سرمایه گذاری بیمه ایران در فرصت های مغفول مانده کشور

بحث مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعددی که در سالهای اخیر به ویژه در بودجه سال 1401 وضع شده است فعالیت شرکتها به ویژه در رشته ثالث را با دشواری همراه خواهد ساخت.

سرمایه گذاری بیمه ایران در فرصت های مغفول مانده کشور

صنعت مالی در ایران به سرعت رو به توسعه است و بیمه نیز یکی از بخش های دارای اهمیت زیرساختی در این بخش شمار می رود. بیمه ایران با سهم 44 درصدی هم اکنون پرچمدار صنعت بیمه کشور محسوب می شود. برای اشنایی با فعالیت های شرکت بیمه ایران در شرایط موجود مصاحبه ای انجام داده ایم با آقای داریوش محمدی، نائب رئیس هیات مدیره بیمه ایران که در ادامه ملاحظه می کنید.

موضوعی که این روزها بسیار مطرح می شود ایجاد تغییراتی در شیوه فروش بیمه نامه ها از طریق به کار گیری نوآوری های فناورانه در صنعت بیمه است، در این زمینه بیمه ایران چه فعالیت متمایزی را در دست دارد؟

دستاوردی که با تلاش هیئت مدیره و با زحمات مدیرعامل محترم بیمه ایران به ثمر نشسته، توسعه و بهبود «سامانه بیمه ایران من» است. خدمات بیمه ایران از طریق این سامانه به مشتریان ارایه می شود. اقداماتی صورت گرفته که بیمه ایران از بستر برنامه کاربردی ایران من که قبلا صرفا برای فروش مستقیم طراحی شده بود استفاده بهتری داشته باشد و حوزه بهبود ارائه خدمات و خسارت آنلاین از طریق این برنامه تقریبا دو ماه است که وارد فاز اجرا شده. اقدامات دیگری نیز برای استفاده بهتر از این سامانه در دستور کار قرار دارد که به زودی با پیگیری های مدیرعامل محترم اجرایی خواهد شد.

-یکی از موضوع های حساس در شرکت های بیمه بحث سرمایه گذاری است. می دانیم که طبق ایین نامه 97 نسبتی برای سرمایه گذاری شرکت های بیمه در نظر گرفته شده است. پرسش این است که سرمایه گذاری شرکت بیمه ایران به عنوان پرچمدار صنعت بیمه دارای کدام ویژگی ها است؟

می دانید که سرمایه گذاری های ما در شرکت بیمه ایران دارای چند بخش است. یکی سرمایه گذاری هایی است که از طریق شرکت های تابعه انجام می شود و بیمه ایران در این شرکت ها سرمایه گذاری کرده که شامل پروژه های مهمی است. بیمه ایران در حال حاضر پروژه عظیم گلستان را در حال ساخت و تکمیل دارد که نتیجه تصمیمات درست و زحمات مدیران گذشته و پیگیری و تاکید هیات مدیره فعلی شرکت است. یکی از ماموریت های شرکت سبا بعنوان بازوی سرمایه گذاری بیمه ایران ، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی مغفول مانده است. در این بخش می توان به فرصت سرمایه گذاری در برخی قطب های اقتصادی جدید نظیر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور و قطب راهبردی در حوزه حمل و نقل و واردات اشاره کرد. در این باره مطالعاتی انجام گرفته و بررسی هایی نیز در حال انجام است.

-حال که بحث سرمایه گذاری به میان آمد اجازه دهید به سراغ شاخص تولید ناخالص داخلی و سهم صنعت بیمه برویم، به نظر شما اولویت نخست جهت ارتقای شاخص نفوذ بیمه در کشور چیست؟

یک واقعیت را نباید انکار کنیم و آن این است که به هر حال کشور ما جزو کشورهایی است که تورم بالایی را تجربه می کند. اصرار بر فروش بیمه نامه هایی که از منظر سرمایه گذاری، بازدهی شان برای بیمه گذار کمتر از تورم است به نظرم در مقطع فعلی درست نیست. قاعدتا باید به سمت خلق محصولات جدید و شناسایی ریسک های جدید و تدوین بیمه نامه های جدید برای ریسک های شناسایی شده برویم. این که تاکید کنیم بر فروش بیمه های زندگی همانند سال های قبلی که رکود داشتیم و تورم به این شکلی که الان دچارش هستیم نبود، من چنین برداشتی در مقطع فعلی ندارم و فکر می کنم مبتنی بر واقعیات صنعت و اقتصاد کشور نیست. راه بهتر این است که ریسک های جدید را شناسایی کنیم و محصولات جدید تولید کنیم.

-بسیار خوب، حال به این پرسش می رسیم که در حال حاضر بزرگترین ریسک های اقتصاد کشور را در حوزه بیمه در چه مواردی می بینید؟

با توجه به خسارت های سیل نوروز 98 و بعد از آن، ریسک تغییرات اقلیمی و تبعات حاصل از آن را ریسک جدی صنعت می دانم.

-باتوجه به توسعه اقتصاد دیجیتال و استفاده از هوش مصنوعی، آینده صنعت بیمه را چطور ارزیابی می کنید؟

صنعت بیمه در اساس با ریسک سر و کار دارد و بعد از پذیرش ریسک مهمترین فعالیت یک شرکت بیمه، خدماتی است که به بیمه گذارنش ارایه می دهد. فکر می کنم هرچقدر در حوزه خدمت رسانی به مشتریانمان بتوانیم از هوش مصنوعی و ابزارهای فناورانه مرتبط با آن استفاده کنیم این به صلاح صنعت بیمه است. در سالهای اخیر بحث هوش مصنوعی و دیجیتال سازی بیشتر به سمت فروش تمایل داشته که در عین حال که فرصتی برای مشتریان خلق می کنیم اما تهدیدی برای شبکه فروش مان ایجاد شده است. نکته مهم این است که چرا خدمات قابل ارائه شرکتهای دانش بنیان به سمت و سوی بهبود خدمات به مشتریان سوق پیدانکرده است یا حداقل به همان میزانی که در حوزه فروش وارد شده است به فضای خدمت رسانی به بیمه گذاران در زمان خسارت ورود داده نشده است. من فکر میکنم در کشور ما حداقل سیاست گذار ما که بیمه مرکزی است بایستی به این سمت برود که ورود جدی هوش مصنوعی و ابزارهای در اختیار آن در حوزه خسارت تسهیل و تسریع شود. بهبود ارائه خدمات، علاوه بر جلب رضایت ذینفعان، حتما بهبود فروش و سودآوری بیمه گران را به دنبال خواهد داشت.

– بیمه یک صنعت قانون محور است، به نظر شما مهم ترین درخواست صنعت بیمه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چه مواردی می تواند باشد؟

بحث مالیات بر ارزش افزوده و عوارض متعددی که در سالهای اخیر به ویژه در بودجه سال 1401 وضع شده است فعالیت شرکتها به ویژه در رشته ثالث را با دشواری همراه خواهد ساخت.

 

اخبار پولی مالی

سرمایه بیمه شرکت های بیمه   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

رشد سهم‌های ریالی‌ بورس تهران / تقاضای حقیقی در نیمه دوم معاملاتاقتصادنیوز: در معاملات امروز 24 مردادماه بازار سهام، شاخص کل بورس رشد کرد و همچنین شاخص هم وزن در نیمه دوم معاملات صعود قابل‌توجهی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام