی دارد. من اعتقاد ندارم که ایالات متحده به زودی منطقه خلیج فارس را به طور کامل رها کند.
۵۵ آنلاین سهام ایران انقلاب اسلامی ایران 

  

چه کسی جایگزین ظریف در برجام می شود؟در تهران حرف های مختلفی در این رابطه شنیده می شود در حالی که به نظر می رسد در پایتخت های غربی و امریکا نیز موضع واحدی نسبت به مذاکرات وجود ندارد. تا به این لحظه کسی دقیق نمی داند موضع نهایی امریکایی ها و اروپایی ها برای احیای برجام چیست و آیا واقعا به آنچه در تهران، وزارت امور خارجه درباره آخرین روند گفت وگوهای احیای برجام در وین به مجلس گزارش داده است، پایبند خواهند ماند یا خیر.
مثلث سید محمد خاتمی تهران پایتخت 

  

انگلیس هشدار داد: مهلت مذاکرات وین نامحدود و ابدی نیستوزیر امور خارجه انگلیس تصریح کرد که دولت لندن همسو با موضع ایالات متحده آمریکا از ایران می‌خواهد که به میز مذاکره برگردد تا اطمینان حاصل شود که «می‌توانیم درباره بازگشت به برجام به نتیجه برسیم.»
اقتصادنیوز انگلیس وین دولت 

  اخبار داغ
  

تنها راهکار کنترل تورم واقعی سازی قیمت دلار استاستفاده ابزاری از نقدینگی برای تحریک انتظارات تورمی به سیاست اعلام نشده دولت در سالهای اخیر تبدیل شده است.
گسترش تورم قیمت دلار 

  

کلاهبرداری 80 میلیاردی در بازار بورسمعاون هماهنگ کننده پلیس تهران بزرگ از دستگیری جوان22ساله ای خبر داد که با جعل عنوان 80 میلیارد ریال از کاربران بازار بورس کلاهبرداری کرده بود.
برنا کلاهبرداری پلیس تهران 

  

پیش بینی بورس برای فردا (4 مرداد)بورس چند روزی است که به دلیل گسترش ویروس کرونا تعطیل شده است و حالا قرار است فردا اولین روز معاملاتی هفته جاری باشد. پیش‌بینی کارشناسان از روند بازار روزهای آینده به چه صورت است؟
گسترش ویروس تعطیلات رئیس جمهور 

  

اولین ابتلا به کرونا از میان ورزشکاران حاضر در مسابقات المپیک توکیوتست کرونای یک ورزشکار هلندی که در مسابقات المپیک توکیو شرکت کرده بود مثبت شده است.
ایلنا بازی المپیک ویروس 

  

خودروها وارداتی گران شدند/آخرین قیمت خودروهای داخلی+ جدولدر 24 ساعت گذشته در حالی که نوسانات قیمتی در بین خودروهای داخلی به حداقل رسیده است خودروهای وارداتی کماکان در حال پیشروی هستند.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

پایان اردو، دو روز زودتر از موعد؛ / کرونا علیه اردوی تیم ملی فوتبال زناناردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال زنان ایران پیش از موعد مقرر شده در اصفهان به پایان خواهد رسید.
ورزش۳ فوتبال فدراسیون فوتبال زنان 

  

پیش بینی 100 هزار ابتلای روزانه کرونا در آلمانرئیس دفتر صدر اعظم آلمان درباره افزایش مبتلایان روزانه در کشورش به حدود 100 هزار نفر در عرض 9 هفته آینده هشدار داده و از کارافتادگی رانندگان کامیون در انگلیس به دلیل شرایط کرونایی مشکلات حادی را برای کشاورزان ایجاد کرده است.
۵۵ آنلاین درمان آلمان ویزا 

  

بررسی روند ماهانه قیمت دلار + جدولبررسی روند ماهانه قیمت دلار حاکی از آن است که متوسط قیمت‌ ماهانه سیر صعودی را دنبال کرد، اما پراکندگی داده‌ها یا به تعبیری دامنه نوسان قیمت دلار کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار جدول 

  

پیش بینی جذاب از بورس در هفته پیش رودر قالب یک نظرسنجی70 درصد کارشناسان معتقدند شاخص کل بورس صعودی خواهد بود.
گسترش شاخص افزایش قیمت سرمایه