اتفاق عجیب و رویداد بزرگ در ایران

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به بخش جدانشدنی زندگی تبدیل شده است و استفاده از استیکر و ایموجی نیز جزء مهمی از فرآیند ارتباطی در فضای مجازی را شکل می‌دهد.

اتفاق عجیب و رویداد بزرگ در ایران

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به بخش جدانشدنی زندگی تبدیل شده است و استفاده از استیکر و ایموجی نیز جزء مهمی از فرآیند ارتباطی در فضای مجازی را شکل می‌دهد.

نشان دادن عواطف و حالات روانی اغلب با استفاده از ابزاری به نام استیکر یا ایموجی انجام می‌شود. استیکر‌هایی که ابتدا اغلب وارداتی و خارجی بودند، اما چند سالی است نمونه‌های وطنی که همخوانی بیشتری با فرهنگ بومی دارند در حال تولید هستند. امسال سومین جایزه سالانه استیکر در حال برگزاری است. بهرام عظیمی، رئیس هیئت داوران این دوره از جایزه سال «استیکر» در گفتگو با «جوان» درباره کاربرد استیکر در روابط امروز انسان‌ها با یکدیگر توضیح می‌دهد: «امروزه معمولاً هر کسی که با گوشی موبایل، لپ‌تاپ و تبلت کار می‌کند از استیکر و این راه ارتباطی برای انتقال مفاهیم و احساسات خود بهره می‌گیرد، البته بسیاری هم هستند که در مکالمات خود اصلاً از استیکر استفاده نمی‌کنند و تمام حسشان را در پیام متنی می‌نویسند.»

عظیمی می‌افزاید: «استیکر در واقع نوعی ایموجی است که البته از جهاتی پیشرفته‌تر است. گمان می‌کنم ابتدا یک آدم تنبل ایموجی را اختراع کرده است تا حس خود را با آن‌ها نشان دهد و دیگر ننویسد، زیرا ایموجی بیان سریع احساسات است و باعث می‌شود آدم‌ها وقت کمتری برای گفتگو صرف کنند و بسیاری از پیام‌ها به صورت تصویری منتقل شود. به تبع آن امروزه افراد بسیاری از این امکان استفاده می‌کنند و علاوه بر انتقال احساسات به مخاطب گاهی برای شوخی کردن، کنایه زدن به طرف مقابل و ابراز عصبانیت هم کاربرد دارد و موجب می‌شود مکالمات ما خیلی سریع‌تر انجام شود، حتی ممکن است در طول روز پیش بیاید که با یک نفر چت کنیم و اصلاً برای هم چیزی ننویسیم و تنها با این شکلک‌ها باهم صحبت کنیم.»

این انیماتور با اشاره به استیکر‌هایی که بسیار شبیه خود افراد هستند، اظهار می‌کند: «از زمانی که این قابلیت ایجاد شد که افراد می‌توانستند استیکر‌های شبیه به صورت خودشان را طراحی کنند، این انتقال احساسات تأثیر بیشتری پیدا کرد. به طور مثال شما فکر کنید یک نفر هنگام عصبانیت استیکر خشمگین شبیه به خودش را ارسال کند، در این صورت چهره عصبانی همان فرد برای آدم تداعی می‌شود و باور می‌کنیم که او واقعاً خشمگین است.» طراحی استیکر بر اساس فرهنگ ایرانی

رئیس هیئت داوران سومین دوره جایزه سال «استیکر» درباره رویکرد «ایران فرهنگی» در این جشنواره توضیح می‌دهد: «در این جشنواره استیکر‌هایی طراحی می‌کنیم که برگرفته از فرهنگ ما هستند. به عنوان مثال تاکنون اگر می‌خواستیم هنگام چت کردن عشق خود را به کسی ابراز کنیم از یک تصویر و استیکر خارجی استفاده می‌کردیم، اما الان می‌توانیم عشق را با یک تصویر بانمک ایرانی نشان دهیم.»

عظیمی ادامه می‌دهد: «یعنی اینکه عشق و احساساتی که قرار است در پیام از طریق ایموجی و استیکر انتقال دهیم، می‌تواند برگرفته از فرهنگ خودمان باشد که اتفاقاً بامزه‌تر هم می‌شود، البته باید بگویم که هدف ما در اینجا طرح وطن‌پرستی نیست، زیرا در این صورت باید کل استیکر‌های موجود را دور بیندازیم و از همان ایموجی‌های قدیمی استفاده کنیم که برای هیچ کجا نیستند، هر چند برخی از این ایموجی‌ها هم از رنگ و نژاد خاصی پیروی می‌کنند. ما به این دلیل سراغ استیکر می‌رویم که این مراوده کلامی و تصویری که در طول روز باهم داریم جذاب‌تر شود، حالا این جذابیت می‌تواند با استفاده از مؤلفه‌های فرهنگی خودمان هم باشد.» استیکر جنبه آموزشی دارد

این هنرمند درباره جنبه آموزشی استفاده از استیکر شخصیت‌های ادبی و سینمایی می‌گوید: «در دل این گفتگو‌ها و رد و بدل شدن استیکر‌ها می‌تواند جنبه‌های آموزشی هم وجود داشته باشد. به طور مثال زمانی که برای اولین بار استیکر یک نویسنده را برای پسر خودم می‌فرستم صددرصد از من سؤال می‌کند که «بابا این کیست؟» زیرا تاکنون با این شخصیت آشنا نبوده و در اینجا من می‌توانم این نویسنده را به او معرفی کنم و این مسئله برای کودکان و نوجوانان جنبه آموزشی دارد یا زمانی که از مؤلفه‌های دیگری مانند توپ پلاستیکی، سیخ کباب یا مثلاً شخصیت رستم برای استیکر استفاده می‌کنیم، این استیکر‌ها می‌تواند در عین انتقال پیام به مخاطب حس بامزه و خاطره‌انگیزی هم داشته باشد.»

وی با بیان اینکه جشنواره «استیکر» با موضوع و محتوایی که دارد رشته‌های مختلف هنری را کنار هم جمع کرده است، خاطرنشان می‌کند: «قبل از برگزاری این جشنواره رشته‌های مختلف هنری هر کدام در جشنواره‌های خاص خود امکان حضور داشتند، مثلاً مسابقه‌ای مخصوص طراحان گرافیک وجود داشت یا جشنواره‌ای برای نقاشان یا مسابقه‌ای که تنها کاریکاتوریست‌ها و کارتونیست‌ها می‌توانستند در آن شرکت کنند، اما در این جشنواره امکان حضور هنرمندان با مهارت‌های مختلف وجود دارد.» استیکر‌های ایرانی، نیازمند حمایت

عظیمی تأکید می‌کند: «در واقع این اولین جشنواره در ایران است که موضوعش طوری طراحی شده است که هنرمندان بسیاری از رشته‌های مختلف می‌توانند در آن شرکت کنند و به نوع خود اتفاق عجیبی ا‌ست. همچنین تنها جشنواره در ایران است که خروجی آن پس از مدت کوتاهی پس از پایان مسابقه در دسترس عموم مردم قرار می‌گیرد. این استیکر‌ها در پیام‌رسان آیگپ بارگذاری می‌شوند یا اگر این پیام‌رسان بخواهد، می‌تواند این استیکر‌ها را عمومی کند تا همه مردم از آن استفاده کنند.»

وی درباره قابل فهم بودن استیکر‌ها برای عموم مردم توضیح می‌دهد: «خروجی جشنواره «استیکر» به نوعی است که همه مردم آن را درک می‌کنند، زیرا یک نمایشگاه نقاشی، طراحی، کاریکاتور و کارتون نیست که مخاطب خاص خود را داشته باشد و حتی گاهی مخاطبان مفاهیم برخی از آثار را متوجه نشوند، بلکه این استیکر‌ها به دلیل اینکه مردم پیش‌تر مشابه آن را دیده‌اند و در رابطه با فرهنگ ایرانی طراحی شده است، برای آن‌ها جذاب، آشنا و قابل فهم است و کاربرد آسانی هم دارد.»

عظیمی در پایان خاطرنشان می‌کند: «جشنواره «استیکر» رویداد بزرگ و بااهمیتی است که شکر خدا اکنون سومین دوره آن هم در حال برگزاری است، اما هنوز بسیاری از مدیران و مسئولان فرهنگی- هنری کشور ما به بزرگی این جشنواره و اهمیت این مسئله پی نبرده‌اند که جای تأسف دارد.»

مراسم اختتامیه سومین جایزه استیکر، 21 دی‌ماه همزمان با روز جهانی استیکر برگزار خواهد شد.

 

منبع: پیشخوان

کودکان نوجوانان کاریکاتور   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

خبر مهم برای افراد واکسینه نشده کرونارییس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) گفت: مطالعات زیادی در خارج و داخل کشور انجام شده است که نشان می دهد میزان ابتلا، بستری و میزان مرگ و میر در افراد واکسینه نشده بیش از 10 الی 18 برابر بیشتر است.
گسترش ویروس واکسیناسیون سود 

  

آمار جدید ابتلا به کرونا در جهانبراساس تازه‌ترین آمار، آمریکا با بیش از 50 میلیون و 422 هزار بیمار مبتلا، همچنان در صدر فهرست کشور‌های درگیر با بیماری کرونا قرار دارد.
گسترش روسیه اندونزی پرو 

  

سیگنال مهم به بورس بازان /خریداران محتاط شدنداقتصادنیوز: با وجود سیگنال های مثبت در روز پایانی بازار سهام، خریداران همچنان با احتیاط نظاره گر بازار هستند.
اقتصادنیوز سهام 

  

تیک عصبی قاضی زاده هاشمی در برابر یک سوال جنجالی/ رئیس جمهور نمی خواهد مشکل بورس حل شود؟!7 ماه قبل بود که «سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی» چشم در چشم میلیون‌ها مالباخته‌ی بورس، به آنان وعده داد که «سه روزه» مشکل بورس را حل خواهد کرد.
اقتصادنیوز رئیس جمهور ماه 

  

از بورس چه خبر؟بازار بورس درهفته جاری صعودی کج دار و مریز را تجربه کرد؛ به طوری که شاخص کل بورس تنها توانست نسبت به هفته قبل 0.69 درصد افزایش یابد. این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نسبت به هفته قبل کاهشی باقی ماند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو وزن 

  

بیل گیتس زمان پایان کرونا را پیش بینی کرد!بیل گیتس میلیاردر آمریکایی و صاحب شرکت معروف مایکروسافت در صفحه مجازی خود با انتشار یک یادداشت پایان کرونا را پیشبینی کرد!
گسترش بیل گیتس مایکروسافت تولید 

  

قیمت دلار، یورو و درهم در بازار امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت دلار و قیمت درهم امروز رشد را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

پیش بینی های مهم و اساسی از قیمت دلار در بازارقیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته نزولی شد.
گسترش وین دولت قیمت 

  

قیمت سکه امامی امروز پنجشنبه 1400/09/18قیمت سکه امامی در بازار امروز 20 هزار تومان ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

آلودگی هوا، کرونا را افزایش می دهدمعاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: متاسفانه در همه شرایط باید جامعه را به انجام ورزش و تحرکات بدنی توصیه کنیم اما در شرایط آلودگی هوا، تقاضا داریم که افراد تا حد امکان از تردد در فضای باز که آنها را بیشتر در معرض آلاینده های هوا قرار می دهد، خودداری کنند.
برنا آلودگی هوا سلامت ورزش 

  

شیوع دوباره کرونا در چین / تردید در مورد تاثیر واکسن‌های چینیبا شیوع دوباره کرونا در چین، تردید‌ها درباره ایمنی واکسن‌ چینی بیشترشده است.
مملکت‌آنلاین چین ویروس تولید 

  

تحقق افزایش حداکثر ایمنی در برابر کرونا با تزریق دز سومبر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایمنی ناشی از واکسن های کرونا می تواند 6 تا 8 ماه پایدار باشد و بعد از این مدت ایمنی حاصل از واکسن افت نسبی پیدا می کند، برای افزایش حداکثر ایمنی همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، باید تزریق دز یادآور (سوم) انجام شود.
۵۵ آنلاین درمان خبرنگار وزارت بهداشت