صادرات ایران به اتحادیه اروپا 13 درصد رشد کرد

تجارت ایران با اتحادیه اروپا با کاهش 11 درصدی در 9 ماه سال 2020 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 3 میلیارد و 345 میلیون یورو را ثبت کرد؛ این در حالی است که در همین مدت صادرات در این مسیر 13 درصد رشد را تجربه کرده است.

صادرات ایران به اتحادیه اروپا 13 درصد رشد کرد

اعتمادآنلاین| معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران آمار تجارت کالایی ایران و اتحادیه اروپا در 9 ماه 2020 میلادی را منتشر کرد که بر اساس آن از ژانویه تا سپتامبر 2020 ، ایران معادل 563 میلیون یورو کالا به اتحادیه اروپا صادر کرده و در مقابل دو میلیارد و 783 میلیون یورو کالا از این منطقه وارد کرده است. آمارها نشان می‌دهد که صادرات ایران به اتحادیه اروپا طی 9 ماهه 2020 نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 13 درصد رشد کرده و واردات آن از این منطقه اما افت نزدیک به 15 درصدی را تجربه کرده است.

 

طی این بازه زمانی تجارت ایران با اتحادیه اروپا یا مجموعه صادرات و واردات حدود 3 میلیارد و 345 میلیون یورو ثبت شده که با افت 11 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه است.

 

در سپتامبر 2020 ارزش صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا بالغ بر 81 میلیون یورو بوده است این رقم نسبت به ماه قبل 94 درصد رشد داشته و نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود 2.3 برابر شده است.

 

در ماه ژوئیه و ماه مارس 2020 صادرات ایران به اتحادیه اروپا بیشینه را تجربه کرد که به ترتیب هرکدام معادل 92.3 میلیون یورو و 89.9 میلیون یورو است. طی ژانویه 2019 تا سپتامبر 2020 کمترین ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا مربوط به آوریل 2020 و معادل 19.9 میلیون یورو است.

 

طی سپتامبر 2020 ایران معادل 322 میلیون یورو کالا از اتحادیه اروپا وارد کرده است که نسبت به ماه قبل رشد بیش از 28 درصدی را تجربه کرد؛ این در حالی است که واردات ایران از اتحادیه اروپا در سپتامبر نسبت به ماه مشابه سال گذشته با افت 8 درصدی مواجه شده است واردات ایران در ماه اوت 2020 در پایین ترین سطح خود در ژانویه 2019 تا سپتامبر 2014 داشته است بیشترین سطح واردات ایران از اتحادیه اروپا چه مدت مورد بررسی مربوط به ژوئیه 2019 و حدود 351 میلیون یورو است به طور کلی سطح واردات ایران از این منطقه در سال 2020 نسبت به سال 2019 در سطح پایین تری قرار دارد.

 

طی 9 ماهه 2020 ، بیشترین ارزش صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا به گروه کالایی «مواد غذایی و حیوانات زنده» اختصاص داشته که معادل 222 میلیون یورو ثبت شده است دومین گروه کالایی با بیشترین ارزش صادرات نیز «مواد شیمیایی و محصولات مرتبط» بوده که صادرات آن حدود 110 میلیون یورو رقم خورده است.

 

ارزش صادرات مواد غذایی و حیوانات زنده ایران به اتحادیه اروپا طی 9 ماهه 2020 نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی با رشد 65 درصدی و ارزش صادرات مواد شیمیایی و محصولات مرتبط با افت 7 درصدی مواجه شده است. همچنین سومین گروه کالایی که ایران بیشترین صادرات را به اتحادیه اروپا داشته «سوخت های معدنی و روان کننده ها» هستند.

 

بیشترین ارزش واردات کالایی ایران از اتحادیه اروپا طی 9 ماهه سال 2020 مربوط به «ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل» و معادل 887 میلیون یورو بوده است واردات ایران از اتحادیه اروپا در این گروه کالایی نسبت به مدت مشابه سال 2019 با افت 23 درصدی مواجه بوده است.

 

بزرگترین مقصد صادراتی ایران در اتحادیه اروپا آلمان است که طی 9 ماهه سال 2020 حدود 36 درصد ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا به این کشور انجام شده که سهم آن نسبت به مدت سال 2019 با افزایش حدود 7 درصدی همراه بوده است.

 

هلند در 9 ماهه سال 2019 نهمین مقصد صادراتی ایران در اروپا بود اما در مدت مشابه سال 2020 صادرات ایران به این کشور حدود 8 برابر شده و در نتیجه این کشور به جایگاه دومین مقصد عمده صادراتی ایران در اتحادیه اروپا انتقال یافته است. سهم این کشور از ارزش صادرات ایران به اتحادیه اروپا در 9 ماهه 2020 حدود 19 درصد بوده است.

 

متقابلاً ارزش صادرات ایران به ایتالیا و اسپانیا طی این مدت به ترتیب کاهش 35 درصد و 18 درصد را تجربه کرده است. همچنین آلمان و ایتالیا در صدر کشورهای صادرکننده کالا به ایران قرار دارند.

 

منبع: ایرنا

ایران تجارت ماه   اخبار برگزیده
  

امتحانات دانش‌آموزان حضوری است مگر اینکه متخصصان بهداشت اجازه ندهند/ آموزش حضوری کلاس اولی‌ها را توصیه می‌کنیم​وزیر آموزش و پرورش گفت: به محض خارج شدن از این تعطیلی دوهفته‌ای به خانواده‌ها توصیه آموزش حضوری به ویژه برای کلاس اولی‌ها را داریم و خود ما بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید می‌کنیم.
ایلنا آموزش اینستاگرام همراه اول 

  

ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نخواهد ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتادرئیس‌جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا با اشاره به ترور دانشمند هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر بی‌پاسخ نماندن این اقدام، گفت: در دام توطئه رژیم صهیونیستی نخواهیم افتاد.
ایلنا رئیس جمهور هسته ای ایران 

  

ایران: نشانه‌های جدی مسئولیت اسرائیل در ترور شهید فخری زاده وجود داردامروز ، 27 نوامبر 2020 ، در شهر آبسرد استان تهران ، آقای محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته ایرانی، در یک حمله تروریستی ترور شد...
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران حمله تروریستی 

  

نتیجه کالبدشکافی دیه گو مارادونا مشخص شددلیل دقیق مرگ دیه‌گو مارادونا، اسطوره فقید فوتبال آرژانتین و جهان روشن شد.
مملکت‌آنلاین دیه مارادونا مرگ 

  

عملیات تروریستی دیروز بر بورس چه تاثیری می گذارد؟یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه اگرچه اتفاق تلخی به دلیل ترور یکی از دانشمندان ارزشمند کشور در روز گذشته رخ داد، اما به نظر نمی‌رسد بازار به این اتفاق واکنش منفی نشان دهد.
اقتصادنیوز سرمایه نرخ سود بانکی خودرو 

  

اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را چه کسی لو داد؟ + فیلممشاور رهبر انقلاب درباره‌ی لورفتن اطلاعات دانشمندان هسته‌ای اظهار نظر کرد.
گسترش هسته ای مشاور رهبر انقلاب 

  

«بهروز کمالوندی» معتقد است روند بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از اماکن غیر اعلام شده در چارچوب موضوعات پروتکلی مشخص است و نمی تواند از هر مکانی بدون ارائه توضیحات به کشور عضو بازرسی کند.
نامه نیوز سازمان ملل سازمان انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

هدف روحانی از بازگشت به برجام حل مشکلات دولت خودش استسید محمد غرضی: اوباما اعلام کرد که بایدن به برجام برمی‌گردد؛ چون برجام خصوصیت بین المللی دارد بنابراین ارزشمندتر از سیاست‌های دولتی و یا فردی است. اقای روحانی از مطرح کردن برجام به دنبال حل مشکلات دولت خودش است اما ما نگران منطقه و حضور بیگانگان هستیم. استعداد داخلی ایران بسیار قوی است و قدرت سیاسی ما بالاخره آمریکا را از لشکرکشی مایوس کرد.
مستقل‌آنلاین الناز شاکردوست دولت محمد غرضی 

  

ادعای تکراری پمپئو درباره برنامه موشکی ایرانوزیر امور خارجه آمریکا در پی تحریم علیه چهار نهاد روسی و چینی در بیانیه ای ادعاهایی را درباره برنامه موشکی ایران مطرح کرد.
مثلث مایک پمپئو برنامه موشکی ایران ایران 

  

خودروهای تولید داخل که کاهش قیمت بیش از 100 میلیون داشتندکاهش یا به تعبیر بهتر ریزش اخیر خودروها به گونه ای بوده که برخی خودروهای تولید داخل کاهش قیمت بیش از 100 میلیون تومان و برخی چند صد میلیون تومان را هم تجربه کرده اند.
خودروتک تولید قیمت بازار خودرو 

  

کاهش قیمت خودرو به 30 درصد رسید/ سقوط قیمت پژو 207در حال حاضر خریداران خودرو با توجه به روند کاهشی قیمت ها در بازار دست از خرید برداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

اسرائیل، در پشت پرده ترور دانشمندان هسته‌ای ایرانمحسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان، عصر امروز، مورد سوءقصد قرار گرفت. منابع رژیم صهیونیستی اعلام کرده بودند که سازمان جاسوسی این رژیم «موساد» تلاش کرده یک دانشمند هسته‌ای ایران را ترور کند اما عملیات او موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین خودرو هسته ای ایران 

  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  اخبار داغ
  

کرونا یک استرس مزمن است /مردم باید بحران کرونا را باور کنندمعاون آموزش سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت: پذیرش شرایط بحرانی تا 90 درصد استرس انسان را
خبرفوری استرس آموزش روانشناسی 

  

بادزهی 167 درصدی بورس طی 8 ماهه 99شاخص بورس از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در مدت 165 روز معاملاتی، با ثبت بیش از 854هزار واحد رشد، بازدهی 167 درصدی را در این مدت نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است.
گسترش بورس تهران شاخص تهران 

  

کرونا اعزام اولین زن به ماه را به تأخیر انداختاقتصادنیوز :‌طبق گزارشی از دفتر بازرسی کل آژانس فضایی آمریکا، با توجه به مشکلات پیش آمده در اثر کرونا، بعید است این سازمان بتواند در سال 2024 به ماه دست یابد.
اقتصادنیوز ماه سخت افزار ناسا 

  

توضیحات وزارت بهداشت درباره تولید 4 فرآورده با منشاء گیاهی مرتبط با کروناسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هر 4 فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی که مجوز موقت تولید گرفته اند، دارای
خبرفوری وزارت بهداشت تولید نوآوری 

  

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا بر لزوم تأمین امنیت دورکاری کارمندان در ایام کرونا، تأکید کرد.
صراط اینترنت آنتی ویروس پلیس فتا 

  

"بیمه نامه کرونا "محصول جدید بیمه دی عرضه شدبا توجه به شرایط ویژه شیوع بیماری کرونا و با درنظر گرفتن نیاز جامعه، تیم طراحی محصول شرکت بیمه دی بیمه نامه کرونا را مرحله بهره برداری و عرضه رسانید.
شما‌نیوز بیمه شرکت های بیمه روابط عمومی 

  

جهانپور: هر چهار فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی مرتبط با بیماری کرونا مجوز موقت تولید گرفته اندسخنگوی سازمان غذا و دارو گفت هر چهار فرآورده طبیعی با منشاء گیاهی مرتبط با بیماری کرونا که مجوز موقت تولید گرفته اند، دارای مصوبه کمیته اخلاق در پژوهش برای انجام کارآزمایی بالینی از معاونت پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی محل انجام طرح بوده اند.
۵۵ آنلاین تولید وزارت بهداشت نوآوری