مهر   |  علمی  |  

سهم 25 درصدی دانشگاه های علوم پزشکی از فروش محصولات دانش بنیان

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که در وزارت بهداشت برگزار شد دستاوردهای علمی و فناوری کشور بعد از انقلاب اسلامی را تشریح کرد. وی افزود: قبل از انقلاب یعنی در سال 1978 وضع ایران از نظر تولید علم از ترکیه هم بالاتر بوده است و بعد از انقلاب از همان اوایل رشد ما شتاب گرفت. به گفته ملک زاده…

سهم 25 درصدی دانشگاه های علوم پزشکی از فروش محصولات دانش بنیان

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی که در وزارت بهداشت برگزار شد دستاوردهای علمی و فناوری کشور بعد از انقلاب اسلامی را تشریح کرد.

وی افزود: قبل از انقلاب یعنی در سال 1978 وضع ایران از نظر تولید علم از ترکیه هم بالاتر بوده است و بعد از انقلاب از همان اوایل رشد ما شتاب گرفت.

به گفته ملک زاده دانشگاه های تهران و شیراز در اوایل انقلاب توانستند محصولات علمی خود را ارائه کنند تا تولیدات علمی کشور بالا برود.

پیشتازی ایران در تولید علم در میان کشورهای اسلامی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ما در تولید علم رتبه اول در منطقه را داریم گفت: با تولید 22 درصد علم، ایران از کشورهای اسلامی در سال 2017 جلو است و در شش ماه اول 2018 اختلاف بیشتری پیدا کرده ایم.

ملک زاده با اشاره به اینکه جمع تولیدات علمی ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و امسال در مقایسه با کشور ترکیه گفت: تولیدات علمی ایران در سال 2000 برابر با 165 و در سال 2018 به 51 هزار و 100 رسیده است؛ تولیدات علمی کشور ترکیه در سال 2000  برابر با 1500 و در سال 2018 به 46 هزار و 700 رسیده است.

وی با بیان اینکه ایران در سال 2016 تعداد مقالاتی برابر با 51 هزار و 899 مقاله داشته است، گفت: کشور ترکیه در سال 2016، 45 هزار و 746 مقاله داشته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: پیش از انقلاب اسلامی در کل کشور تنها 5 هزار و 890 متخصص وجود داشت؛ در حال حاضر بر اساس آمار نظام پزشکی 78 هزار نفر پزشک عمومی، 36 هزار نفر پزشک متخصص و فوق تخصص 24 هزار نفر دندانپزشک عمومی، 2 هزار نفر دندانپزشک متخصص، 19 هزار نفر دکتری داروساز، یک هزار و 200 نفر دکتری علوم آزمایشگاهی، 35 هزار نفر ماما، 15 هزار نفر گروه های پروانه دار داریم.

وی با اشاره به دستاوردهای پژوهشی از نظر مجلات گفت: پیش از انقلاب اسلامی کشور واجد فقط 13 عنوان مجله علمی پزشکی بود اما اکنون 412 عنوان مجله علمی پژوهشی در حوزه پزشکی وجود دارد که 210 مجله از آنها در بانک های اطلاعاتی معتبر نمایه می شوند.

انتشار بیش از 12 هزار عنوان کتاب توسط دانشگاه ها و ناشران خصوصی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: پیش از انقلاب اسلامی فقط 182 عنوان کتاب آکادمیک پزشکی در کشور ترجمه یا منتشر شده بود اما در حال حاضر  بیش از 12 هزار عنوان کتاب توسط دانشگاه ها یا ناشران خصوصی منتشر شده است.

ملک زاده در خصوص مراکز تحقیقاتی کشور گفت: پیش از انقلاب اسلامی تعداد مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کشور به تعداد انگشتان یک دست نمی رسید اما اکنون بیش از 800 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی پزشکی در کشور وجود دارند و فعال هستند.

وجود بیش از 800 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی و خصوصی پزشکی در کشور

وی با اشاره به دستاوردهای پژوهشی از دیدگاه منابع علمی گفت: پیش از انقلاب اسلامی تنها یک کتابخانه علوم پزشکی به شبکه علمی و آن هم کتابخانه ملی پزشکی آمریکا متصل بود و دسترسی محدود به منابع علمی داشت اما اکنون بیش از 70 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور بیش از 12 هزار مجله، 5 هزار عنوان کتاب و ده ها بانک اطلاعاتی علمی دسترسی مستقیم دارند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص دستاوردهای بهداشتی در بعد از انقلاب گفت: راه اندازی و استقرار نظام خدمات بهداشتی از طریق خانه ها و شبکه های بهداشت در کشور، بهبود تمامی شاخص های بهداشتی، افزایش امید به زندگی از 57 به 77 سال، کاهش مرگ و میر بیماری های واگیر و تامین نیازهای درمانی در داخل و گسترش توریسم درمانی در ایران از جمله دستاوردهای بهداشتی کشور طی 40 سال اخیر بوده است.

وی با اشاره به دستاوردهای درمانی کشور گفت: افزایش قابل ملاحظه تخت های بیمارستانی، ریشه کنی فلج اطفال و مالاریا، افزایش تعداد پزشکان از جمله دستاوردهای درمانی طی 40 سال اخیر بوده است.

بیش از سه هزار و 300 پروانه ثبت شده اختراع در دنیا از مقالات علوم پزشکی ایرانی

ملک زاده در خصوص ثبت اختراع در کشور و پیشرفت آن گفت: پیش از انقلاب اسلامی تعداد پروانه ثبت شده اختراع بین المللی کشور به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسید اما اکنون در بیش از سه هزار و 300 پروانه ثبت شده اختراع در دنیا از مقالات منتشرشده دانشگاه های علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت استفاده شده است.

وی افزود: قرار گرفتن در بین پنج کشور برتر دنیا در سلول بنیادی، دومین کشور دنیا در پیوند مغز استخوان، پیشرفته ترین کشور جهان در پیوند اعضا کلیه، قرنیه و کبد، قرار گرفتن در بین 10  کشور برتر در حوزه نانو، قرار گرفتن در بین 10 کشور برتر در زیست فناوری و قرار گرفتن بین پنج کشور برتر دنیا در موضوع درمان ناباروری از جمله دستاوردهای علمی کشور چهار دهه اخیر است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب اسلامی 30 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می شد اما اکنون به بیش از 95 درصد رسیده است. همچنین داروهای زنریک ایران با کیفیت عالی و ارزان ترین قیمت در جهان عرضه می شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید دستگاه شتاب دهنده خطی، تولید کیت های آزمایشگاهی، تولید دستگاه دیالیز، تولید و صادرات مانیتور و دستگاه های قلبی، تولید انواع تجهیزات مصرفی و غیرمصرفی از جمله دستاوردهای فناوری کشور محسوب می شود.

تولید 340 محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت فناوری در کشور گفت: در دو دولت تدبیر و امید حمایت از 1100 شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت با گردش مالی حدود سه هزار میلیارد ریال در سال صورت گرفته است؛ به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی، تولید 340 محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی به انجام رسیده است.

ملک زاده خاطرنشان کرد: 74 مرکز رشد مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی تاسیس شده به عبارتی که هر دانشگاه حداقل یک مرکز رشد دارد.

وی عنوان کرد: ایران در سال 2016 نسبت به 2015 در زمینه نوآوری بر اساس داده های اچ ایندکس 31 رتبه ارتقا  یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: سهم دانشگاه های علوم پزشکی از فروش محصولات دانش بنیان 25 درصد کل فروش شرکت های دانش بنیان کشور است.

آغاز احداث 10 آزمایشگاه جامع تحقیقاتی جدید

ملک زاده با اشاره به مهمترین اقدامات 5 سال اخیر در حوزه پژوهش و سلامت کشور گفت: تکمیل 11 آزمایشگاه جامع تحقیقاتی و شروع به احداث 10 آزمایشگاه جدید، تکمیل 10 اتاق تمیز در دانشگاه ها، خرید و راه اندازی پروژه ایرانوم در دانشگاه علوم بهزیستی، حمایت سالیانه یک میلیارد تومانی از مجلات علوم پزشکی برای حفظ و ارتقا کیفیت و ایندکس شدن در نمایه نامه های بین المللی از جمله اقدامات و زیرساخت هایی است که مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تاکنون از 179 پروژه تحقیقاتی در 57 دانشگاه علوم پزشکی با اعتبار یک درصد طی سال های 92 تا 97 حمایت شده است، گفت: همچنین طی این سال ها از 227 پروژه تحقیقاتی از 45 دانشگاه علوم پزشکی کشور توسط موسسه ملی توسعه تحقیقاتی علوم پزشکی کشور حمایت شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به تعداد دانشمندان یک درصد برتر دنیا گفت: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم در علوم پزشکی 8 دانشمند یک درصد برتر پراستناد جهانی بر اساس نظام رتبه بندی ESI در کشور وجود داشت که در نوامبر 2016 به 44 نفر یعنی پنج برابر افزایش پیدا کرده است.

ملک زاده با تاکید بر اینکه برنامه داریم برای کیفیت، تولید علم را مانیتور کنیم، گفت: تیم های تحقیقاتی استان ها می توانند آینده درخشانی برای تولید علم ایجاد کنند.

نظام پزشکی شیراز دولت یازدهم   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ریزش قیمت مثقال طلا به زیر مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 5 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با روند کاهش قیمت همراه شد و شیب مدار نزولی سکه نیز تندتر بود. عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده 13100 تومانی رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار زیر مرز 13 هزار تومانی رفت. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 4.6 میلیون تومانی و طلای آبشده زیر مرز روانی 1...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

اجرای طرح‌های جداسازی آب‌شرب از آب خام در شهرها راهکاری برای سازگاری با کم آبی استمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تهیه 600 طرح جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و تصویب 340 طرح در وزارت کشور و ابلاغ آن به شهرداری‌ها، اجرای این طرح را راهکاری برای سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک کشور ذکر کرد.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه وزارت کشور وزارت نیرو