برنا   |  اجتماعی  |  

سلاخی ترنس‌ها توسط غیرمتخصص ها / صدور حکم تغییر جنسیت برای 5 هزار ترنس

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی گفت:جراحانی که عمل تغییر جنسیت را عمل انجام می دهند غالبا یا جراح زیبایی هستند یا جراح عمومی که تخصصی در این حوزه ندارند، لذا دست به جراحی شبیه سلاخی می زنند که منجر به ایجاد مشکلات مادام العمر برای آنها می شود که امکان پیگیری در مجامع قضایی نداشته و حمایت قانونی صورت نمی گیرد.

سلاخی ترنس‌ها توسط غیرمتخصص ها / صدور حکم تغییر جنسیت برای 5 هزار ترنس

فرشید مسعودی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، درباره وضعیت افراد تراجنسیتی گفت: مسئولیت این افراد در 3 قسمت برعهده سازمان های دولتی گذاشته شده است و در این زمینه ماموریت های جداگانه ای به سازمان  های  مختلف برای رسیدگی به امور آنها داده شده است.

وی با بیان اینکه بحث های حمایتی از این افراد برعهده سازمان بهزیستی ، صدور حکم برای تغییر جنسیت برعهده قوه قضائیه و مباحث تشخیصی، هورمون تراپی و مشاوره برای ارائه مجوز تغییر جنسیت برعهده پزشکی قانونی است، ادامه داد: هر کدام از این بخش ها با توجه به میزان مراجعان خود آماری از این افراد دارند، اما آمار کلی از افراد ترنسی که به این مراکز مراجعه نکرده اند، نداریم.

صدور حکم تغییر جنسیت برای 5 هزار ترنس

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی اظهار کرد: در حال حاضر کامل ترین آمار مراجعان مربوط به قوه قضائیه است که اعلام کرده برای بیش از 5 هزار ترنس حکم عمل تغییر جنسیت صادر کرده است که این عدد برای 5تا 6 سال اخیر بوده است.

وی در تعریف تراجنسیتی با اشاره به اینکه هر فرد 2 بعد دارد یکی جنس و یکی جنسیت، عنوان کرد: تراجنسیتی ها افرادی هستند که با جنس مشخصی مرد یا زن به دنیا می آیند، اما جنسیتی که برای خود قائل هستند و خود را با آن می شناسند با جنس شان تطابق ندارد و از این جهت احساس ناراحتی می کنند.

مسعودی با بیان اینکه جنسیت طیفی است که از زن زن تا مرد مرد متغیر است، ادامه داد: ما جنسیتی که زن زن یا مرد مرد باشد نداریم و همه مخلوطی از هر دو جنس هستیم اما هرچه افراد به میانه طیف و در واقع به جنس متفاوت از جنس خود نزدیک تر می شوند، به آنها تراجنسیتی می گویند.

وی اضافه کرد: جنسیت را به چند بخش عمده تقسیم می کنند، که درخصوص تعریف آنها اختلاف نظرهایی وجود دارد که در ایران  تنها ترنس سکچوال ها  به رسمیت  شناخته شده اند .

وی با بیان اینکه تعریفی ناقص و سنتی در خصوص افراد ترنس وجود دارد آن است که ترنس ها افرادی هستند که به هر ترتیبی مایل به تغییر جنسیت خود بوده و حاضر نیستند در جنس فعلی خود بمانند گفت :  این درحالی است که برخی از این افراد دوست ندارند جنس شان را تغییر بدهند اما دوست دارند در هویت دیگری که برای خود قائل هستند به رسمیت شناخته شوند.

 

خدمات دولتی به تراجنسی‌ها

وی درخصوص خدمات ارائه شده به این افراد گفت: بهزیستی کمک بلاعوضی معادل 3 تا 5 میلیون تومان برای عمل تغییر جنسیت این افراد می پردازد که قیمت کل این عمل از 15، 20 میلیون تا 40،45 میلیون تومان متغیر است، که در صورت وجود بودجه مورد نیاز با نظر کارشناس مربوطه مبلغ کمک بلاعوض به این افراد پرداخت می شود.

مسعودی اضافه کرد: همچنین کمک بلاعوض دیگر با مبلغ 3 تا 5 میلیون تومان از سوی سازمان بهزیستی بابت ودیعه مسکن به آن دسته از افراد ترنسی داده می شود که بلامکان بوده و نمی توانند با خانواده خود زندگی کنند، که این مبلغ نیز در صورت تخصیص بودجه ودرخواست مددجو با نظر کارشناس به این وی داده می شود.

خلاهای حمایتی از ترنس‌ها

این مددکار اجتماعی با تاکید براینکه در باقی سازمان ها برای این افراد خدمات دیگری به صورت سیستماتیک در نظر گرفته نشده است، بیان کرد: افراد ترانس سکچوال 4 نیاز عمده دارند که یکی از آنها وجود خانه های امن یا سرپناه موقت برای این گروه است، به این معنا که تعداد زیادی از این افراد به دلایل مختلف از جمله طرد شدن از سوی خانواده در سطح شهرها آوار هستند و هیچ جایی آنها را نمی پذیرد و حتی سازمان بهزیستی نیز در مراکز خود پذیرای این افراد نیست زیرا می گویند هویت تو مشخص نیست و حتی اگر این افراد جراحی تغییر جنسیت را نیز انجام داده و مدارک هویتی شان را نیز تغییر کرده باشد  بازهم جایی آنها را نمی پذیرد، بهانه نیز این است که احتمال سوءاستفاده از این افراد در مراکز مذکور وجود دارد، در حالیکه این مراکز امن بوده و توسط کارشناس ها رصد می شوند.

وی با بیان اینکه افراد ترانس در شهردای نیز مورد پذیرش قرار نمی گیرند، تصریح کرد: حضور در مراکز شهرداری به صلاح این افراد نیست، زیرا افراد بزهکار و معتاد و... در بین مراجعه کنندکان به مراکز شهرداری هستند و اگر افراد ترانس وارد این مراکز شوند به شدت مورد آسیب قرار می گیرند.

مسعودی با اشاره به هزینه های سرسام آور درمان و پروسه طولانی مدت این موضوع برای افراد ترانس سکچوال با تاکید بر اینکه درمان این افراد صرفا به جراحی تغییر جنسیت خلاصه نمی شود بلکه آنها باید مورد مراقبت پزشکی و هورمون تراپی تا آخر عمر قرار بگیرند، اظهار کرد: هزینه این افراد قسمتی باز می گردد به داروهایی که فرد لازم دارد و بخشی دیگر به عمل های جراحی ترمیمی که بالغ بر 100 میلیون تومان می شود و سایر هزینه های تکمیلی که هیچ یک تحت پوشش بیمه نیستند و در نهایت این افراد با یک عمل جراحی ناقص و مراقبت پزشکی حداقلی مواجه هستند.

وی اضافه کرد: هزینه مشاوره و روانشناسی که این افراد باید یکسال تا یکسال و نیم انجام دهند بسیار سرسام آور است و این افراد هم برای دریافت تغییر جنسیت به آن نیاز دارند اما حمایتی نمی شوند.

این مددکار اجتماعی با اشاره به اینکه نبود متخصص در این حوزه بسیار مشخص است ، توضیح داد: جراحانی که عمل تغییر جنسیت را عمل انجام می دهند غالبا یا جراح زیبایی هستند یا جراح عمومی که تخصصی در این حوزه ندارند، لذا دست به جراحی شبیه سلاخی می زنند که منجر به ایجاد مشکلات مادام العمر برای آنها می شود که امکان پیگیری در مجامع قضایی نداشته و حمایت قانونی صورت نمی گیرد.

وی با بیان اینکه برای گروه های مختلف اجتماعی قوانینی وجود دارد اما برای این افراد تنها یک کلمه تراجنسیتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم نگاه ها در این حوزه تنها نگاه امنیتی و پزشکی نباشد بلکه نگاه ها مبتنی بر رویکرد انسانی باشد.

 

جنسیت ایران جراحی   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین گوشی‌های سامسونگ در بازار ایران +تصویراقتصاد نیوز:سامسونگ برای سال‌هاست که در حوزه کالای دیجیتال فعالیت دارد و در بازار موبایل‌های هوشمند نیز جز بهترین برندها به‌حساب می‌آید. این مدل‌ها با قابلیت‌های گوناگون و در رنج‌های قیمتی مختلف به مارکت عرضه می‌شوند.
اقتصادنیوز سامسونگ اندروید ایران 

  

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذاییشیراز- ایرنا- کشاورزی همواره با چالش های مختلفی مواجه است برخی از این چالش ها حتی سالیان متوالی نیز به طول انجامیده و خساراتی نیز به کشاورزی وارد کرده است با اینحال همواره جنگ کشاورزان با آفت ها همچنان تداوم دارد و این جنگ، مبارزه برای بقا و امنیت غذایی است.
ایرنا کشاورزی شیراز ایرنا 

  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابستهعباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.
برنا اسید پاشی شیراز فضای مجازی 

  

استقلال ستاره خود را ارزان نمی فروشدباشگاه استقلال با انتقال مهاجم جوان خود به لیگ کویت مخالفت کرد.
خودروتک باشگاه استقلال استقلال ستاره 

  

جزئیات بسته ارزی جدید /بازار متشکل ارزی از نوسانات قیمت جلوگیری می کنداقتصادنیوز: مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: بسته جدید ارزی تکمیل کننده سیاست‌های کلی بانک مرکزی در سال گذشته است.
اقتصادنیوز قیمت پتروشیمی بانک مرکزی 

  

آمار بازگشت ارزهای صادراتی از امروز به فردا متغیر استوزیر اقتصاد با بیان اینکه آمار بازگشت ارزهای صادراتی به صورت روزانه متغیر است، بخشی از ثبات بازار را به خاطر بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ارزیابی کرد.
ایلنا حذف صفر از پول ملی اقتصاد بانک مرکزی 

  

وزیر اقتصاد: اقدامات لازم برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام شدتهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر دوشنبه گفت: هر کار حقوقی و قانونی از طرف حاکمیت باید برای راه اندازی بازار متشکل ارز انجام می‌شده اجرا شده، و برخی کارهای مربوط به خود شرکت در حال انجام است.
ایرنا اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

اختصاص تسهیلات به واحدهای نساجی و پوشاک/ ایجاد اشتغال و ارزش افزوده با توسعه صنعت نساجی و پوشاکمدیرکل صنایع نساجی و پوشاک با بیان اینکه برای توسعه این صنعت تسهیلاتی در نظر گرفته شده، گفت: صنعت نساجی و پوشاک می‌تواند با سرمایه‌گذاری اندک ایجاد اشتغال و ارزش افزوده داشته باشد.
ایلنا کاهش نرخ بهره نساجی بودجه 

  

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه مردم نباید وارد بازار ارز شوند چرا که ممکن است متضرر شوند، گفت: ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.
نامه نیوز بانک مرکزی بانک ارز