ایلنا   |  اقتصادی  |  

صحبت‌های خانمی که در اسنپ رانندگی می‌کند/ مردها به هم ایول‌الله می‌گویند

شاید چند سال پیش اگر می‌شنیدیم که یک خانمی راننده است، برایمان عجیب بود! بالاخره بخشی از فرهنگ ما اعتقاد دارد که بعضی مشاغل مانند رانندگی یک فعالیت مردانه است، همین فرهنگ هم باعث شده که جوک‌های زیادی در مورد مدل رانندگی خانم‌ها ساخته شود. اما سال‌هاست که زن‌ها تلاش می‌کنند تا با این نگاه کلیشه‌ای مقابله کنند.

صحبت‌های خانمی که در اسنپ رانندگی می‌کند/ مردها به هم ایول‌الله می‌گویند

شاید چند سال پیش اگر می‌شنیدیم که یک خانمی راننده است، برایمان عجیب بود! بالاخره بخشی از فرهنگ ما اعتقاد دارد که بعضی مشاغل مانند رانندگی یک فعالیت مردانه است، همین فرهنگ هم باعث شده که جوک‌های زیادی در مورد مدل رانندگی خانم‌ها ساخته شود. اما سال‌هاست که زن‌ها تلاش می‌کنند تا با این نگاه کلیشه‌ای مقابله کنند.

زن‌ها به مرور در مشاغل مختلف وارد شدند و چهره بسیاری از شغل‌ها را دگرگون کردند. به طور مثال امروز در اسنپ حدود 30 هزار راننده زن مشغول به کار هستند؛ کسانی که پا به پای مردان فارغ از جنسیت، پوشش و حتی سن برای زندگی بهتر تلاش می‌کنند. در حواشی اخیری که برای اسنپ پیش آمد بخشی از منتقدان را مدافعان حقوق زنان تشکیل می‌دادند، این در حالی است که با آمدن اسنپ فرصتی برای زنان فراهم شده است که بتوانند با نگاه کلیشه‌ای به نقش خود در جامعه مقابله کنند و بتوانند معیشت‌شان را تامین کنند. برای بررسی بیشتر این موضوع با مادر راننده‌ای مصاحبه کردیم که عاشق شغلش است و از هم‌صحبتی با مسافرانش لذت می‌برد.

چند سال دارید و چند وقت است که در اسنپ مشغول به کار هستید؟

64 سال دارم و تقریبا دو سالی است که در اسنپ مشغول هستم.

قبل از این هم شاغل بودید؟ چه شد که به فکر رانندگی افتادید؟

اولین شغلم خیاطی بود، تا اینکه ده سال پیش همسرم فوت کرد، آن روزها خیلی ناراحت بودم. اوایل افسردگی گرفته بودم و اصلا دلم نمی‌خواست از خانه بیرون بروم. دیگر دست و دلم هم به خیاطی نمی‌رفت. بعد از مدتی تصمیم گرفتم تغییری ایجاد کنم و برای روحیه خودم هم که شده به کاری مشغول شوم. آژانسی نزدیکی خانه‌مان بود که مدیرش یک خانم بود با خودم گفتم حالا که یک خانم دیگر در این محیط هست من هم می‌توانم اینجا کار کنم. این بود که رفتم سراغ رانندگی و بعد از مدتی متوجه شدم که عاشق این کار هستم؛ چون رانندگی را خیلی دوست دارم و از هم‌صحبتی با مردم لذت می‌برم.

چه شد که سراغ اسنپ رفتید؟

راستش اولین بار در آژانس بودم که صحبت اپلیکیشن‌هایی به میان آمد که مردم به وسیله آنها ماشین می‌گرفتند. اول با خودم فکر کردم این سیستم امن نیست چه طور ممکن است بدون اینکه اسم و مقصد مسافر در دفتری ثبت شود دنبالش برویم. اما مدتی که گذشت از این و آن تعریف اسنپ را شنیدم. اینکه شما می‌توانید (با خنده) خانم خودتان باشید و کسی بالای سرتان نباشد خیلی خوب است! همین شد که با خودم گفتم شاید بد نباشد این مدلش را هم امتحان کنم.

کار کردن با اپلیکیشن برایتان سخت نبود؟

اوایل چرا، اما خوب من شهر را خیلی خوب می‌شناسم و همین کمکم کرد تا سریع‌تر بتوانم با اسنپ ارتباط برقرار کنم.

برخورد مسافرها با یک راننده خانم چگونه است؟

خدا را شکر برخوردها خیلی خوب است. مردها اکثرا بهم ایول الله می‌گویند! یا می‌گویند دمت گرم چه جنمی داری! همین برخوردها آدم را شارژ می‌کند. خانم‌ها هم از اینکه یک زن دنبالشان برود استقبال می‌کنند. هر وقت یک خانم سوار ماشین می‌شود و می‌گوید الهی شکر که یک خانم دنبال من آمده تمام خستگی‌ام در می‌رود. خیلی وقت‌ها در طول مسیر با خانم‌ها درد و دل می‌کنیم، از تجربیاتم در زندگی برایشان می‌گویم و خلاصه تا به مقصد برسیم از هر دری با هم حرف می‌زنیم. بعضی مسافرها از گرفتاری‌هایشان برایم می‌گویند من هم تا حدی که تجربه داشته باشم جوابشان را می‌دهم.

یعنی تا حالا با کسی به مشکل برنخوردید؟

من معتقد به پوشش کامل هستم، در طول این 2 سال شاید بگویم 3 یا 4 نفر با من برخورد خوبی نداشتند که آنها هم وقتی برخورد آرام من را دیدند نظرشان تغییر کرد.

نظر خانواده شما در مورد رانندگی چیست؟ آیا اصلا اطلاعی از کارتان دارند؟

بچه‌هایم می‌دانند که من در اسنپ کار می‌کنم و خوشحال هم هستند. به نظر من هیچ چیزی بدتر از بی‌کاری نیست اگر در خانه تنها بمانید در و دیوار انگار به آدم فشار می‌آورند. آنها هم از اینکه می‌بینند مادرشان راضی است خوشحالند. اما دوست ندارم فامیل‌مان بدانند که راننده هستم. در واقع فرهنگ ما در این حد نیست که مردم راحت قبول کنند کار عیب نیست. ممکن است هزار جور حرف پشت سرم در بیاورند.

درآمدتان چه طور است؟ کفاف زندگی را می‌دهد؟

من از آن راننده‌هایی نیستم که اگر یک درخواست سفر 5 هزار تومانی برایم بیاید قبول نکنم همیشه همه درخواست‌ها را قبول می‌کنم. با خودم می‌گویم شاید روزی من، جایی باشد که این مسافر را پیاده می‌کنم و شاید به همین دلیل است که خدا همیشه به روزی من برکت می‌دهد. درآمدم هم در کل خوب است و راضی هستم.

اینکه می‌گویند درآمد خانم‌ها در اسنپ کمتر است درست است؟

نه، این طور نیست. من خودم در صفحه تسویه حساب که مقایسه می‌کنم می‌بینم در نهایت بین سفرهای اسنپ رُز با اکو تفاوتی نیست. اتفاقا مسافرها هم از من این سئوال را می‌کنند. به نظرم اسنپ یک طرح تشویقی برای اسنپ رُز در نظر گرفته که هزینه را به مسافر کمتر اعلام می‌کند اما مابه‌تفاوت آن را به ما می‌پردازد.

با وجود سختی‌هایی که این کار دارد اگر به گذشته برگردید باز هم سراغ این کار می‌روید؟ یا ترجیح می‌دهید خیاطی را ادامه دهید؟

همان طور که گفتم عاشق کارم هستم، واقعا روزی که رانندگی نمی‌کنم احساس خلا دارم. من علاوه بر اینکه از صبح تا شب با افراد زیادی در ارتباطم هر روز به نوعی تهرانگردی هم می‌کنم و این خودش برایم جذابیت دارد. اگر شما عاشق کاری باشید که انجام می‌دهید از سختی‌هایش هم لذت می‌برید. به همین دلیل است که ترافیک و گرمای هوا تاثیری در روحیه من ندارد. 

*برای حفظ هویت شخصیت این گزارش از ذکر نام او خودداری شده است.

 

درآمد اسنپ رانندگی   اخبار برگزیده
  

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که هفته گذشته به منظور دیدار با مقامات سه کشور اسکاندیناوی به فنلاند، نروژ و سوئد سفر کرده بود، روز گذشته در مهم‌ترین بخش از سفر اروپایی خود وارد پاریس شده و با امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
نامه نیوز پاریس ایران دونالد ترامپ 

  

متهم ردیف اول در استقلال چه کسی است؟تیم فوتبال اولین دیدار خود در رقابت‌های لیگ نوزدهم را با یک گل به ماشین سازی تبریز واگذار کرد.
مستقل‌آنلاین باشگاه استقلال استقلال جواد زرینچه 

  

روایت روزنامه ایران از بازداشت دو نماینده مجلس: از مدیران دوره احمدی نژاد بودنددو نماینده مجلس پنجشنبه و جمعه را در زندان اوین سپری کردند؛ محمد عزیزی نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان.
مثلث روزنامه ایران روزنامه ایران 

  

تبلیغات تاکسی‌های اینترنتی در قم ممنوع شدمدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهردار قم: نمی‌توانیم امنیت در تاکسی‌های اینترنتی را برای خانواده‌ها ضمانت کنیم. توصیه ما به خانواده‌ها استفاده از تاکسی‌‌های ویژه تاکسیرانی در سفرهای درون‌ شهری است.
مستقل‌آنلاین تاکسی قم خانواده 

  

دو متهم اخلال‌ در بازار خودرو چه ارتباطی با احمدی‌نژاد داشتند؟اقتصادنیوز: دو نماینده مجلس بازداشت شده مرتبط با پرونده اخلال در بازار خودرو، از مدیران دولت احمدی‌نژاد بودند.
اقتصادنیوز دولت خودرو بازار خودرو 

  

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شکست دولت آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران با بیان این که ایران کشور بسته ای نیست گفت: ایران این قدرت را دارد که نیازهایش را از هر کجای دنیا که بخواهد تامین کند.
نامه نیوز ایران ترامپ صادرات نفت 

  

با دختر میلیاردر 21 ساله آشنا شوید + عکسکایلی جنر هنرپیشه آمریکایی است. وی 21 سال سن دارد و با این سن کم صاحب چهار خانه وسیع و گران قیمت می باشد.
مستقل‌آنلاین بازی عکس خواب 

  

برانکو هفته سوم لیگ عربستان را نمی‌بیند!خبرنگار روزنامه ریاض عربستان مدعی شد مسئولان باشگاه الاهلی فقط یک بازی دیگر به برانکو ایوانکوویچ فرصت داده‌اند و در صورت عدم کسب نتیجه مطلوب، این مربی هفته سوم لیگ عربستان را نمی‌بیند!
شما‌نیوز برانکو ایوانکوویچ برانکو لیگ قهرمانان آسیا 

  

وزیر احمدی‌نژاد: آیت الله مصباح قبول نکرد مشایی را ببیند و عقایدش را بشنود، گفت اینها صحنه‌سازی استبختیاری وزیر دادگستری دولت دهم گفت: احمدی نژاد گفت با آیت‌الله مصباح یزدی هماهنگی کنید آقای مشایی خدمت آیت‌الله مصباح یزدی بروند و عقاید خود را عرضه کنند. قرار شد مشاور روحانیون رئیس جمهور این کار را انجام دهند. دو هفته از این قضیه گذشت و آن عزیز دیگر نیامد و از مشاوری هم استعفا داد. من ایشان را دیدم و گفتم چطور شد؟ گفت آیت الله مصباح یزدی فرمودند این صحنه‌سازی است و قبول نکردند...
مثلث احمدی نژاد تهران دولت دهم 

  

هشدار جدی دو کاپیتان پرسپولیس و استقلال +عکس2 سوپر استار باشگاه پرسپولیس و استقلال نسبت به وضعیت توپ‌های فصل 98/99 هشدار جدی دادند.
شما‌نیوز ازدواج باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  اخبار داغ
  

تشکیل 5 پرونده جدید تخلف ارز دارو/رانت تولید داخل نخواهم داد به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد بود. وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت در بخش دولتی به طور کامل قابل دسترسی است و قسمتی از بخش خصوصی نیز به سیستم وزارت بهداشت…
مهر ارز دارو تولید 

  

تشکیل 5 پرونده جدید تخلف ارز دارو/رانت تولید داخل هم نخواهم داد به گزارش خبرنگار مهر، سعید نمکی، شنبه شب در برنامه «نگاه یک» شبکه یک سیما، به دستاوردهای حوزه سلامت کشور اشاره کرد و افزود: پرونده الکترونیک سلامت، به عنوان یک ریل بسیار مهم در نظام سلامت تلقی می شود که بزودی بر روی موبایل شهروندان قابل استفاده خواهد بود. وی ادامه داد: پرونده الکترونیک سلامت در بخش دولتی به طور کامل قابل دسترسی است و قسمتی از بخش خصوصی نیز به سیستم وزارت بهداشت…
مهر ارز دارو تولید 

  

آخرین قیمت دلار، یورو و سایر ارزها امروز شنبه 98/06/02 | ثبت رکورد کاهشی 6 ماههاقتصادنیوز؛ امروز شنبه 2 شهریور 1398 دلار بار دیگر رکورد کاهشی برجای گذاشت و با ثبت رقم 11500 تومان در ساعات پایانی ، که 80 تومان کمتر از رکورد آخرین روز خرداد بود، شاخص ارزی به کمترین سطح قیمتی از 14 بهمن ماه تا کنون دست یافت. صرافی ملی قیمت رسمی دلار را بدون تغییر 11600 تومان و قیمت رسمی یورو را با 50 تومان کاهش 13050 تومان اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

مجوز ایجاد 50 پست سازمانی برای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزهیئت وزیران به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور و به منظور تشکیل دبیرخانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با ایجاد 50 پست سازمانی برای حوزه ستادی دبیرخانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز موافقت نمود.
ایلنا قاچاق هیئت دولت دولت 

  

«اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهوری با تاکید بر این که یکی از رویکردهای اصلی دولت تدبیر و امید مبارزه با فساد است گفت: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است زیرا عملکردهای پنهان و مخفی کاری‌ها فساد را در جامعه گسترش می دهد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول … نوشته جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد آزادی رسانه‌ها است اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز اسحاق جهانگیری بابک زنجانی رسانه 

  

ممبینی: ارزیابی عملکرد داوران در هفته اول مثبت بوده است/ فغانی بهترین انتخاب بودهدایت ممبینی ، رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال مدعی شد ارزیابی عملکرد داوران در هفته اول نوزدهمین دوره لیگ برتر مثبت بوده است.
تسنیم کمیته داوران فدراسیون فوتبال علیرضا فغانی 

  

ارزش یوآن درآخرین دور از معاملات ارزی بازار چین با 34/ 0 درصد کاهش همراه شد تا نرخ برابری دلار در برابر یوآن با 34/ 0 درصد افزایش به بالای 7 یوآن برسد که از چهاردهم مارس سال 2008 تاکنون بی‌سابقه بوده است.
نامه نیوز چین دونالد ترامپ ترامپ