بررسی داده هایی دال بر افت کیفیت شدید اینترنت ایران

روزنامه شرق نوشت: مردم ایران در سال 1400 حدود 5 ساعت با قطعی کامل اینترنت مواجه بودند و بیشتر از 4 هزار ساعت اختلال داشتند. براساس داده‌های سامانه‌ی «رادار ابر آروان»، ایرانیان در 5 صدم درصد از روزهای سال 1400 با قطعی کامل اینترنت مواجه بودند؛ 4 ساعت و 48 دقیقه. وعده‌ای که محقق نشد … نوشته بررسی داده هایی دال بر افت کیفیت شدید اینترنت ایران اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

بررسی داده هایی دال بر افت کیفیت شدید اینترنت ایران

روزنامه شرق نوشت: مردم ایران در سال 1400 حدود 5 ساعت با قطعی کامل اینترنت مواجه بودند و بیشتر از 4 هزار ساعت اختلال داشتند.

براساس داده‌های سامانه‌ی «رادار ابر آروان»، ایرانیان در 5 صدم درصد از روزهای سال 1400 با قطعی کامل اینترنت مواجه بودند؛ 4 ساعت و 48 دقیقه.

وعده‌ای که محقق نشد

«در دولت مردمی اینترنت با حداکثر سرعت با تامین زیرساخت‌های لازم گسترش خواهد یافت»؛ این عین عبارتی است که ابراهیم رئیسی در جریان مناظرات انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 به زبان آورد. او آن روزها از «2 میلیون فالور» خود می‌گفت و بر لزوم افزایش سرعت اینترنت تاکید می‌کرد. حالا اما  آخرین داده‌های سامانه‌ی «رادار ابر آروان» حکایت از آن دارد که ایرانیان تقریبا نیمی از سال 1400 را با قطعی و اختلال در اینترنت خود مواجه بوده‌اند.

5 ساعت قطعی کامل

براساس داده‌های سامانه‌ی «رادار ابر آروان»، ایرانیان در 5 صدم درصد از روزهای سال 1400 با قطعی کامل اینترنت مواجه بودند؛ 4 ساعت و 48 دقیقه. ابر آروان در توضیح چگونگی محاسبه این آمار گفته است: « قطعی کامل به حالتی گفته می‌شود که دست‌کم 4 وب‌سایت به‌شکل هم‌زمان در 3 دیتاسنتر  برای دست‌کم 1 دقیقه با خطا در اتصال روبه‌رو باشند.» ابراهیم رئیسی از دوازدهم مرداد ماه سال 1400 رسما رئیس دولت شد. بدین ترتیب نمی‌توان تمام این آمار را به پای او نوشت. قدرت اجرایی در 5 ماه ابتدایی سال گذشته در اختیار حسن روحانی بوده است. همان زمان هم انتقادها از سرعت پایین اینترنت پابرجا بود اما این کاهش سرعت و قطعی‌ها در دولت رئیسی دو چندان شد و همزمان طرح‌هایی نظیر صیانت هم در دستور کار شورای عالی فضای مجازی و مجلس قرار گرفت.

11 ساعت در حالت شبه قطع

اینترنت ایران در سال 1400 حدود 11 ساعت در حالت شبه قطع قرار گرفته است. ابرآروان از این حالت با 2 عنوان «اختلال پراکنده» و «اختلال همزمان» یاد کرده است. داده‌های این سامانه حکایت از آن دارد که در سال 1400 ایرانیان با 8 ساعت و 34 دقیقه «اختلال پراکنده» مواجه بوده‌اند. اختلال پراکنده اختلال پراکنده «به حالتی گفته می‌شود که برای 5 دقیقه در دسترسی به دست‌کم 2 وب‌سایت اختلال وجود داشته باشد.» ایرانیان همچنین 2 ساعت و 20 دقیقه هم «اختلال همزمان» را تجربه کرده‌اند. اختلال هم زمان به حالتی گفته می‌شود که به‌شکل هم‌زمان برای 5 دقیقه در دست‌کم 3 دیتاسنتر در دسترسی به 2 وب‌سایت اختلال وجود داشته باشد. ابرآروان روزهای دقیق این اختلال‌ها را اعلام نکرده ولی تعریف ارائه شده از آنان، به شکلی است که احتمالا ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی خود از آن به عنوان «قطعی اینترنت» یاد کرده‌اند.

171 روز اختلال جزئی

داده‌های سامانه ابرآروان حکایت از آن دارد که ایرانیان تقریبا نیمی از سال 1400 را با «اختلال جزئی» در اینترنت خود مواجه بوده‌اند؛ 170 روز و 16 ساعت و 48 دقیقه. این سامانه در تشریح «اختلال جزئی» آورده است: «سخت‌گیرانه‌ترین حالت پایش اختلال ارتباطات دیتاسنترها به رصد اختلالات جزیی اختصاص دارد. در این حالت خطا در اتصال دست‌کم 1 وب‌سایت برای دست‌کم 5دقیقه اختلال درنظر گرفته می‌شود. در حالت سخت‌گیرانه در سال گذشته 245808 دقیقه اختلال جزیی در ارتباطات دیتاسنترها وجود داشته است.» نکته قابل تامل آنکه براساس داده‌های ابرآروان، این اختلال‌ها در اوج گرما و سرما تشدید شده است: «در ماه‌های مرداد و دی 1400 شاهد پیک اختلالات ارتباطات دیتاسنترها بودیم.»

علیه اینستاگرام

انتقاد از کندی شبکه‌های اجتماعی به امری روزمره برای ایرانیان تبدیل شده است.  ابرآروان در گزارش آخر خود، این موضوع را تایید کرده و آورده است: «67 درصد اختلالات ثبت شده در 9 وب‌سایتی که رادار در سال 1400 آن‌ها را پایش کرده است به اینستاگرام اختصاص داشته است. کلاب‌هاوس و گیت‌هاب با اختصاص 10 و 9 درصد اختلالات به خود در جایگاه‌های دوم و سوم قرار می‌گیرند.» اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی نزد ایرانیان است. براساس آخرین گزارش مرکز پژوهش‌های بتا، این شبکه اجتماعی امروز حدود 50 میلیون کاربر ایرانی دارد. کلاب‌هاوس هم اگرچه از تب و تاب گذشته افتاده ولی هنوز پرمخاطب است و محبوب برخی فعالان سیاسی. ابرآروان در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: « اینستاگرام نزدیک به 7 برابر کلاب‌هاوس و گیت‌هاب، 13برابر دیجی‌کالا، 22برابر آپارات، 33برابر ورزش‌سه و گوگل و 67 برابر ویکی‌پدیا با اختلال در ارتباطات اینترنتی مواجه بوده است.»

قیاس اینترنت ایران و جهان؛ 25 برابر اختلال بیشتر

ابرآروان در بخش دیگری از گزارش خود به قیاس وضعیت اینترنت در ایران و جهان پرداخته و خبر از 25 برابر اختلال بیشتر در اینترنت ایران داده است: «Github, Google ,Instagram ,Wikipedia وTwitch  در دیتاسنترهای ایران 25 برابر دیتاسنترهای خارجی با اختلال ارتباطات اینترنتی روبه‌رو بوده‌اند؛ بر این اساس می‌توان گفت اختلالات اینترنت در دیتاسنترهای ایران (بر پایه وب‌سایت‌های جهانی) 25 برابر میانگین اختلال اینترنت در دیتاسنترهای بین‌المللی بوده است.» این اتفاق در شرایطی رخ داده که یکی از نگرانی‌های فعالان این حوزه در دولت رئیسی، قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی بوده است. ابرآروان همچنین در بخش دیگری از گزارش خود آورده است: « هم‌چنین پایش وب‌سایت‌های پرترافیک ایرانی و خارجی در اردیبهشت 1401 نشان می‌دهد از مجموع اختلالات اینترنتی دیتاسنترهای داخلی و خارجی، 87درصد اختلالات در دیتاسنترهای داخلی و تنها 13درصد اختلالات اینترنتی در دیتاسنترهای خارجی وجود داشته است.»

اینترنت سرعت اینترنت ایران   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

قیمت دلار توافقی در کانال 28 و یورو در کانال 30 هزار تومان بسته شدبا پایان فعالیت بازار توافقی ارز امروز (دوشنبه 24 مردادماه 1401)، بهای هر اسکناس یورو با کاهش 1.59 درصد نسبت به روز قبل روبرو شد.
برنا دلار یورو ارز 

  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

رشد سهم‌های ریالی‌ بورس تهران / تقاضای حقیقی در نیمه دوم معاملاتاقتصادنیوز: در معاملات امروز 24 مردادماه بازار سهام، شاخص کل بورس رشد کرد و همچنین شاخص هم وزن در نیمه دوم معاملات صعود قابل‌توجهی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام