ایلنا   |  سیاسی  |  

همه مردانِ میدان انتخابات ریاست جمهوری

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه، بازار اعلام کاندیداتوری هم داغ می‌شود، تاریخ نشان داده است که در هر دوره انتخابات، شاهد حضور یک عده کاندیدای سنتی و ثابت که هیچ‌گاه هم مورد اقبال مردم قرار نگرفتند، هستیم و در مقابل نیز اما چهره‌های تازه نفس شانش بیشتری را برای این که نام‌شان بر روی برگه‌های رأی نوشته شود دارا هستند.

همه مردانِ میدان انتخابات ریاست جمهوری

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خردادماه، بازار اعلام کاندیداتوری هم داغ می‌شود، تاریخ نشان داده است که در هر دوره انتخابات، شاهد حضور یک عده کاندیدای سنتی و ثابت که هیچ‌گاه هم مورد اقبال مردم قرار نگرفتند، هستیم و در مقابل نیز اما چهره‌های تازه نفس شانش بیشتری را برای این که نام‌شان بر روی برگه‌های رأی نوشته شود دارا هستند.

کمتر از 50 روز به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است؛ انتخاباتی که تحت تاثیر شرایط کشور و بیماری عالم‌گیر کرونا تنورش سرد است و بسیاری از کارشناسان نسبت به این موضوع هشدارهایی داده‌اند که اگر شرایط همین‌گونه پیش برود باید نگران حضور مردم در پای صندوق‌های رأی باشیم چرا که ایران کشوری است که مشروعیت خودش را از حضور مردم می‌گیرد. 

فضای انتخاباتی امسال نیز متاثر از انتخابات مجلس یازدهم و رد صلاحیت گسترده چهره‌های اصلاح‌طلب و اعتدالی است و همین امر باعث شده که تا امروز، مردم روی خوشی به انتخابات نشان ندهند و از سوی دیگر اما جریان اصولگرایی که اکثریت صندلی‌های بهارستان را فتح کرده، با اعتماد بیشتری قدم در راه انتخابات ریاست جمهوری بگذارد. 

در حالی که در این دوره شاهد هستیم که جریان اصلاح طلب بیش از هر زمانی دیگری سعی دارد کار تشکیلاتی انجام داده و نامزد واحدی را معرفی کند، اصولگرایان از هر حزب و جبهه اعلام نامزدی می‌کنند و همین امر نشان می‌دهد در اردوگاه این جریان وحدتی وجود ندارد و شاید در میانه راه شاهد همان دعوای همیشگی باشیم که می‌گوید « انتخاب اصولگرایان من هستم» 

چه کسانی سودای پاستور در سر دارند

تا امروز افراد زیادی برای حضور در انتخابات خرداد ماه اعلام آمادگی کرده‌اند که بعضی‌شان شناخته شده و برخی دیگر به علامت سوالی برای مردم بدل شده‌اند که تاکنون کجا بودند که دم انتخابات پیدای‌شان شده است!

اصلاحات و مساله احزار صلاحیت

جریان اصلاحات که در هر دوره با رد صلاحیت‌های گسترده رو به روست؛ در این دوره هم نگران از این موضوع است و بارها نیز فعالان این جریان نگرانی خود را از برخوردهای سلیقه‌ای عنوان کرده ‌اند.

 در این جریان تاکنون چهره‌هایی همچون محسن رهامی، مصطفی کواکبیان، مسعود پزشکیان، علی مطهری و مصطفی تاج‌زاده به طور رسمی اعلام نامزدی کرده‌اند. البته برخی چهره‌ها مانند محسن هاشمی و صادق خرازی نیز بصورت ضمنی و تلویحی آمادگی خود را برای کاندیداتوری اعلام کرده‌اند. 

رئیس جمهور نظامی، آری یا خیر 

در حالی که برخی معتقدند شرایط امروز کشور در میانه جنگ اقتصادی و همه‌گیری کرونا،‌ یک رئیس‌جمهور اشنا به مذاکره و تعامل با دنیا را طلب می‌کند اما عده‌ای دیگر چاره کار را در حضور یک نظامی در رای قوه مجریه می‌دانند. 

البته گمانه زنی‌ها درباره حضور نظامی‌ها واکنش‌هایی را نیز به همراه داشته است؛ عده‌ای آن را خلاف گفته‌های امام خمینی(ره) دانستند و برخی دیگر عنوان کردند که کشور به گفته آن‌ها برای سروسامان گرفتن نیاز به یک فرد نظامی دارد و این در حالی است که مردم تاکنون به افراد با سبقه نظامی گری اقبالی نشان نداده‌اند.

در میان نظرهای موافق و مخالف اما تا این لحظه رستم قاسمی، حسین دهقان، سعید محمد، محسن رضایی و علیرضا افشار برای شرکت در رقابت اعلام حضور کرده‌اند تا برای بالا رفتن از پله های پاستور با یکدیگر رقابت کنند. 

خیالِ راحتِ اصولگرایان

در این میان اما جریان اصولگرا که ولو با مشارکتی حداکثری مهمان بهارستان شده است؛ با اعتماد به نفس و مطمئن از همراهی نهادهای نظارتی پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گذشته و همین امر نیز موجب شده تا تقریبا هر روز شاهد کاندیداتوری یک نفر در این جریان باشیم که البته خود را اصلح نیز می‌داند.

بزرگان جریان اصولگرایی که به نظر می‌رسد منتظر نظر سید ابراهیم رئیسی برای شرکت در انتخابات هستند اما تا کنون برای معرفی کاندیدا سکوت کرده‌اند.

از جریان اصولگرایی تا کنون سید عباس نبوی، محمد ناظمی اردکانی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، فریدون عباسی، صادق خلیلیان، وهاب عزیزی، رامین مهمان پرست، اسدالله بادامچیان و حسن سبحانی، بصورت رسمی اعلام کاندیداتوری کرده‌اند.

 

مردان انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

ستاره پیشین پرسپولیس از بند کرونا رها شد+عکس لو رفتهفرشاد احمدزاده دقایقی قبل با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرام خود عبارت “خدایا شکرت” را نوشت تا به نظر بیاید دیگر به ویروس کرونا مبتلا نیست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس اهواز 

  

رکورد دست نیافتنی برای رضا عطاران/اسدالله یکتا را جدی بگیرید/جشنواره فیلم جهانی در روزگار کرونا/ کیک تولد از فریماه فرجامی تا طناز طباطبایی/پژمان جمشیدی پیشگو شد!تمام اخبار حوزه فرهنگ و هنر پیرامون بیماری اسدالله یکتا بازیگر پیشکسوت سینمای ایران بود که متاسفانه به دلیل کرونا کارش به بیمارستان کشید و البته از دست دادن عبدالوهاب شهیدی ، بیژن افشار و مسعود ولدبیگی خانواده هنر را به سوگ نشاند.
برنا رضا عطاران ایران سینمای ایران 

  

شکست انحصار تامین سرمایه در بورسمدیرعامل گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس گفت: گروه پتروشیمی خلیج فارس، اولین گروه صنعتی است که خارج از شبکه ‌بانکی، ‌این مجوز را دریافت کرد و به‌نوعی انحصار تأمین سرمایه شکسته شد.
۵۵ آنلاین انحصار سرمایه پتروشیمی 

  

نصب تور روی رودخانه گنگ درهند برای گرفتن اجساد کرونایی! +عکس به دنبال انتشار خبر و تصاویر وحشتناک از رهاسازی اجساد کرونایی در رودخانه گنگ، مقامات برای گرفتن اجساد عفونی کرونایی تور نصب کردند. اجساد کرونایی در مرز ایالتی اوترپرادش و بیهار پیدا شدند. مقامات بیهار اعلام کردند تاکنون 71 جسد را از آب گرفته‌اند.
فردا عکس 

  

یک دانشجو: تهدید برای حضور در کلاس‌های دانشگاه/ مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی: برگزاری کلاس‌های دانشگاه منوط به تصمیم ستاد مقابله با کرونا است.برخی از دانشجویان یکی از واحدهای دانشگاهی از اجبار به برگزاری کلاس های حضوری از سوی دانشگاه خبر دادند که مسئولان در دانشگاه جامع علمی و کاربردی نسبت به این امر واکنش نشان دادند.
برنا دانشجو حوزه 

  

عبدالرضا داوری:احمدی نژاد قطعا واکسن آمریکایی کرونا را زده استبا وجود اینکه احمدی نژاد تزریق واکسن کرونا را تکذیب کرد اما عبدالرضا داوری می گوید او قطعا واکسن فایزر کرونا زده است.
اقتصادنیوز احمدی نژاد 

  

اشتباه عجیب پرستار در زدن واکسن کرونا +عکس در یک اتفاق نادر یک پرستار ایتالیایی به اشتباه 6 دوز واکسن را در یک بار به یک فرد 23 ساله تزریق کرده است! جالب اینجاست که حال فردی که واکسن ها به او تزریق شده تا کنون مساعد گزارش شده و هنوز تحت مراقبت است
فردا پرستار عکس 

  

جزئیات بسته حمایتی جدید برای رونق بورسبا توجه به شرایط بازار سرمایه، سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت اقتصاد بسته حمایتی تحت عنوان 3+7 تهیه کردند که مورد تصویب سران شورا هم قرار گرفت و اکنون در انتظار تایید نهایی آن هستیم.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بانک مرکزی تسهیلات بانکی 

  

در پویش «نذر آب» از انتقال آب با تانکر به لوله کشی رسیدیم/ارائه وام قرض الحسنه به بیماران نیازمند تا پایان خردادماه/ نقاهتگاه‌های بیماران کرونایی خیلی مورد استقبال قرار نگرفتمحمد نصیری گفت: جمعیت هلال احمر و سازمان داوطلبان در حوزه عرصه ارائه خدمات کمک هزینه درمانی و دارویی به بیماران نیازمند ردیف بودجه دارد در کنار آن موضوع تسهیلات برای هزینه‌های درمان به صورت قرض الحسنه را نیز دنبال کردیم به این صورت که اگر کسی توانایی مالی ندارد، کمک بلاعوض ارائه دهیم.
برنا درمان انتقال آب وام 

  

آلومینیوم و 4 کرونایی قبل از جدال با پدیده6 بازیکن مبتلا به کرونای آلومینیوم اراک پس از منفی شدن تست آنها، به تمرینات این تیم بازگشتند.
ورزش۳ ورزش ورزشگاه ویروس 

  

اعلام قیمت دلار در بازار متشکل (22 اردیبهشت) + جدولکاهش قیمت دلار در بازار آزاد و افزایش قیمت آن در سامانه سنا باعث شد، اندازه شکاف بین این دو کوچک شود و زیر یک درصد قرار گیرد.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

شرکت بیمه دی جهت افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس مجوز گرفتتقاضای افزایش سرمایه و انتشار سهام جدید شرکت بیمه دی (سهامی عام) در سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به اینکه مواردی حاکی از مغایرت با قوانین و مقررات مربوط در انتشار سهام ملاحظه نگردید، طی اطلاعیه ای این سازمان انجام افزایش سرمایه شرکت بیمه دی را بلامانع دانست.
شما‌نیوز بیمه بیمه مرکزی سرمایه 

  

کارگردان سینمای ایران در اثر کرونا در گذشت+ عکسعبدالحسین بلنده، کارگردان سینما، ظهر امروز (21 اردیبهشت‌)، در سن 65 سالگی بر اثر بیماری کرونا درگذشت.
۵۵ آنلاین سینمای ایران ایران عکس